Hangi Vitamin Ne İşe Yarar? En Çok Hangi Besinde Var?

5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hangi Vitamin Ne İşe Yarar? En Çok Hangi Besinde Var? Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Vitaminler Ne İşe Yarar? Hep Birlikte Öğreniyoruz!

Hayatınızın gerekli sağlık koşulları altında devam etmesi ve metabolizmanızın en iyi şekilde çalışması için; bazı organik bileşiklere ihtiyaç duyarsınız. Organik bileşik denildiğinde ne olduğuna dair endişeleriniz olabilir. Yani vücudunuzun vitaminlere ihtiyacı vardır. Vitaminleri ise sağlıklı beslenme alışkanlığı ile vücudunuza alabilirsiniz. 13 farklı türde vitamin çeşidi bulunmaktadır. Bu 13 vitamin türünün her biri, bedeninizin sağlıklı ve dinç olması için çaba gösterir.

Vitaminler suda ve yağda çözünenler olmak üzere iki farklı başlıkta incelenir. Suda çözünenlere; B ve C vitaminlerini örnek verebiliriz. Yağda çözünenler ise; A, D, E ve K vitamini olarak karşınıza çıkabilir.

Şu anda bulunduğunuz sayfada, bu verimli yazıda tüm vitaminler hakkında bilgiler yer alıyor. Hangi vitamin hangi göreve sahiptir? Vitaminlerin faydaları nedir? Vücudunuz için taşıdığı önem nedir? gibi soruların yanıtları şimdi burada sizlerle.

1) D Vitamini

Kemiklerin ve dişlerin sağlıklı şekilde gelişmesi için gerekli olan bir vitamindir D vitamini. İnsanlar tarafından sentezlenmesi mümkündür. Aynı zamanda gıdalardan da karşılanabilir. Hatta D vitamini ilaçları ile de eksikliği giderilebilir. D vitamini insülin seviyesini dengelemektedir. Çocukluk döneminde yeteri kadar alındığı durumda, daha dirençli ve gelişmiş bir bedene sahip olunur. Sağlıklı dişler ve kemik yapısı D vitamini ile mümkündür.

D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde yorgunluk, kas ağrıları ve kemik erimesi gibi ciddi problemler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü gereklidir. Ayrıca güneşten de D vitamini alınmaktadır.

Detaylı bilgi için: D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

d vitamini

2) C Vitamini

Kış hastalıkları söz konusu olduğunda muhakkak C vitamini ile beslenmeniz gerektiğini duyarsınız. Peki C vitamini nedir ve hangi besinlerde bulunur? Sebze ve meyvelerin pek çoğunda bulunan C vitamini, bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır. Hücre yeniler, doku onarır, kalp sağlığını korur ve vücudun demir alımını destekler.

Bu görevini de kivi, portakal, limon, ananas, ıspanak ve domates gibi besinler desteği ile gerçekleştirir. Bir kişi eğer sık sık hasta olup kendini yorgun hissetmeye başladıysa, o kişide C vitamini eksikliği görülüyor denilebilir.

Detaylı bilgi için: C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

c vitamini

3) E Vitamini

Alzheimer düşmanı olan E vitamini, pek çok nörolojik hastalığa karşı bir kalkandır. Kolesterolü dengeler ve serbest radikaller ile mücadele içindedir. Saç sağlığını korur. Regl ağrılarını en aza indirir. Genellikle kuru yemişlerde bulunmaktadır.

Badem, çekirdek, fındık, brokoli, kivi, ıspanak gibi besinlerde yer alır. Bu besinlerle beslendiğinizde E vitaminini karşılamış olursunuz. Böylece daha sağlıklı cilde ve saçlara sahip olabilirsiniz. E vitamini eksikliğinde ciltte kuruluk, saçlarda dökülme ve hafıza problemleri gibi sorunlar meydana gelir.

Detaylı bilgi için: E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

e vitamini

4) A Vitamini

Göz sağlığı için büyük önem arz eden A vitamini, E vitamini ile beraber alındığında daha da etkili hale gelir. Böbreklerde bulunan tek vitamin olması yönüyle dikkat çeker.

Yoğun olarak yeşil sebzelerde bulunur. Yumurta, süt, ciğer, havuç, ceviz ve balık yağı gibi besinlerde A vitamini bulunur. A vitamini eksikliğinde gelişim bozukluğu ve karaciğerin işlevinde yavaşlama görülmektedir. A vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

Detaylı bilgi için: A Vitamini Nedir? Nelerde Var? Faydaları ve Görevleri Nelerdir?

a vitamini

5) B Vitamini

Suda eriyen bir vitamin türüdür ve kendi arasında çeşitleri vardır. B vitamini bir vitamin grubudur. B vitaminlerini tek tek inceleyecek olursak:

  • B1 Vitamini: Güçlü bir antioksidandır. İştah açıcı besinlerde bulunur. Tüketildiğinde iştahınız açılabilir. Diyabet etkilerini en aza indirir. Tüm sebze ve meyvelerde, buğday ürünlerinde, et ve balık ürünlerinde B1 vitamini yer alır. Eksikliğinde yorgunluk, iştah kaybı, unutkanlık ve gerginlik görülebilir.
  • B2 Vitamini: Vücudun ihtiyacı olduğu enerjiyi karşılamakla görevlidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu B2 Vitamini destekler. Tüm et ürünlerinde özellikle ciğer etinde, yeşil sebzelerde ve kuru yemişte bulunur. Eksikliğinde kansızlık görülmektedir.
  • B3 Vitamini: Cilt hastalıklarını tedavi etmek için karşılanır. Kalp ve damar sağlığı için önemli bir vitamin türüdür. Limon, kabak, süt ürünleri ve hurmada yer alır.
  • B4 Vitamini: Tüm sebzelerde bulunur. Soya fasulyesi ve tavuk eti daha yoğun B4 vitamini içerir.
  • B5 Vitamini: Hormonları düzenleme görevi vardır. Vücut tarafından alınan karbonhidrat ve yağları yakar, enerjiye dönüştürür. Tüm et çeşitlerinde ve deniz ürünlerinde bulunuyor.
  • B6 Vitamini: Hücre yenileyen bir vitamin türüdür. Yumurta sarısı ve bitkiler B6 açısından zengindir.
  • B7 Vitamini: İnsülin direncini düşürmek için etkili bir vitamindir. Yulaf ve muz bu vitamin açısından zengindir.
  • B9 Vitamini: Yaşlılarda hafızayı korur, gençlere zihinsel enerji verir. Kuru yemiş, ıspanak, kuru baklagillerden karşılanır.
  • B12 Vitamini: Hayvansal kaynaklı gıdalardan alınır. Hafızayı güçlendirir. Enerji verir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Tavuk eti, kırmızı et ve süt ürünlerinde yer alır.

Detaylı bilgi için: B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nelerde Var?

b vitamini

6) K Vitamini

Kandaki kalsiyumu dengeleyen K vitamini, yeşil sebzelerde ve ciğer etinde yer alır. Eksikliğinde kan hastalıkları görülme ihtimali yüksektir. Yaraların iyileşmesi için önem taşır. Kalp sağlığını korur.

Detaylı bilgi için: K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliği, Faydaları

k vitamini

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hangi Vitamin Ne İşe Yarar? En Çok Hangi Besinde Var? 13.09.2018 tarihinde yayınladı.