Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir? Tarifi

Farklı Bölgelerdeki Kas Ağrıları İçin Tedavi Edici Öneriler

Kas ağrıları, günlük yaşamı devam ettirmeyi zorlaştırabilen rahatsız edici ağrılardır. Aslında kas ağrıları da çeşitlidir.

Duruş bozukluğuna bağlı kas ağrıları, zorlamaya bağlı kas ağrıları ve yaygın kas ağrıları olarak türleri bulunur. Çeşitli sebeplerle meydana gelen bu kas ağrıları için uygulanabilecek çözüm yolları bulunmaktadır.

Kas Ağrısı Neden Olur?

 • Kas ağrısı çoğunlukla fazla zorlama ve aynı kas grubunu çok fazla kullanmaya bağlı olarak meydana gelir. Bunun dışında hareketsizlik, yanlış duruş pozisyonları, ara vermeden çalışmalar da kas ağrısına neden olmaktadır.
 • Yalnızca bunlara bağlı olmamakla birlikte belli bir rahatsızlıktan dolayı da kas ağrısı meydana gelmiş olabilir. Bunlara da örnek vermek gerekirse ateşli hastalıklar kas ağrılarına neden olur. Bunlar grip, nezle, kızamık, ateşli romatizma, sıtma gibi hastalıklardır ve bu hastalıklarda kas ağrısı ve halsizlik baş gösterir.
 • Belli başlı kas hastalıkları da şiddetli kas ağrısı meydana getirebilir. Bunlar ise yumuşak doku romatizması, polimiyozit gibi bağışıklık sistemiyle alakalı hastalıklar ve mikroplardan kaynaklı iltihap hastalıkları kas ağrılarına sebep olabilmektedir.

Kas Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 • Genelde kas ağrılarını kaslarda oluşan acıya bağlı olarak fark edilir; ancak bundan çok daha fazlasıdır.
 • Kaslarda verimsizlik ve güçsüzlüğün oluşması, ağrı olan kası ideal düzeyde kullanamama, yürüme ve koşmada zorlanmalar, otururken ayağa kalkmak istendiğinde oluşan zorlanma, uzunca bir süre oturulduğunda boyun bölgesinde meydana gelen gerginlik, boynun tutulma ve ağrıması, başta dönme ve nefes almakta güçlük gibi belirtiler hissediyorsanız kas ağrısı rahatsızlığınız olabilir.
 • Kas ağrısı spor sonrasında da meydana gelebilmektedir, buradaki neden kontrolsüz spor yapılmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca doku gerginliği ve kramp girme durumları da bacak kas ağrısı belirtilerini gösterir. Genelde bu durum söz konusu kas kitlesinin ortalama bir hafta dinlendirilmesi sonucu geçmektedir.
 • Kas ağrısı magnezyum eksikliğinde de ortaya çıkabilmektedir. Eğer geçmeyen kas ağrıları ve sık sık ortaya çıkan kas sancılarınız varsa ağırlıklı olarak magnezyum içeren gıdaları tüketmelisiniz.

Kas Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Kas ağrısı tedavi konusunda en önemli nokta dinlenmek ve dengeli beslenmektir. Protein içeren besinlere ağırlık verdiğinizde ve ortalama bir haftalık süreyle dinlendiğinizde çoğunlukla kas ağrılarınız ortadan kalkacaktır.
 • Geçmeyen kas ağrılarınız varsa bu durumda kas ağrısı kremleri kullanılabilir veya doktorunuza başvurabilirsiniz. Kas ağrısı için kas gevşetici haplar da bulunmaktadır. Bunlarla da hızlı ve etkili sonuçlar görebilirsiniz.
 • Eğer hafif ölçüde kas ağrılarınız bulunuyorsa bu durumda öncelikli olarak kas kütlesini serbest bırakarak bir süre masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Masaj sonrası kaslar doğal yoldan gevşeyecektir.
 • Tüm bunların dışında kas ağrısı için kuşburnu, zerdeçal, anason çayı, çörek otu yağı, hardal yağı gibi şifalı bitkileri aktarlardan elde ederek kas ağrısı doğal tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu durumda çörek otu yağı ve hardal yağını ağrı olan kasın üzerine sürüp üzerini kapatarak emilmesini bekleyebilirsiniz. Bu doğal yağlar kas gevşetici krem etkisi gösterecektir. Yumurta, peynir tavuk eti süt ve yoğurt gibi besinler uzun süreli kas ağrılarının tedavisinde etkilidir.
 • Halk arasında sıklıkla uygulanan kas ağrısına sıcak iyi gelir mi sorusu için ise her kas ağrısına sıcak uygulanmamalıdır. Bazı kas ağrıları soğuk tedavi gerektirebilmektedir. Bu konuda doktorunuza mutlaka danışarak tedavi yöntemi uygulamalısınız.
 • Özellikle hamile bireylerde sırt, bel ve eklem ağrıları oluşabilmektedir. Hamilelikte kas ağrısına ne iyi gelir sorusu için verilebilecek en iyi tavsiye ise doğru duruş pozisyonları yavaş hareketler ve bolca istirahattir.
 • Bu durumda oluşacak olan sırt kas ağrısına ne iyi gelir konusunda da düz bir zemine sırt üstü uzanarak dinlenmek, ayakta dik bir şekilde dururken belden sağa ve sola dönmek, sırt gerdirme hareketleri uygulamak iyi gelecektir.
 • Değinilmesi gereken en önemli konulardan biri de kalp kas ağrısına ne iyi gelir sorusudur. Burada doğrudan doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Çünkü kalp damar tıkanıklıkları, kalp krizi riskleri gibi durumlar nedeniyle ciddi bir ağrı türü olabilir.

Bacakta Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Bacak kas ağrısı farklı şekillerde meydana gelebilir. Kramplar, batma hissine sahip ağrılar, yayılan ağrılar gibi. Bacak kas ağrısı diğer kas ağrılarına oranla daha hızlı iyileşebilen ağrı türüdür. Bu konuda kas ağrısı egzersizleri çözüm olabilmektedir. Bunun en bilinen örneği bacağı vücuttan yüksekte tutmaktır. Burada kan akışı hızlanacak ve ayaklarda birikmiş, durgunlaşmış kan tekrar devridaim haline girecektir. Sonrasında bacak kas ağrılarınız için ciddi hafiflemeler fark edebilirsiniz.
 • Ayrıca varis çorapları da damarlara bağlı olarak meydana gelen bacak kas ağrılarında hem önleyici hem de tedavi edici işlev görmektedir. Bu çoraplar hem erkek hem de kadınlar için üretilebilmektedir. Bacaklarınızı esnetme ve germe gibi egzersizler de kasları gevşetecek, rahatlatacak ve ağrıların geçmesini sağlayabilecektir.
 • Spor yaparken meydana gelen bacak kas ağrısı için sprey yöntemi de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu spreyler kaslara soğuk şok uygulayarak kasların kendine gelmesini sağlamaktadır.

Kol Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Kol kas ağrıları, kol kaslarının zorlanması, aynı kolun uzun süre ağır kaldırması veya aynı kasa yüklenme, kol kasına alınan darbe ve kollardaki sinir sıkışmalarına bağlı olarak oluşan ağrılardır.
 • Masaj yapma yöntemi, kolu dinlendirme yöntemi gibi basit yöntemlerle ağrının geçmesin bekleyebilirsiniz.
 • Şiddetli bir ağrıysa ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.
 • Eğer 1 haftadır geçmeyen sıkışmalar, gerilmeler ve ağrılar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.
 • Tüm bunların dışında kollarda hareketsizlik veya sigara içmeye bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumda kol germe ve esnetme egzersizleri uygulayabilir, sigarayı bırakmayı da düşünebilirsiniz.
 • Kol ve bacak kasları için en çok sorulan eklem ve kas ağrısına ne iyi gelir sorusu için de bol su tüketimi öncelikli cevap olarak verilebilir. Yine şifalı bitkilerden özellikle ısırgan otu çayının kol ve bacak için kas ağrılarında güçlü bir tedavi edici bitki olduğu bilinmektedir.

Spor Sonrası Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Kas ağrısı spor yaparken kontrolsüz ya da dikkatsiz hamleler sonucunda meydana gelebilir. Yine kasları ısıtma, alıştırma işlemi uygulamadan yapılan sporlar yoğun kas ağrılarına sebep olmaktadır. Bu durumda spor programınızı bir süre hafifletin, masaj yapın ve ılık duş alın. Spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri uygulamaya özen gösterin.
 • Ayrıca kas ağrısı bandı sporcuların özellikle kullandığı bir üründür. Mevcut kas ağrılarınızın bulunduğu yüzeye yapıştırdığınızda kas ile deri arasında yüzey alanı açacak ve kan dolaşımını sağlayacak ve kasları rahatlatacaktır. Ayrıca kaslara destek olarak spor sırasında kontrollü bir hamle sağlayacaktır. Derinizle bütünleşir, suya dayanıklıdır.
 • Fitness kas ağrılarına ne iyi gelir sorusu için bol su içmek, ılık duş almak, masaj uygulamak ve sıcak su torbasını mevcut kas ağrısının olduğu bölgeye uygulamak iyi gelecektir.
 • Spor yaparken en çok meydana gelen bir diğer ağrı da adale ağrılarıdır. Bu noktada adale kas ağrılarına ne iyi gelir konusunda ise, bitkisel tedavi öncelikli olmak üzere doktorunuza danışarak ilaç tedavisi de alabilirsiniz. Ardıç tohumu yağının bu bölgelere sürülmesi bir müddet sonra buradaki kas ağrılarını tedavi edecektir.

Karın Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Karın kas ağrılarının sebepleri kas yorulması ve zorlanması dışında mide ve pankreas bölgelerindeki sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu açıdan öncelikle doktorunuza başvurarak bir hastalık olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 • Uzun süreli öksürükler karın kaslarında bir müddet sonra ciddi ağrılar da meydana getirebilmektedir. Bunun nedeni kaslarda oluşan gerilmelerdir. Burada karın bölgesine parmak uçları ile sırt üstü uzanarak yapacağımız masajlar iyi gelecektir.

Omuzdaki Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Omuz ağrıları çoğunlukla gerilme ve yel alma, soğukta kalma sebepleriyle oluşabilir. Fakat şiddetli bir ağrı hissediyorsanız ciddi bir nedeni de olabilir.
 • Omuz kas ağrısı tedavisi için sıcak tedavi uygulamak (sıcak su torbası, ılık duş gibi) ya da omuz masajları en etkili yöntemlerdir. Germe gevşetme egzersizleri uygulayabilirsiniz.
 • Ayrıca stres ve kaygıdan uzak durmanız da omuz ağrılarınızı önleyecektir. Omuzdaki kas ağrısı şiddetli bir ağrıysa doktora başvurabilirsiniz, doktor kontrolünde kas ağrısı için iğne vurdurabilir ve böylelikle ciddi nedeni olmayan şiddetli kas ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Boyun Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Yanlış oturma pozisyonu, yanlış duruş ve hareket pozisyonları sonucu çoğunlukla boyun kas ağrıları meydana gelebilir. Boyunda meydana gelebilen ağrılar çeneye vurabilmektedir. Bu durumda çene kas ağrısı da hissedilebilmektedir.
 • Bunun dışında çene ağrıları en çok diş sıkma sebepleriyle medyana gelmektedir. Boynunuza yapacağınız masaj ile buradaki ağrıları hafifletebilir, kafanızı sağa sola yavaşça döndürerek ve esnetme hareketleri uygulayarak boyun bölgesindeki ağrıların geçmesini sağlayabilirsiniz. Boyun bölgesindeki ağrıları önlemek için duruş ve hareket pozisyonlarınızın doğru olmasına özen göstermelisiniz.
Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir? 21.02.2018 tarihinde yayınladı.