Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Evde Tedavi

7 Adımda Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

İş yaşamı ve hareketli geçen günlerin etkisiyle bedeniniz yorgun düşer. Yorgunluk hissiyle beraber vücudunuzda hissedilen ağrılar, sizin bütün enerjinizi alabilir. Bu ağrılar kimi zaman kısa süreli olsa da pek çok kişide uzun süre hissedilen kalıcı ağrılara dönüşebilir. Şehrin gürültüsünden dolayı yaşanılan baş ağrısı, koşuşturma içinde olduğunuz için vücudunuzdaki ağrılarla birleştiğinde; tek istediğiniz sadece dinlenmek ve uyumak olacaktır.

Sabahın ilk ışıklarında uyanıp işe gidenler ve günün telaşına başlayanlarda sıkça görülen bir rahatsızlığı ele alıyoruz. Bacak ağrısı hemen hemen hemen herkeste görülen ve çoğu zaman önemsenmeyen bir durumdur. Bedeninize iyi bakmanız ve sağlığınızı ömür boyu korumanız için ayak ve bacak ağrısı hakkında merak edilenleri cevapladık. Sağlıklı yaşam adına en ufak ağrıları bile önemsemenizi tavsiye ederek yazımızı sizlere sunuyoruz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bacak ağrıları, kişiyi tüm gün rahatsız ettiği gibi dinlenme anlarında da etkilemektedir. Bacaktan tüm vücuda yayılan bacak ağrılarının pek çok nedeni vardır. Ağrıya sebep olan faktörlerin belirlenmesi, doğru tedavi için bir yol haritası olacaktır.

Bacakları ağrı içinde olan insanlar şu soruyu soracaktır: “Bacak ağrısı neyin belirtisi?” Genellikle yorgunluk ve fazla kilolardan dolayı hissedilen bacak ağrıları pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bacak ağrısı romatizma rahatsızlığını getirebildiği gibi kemik hastalıklarının da nedeni olabilir.

“Bacak ağrısı boy uzatır mı” sorusuna da bu başlık altında cevap vermek doğru olacaktır. Ergenlik dönemi ile beraber görülen fiziksel değişimler, birkaç yıl boyunca devam etmektedir. Zaman zaman görülen bacak ağrıları, bedenin geliştiğine dair belirtiler olarak kabul edilir. Sıkça görülen bacak ağrısı sebepleri incelendiğinde şu sonuçları görmeniz mümkündür:

bacak ağrısı neden olur

1) Damar Kaynaklı Ağrılar

Damarlarınızda oluşan herhangi bir iltihap veya tıkanıklık tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bu durum bacak ağrıları için de geçerlidir. Toplardamar tıkanıklığı yaşayan kişilerin bacaklarında şiddetli ağrı ve şişlik hissedilir. Atardamar tıkanıklığında ise, bir süre sonra morluk ve yürüme esnasında ağrılar hissedilir. Pek çok kişinin şikayetçi olduğu varis hastalığında damarların belirginleşmesiyle beraber dayanılmaz ağrılar hissedilir. Lenf damarlarının tıkandığı durumlarda da yine şişlik ve hareket halindeki yaşanan ağrılar, damar kaynaklı bacak ağrısı belirtileri arasında yer alır.

2) Sinir Kaynaklı Ağrılar

Sinir sistemindeki yaşanan bir baskı veya hasar, bacaklarınıza ağrı olarak yansıyacaktır. Özellikle bel fıtığı durumlarında, kişide hareket halindeyken yoğun bacak ağrısı hissedilir. Bu ağrılar genellikle kalça bölgesinden başlar ve bacağa yayılır. Şeker hastalarında da sinir sisteminden kaynaklanan bacak ağrıları görülmektedir. Yanma ve karıncalanma gibi ağrı belirtileri olabilir.

3) Eklem Kaynaklı Ağrılar

Eklemlerde yaşanan ağrılar bacaklarınızı doğrudan etkileyecektir. Bel, kalça ve diz eklemlerinde yaşanan yıpranma ve hasarlar, bedeninizi ayakta tutan bacaklarınıza yansıyıp size ağrı olarak geri dönecektir. Kireçlenme bu durumun en büyük nedenidir. Gün boyu oturarak çalışan kişilerde genellikle iç bacak ağrısı yaşanmaktadır. Masa başında olmaları sebebiyle ön bacak ağrısı da bu ağrıları tetiklemektedir. Bacak ağrısı çeşitleri kişiye ve içinde bulunduğu koşullara göre değişmektedir. Büyüme, hastalıklar ve yorgunluk bacak ağrısının yansımaları olmaktadır.

4) Kemik Kaynaklı Ağrılar

Kemiklerde oluşan iltihaplar ve ezilmeler, tedavi edilmediği sürece vücutta ağrı olarak hissedilmektedir. Kemik tümörleri ve kemiklerdeki vitamin eksikliği, hastayı bacak ağrıları ile rahatsız etmektedir. Bu ağrı nedeni bir soruyu gündeme getirecektir: “D vitamini eksikliği bacak ağrısı yapar mı?” D vitamini kas ve kemik gelişimini destekleyen, özellikle de güneşten alınan bir vitamindir. Eksikliğinde gelişimde yavaşlama ve bozukluk aynı zamanda vücut ağrıları hissedilir. Bu sebeple D vitamini eksikliği, bacak ağrılarının bir sebebi olabilir.

doktor

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak ağrısına neden olan rahatsızlıkların belirlenmesi için öncelikle uzman bir doktora gitmek gereklidir. Şikayetlerinizi bacak ağrısı doktoru olan “Ortopedi ve Travmatoloji” doktorları çözecektir. Uzun süredir ağrı içindeyseniz ve artık bu rahatsız edici duruma son vermek istiyorsanız bir hastaneye gidip bacak ağrısı bölümü olarak Ortopedi bölümünden randevu almalısınız.

Ağrılarınız çok şiddetli değilse ve bu günlük hayatınızı etkilemiyorsa, tedavinize öncelikle evinizde başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey dinlenmektir. Mümkün olduğunca dinlenmeye özen göstermelisiniz. Ağrıyı geçirme yöntemlerinden biri olan buz uygulamasını evde deneyebilirsiniz:

  • Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı yukarı kaldırın.
  • 15 dakika boyunca buz ile kasılan bölgelere masaj yapın.
  • Bu uygulamayı dinlenme anlarınızda yapabilirsiniz.
  • Gün içinde 3 veya 4 defa uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırarak ağrıyı geçirebilirsiniz.

Eğer ağrılarınız varislerden kaynaklanıyorsa, medikal ürünleri satan yerlerden varis çorabı ve elastik bandajlardan alabilirsiniz. Gün boyu ayakta kalan biriyseniz doğru ayakkabı seçimi yapmalısınız. Gece uykudan önce ağrılarınız hissediliyorsa rahat uykular için bacak ağrısı için krem tercih edebilirsiniz. Sağlıklı adımlar atmak için doktor kontrolünde krem kullanmanız tavsiye edilir.

Evde bacak ağrısı tedavisi için bacak ağrısı egzersizleri uygulanmalıdır. Kasları açmak ve damarları rahatlatmak adına fizik tedavi hareketleri yapıldığında yaşanan ağrı en az dereceye inecektir. Kronik ağrılarda ise fizik tedavi merkezlerinde düzenli egzersizler ile giderilebilir. Evde sandalyede oturduğunuzda bacağınızı yavaşça yukarı ve aşağı hareketlerde açarsanız, kan dolaşımını hızlandırıp ağrıyı hafifletebilirsiniz.

ayak masajı

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Adımda Ağrılarınıza Veda Edin!

Gün boyunca devam eden bacak ağrısı bitkisel tedavi ile giderilebilir. Evinizde birkaç adımda yapacağınız bu uygulamalar ile hem ekonomik hem de pratik ağrı tedavisi uygulamış olacaksınız. İşte sizler için araştırılan ve etkili bacak ağrısı çözümleri listesi:

1) Soğuk Masaj

Ağrıları hissettiğiniz anda birkaç adet buz küpünü veya bir adet buz aküsünü havluya sarın. Bacağınızda ağrı hissedilen yere masaj yaparak 15 dakika uygulayın. Gün içinde 3 veya 4 defa uyguladığınızda, ağrılarınızın dineceğini göreceksiniz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

2) Yağlı Masaj

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve hardal yağından bir karışım elde edin. Bu karışımı ağrılı bölgeye uygulayın. 10 dakika boyunca bacaklarınıza masaj yaptığınızda yağların kan dolaşımı hızlandırdığını ve bacaklarınızı rahatlattığını göreceksiniz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

3) Zerdeçal

1 çay kaşığı toz zerdeçalı krem kıvamına getirene kadar susam yağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz kremi ağrılı bölgenize sürün. Dairesel hareketlerle masaj yapın ve 30 dakika boyunca bekletin. Temizleme işlemini ılık su ile yapabilirsiniz.

bacak ağrısı nasıl geçer

4) Elma Sirkesi

Elma sirkesi kanda ve kemikteki iltihaplanmayı önler eğer varsa giderir. Potasyum ve kalsiyum içermesinden dolayı bacak ağrıları için de şifa olacaktır. Elma sirkesini içerek tüketebilirsiniz. Bir bardak ılık su ile 2 kaşık elma sirkesini karıştırıp gün içinde bir defa içmeniz, ağrının kesilmesi için yeterli olacaktır.

bacak ağrısı bitkisel tedavi

5) Epsom Tuzu

Epsom tuzu vücudun sinir sinyallerini düzenleyen ve özellikle ayak detoksunda tercih edilen bir maddedir. Epsom tuzuyla hazırlanmış suyun içinde bacaklarınız beklediği takdirde ağrılarınızı dindirmiş olacaksınız.

epsom tuzu

6) Kaliteli Beslenme

Vücudunuz gün içinde yeterli enerjiyi alamadıysa vücudunuz yorgun düşer ve ağrılar sizi rahatsız eder. Bu durumu önlemek için de sağlıklı beslenmeye ve ihtiyacınız olan besinleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle kas ve kemik sağlığınızı koruyan yeşil bitkileri tüketmelisiniz. Antioksidan meyve ve sebzeler tüketerek ağrıya neden olan zararlı maddeleri de vücudunuzdan atabilirsiniz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

7) Limon Tüketimi

Bu süreçte etkili olacaktır. Salatalarınızda limon kullanarak vücudunuzu arındırabilirsiniz. Potasyum ve demir içeren besinler tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. D vitamini ve kalsiyum alımı da bacak ağrılarını önlemede ve gidermede etkilidir. İlerleyen yıllarda bacak ağrıları görülmemesi için, çocukların gelişim dönemlerinde süt ve süt ürünleri tüketimine önem verilmelidir. Yetişkin insanların ise kemik hücrelerini koruması için süt tüketimini devam ettirmeleri gerekir.

bacak ağrısına ne iyi gelir

 

Eklem Ağrıları Neden Olur? Ne İyi Gelir? 

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama188
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama17
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1613
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama49
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Tarifler Geri
Videolar Geri