Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Evde Tedavi

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Evde Tedavi Tarifi

7 Adımda Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

İş yaşamı ve hareketli geçen günlerin etkisiyle bedeniniz yorgun düşer. Yorgunluk hissiyle beraber vücudunuzda hissedilen ağrılar, sizin bütün enerjinizi alabilir. Bu ağrılar kimi zaman kısa süreli olsa da pek çok kişide uzun süre hissedilen kalıcı ağrılara dönüşebilir. Şehrin gürültüsünden dolayı yaşanılan baş ağrısı, koşuşturma içinde olduğunuz için vücudunuzdaki ağrılarla birleştiğinde; tek istediğiniz sadece dinlenmek ve uyumak olacaktır.

Sabahın ilk ışıklarında uyanıp işe gidenler ve günün telaşına başlayanlarda sıkça görülen bir rahatsızlığı ele alıyoruz. Bacak ağrısı hemen hemen hemen herkeste görülen ve çoğu zaman önemsenmeyen bir durumdur. Bedeninize iyi bakmanız ve sağlığınızı ömür boyu korumanız için ayak ve bacak ağrısı hakkında merak edilenleri cevapladık. Sağlıklı yaşam adına en ufak ağrıları bile önemsemenizi tavsiye ederek yazımızı sizlere sunuyoruz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bacak ağrıları, kişiyi tüm gün rahatsız ettiği gibi dinlenme anlarında da etkilemektedir. Bacaktan tüm vücuda yayılan bacak ağrılarının pek çok nedeni vardır. Ağrıya sebep olan faktörlerin belirlenmesi, doğru tedavi için bir yol haritası olacaktır.

Bacakları ağrı içinde olan insanlar şu soruyu soracaktır: “Bacak ağrısı neyin belirtisi?” Genellikle yorgunluk ve fazla kilolardan dolayı hissedilen bacak ağrıları pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bacak ağrısı romatizma rahatsızlığını getirebildiği gibi kemik hastalıklarının da nedeni olabilir.

“Bacak ağrısı boy uzatır mı” sorusuna da bu başlık altında cevap vermek doğru olacaktır. Ergenlik dönemi ile beraber görülen fiziksel değişimler, birkaç yıl boyunca devam etmektedir. Zaman zaman görülen bacak ağrıları, bedenin geliştiğine dair belirtiler olarak kabul edilir. Sıkça görülen bacak ağrısı sebepleri incelendiğinde şu sonuçları görmeniz mümkündür:

bacak ağrısı neden olur

1) Damar Kaynaklı Ağrılar

Damarlarınızda oluşan herhangi bir iltihap veya tıkanıklık tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bu durum bacak ağrıları için de geçerlidir. Toplardamar tıkanıklığı yaşayan kişilerin bacaklarında şiddetli ağrı ve şişlik hissedilir. Atardamar tıkanıklığında ise, bir süre sonra morluk ve yürüme esnasında ağrılar hissedilir. Pek çok kişinin şikayetçi olduğu varis hastalığında damarların belirginleşmesiyle beraber dayanılmaz ağrılar hissedilir. Lenf damarlarının tıkandığı durumlarda da yine şişlik ve hareket halindeki yaşanan ağrılar, damar kaynaklı bacak ağrısı belirtileri arasında yer alır.

2) Sinir Kaynaklı Ağrılar

Sinir sistemindeki yaşanan bir baskı veya hasar, bacaklarınıza ağrı olarak yansıyacaktır. Özellikle bel fıtığı durumlarında, kişide hareket halindeyken yoğun bacak ağrısı hissedilir. Bu ağrılar genellikle kalça bölgesinden başlar ve bacağa yayılır. Şeker hastalarında da sinir sisteminden kaynaklanan bacak ağrıları görülmektedir. Yanma ve karıncalanma gibi ağrı belirtileri olabilir.

3) Eklem Kaynaklı Ağrılar

Eklemlerde yaşanan ağrılar bacaklarınızı doğrudan etkileyecektir. Bel, kalça ve diz eklemlerinde yaşanan yıpranma ve hasarlar, bedeninizi ayakta tutan bacaklarınıza yansıyıp size ağrı olarak geri dönecektir. Kireçlenme bu durumun en büyük nedenidir. Gün boyu oturarak çalışan kişilerde genellikle iç bacak ağrısı yaşanmaktadır. Masa başında olmaları sebebiyle ön bacak ağrısı da bu ağrıları tetiklemektedir. Bacak ağrısı çeşitleri kişiye ve içinde bulunduğu koşullara göre değişmektedir. Büyüme, hastalıklar ve yorgunluk bacak ağrısının yansımaları olmaktadır.

4) Kemik Kaynaklı Ağrılar

Kemiklerde oluşan iltihaplar ve ezilmeler, tedavi edilmediği sürece vücutta ağrı olarak hissedilmektedir. Kemik tümörleri ve kemiklerdeki vitamin eksikliği, hastayı bacak ağrıları ile rahatsız etmektedir. Bu ağrı nedeni bir soruyu gündeme getirecektir: “D vitamini eksikliği bacak ağrısı yapar mı?” D vitamini kas ve kemik gelişimini destekleyen, özellikle de güneşten alınan bir vitamindir. Eksikliğinde gelişimde yavaşlama ve bozukluk aynı zamanda vücut ağrıları hissedilir. Bu sebeple D vitamini eksikliği, bacak ağrılarının bir sebebi olabilir.

doktor

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak ağrısına neden olan rahatsızlıkların belirlenmesi için öncelikle uzman bir doktora gitmek gereklidir. Şikayetlerinizi bacak ağrısı doktoru olan “Ortopedi ve Travmatoloji” doktorları çözecektir. Uzun süredir ağrı içindeyseniz ve artık bu rahatsız edici duruma son vermek istiyorsanız bir hastaneye gidip bacak ağrısı bölümü olarak Ortopedi bölümünden randevu almalısınız.

Ağrılarınız çok şiddetli değilse ve bu günlük hayatınızı etkilemiyorsa, tedavinize öncelikle evinizde başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey dinlenmektir. Mümkün olduğunca dinlenmeye özen göstermelisiniz. Ağrıyı geçirme yöntemlerinden biri olan buz uygulamasını evde deneyebilirsiniz:

  • Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı yukarı kaldırın.
  • 15 dakika boyunca buz ile kasılan bölgelere masaj yapın.
  • Bu uygulamayı dinlenme anlarınızda yapabilirsiniz.
  • Gün içinde 3 veya 4 defa uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırarak ağrıyı geçirebilirsiniz.

Eğer ağrılarınız varislerden kaynaklanıyorsa, medikal ürünleri satan yerlerden varis çorabı ve elastik bandajlardan alabilirsiniz. Gün boyu ayakta kalan biriyseniz doğru ayakkabı seçimi yapmalısınız. Gece uykudan önce ağrılarınız hissediliyorsa rahat uykular için bacak ağrısı için krem tercih edebilirsiniz. Sağlıklı adımlar atmak için doktor kontrolünde krem kullanmanız tavsiye edilir.

Evde bacak ağrısı tedavisi için bacak ağrısı egzersizleri uygulanmalıdır. Kasları açmak ve damarları rahatlatmak adına fizik tedavi hareketleri yapıldığında yaşanan ağrı en az dereceye inecektir. Kronik ağrılarda ise fizik tedavi merkezlerinde düzenli egzersizler ile giderilebilir. Evde sandalyede oturduğunuzda bacağınızı yavaşça yukarı ve aşağı hareketlerde açarsanız, kan dolaşımını hızlandırıp ağrıyı hafifletebilirsiniz.

ayak masajı

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Adımda Ağrılarınıza Veda Edin!

Gün boyunca devam eden bacak ağrısı bitkisel tedavi ile giderilebilir. Evinizde birkaç adımda yapacağınız bu uygulamalar ile hem ekonomik hem de pratik ağrı tedavisi uygulamış olacaksınız. İşte sizler için araştırılan ve etkili bacak ağrısı çözümleri listesi:

1) Soğuk Masaj

Ağrıları hissettiğiniz anda birkaç adet buz küpünü veya bir adet buz aküsünü havluya sarın. Bacağınızda ağrı hissedilen yere masaj yaparak 15 dakika uygulayın. Gün içinde 3 veya 4 defa uyguladığınızda, ağrılarınızın dineceğini göreceksiniz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

2) Yağlı Masaj

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve hardal yağından bir karışım elde edin. Bu karışımı ağrılı bölgeye uygulayın. 10 dakika boyunca bacaklarınıza masaj yaptığınızda yağların kan dolaşımı hızlandırdığını ve bacaklarınızı rahatlattığını göreceksiniz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

3) Zerdeçal

1 çay kaşığı toz zerdeçalı krem kıvamına getirene kadar susam yağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz kremi ağrılı bölgenize sürün. Dairesel hareketlerle masaj yapın ve 30 dakika boyunca bekletin. Temizleme işlemini ılık su ile yapabilirsiniz.

bacak ağrısı nasıl geçer

4) Elma Sirkesi

Elma sirkesi kanda ve kemikteki iltihaplanmayı önler eğer varsa giderir. Potasyum ve kalsiyum içermesinden dolayı bacak ağrıları için de şifa olacaktır. Elma sirkesini içerek tüketebilirsiniz. Bir bardak ılık su ile 2 kaşık elma sirkesini karıştırıp gün içinde bir defa içmeniz, ağrının kesilmesi için yeterli olacaktır.

bacak ağrısı bitkisel tedavi

5) Epsom Tuzu

Epsom tuzu vücudun sinir sinyallerini düzenleyen ve özellikle ayak detoksunda tercih edilen bir maddedir. Epsom tuzuyla hazırlanmış suyun içinde bacaklarınız beklediği takdirde ağrılarınızı dindirmiş olacaksınız.

epsom tuzu

6) Kaliteli Beslenme

Vücudunuz gün içinde yeterli enerjiyi alamadıysa vücudunuz yorgun düşer ve ağrılar sizi rahatsız eder. Bu durumu önlemek için de sağlıklı beslenmeye ve ihtiyacınız olan besinleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle kas ve kemik sağlığınızı koruyan yeşil bitkileri tüketmelisiniz. Antioksidan meyve ve sebzeler tüketerek ağrıya neden olan zararlı maddeleri de vücudunuzdan atabilirsiniz.

bacak ağrısına ne iyi gelir

7) Limon Tüketimi

Bu süreçte etkili olacaktır. Salatalarınızda limon kullanarak vücudunuzu arındırabilirsiniz. Potasyum ve demir içeren besinler tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. D vitamini ve kalsiyum alımı da bacak ağrılarını önlemede ve gidermede etkilidir. İlerleyen yıllarda bacak ağrıları görülmemesi için, çocukların gelişim dönemlerinde süt ve süt ürünleri tüketimine önem verilmelidir. Yetişkin insanların ise kemik hücrelerini koruması için süt tüketimini devam ettirmeleri gerekir.

bacak ağrısına ne iyi gelir

 

Eklem Ağrıları Neden Olur? Ne İyi Gelir? 

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Evde Tedavi 16.05.2018 tarihinde yayınladı.