Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? İyi Gelen Besinler, Şifalı Bitkiler

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? İyi Gelen Besinler, Şifalı Bitkiler Tarifi

Kemik Erimesi: Osteoporoz

Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kemik kalitesi ve yoğunluğu zamanla azalmaktadır. Vücudun iskelet yapısını oluşturan kemiklerin sağlığı bozulduğunda ise çeşitli hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan kemik erimesi, özellikle ileri yaşlarda kişiyi rahatsız eder. Daha kaliteli bir yaşam ve sağlıklı beden için sizlere “kemik erimesi” hakkında detaylı bilgileri sunmak için buradayız. Bedeninizin sağlığını korumak ve mutlu bir bedene sahip olmanız çok kolay. Nasıl mı? Doktorların görüşleri ile hazırlanan bu yazımız, sizlere şifa olacak. Sırtınızı koltuğa yasladıysanız, her yaştan insanı tehdit eden kemik erimesi hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz.

kemik erimesi

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi kemik yapısının zamanla bozulmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık kemiklerin sertliğini azaltır. Sertliğini kaybeden kemikler ise daha kolay kırılabilecek konuma gelir. Belirli bir kemiği değil, vücudun her bölgesinde yer alan kemikleri tehdit eder. Kemik erimesi hastalığına tıp alanında “osteoporoz” adı verilmektedir.

Günümüzün en sık görülen hastalıklarından biridir osteoporoz. Yaşam süresinin uzaması ve yaşlı insanların daha çok olması bu hastalığı tetikleyen bir durumdur. Kemik erimesi, sessiz ve oldukça yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır. Herhangi bir zamanda yapılan muayene sonucunda bile ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda hastalar, kendilerinde oluşan kemik erimesi hastalığına şaşırırlar.

Kemik erimesi hastalığı ile beraber, kemik kırılması riski de yükselir. İleri yaşları tehdit eden bu hastalık, genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Kadınlarda daha çok görülme ihtimali vardır. Erkeklerde görülme riski biraz daha düşüktür. Yapılan araştırmalara göre beyaz tenli kadınların siyah tenli kadınlara göre daha çok risk taşıdığı belirlenmiştir. Bu araştırma ise Asyalı kadınlar üzerinde yapılmıştır. Osteoporoz genetikten gelen bir hastalık olabilir. Ailede daha önce kemik erimesi yaşayan bir kişi varsa, diğer aile üyelerinin de risk altında olduğu ifade edilebilir.

 kemik erimesine ne iyi gelir

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik sağlığını korumak için kalsiyum ağırlıklı beslenmek gereklidir. Bağışıklık sistemini de güçlü tutmak önemli oalcaktır. Bu nedenle sizlere kemik erimesine bitkisel çözümler önereceğiz. Ayrıca kemik erimesini önleyen gıdalar hakkında da bilgi vereceğiz. Sağlıklı beslenerek kemik erimesi riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

İyi Gelen Besinler

 • Kuru Erik: Kuru erik kemik kas kütlesini arttırmaktadır. Bu nedenle gün içinde ara öğünlerinizde kuru erik tüketebilirsiniz.
 • Süt: Kalsiyum kaynağı olan süt bebeklik döneminden itibaren kemik sağlığını korur. Günlük olarak süt tüketimi, kemik erimesi riskini ortadan kaldırır. Sütü tarçın ilave ederek veya meyve püresi ekleyerek de tüketmek bir seçenek olabilir.
 • Badem: Badem yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Uzmanlar süt ile bademin beraber tüketilmesini önermektedir. Kemik sağlığını korumak için bademi de listenize ekleyebilirsiniz.
 • Yoğurt: Yoğurt mutfağınızdan eksik olmasın. Hem kemik sağlığını hem de sindirim sistemini koruyacaktır. Daha güçlü kemikler için her gün bir kase yoğurt!
 • Limon: C vitamini ile dolu olan limon, her şekilde ilaç gibidir. Limonlu su, bol limonlu salata ve ev yapımı şekersiz limonata kemik sağlığınız için tercih edilebilir.
 • Balık: Kemik erimesini önlemek için omega 3 açısından zengin olan yiyecekler tüketilmelidir. Omega 3 denildiğinde akıllara önce balık gelir. Balık tüketimi hem kalp sağlığını hem de kemik sağlığını destekler.
 • Ispanak: Çizgi filmlerde Temel Reis’in bolca tükettiği ıspanak, sizi baştan ayağa iyileştirecek. Kas ve kemik oluşumunu desteklediği için ıspanak osteoporoz düşmanıdır.
 • Feridun Kunak’tan Şifalı Kür: Kemik erimesi bitkisel tedavi Feridun Kunak tarafından yumurta kabuğu ile yapılmaktadır. Yumurta kabuklarını kurutup toz haline getirmelisiniz. Özellikle köy yumurtası olursa daha etkili olacaktır. 10 yumurta kabuğu için 20 limon suyu eklenmelidir. İki malzemeyi karıştırın ve 1 hafta boyunca dolapta bekletin. Arada bir karıştırın. Çorbalara yemeklere ekleyerek tüketin. Bu mucize kür kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.

kemik erimesi ne iyi gelir

Şifalı Bitkiler

Kemik erimesi şifalı bitkiler ile önüne geçilebilecek bir hastalıktır. Yapmanız gereken kemik sağlığını güçlendiren ve koruyan bitkileri tanımak. İşte bu noktada size yardım etmek için kemik erimesini önleyen bitkileri listeledik. Her biri ilaç niyetine!

 • Kişniş Tohumu: Demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan kişniş, kemik erimesine karşı tüketilir. 2 kaşık kişniş tohumunu bir bardak suda kaynatın ve soğuduktan sonra süzerek için. Kemiklerinizin zamanla daha da güçlendiğini hissedeceksiniz.
 • Brokoli: Kemik erimesi İbrahim Saraçoğlu tarafından ile tedavi edilebilir. Brokoliyi çok az suda haşlayarak tüketmek kemik erimesini önlemektedir. Brokolinin suyunu içmenizi ve sebzeyi yemenizi tavsiye eder.
 • Keten Tohumu: Kemik erimesine şifa olacak bitkilerden biri de keten tohumu olacaktır. Özellikle de menopoz dönemindeki kadınların keten tohumunu tüketmesi vurgulanır. Keten tohumu yağını yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
 • Kırkkilit Otu: Kemik erimesi başlangıcı görülen kişiler gün içinde bir fincan kırkkilit otu çayı tüketmelidir.

kemik erimesi belirtileri

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

 • Kemik erimesinin belirtileri arasında en önemli olanı kemik kırılmalarıdır. Kırık olan yerlerde ağrı da yaşatır.
 • Uzun süre sonra oluşan kamburluk. Hastalar gençlik dönemine göre yaklaşık 10 cm kısalmaktadır.
 • Göğüs ve karın boşluğu arasında gözlemlenen daralma görülür. Bu daralma sonucunda ise nefes darlığı yaşanır.
 • Kemiklerde görülen hassasiyet ve yaşam kalitesinin bozulması.
 • Sırt ağrıları ve genel vücut ağrısı.

kemik erimesi neden olur

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik erimesi kemiklerin yapısının bozulmasıyla oluşur. Kemiklerin yapısının bozulmasında bazı faktörler söz konusudur. Kemik erimesi nedenleri ise şu şekilde ifade edilir:

 • Yaşın ilerlemesinden dolayı yaşanan kemik kaybı.
 • Hormon kaybı. Kadınlar yaşlandıkça östrojen, erkekler de androjen hormonu kaybeder.
 • Kortizon ilaçlarının kullanımı
 • Tiroid hastalığına bağlı ilaç kullanımı
 • Menopoz döneminin başlaması kemik erimesine neden olmaktadır.

kemik erimesi tedavisi

Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilir?

Kemik erimesi şikayetinde veya şüphesinde olanlar öncelikle doktora gidip kemiklerindeki minerali ölçtürmelidir. Kemik erimesi hangi bölüm ile tespit edilir dediğinizde; ortopedi ve travmatoloji bölümüne gitmeniz gerekecektir. Doktorunuz şikayetleri değerlendirip uygun olan tedaviyi belirler.

Kemik erimesi kalsiyum ilaçları ile tedavi edilebilir. Kalsiyum destekli kemik erimesi ilacı, kemiklerin yapısını güçlendirmektedir. Tabi bu tarz ilaçların düzenli kullanılması ilk kuraldır. Bazı hastalara östrojen takviyesi yapılır. Kalsiyum ilaçları, östrojen takviyesi alan kişilere de verilmektedir. Kemik erimesine bağlı oluşan kırıklar ise ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Tiroid eksikliğinden dolayı yaşanan kemik erimesi hastalığı için tiroid açısından zengin besin ve ilaçlar tavsiye edilir. Önemsendiği durumda kemik erimesi durmaktadır. Kalsiyuma ek olarak D vitamini ilaçları da kullanılmalıdır. Kemiklerin gelişimi kalsiyum ve d vitamini ile mümkündür. Ayrıca doktorunuz işlenmiş gıda ve etler gibi kemik erimesine zararlı şeyler tüketmemenizi önerecektir. Asitli gıdalar ve şarküteri ürünleri kemiklerin yapısını zayıflatmaktadır.

kemik erimesi nedir

Kemik Erimesini Önlemek İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

 • Sağlıklı beslenin.
 • Sporu hayatınızda alışkanlık haline getirin.
 • Güneşten korkmayın. Güneş kemiklerinize D vitamini verecektir.
 • Sigara ve alkol alışkanlığının kemikleriniz için tehlikeli olduğunu hatırlayın.
 • Yaşınız ilerlemiş ise düşmemek için daha tedbirli olun.
 • İdeal kilonuzdan daha aşağıda kiloya düşmeyin.
 • Kahvaltınızda yumurtayı eksik etmeyin.
 • Kafeine karşı ölçülü olun.
 • Deniz ürünleri tüketin.
 • Her zaman dik oturmaya çalışın.
 • Çocuklarınıza süt içirin ve siz de sütü tüketin.
 • Her yıl kemik kalitenizi ölçtürün.
 • Spora başlarken koç ile çalışın.
 • Evinizi rahat harekete edebileceğiniz şekilde dizayn edin.

Eklem Ağrıları Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kas Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri, İsimleri, Tedavisi

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bağırsaklara İyi Gelen Smoothie Tarifi

Bağırsaklara İyi Gelen Smoothie

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Enfeksiyona İyi Gelen Dut Suyu Tarifi

Enfeksiyona İyi Gelen Dut Suyu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İnce Pizza Tarifi

İnce Pizza

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 15dk Pişirme
İnce Bulgurlu Köfte Tarifi

İnce Bulgurlu Köfte

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Beyt-i Kebap Tarifi

Beyt-i Kebap

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri