Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Kesin Çözüm

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Kesin Çözüm Tarifi

Kulak Çınlaması Neye İşaret?

Zaman zaman kulağınızda ıslık sesine benzeyen veya televizyondan gelen seslere benzeyen ritimler hissedildiği oldu mu? Şöyle bir etrafınıza bakıp “Bu ses de nereden geliyor böyle?” dediğiniz anlarda, çevrenizde sesin kaynağını göremiyorsanız, kulağınızla ilgili bir sağlık problemi başlamış demektir. Şu anda bulunduğunuz sayfada ise bu problemi derinlemesine inceleyeceğiz.

Çeşitli faktörlerin neden olduğu kulak çınlaması hakkında bilgi edineceğiniz bu yazıda aynı zamanda kulak çınlaması tedavisi de yer alıyor. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığı gidermek için sizlere kulak çınlaması bitkisel çözüm önerilerinde de bulunacağız. Kulağınızı rahatsız eden bu sese son vermek için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

sol kulak çınlaması

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması tıpta tanımı olan bir tür kulak rahatsızlığıdır. Tıp sözlüklerinde kulak çınlamasına “tinnitus” adı verilmektedir. Her beş kişiden birinde görülen kulak çınlaması, zaman zaman yaşam kalitesini de etkilemektedir. Çevreden bir uyarıcı olmadığı halde televizyon çalışıyor veya ıslık sesi geliyor gibi hissedilen bir durumdur. Bazen su sesi ve motor sesi olarak da bu kulak çınlaması sesi hissedilir.

Toplumda görülme oranı yüksek olan kulak çınlaması, genellikle kalabalıkta kalan ve zaman geçiren kişilerde görülmektedir. İhmal edildiğinde kulakta kalıcı problemlere neden olur. Kişide kulak çınlaması baş ağrısı halsizlik ile beraber görüldüğünde mutlaka doktora gidilmelidir. Nadir de olsa herhangi bir sebep yokken kulağın çınlaması, ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

kulak çınlaması neden olur

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlaması her yaşta ve cinsiyette meydana gelebilir. Bu duruma neden olan faktörler ise kişilerin yaşam şekline göre farklılık gösterebilir. Yoğun iş temposunda olanlar bazen kalabalıktan, evde çalışanlar ise kimi zaman toz ve enfeksiyondan dolayı bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Şimdi kulak çınlaması sebepleri nelerdir inceleyelim:

 • Yüksek tansiyon hastalarında görülme riski daha yüksek olan kulak çınlaması, sigara ve kafein ile daha da belirgin hale gelir.
 • Beyin tümörü teşhisi yapılan kişilerde kulak çınlaması görülmektedir. Zamanla işitme kaybına kadar ilerleyebilir.
 • Yaş ilerledikçe kulak kemiğinin büyümesinden dolayı bu rahatsızlık yaşanabilir.
 • Orta kulak iltihabı, sinüzit, nezle ve alerji gibi enfeksiyon hastalıkları kişide geçici olarak kulak çınlaması etkisi bırakır.
 • Anemi hastalığı yaşayanların yani kan oranı düşük olan insanların zaman zaman kulaklarında çınlama hissettiği bilinir.
 • Stres en büyük etkendir. Yoğun ve ağır iş temposuna sahip olan kişilerde bu durum sıkça görülür. Kulak çınladıkça strese neden olan hormon daha fazla salgılanır ve kişi yeniden stres yaparak kulağın çınlamasını tetikler.
 • Kulak bakımının ihmali kulakta toz ve kirin birikmesine neden olur. Bu durumun sonucunda ise kulak çınlaması meydana gelir. Kulak zarı da tahriş edildiğinde çınlama daha belirgin şekilde hissedilir.
 • İç kulakta koruyucu tüyler bulunur. Koruyucu tüyler zarar gördüğünde ise kulakta çınlama gibi sesler duyulmaya başlar.
 • Kan değerlerindeki zayıflık da kulağınızın çınlamasını tetikler.
 • Regl ve hamilelik döneminde yaşanan hormon değişimlerinden dolayı kulağın çınlaması geçici ve normal bir durumdur.
 • Şiddetli sese maruz kalan kişilerde bir süre kulak çınlaması meydana gelir. Çok sesli ortamlarda bazen kulak zarı yırtılabilir. Bu durum ise kulak çınlamasına ve kulakta kalıcı probleme neden olur.
 • Özellikle baş ve boyun bölgesine alınan darbeler, orta kulağa zarar verir. Zarar gören orta kulak ise kulak çınlamasına ortam oluşturur.
 • Genellikle sol kulak çınlaması kan ve damar hastalıklarının bir habercisi olabilir.

kulak çınlaması nasıl geçer

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Yöntemler

Kulak çınlaması bir süre için evde doğal yöntemler ile tedavi edilebilir. Doğanın size sağlığınız için sunmuş olduğu mucizelerden yararlanabilirsiniz. Fakat ortadan kaldırılamayan kulak çınlamaları için bir hekime görünmeniz gerekir. Evinizde dikkat etmeniz gereken noktalar ise şöyle ifade edilebilir:

 • Öncelikle kulağın çınlamasına neden olan faktörlerden uzaklaşmalısınız. Bu amaçla yüksek sesli ortamlar ve tozlu ortamlar sizin uzak kalmanız gereken yerler olacaktır.
 • Tansiyon rahatsızlığınız varsa, kontrol altında tutmanız etkili olacaktır.
 • Tuzlu besinlerden kaçınmalısınız. Tuz tansiyonu yükseltir ve peşinden kulak çınlamasını getirir.
 • Stresten, gürültülü ortamlardan kendinizi koruyun. Sakin ve dinlenebileceğiniz ortamlarda kendinize vakit ayırın.
 • Kulak çınlaması soğan suyu ile giderilmektedir. Soğanın suyu ile kulak temizliği yapıldığında çınlamaya neden olan etkenler ortadan kalkar. Soğan suyu antibiyotik özelliğe sahiptir ve kulak içinde oluşan yara, tahriş gibi sorunları iyileştirir.

İbrahim Saraçoğlu Önerisi: Kulak çınlaması nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu tarafından yanıtlanan bir sorudur. Lahana suyunu tüketerek vücudunuzda oluşan iltihabı yok etmenizi tavsiye eder. Ayrıca aslan pençesi adı verilen bitkiyi sıcak su ile demleyip bitki çayı olarak tüketmeniz de etkili olacaktır. İbrahim Saraçoğlu bitkilerden gelen şifaya inanarak, kulak çınlaması şikayetinde olan hastalar için aslan pençesi bitkisini ve lahana suyunu önerir.

Feridun Kunak Önerisi: Kulak çınlaması bitkisel tedavisi önerilerine Feridun Kunak da kürünü ekler. Limon suyu, kiraz sapı, mısır püskülü, maydanoz ile hazırlanan bitki çayını gün boyunca içmenizi belirtir. Bu karışım ile vücudunuzda oluşan enfeksiyon atılır ve kulağın çınlamasına neden olan enfeksiyon ortadan kaldırılır.

kulak çınlaması tedavisi

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak çınlaması kesin çözüm için vakit kaybetmeden kulak burun ve boğaz bölümüne gidip şikayetinizi dile getirmelisiniz. Doktor kulağınızı inceledikten sonra öncelikle damla tedavisine başlayabilir. Eczaneden alacağınız damlayı düzenli şekilde kullanarak, kulakta oluşan iltihabı giderebilirsiniz.

Kulak çınlaması genetik veya kulak yapısından dolayı meydana geliyorsa, tıbbi işlemler gerekebilir. Damar hastalıkları varsa ve doktorunuz cerrahi operasyon öneriyorsa, en iyi çözüm ameliyat olabilir. Ameliyat kulak çınlamasının çok ileri boyuta ulaştığı durumlarda yapılmaktadır.

Kişiyi rahatsız eden seslerden kurtulmanın bir yolu daha vardır: Bilişsel davranış terapisi. Bilişsel terapiler ile seslerle mücadele etmek hedeflenir. Birkaç seans ile yapılan bu tedavi yöntemi, seslerin rahatsız edici özelliğini en aza indirebilir.

Maskeleme yöntemi kulak çınlamasını ortadan kaldıran bir seçenek olabilir. Son yıllarda pek çok doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Maskeleme yöntemi ile gece uyurken fonda bir ses eşliğinde uyuma yöntemidir. Bu sesler kimi zaman en düşük seste radyo kimi zaman da kuş veya saat sesi olabilir. Bu tedavideki amaç ise, kulak çınlamasını baskılamaktır.

kulak çınlaması

Kulak Çınlaması Neye İşarettir?

Bilimsel açıdan ele aldığımız kulak çınlaması dini açıdan da ele alınır. Birinin kulağı çınladığı zaman, o kişi hakkında iyi şeylerin konuşulduğu anlaşılırmış. Hatta kulak çınlaması hadis ile de ifade edilir. Hadis ise şöyledir:

“Birinizin kulağı çınladığı zaman, bana salât getirsin; ‘beni hayırla ananı Allah (c.c.) da (nezdindekiler/melekler yanında) hayırla ansın’ diye dua etsin.”

Halk arasında uzun zamandır kulak çınlaması anlamı kişi hakkında konuşmayı ifade etmektedir. Bir kişi “Kulağım çınlıyor galiba biri benimle ilgili konuşuyor.” dediğine şahit olabilirsiniz. Bu düşünce çok eski zamanlardan günümüze kadar devam etmiştir. Kimi insanlar kötüye işaret olduğunu düşünse de kötü bir durumu ifade etmez.

Kulak çınlamasına dua edip üzerinizden kulak çınlamasını atmak istediğinizde ise Nihat Hatipoğlu’nun da belirttiği gibi şu duayı okuyabilirsiniz: “Zekerallahu men zekaranı bihayrin.” Bu duanın anlamı ise “Beni iyilikle hatırlayanı Allah da hatırlasın ve unutmasın.” şeklindedir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Neden Oluşur? Bitkisel Tedavisi

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Kesin Çözüm 24.09.2018 tarihinde yayınladı.