Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Ferahlatan Şifa Limon ve Tüm Faydaları

Sabahları vücuda giren ilk yudumun kalitesi çok önemlidir. Uzun bir süre susuz kalan vücudunuzun ihtiyacı kahve ya da çay değil alkalisi yüksek bir bardak sudur. Suyun alkalisini yükseltmek için suyunuza limon eklemenizin bir çok yararı vardır. İşte bu yazıda limon faydaları gibi konuların cevabını bulabilirsiniz.

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

 • Her sabah içilen limonlu su cildin kolajen üretiminin artmasını sağlayarak kırışıkları önler.
 • Limonlu su ile gargara yapmak boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Limonlu su ile yapılan limon detoksu ve limon kürü, limon sarımsak kürü alternatif tıp yöntemlerinin en çok uygulananlarındandır.
 • Her gün bir yemek kaşığı limon suyu astım hastaları için çok faydalıdır.
 • Limon tuz karıştırılarak cilt peelingi için kullanılırsa ciltteki lekeleri açar.
 • Limon zencefil ikilisi kaynatılarak tüketildiğinde öksürüğü söker. Limon suyunu limon sıkacağı kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Limon ile gebelik testi yapılabilir. İdrar üzerine sıkılan limon tortuları dibe çökmeye başlarsa hamilesiniz demektir, ama bu tıbbi bir nitelik taşımaz tevatür bir hadisedir.
limonlu su

Limon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Limon ana vatanı kesin olarak bilinmeyen yaz kış büyümesini sürdüren kısa boylu bir ağaç ve onun meyvesidir. Limon yaprağı dökülmeyen bir ağaçtır. Ilıman olan tüm memleketlerde yetiştirilen, uçucu yağ barındıran bu meyve, ülkemizde de oldukça sevilir ve tüketilir.

Ege ve Akdeniz gibi ılıman iklimler yaşayan bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur. Limon ph değeri 2 ila 3 arasındadır. Limon çiçeği çok güzel bir rayihaya sahiptir ve parfüm ve limon kolonyası yapımında kullanılır. Limon ağacı bakımı oldukça kolaydır, zahmet istemeden yetişen bir meyvedir. Türkiye’de oldukça fazla üretildiği için limon fiyatları özellikle yaz aylarında düşüktür.

Limon türleri ekşi, tatlı ve limona benzeyenler olarak 3 kısma ayrılır. En yaygın olarak yetiştirilen limon çeşitleri: Lamas, Kara Limon, Enterdonat ve Lime Limonudur.

 • Lamas Limonu Mersin’in Erdemli ve Silifke ilçelerinde yetiştirilen silindirik yapıda oldukça sulu bir limon çeşididir. 9 ay gibi uzun bir depolama ömrüne sahip olduğu için çok tercih edilen bir limondur.
 • Kara Limon ülkemizde en çok yetiştirilen limon türüdür. Bir yandan meyvesi toplanırken bir yandan limon çiçekleri açmaya devam eder ve yıl boyunca meyve verir.
 • Enterdonat Limonu, dünya üzerinde en çok Türkiye’de yetiştirilir. Bol sulu olan bu limonun en belirgin özelliği meme başının yana eğik olmasıdır.
 • Kıbrıs Limonu Alanya ve Anamur ilçelerinde üretilir. Ülkemize adından anlaşılacağı üzere Kıbrıs’tan geldiği düşünülür. Çok kaliteli bir limon cinsidir. Limon sarısı dediğimiz parlak renktedir. Belirgin bir sap kısmı olmasına rağmen limonlarda görülen meme kısmı neredeyse yok gibidir. Kıbrıs limon asidi 7-10 civarıdır.
 • Lime Limonu misket limon olarak da bilinir. Limon meyve mi sebze mi diye ikileme düşürecek güzel bir tadı vardır. Daha çok kesilerek içeceklerin içine konulur. Bu türün limon çekirdeği fazladır.

Limon Kalorisi, Şeker Oranı ve Besin Değeri Nedir?

Limon besin değeri çok yüksektir. Limonun 100 gramında 43 kcal kalori bulunur. 200 gram limon suyu 200 kcal kaloridir. Bu verilere göre 1 limon kaç kalori diye hesap edersek, ortalama bir limon 100 gramdır ve bunun kalorisi de yukarıda geçtiği gibi 43 kcal’dır.

Limon, yüksek miktarda C vitamini, potasyum, magnezyum, folik asit ve lif içerir. 100 gram bir limonda protein, karbonhidrat ve yağ oranı şöyledir: %87 karbonhidrat, %8 yağ, %4 protein. Limon A vitamini, kalsiyum ve demir içerir. Limon içeriğinde şeker yoktur. Limon asit mi baz mı sorusunun cevabı ise nettir: ekşi olduğu için asittir.

Detaylı bilgi için: Limon Kaç Kalori? Zayıflatır Mı?

Limonun Faydaları Nelerdir?

 • Limon yemenin faydaları saymakla bitmez. Limon neye iyi gelir sorusuna faydalarına bakılarak cevap verilebilir.
 • İçeriğindeki asit enfeksiyonlarla savaşır.
 • Kanser gibi hastalıklardan koruyan bir antioksidandır.
 • Tansiyonu düşürür ve iyi huylu kolesterolü arttırır.
 • Diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, hazımsızlık (limon soda) ve birçok diğer sorunların tedavisinde kullanılır
 • Limon maskesi cilde parlaklık kazandırır. Limon sivilce için de iyi bir antiseptiktir.
 • Limon çayı sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir ve karaciğeri temizler.
 • Güneş altında kurutulmuş ve ardından öğütülmüş limon kabuğu başa uygulandığında baş ağrısını giderir.
 • Nane limon çayı alternatif tıbbın en etkili grip ve soğuk algınlığı yöntemlerinden sayılır.
 • Peki, limon tansiyonu düşürür mü denilirse evet, uzmanlarca limonun tansiyonu düşürdüğü yönünde çalışmalar mevcuttur.
 • Limon tuzu reçel gibi gıdaların şekerlenmesini önler.
 • Limon karbonat diş beyazlatmak için kullanılır.

Detaylı bilgi için: Limonun Faydaları Nelerdir? Kabuğundan Çekirdeğine Tüm Faydaları

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

 • Limon kabuğunun içeriğindeki C vitamini, potasyum, kalsiyum ve zengin lif oranı suyundakinden 5-10 kat daha yüksektir ve bunun adına limon kabuğu mucizesi denir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kanserle savaşır.
 • İçeriğindeki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir.
 • Bağışıklığı güçlendirerek hazımsızlığa iyi gelir.
 • Ağız sağlığına iyi gelir, diş etlerini güçlendirir.
 • Pasta, sos, kurabiye, muhallebi gibi tatlılara rendelenerek katılırsa hem güzel bir rayiha verir hem de sağlığa büyük yararı vardır.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Limon yağı saç uçlarına uygulandığında canlılık ve parlaklık verir.
 • Siğil tedavisinde kullanılır. Siğil oluşan bölgeye sürüldüğünde hızlı bir iyileşme gözlenir.
 • Tonik olarak kullanıldığında cildi canlandırır.
 • Küvet suyuna 4-5 damla eklendiğinde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak zindelik verir.
 • Yağlı ciltlerde sebum fazlasını alarak sivilce oluşumuna engel olur.

Limon Diyeti Nasıl Yapılır? Limon Zayıflatır Mı?

Limon zayıflatır mı diye cevabı merak edilen bir soru vardır. Limonun tek başına yağ yakıcı bir özelliği yoktur. Zaten besinlerin tek başına yağ yakmak gibi özellikleri yoktur. Limon zeytinyağı ikilisinin karışmadığı ufak bir test ile görülebilir.

Ancak limon içeriğindeki C vitamininin metabolizmayı hızlandıracağı söylenebilir. Bu sebeple limon diyeti nasıl yapılır gibi soruların cevabındaki listeler istenilen sonucu vermez.

Lakin limon ile zayıflama mümkün müdür denilirse evet, limon zayıflama için yardımcı olduğu gibi diyet listelerinin olmazsa olmazı salatalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir, çünkü kalorisi çok düşüktür.

Detaylı bilgi için: Limon Diyeti Nasıl Yapılır? Etkileri Nelerdir?

Limon Nasıl Saklanır?

Limon saklamak için çeşitli yöntemler vardır: limon küfü oluşmaması için bu yöntemler kullanılır. Bunlardan en çok bilineni derin dondurucuda saklamaktır. İstenirse suyu sıkılarak istenirse bütün olarak saklanabilir. Limon suyunu derin dondurucuda saklamanın en pratik yollarından birisi buz kalıplarına koymaktır.

Kesilmiş limonu dolapta bozulmadan saklamak için limonun kesilen kısmına küp şeker sürülür. Kesik kısmı porselen tabağa gelecek şekilde ters çevrilerek buzdolabına kaldırılır. Eski zamanlarda limon sirkesi yapmak limon saklama yöntemlerinden birisidir.

Limon Yetiştiriciliği: Limon Nasıl Ekilir? Nerede Yetişir?

Limon ağaçları ısının 0 derecenin altına düşmediği bölgelerde yetişir. 0 derecenin altında limon ağaçları kurur. Buna rağmen çok fazla sıcak havayı da sevmeyen bir ağaçtır.

Akdeniz iklimi limon ekimi için elverişlidir. Mersin ve Hatay’da limon yetiştiriciliği için çok uygundur ve bu bölgeler limon bahçesi ile doludur.
Limon yetiştirme zaman ve emek isteyen uzun bir süreci kaplar. Limon ağacını kilsiz toprağa ekmek gerekir, kireçli toprağı sevmez. Bu sebeple de ekimden önce toprağın kireç miktarı mutlaka ölçülmelidir.

Limon fidanı dikilmeden önce budanır, poşette içerisinde güneş altında 10 gün dinlendirildikten sonra ekilebilir. Hobi olarak evde limon yetiştirmek adına limon çekirdeği, limon tohumu olarak ekilebilir.

Birbirinden Ferah Limonlu Nefis Tarifler

1) Anne Eli Değmiş Gibi: 1 Portakal 1 Limon ile Limonata

Evde limonata yapıyorum ama çocukken içtiklerim gibi olmuyor diye düşünüyorsanız işin sırrı portakalda olabilir. Bundan sonra limonataları hep bu tarifle yapabilirsiniz. 1 Portakal 1 Limon ile Limonata

Tarif: 1 Portakal 1 Limon ile Limonata

2) Mis Kokulu: Limonlu Çatlak Kurabiye

Kahvenin yanına mis kokulu hafif ve kolay bir kurabiye tarifi arıyorsanız bu videolu tarifi mutlaka denemelisiniz. Videolu anlatımıyla mutfakta en tecrübesiz kişiler bile kolayca yapabilir. Limonlu Çatlak Kurabiye

Tarif: Limonlu Çatlak Kurabiye

3) Klasik Keklere Savaş Açan: Limonlu Islak Kek

Islak kek deyince akla hemen kakaolu tarifler gelir. Bu tarif tüm klişeleri yıkıyor. Hem ıslak hem limonlu olan bu kekin lezzetine bayılacaksınız. Limonlu Islak Kek

Tarif: Limonlu Islak Kek

4) Modanın Pasta Tabağına Yansıması: Limon Aromalı Trileçe

2017’nin en çok aranan kelimelerinden birisi olan Trileçe tarifine yeni bir soluk getirdik. Limon aroması ile karamelin buluştuğu bu farklı trileçe tarifini çok seveceksiniz. Limon Aromalı Trileçe

Tarif: Limon Aromalı Trileçe

5) Fazla Limonları Değerlendirmek İçin: Limon Kreması

Evde fazla limonunuz varsa ve bozulmaya yüz tuttuysa onları değerlendirmek için enfes bir krema tarifimiz var. Bu kremayı isterseniz kaşıklayarak yiyebilir isterseniz pastalarınızda kullanabilirsiniz. Limon Kreması

Tarif: Limon Kreması

6) Eve Yayılan Enfes Koku: Limonlu Kek

Klasiklerin baş tacı limonlu kektir. Pazardan taze limon aldıysanız o güzel kokuyu zayi etmeden bir kek ile taçlandırmak için bu pratik kek güzel bir tercih olacaktır. Limonlu Kek

Tarif: Limonlu Kek

7) Ev Yapımı: Limonlu Dondurma

Evinizde, kimyasallardan temiz, organik bir dondurma tüketmek istiyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Çocuklarınızın bayılacağını garanti ediyoruz. Gerçek Limonlu Dondurma

Tarif: Gerçek Limonlu Dondurma

8) Peynir Sevenlere: Limonlu Cheesecake

Cheesecake denilince akla limon gelir. Bu limonlu cheesecake tarifinin ise yapımı oldukça kolay. Yaptım ama tutmadı diyen duymadık. Limonlu Cheesecake

Tarif: Limonlu Cheesecake

9) Kokulu Tatlı: Tencerede Limonlu Revani

Revaninin içinde vanilya yerine limon rendesi kullanmaya ne dersiniz? Daha önce denemediğinize pişman olacaksınız. Tencerede Limonlu Revani

Tarif: Tencerede Limonlu Revani

10) Yeşil ile Sarının Uyumu: Naneli Limonata

Limon ile nanenin uyumu soğuk bir içecekte de mükemmel bir tat oluşturuyor. Verdiği enerji ile ise sizi kendinize getiriyor. Naneli Limonata

Tarif: Naneli Limonata

Limon tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Turunçgiller yazımızı inceleyebilirsiniz.

Limonlu Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi
Sumak Çayı ( Faydalarıyla )2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Faydaları İle Taze Limon Çayı Tarifi
Faydaları İle Taze Limon Çayı2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Mantı Suyuna Çorba Tarifi
Mantı Suyuna Çorba4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tavuk Suyuna Çorba Tarifi
Tavuk Suyuna Çorba4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Portakal Suyuna Kereviz Tarifi
Portakal Suyuna Kereviz2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Mutfak İçin En İyi Bıçak Setleri Tarifi
Mutfak İçin En İyi Bıçak Setleri

Bıçak Setleri: Kullanışlı, Uzun Ömürlü, Kaliteli Yemek yaparken ya da mutfakta herhangi bir işlem için…

Türkiye’nin En Lezzetli Balık Çeşitleri Listesi Tarifi
Türkiye’nin En Lezzetli Balık Çeşitleri Listesi

Ülkemizde Yiyebileceğiniz Balık Çeşitleri ve İsimleri Türkiye’de balık sezonu açıldığında lezzetli balık türleri avlanır. Bu…

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi Tarifi
Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi

Bağırsak Enfeksiyonu Olanlar Ne Yemeli? Yiyeceklerin sindirimini sağlayan bağırsaklar, ikinci beynimiz olarak tanımlanır. Sadece besinlerin…

Arka Kol Hareketleri: Resimli 5 Kolay Egzersiz Tarifi
Arka Kol Hareketleri: Resimli 5 Kolay Egzersiz

Arka Kol Egzersizleri: Profesyonel Ekipmansız! Hareketsiz kalmaktan ve düzensiz spor yapmaktan dolayı, kollarınızın arka tarafa…

Karnabaharın Yanına Çok Yakışacak 12 Tarif Tarifi
Karnabaharın Yanına Çok Yakışacak 12 Tarif

Karnabaharın Yanına Ne Yapsam? Karnabahar yemeğinin yanında ne yenir sorusu, mutfaktaki telaşları yaşayan kişileri düşündürmektedir.…

Cam Kesme Tahtası Sağlıklı Mı, Nasıl Temizlenir? Tarifi
Cam Kesme Tahtası Sağlıklı Mı, Nasıl Temizlenir?

Cam Doğrama Tahtası Kullanmak Sağlıklı Mı? Cam kesme tahtası hemen hemen pek çok evin mutfağında…

Mutfak İçin En İyi Bıçak Setleri Tarifi
Mutfak İçin En İyi Bıçak Setleri

Bıçak Setleri: Kullanışlı, Uzun Ömürlü, Kaliteli Yemek yaparken ya da mutfakta herhangi bir işlem için…

Türkiye’nin En Lezzetli Balık Çeşitleri Listesi Tarifi
Türkiye’nin En Lezzetli Balık Çeşitleri Listesi

Ülkemizde Yiyebileceğiniz Balık Çeşitleri ve İsimleri Türkiye’de balık sezonu açıldığında lezzetli balık türleri avlanır. Bu…

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi Tarifi
Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi

Bağırsak Enfeksiyonu Olanlar Ne Yemeli? Yiyeceklerin sindirimini sağlayan bağırsaklar, ikinci beynimiz olarak tanımlanır. Sadece besinlerin…

Arka Kol Hareketleri: Resimli 5 Kolay Egzersiz Tarifi
Arka Kol Hareketleri: Resimli 5 Kolay Egzersiz

Arka Kol Egzersizleri: Profesyonel Ekipmansız! Hareketsiz kalmaktan ve düzensiz spor yapmaktan dolayı, kollarınızın arka tarafa…

Karnabaharın Yanına Çok Yakışacak 12 Tarif Tarifi
Karnabaharın Yanına Çok Yakışacak 12 Tarif

Karnabaharın Yanına Ne Yapsam? Karnabahar yemeğinin yanında ne yenir sorusu, mutfaktaki telaşları yaşayan kişileri düşündürmektedir.…

Cam Kesme Tahtası Sağlıklı Mı, Nasıl Temizlenir? Tarifi
Cam Kesme Tahtası Sağlıklı Mı, Nasıl Temizlenir?

Cam Doğrama Tahtası Kullanmak Sağlıklı Mı? Cam kesme tahtası hemen hemen pek çok evin mutfağında…

Lale Çiçeği Özellikleri, Anlamı, Evde Bakımı Tarifi
Lale Çiçeği Özellikleri, Anlamı, Evde Bakımı

Evde Lale Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Lale çiçeği, Osmanlı zamanında bir döneme isim veren çiçeklerdendir. Asil…

Laktasyon Nedir? Laktasyon Sürecinde Beslenme Tarifi
Laktasyon Nedir? Laktasyon Sürecinde Beslenme

Laktasyon Döneminde Ne Yemeli? Laktasyon dişilerin dünyasına has bir terimdir ve hem insanlarda hem de…

İstanbul’da En İyi Tantuni Nerede Yenir? Tarifi
İstanbul’da En İyi Tantuni Nerede Yenir?

İstanbul’un En Leziz Tantuni Mekanları Lezzetli bir yemek olan tantuni nerenin sorusu, şehirler arasında gastronomi…

Evinizdeki En İyi 8 Doğal Saç Bakım Ürünü Tarifi
Evinizdeki En İyi 8 Doğal Saç Bakım Ürünü

En İyi Saç Bakım Ürünleri ile Bitkisel Tedavi Güzellik uzmanları tarafından sık sık hatırlatılan saç…

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? İyi Gelen 7 Çözüm Tarifi
Güneş Lekesi Nasıl Geçer? İyi Gelen 7 Çözüm

Güneş Lekesi Tedavisi: Doğal Çözümler, Maskeler Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle cildimizde beliren ve keyfimizi…

Mercimek Çorbasının Yanına İyi Giden 12 Videolu Tarif Tarifi
Mercimek Çorbasının Yanına İyi Giden 12 Videolu Tarif

Mercimek Çorbasının Yanına Ne Pişirebilirim? Mercimek çorbası, hemen hemen her evde haftada birçok defa pişirilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri