Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı!

Propolis Yunanca bir kelimedir. “Korunan bölge, şehir” anlamını taşır. Arılar ile bu kelime arasında bir ilişki kurulduğunda balı korumak için yapılan bir tür madde olduğu anlaşılır. Çoğu zaman polenle karıştırılan propolis, aslında kovandaki ısıyı dengelemek ve balı korumak için arılar tarafından üretilen bir maddedir. İçeriğimizi incelediğinizde propolisin faydaları üzerine merak ettiklerini hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Propolisin kullanım alanına göre, sunduğu faydaları sizler için hazırlandı.

Propolis Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp damar sağlığını destekler.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Ağız ve diş sağlığını korur.
 • Cilt problemlerini hafifletir.
 • Yara ve yanıkları iyileştirir.
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
 • Kemoterapi yan etkilerini hafifletebilir.
 • Saçları besler ve güçlendirir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

propolis faydaları

Bazı bünyeler propolise karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Propolis, bağışıklık sistemini güçlendirebilecek bileşenler içerir. Bu, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilir. Propolis, antioksidanlar bakımından zengindir ve serbest radikallerle savaşabilir. Serbest radikaller, hücresel hasara yol açabilir ve bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine neden olabilir. Antioksidanlar, bu hasarı azaltarak bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Kalp Damar Sağlığını Destekler

Propolis, antioksidanlar, flavonoidler ve fenolik bileşenler gibi potansiyel olarak kalp sağlığına yararlı bileşenler içerebilir. Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi azaltabilir ve kalp sağlığını destekleyebilirler. Flavonoidler ise damarların genişlemesini teşvik edebilir ve kan basıncını düzeltebilirler.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir

Propolisin grip ve soğuk algınlığına etkisi hakkında yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalar vardır, ancak sonuçlar karışıktır ve kesin bir sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bazı araştırmalar, propolisin soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebileceğini ve iyileşme sürecini hızlandırabileceğini öne sürmektedir.

Propolis, içeriğindeki bileşenler sayesinde bakteri ve virüslere karşı etkili olabilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltabilir ve vücudu hastalıklara karşı koruyabilir

Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Propolis, ağız içi problemlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Diş eti iltihapları, aftlar ve diş çürümelerinin tedavisinde etkili olabilir.

Propolis, iltihaplanma ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle yara iyileşmesi ve ağız içi problemler gibi durumların tedavisinde kullanılır.

Cilt Problemlerini Hafifletir

Propolis, antioksidanlar bakımından zengin bir üründür. Vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve yaşlanmayı yavaşlatabilir. Akne, sivilce ve uçuk tedavisinde kullanılabilir. Propolis, ciltteki bakterilerle savaşabilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir.

Yara ve Yanıkları İyileştirir

Propolis, ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Yara üzerine doğrudan uygulanabilir veya merhemlerde kullanılabilir. Cilt yüzeyindeki küçük yaraların, kesiklerin ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Küçük kesikler, sıyrıklar veya yüzeysel cilt problemleri için antiseptik bir madde olarak kullanılabilir.

Kanser Hücrelerinin Oluşumunu Engeller

Bazı çalışmalar, propolis bileşenlerinin kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermiştir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kemoterapi Yan Etkilerini Hafifletebilir

Propolis, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bazı çalışmalar propolisin kemoterapiye bağlı iltihaplanma, oksidatif stres ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri hafifletebileceğini öne sürmüştür. Bununla birlikte, propolisin kanser tedavisindeki rolü ve kemoterapi yan etkilerini ne derecede hafifletebileceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saçları Besler ve Güçlendirir

Propolis, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç derisindeki bakteri ve mikroplarla savaşarak saç sağlığını destekleyebilir. Propolis, saç foliküllerini güçlendirebilir ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Saç dökülmesinin önlenmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca, saçın doğal parlaklığını artırabilir ve saç tellerini güçlendirebilir. Bu, mat ve cansız saçları canlandırabilir.

Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Propolis kimi durumlarda cilde yansıyan mantarları tedavi etmek için oldukça etkilidir. Candida adı verilen mantar türü bağırsaklara yayılıp cilde yansıyabilir. Propolis bu mantarı vücudunuzdan uzaklaştırmak ile görevlidir.
 • Uçuklara neden olan virüs Herpes virüsüdür. Propolis bu virüs ile savaşarak uçukları kısa sürede iyileştirir.
 • Cilt lekelerinden şikayetçi iseniz; propolis ile bu lekeleri giderebilirsiniz. Propolisten elde edilen yağ ile cilt bakımı yaptığınızda lekeli olan bölgede ölü hücreler temizlenecek ve yeni hücre oluşumu başlayacaktır.
 • Propolis faydaları cilt üzerindeki etkileri sayesinde arındırıcı özelliğiyle kendini gösterir.
 • Düzenli tüketildiğinde, antioksidan etkisi ile cildinizi temizleyecektir. Cildinizde oluşan yağlanma ve siyah noktaları azaltabilir.
 • Yaraların iyileştirilmesi için kullanılan propolis, yağ olarak kullanıldığında etkisini göstermektedir. Tahriş ve yaralı bölgeleri propolis ile iyileştirebilirsiniz.
propolis

Propolisin Mideye Faydaları Nelerdir?

 • Propolis doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Antibiyotik etkisi ile mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonları hafifletebilir. Günlerce ilaç kullanmanıza gerek kalmadan propolis kullanarak bağırsaklarınızda oluşan zararlı bakterileri uzaklaştırabilirsiniz.
 • Candida mantarı bağırsakları ve cildi etkileyen bir mantardır bilgisini birkaç satır öncesinde paylaşmıştık. Etkisini daha çok bağırsaklarda gösterdiği için bu noktada da propolisin faydaları hatırlanacaktır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı içindeyseniz, propolis kullanma vaktiniz gelmiştir. Propolis tüketerek sindirim sorunlarınızı en doğal şekilde hafifletebilirsiniz.
 • Kimi durumlarda mide asitlerini dengeleyici etkisinden dolayı ülser tedavilerinde tercih edilmektedir.
propolis faydaları

Propolisin Saça Faydaları Nelerdir?

 • Şampuan içine propolis yağı eklendiğinde kepeklenme problemini iyileştirebilir. Saç derisini besleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmanızda aracı olur.
 • Saçların sağlıklı uzaması için B1, B2 ve E vitamini alınması gereklidir. Propolis bu vitaminler açısından zengin bir maddedir. Düzenli propolis tüketiminde bu vitaminler karşılanacağı için saçlarınız daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzayacaktır.
 • Saç derisinin hava almadığı durumlarda saçlarınız dökülmeye başlayacaktır. Propolisi şampuan içine ekleyerek veya düzenli şekilde tüketerek kullandığınızda saç deriniz nefes almaya ve kendini yenilemeye başlayacaktır. Böylece saç dökülme problemleri de önlenmiş olacaktır.
propolis neye iyi gelir

Sıvı Propolisin Faydaları Nelerdir?

 • Antioksidan ve antiviral özelliği sayesinde propolis bağışıklığı güçlendirir. Bu nedenle grip, nezle, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarında, doktor onayı sonrası takviye besin olarak kullanılabilir.
 • Ağız içi yaralarında, diş eti iltihaplarında, diş çürüklerinde ve ağız bakımında sıvı propolis kullanılabilir.
 • Diş eti iltihaplarında sıvı propolis ile gargara yaparak, ağız içindeki iltihaplanmayı azaltabilirsiniz.
 • Saç bakımınız için sıvı propolis temin ederek saç maskenize veya şampuanınıza ekleyebilirsiniz. Böylece saçlarınızın canlı, hacimli ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Saç bakımında kullandığınız gibi yaralar üzerinde de etkilerini görebilirsiniz. Yaralara sıvı propolis sürüldüğünde, bölgedeki hücrelerin yenilenmesini hızlandıracak ve yaralı bölgeyi iyileştirecektir.
 • Cilt maskelerinde özenle yer alan sıvı propolis, leke ve sivilce gibi cilt şikayetlerini hafifletmekte oldukça etkilidir.
sıvı propolis faydaları

Propolis Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Antioksidan Etkileri

Kaynak: Bankova, V. (2005). Chemical diversity of propolis and the problem of standardization. Journal of Ethnopharmacology, 100(1-2), 114-117.

Çalışma Özeti: Bu çalışma, propolisin güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğunu ve serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı azaltabileceğini göstermektedir.

 

Antibakteriyel ve Antiviral Aktivite

Kaynak: Ota, C., Unterkircher, C., Fantinato, V., Shimizu, M. T., & Da Silva Filho, A. A. (2001). Antifungal Activity of Propolis on Different Species of Candida. Mycoses, 44(9-10), 375-378.

Çalışma Özeti: Bu çalışma, propolisin Candida gibi mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olabileceğini göstermektedir.

 

Anti-inflamatuar Etkileri

Kaynak: Natarajan, K., Singh, S., & Burke, T. R. (2010). Grb2-mediated enhancement of focal adhesion kinase signaling in caffeic acid phenethyl ester-treated breast cancer cells. Journal of Biological Chemistry, 285(23), 17689-17699.

Çalışma Özeti: Bu çalışma, propolisin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve hücresel seviyede inflamasyonu azaltabileceğini göstermektedir.

 

Bağışıklık Sistemi Desteği

Kaynak: Oršolić, N., & Bašić, I. (2003). Immunomodulation by water-soluble derivative of propolis: a factor of antitumor reactivity. Journal of Ethnopharmacology, 84(2-3), 265-273.

Çalışma Özeti: Bu çalışma, propolisin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olabileceğini ve antitümör aktiviteyi artırabileceğini öne sürmektedir.

 

Yara İyileşmesi

Kaynak: Küpeli, E., Göçer, H., Toy, H., & Memişoğlu, H. R. (2005). Wound healing activity of Rubus sanctus Schreber (Rosaceae): preclinical study in animal models. Journal of Ethnopharmacology, 101(1-3), 145-155.

Çalışma Özeti: Bu çalışma, propolisin yara iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

 

Bu çalışmalar, propolis’in çeşitli sağlık yararlarını destekleyen bilimsel kanıtları temsil etmektedir. Ancak, propolis takviyeleri veya ürünleri kullanmadan önce, dozajı ve uygulama yöntemlerini doktorunuz veya sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz. Ayrıca, alerjik reaksiyonlar veya yan etkileri izlemek önemlidir, özellikle arı ürünlerine karşı duyarlılığı olan bireyler için.

propolis ne işe yarar

Propolis İçinde Hangi Vitaminler Var?

 • Vitamin C: Propolis, C vitamini içerebilir. C vitamini, bağışıklık sistemi sağlığı için önemlidir.
 • Vitamin B3 (Niasin): Bazı propolis türleri, vitamin B3 veya niasin içerebilir.
 • Vitamin B5 (Pantotenik Asit): Bazı propolis çeşitleri, pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini içerebilir.

Propolis Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Güvenilir içeriğe sahip ve kaliteli markalardan propolis kullanmak sağlığınız için faydalıdır.
 • Bal, polen gibi arı ürünlerine alerjiniz varsa propolis tüketmemelisiniz.
 • Ameliyat öncesi, kullanıma ara verilmelidir.
 • Kronik ilaç kullanan kişiler, emzirme ve gebelik dönemindeki kadınlar doktor onayı almalıdır.
 • Alkol ile birlikte kullanılması sakıncalıdır. Bulantı ve kusma yapabilir.

Propolis Her Gün Kullanılır mı?

Propolis insan sağlığına faydalı bileşenler içerir. Her gün kullanılabilir; ancak kullanım dozajı hakkında mutlaka doktor ile görüşmek gereklidir.

Propolis Balgam Söktürür mü?

Propolis balgam söktürmeye yardımcı olabilir. Antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellik taşır. Ancak balgam söktürücü amaçlı kullanım öncesi doktor onayı alınmalıdır.

propolis neye iyi gelir

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç!

Polenin Faydaları: Az Bilinen 13 Şifalı Özelliği

Propolis Nasıl Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

Propolis Koronavirüse Karşı Bağışıklık Güçlendirir Mi?

Arı Poleni Nasıl Kullanılır? Mutlaka Denemek İsteyeceğiniz 6 Tavsiye

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Tarifler Geri
Videolar Geri