Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir? Şifalı Bitkiler

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir? Şifalı Bitkiler Tarifi

Bu Yiyecekler Şeker Hastalarına Şifa Oluyor!

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler yazımız, diyabet hastalarına şifa olacak nitelikte. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, her 11 kişiden 1’inde görülmektedir. Susuzluk, acıkma, sık idrara çıkma ve ağız kuruluğu ile kendini gösteren diyabet hastalığı tedavi edilmelidir. Erken tedavi ile şeker hastalığının etkileri de en aza indirilir. Kandaki glikoz seviyesinin çok fazla olması kişinin hem sosyal yaşantısını hem de sağlık durumunu etkiler.

Şeker hastalığının tedavisi ilaçla olmaktadır. İlaçlardan sonra tercih edebileceğiniz bir tedavi yöntemi de besinler olacaktır. Kandaki şeker oranını dengeleyen besinleri tüketerek ve sağlıklı beslenerek kan şekerinizin yükselmesini önleyebilirsiniz. Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak sizler için “Şeker hastalığına ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını hazırladık. Ayrıca şeker hastalığına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu önerileri nelerdir sorunuzu da bu satırlarda cevaplandırabilirsiniz. Listemizde yer alan besinler ile daha sağlıklı bir bedene sahip olup şeker hastalığının etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Tokluk Kan Şekeri: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

 • Greyfurt: Yapılan araştırmalar sonucunda greyfurt tüketen hastaların şeker seviyesinin ideal seviyede kaldığı tespit edilmiştir. Şeker hastaları greyfurt tüketirken çok dikkatli olmalıdır. Eğer düzenli olarak ilaç kullanan biriyseniz, greyfurtu gün içinde ölçülü yemelisiniz. Aksi halde ilaç ve greyfurt sağlığınız için tehlikeli olabilir. Ölçülü yemenizi tavsiye edeceğiz.
 • Elma: Elma tüketen kişilerin diyabete yakalanma riski daha düşüktür. Şeker hastalığı tanısı yapılan kişilerin ise gün içinde elma tüketmesi önerilmektedir. Elmanın lifli yapısından dolayı kan şekerinin yükselmesi önlenir.
 • Kayısı: Kuru kayısı hem metabolizmanızı hızlandırır hem diyet beslenmesinde sizi tok tutar hem de şekerin yükselmesini önler. Böylesine faydalı bir meyvenin tüketimi diyabet beslenmesinde önemli yer tutar.
 • Avokado: Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği meyvelerden biri de avokado olacaktır. Salatada veya omlet yaparken avokadoyu tüketebilirsiniz.
 • Kivi: Kivinin şeker oranı çok düşüktür. Bu nedenle şeker hastalığına iyi gelmektedir. Meyve saatlerinde bir adet kivi ile sağlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz.
 • Yaban Mersini: Yaban mersini yapraklarını demleyip çay olarak içmek, kandaki şekerin yükselmesini önleyecektir. Yaprakları ve meyvesi ile tam bir diyabet ilacı olacaktır.
şeker hastalığına iyi gelen meyveler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

 • Soğan: Her derde deva olan antibiyotik etkili soğan, şeker hastalarının en doğal ilacı olmakta. Yemeklerde ve salatalarda kullanıldığında yiyeceklerin daha da lezzetli olmasını sağlar. Soğan antibiyotik etkisi ile hastalıkları kolayca uzaklaştırdığı gibi kandaki şeker oranını da dengeleyecektir.
 • Lahana: Kış mevsimi geldiğinde sebze raflarında yerini alan lahana pek çok faydası ile dikkat çekiyor. Şeker hastalarının bolca tüketmesi gereken bir sebze olduğunu ifade edebiliriz. Düşük kalorili bir besin olduğundan şeker hastaları için de tavsiye edilen bir besin olacaktır. Kan şekerinin dengede kalmasını sağlarken, kilo verme konusunda da size destek olabilir.
 • Zeytinyağı: Kalp dostu zeytinyağı aynı zamanda şeker hastalarının da en büyük dostu. Kolesterol seviyesini dengelediği gibi kandaki şeker oranını da düşürmektedir. Her öğünde tercih edebileceğiniz zeytinyağı ile daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. İnsülin direnci olan kişiler için bolca tavsiye edilmektedir.
 • Enginar: Enginar pek çok faydası ile sağlık dostunuz olacaktır. Mutfağınızda enginara yer açmak için birçok nedeniniz var. Enginar hem kan şekerini dengeleyen hem de kansere karşı duvar ören bir yiyecektir.
 • Fasulye: Glisemik indeksi düşük olan besinler diyabet hastaları için sağlıklı seçimler olacaktır. Bu besinlerden biri de fasulyedir. Öğünlerinizde yeşil fasulye veya kuru fasulye yiyebilirsiniz.
 • Pancar: Şeker hastalarının beslenme listesinde olması gereken bir yiyecek de pancardır. Pancarda oldukça az karbonhidrat yer alır. Bu özelliği ile diyabet beslenmesinde önemli bir yer tutar.
 • Balık Eti: Şeker hastalarının omega 3 yağ asitlerine önem vermesi gereklidir. Bu nedenle haftada en az 1 öğün de olsa balık tüketmelidir. Az yağlı balıklardan yana yapılan seçimler, diyabet beslenmesi için iyi olacaktır.
 • Yoğurt: Yoğurt sadece diyabet beslenmesinde değil her öğünde ve her kişi için önemli olan bir besindir. Yoğurt düşük kaloriye sahip ve bolca vitamin içeren bir yiyecektir. Özellikle de Tip 2 diyabet için etkili olan yoğurdu bol bol tüketebilirsiniz.
 • Brokoli: Kalorisi düşük olması bir yana liflerden çok zengin bir gıdadır. Brokolinin içeriğindeki sulforapon molekülü, karaciğerde şeker yapımını engeller ve insülin direncinin önüne geçer. Tam bir anti diyabetiktir.
 • Yulaf ezmesi: Haftada 2-3 gün beslenmede yer alması gereken bir besindir. İçeriğinde bilindiği üzere bolca lif ve beta glukan bulunur. Beta glukan, bağırsaklarda bir kitle oluşturarak şeker emilimini geciktirir. Bu sayede de şeker hastalığına ne iyi gelir? Araştırmalarının süper besinidir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

 • Tarçın: Şeker hastalarının en sık kullandığı bitkilerden biri tarçındır. Tarçın kan şekerini düzenleyen ve dengeleyen bir bitkidir. Çubuk tarçın ve baharat şeklinde tüketildiğinde adeta diyabet düşmanıdır. Tatlı yeme duygusunu erteleyen ve unutturan tarçın, çayın içinde şeker niyetine tercih edilebilir. Gün içinde çubuk tarçın eklenmiş suyu içebilir, yoğurt üzerine bir tutam toz tarçın serpebilirsiniz. Diyabetle mücadele ettiğiniz bu yolda tarçın size çok yardımcı olacaktır.
 • Zencefil: Sağlıklı bitkilerden zencefil, diyabet ile mücadele etmek için iş başında. Genellikle bal ile karıştırılıp kullanılan zencefil, şeker hastaları tarafından tüketilecekse bal miktarı çok çok az olmalıdır.
 • Çörek Otu: Çörek otu ile zamansız yükselen kan şekerini kontrol altına alabilirsiniz. Kahvaltıda peynir üzerine bir tutam eklediğinizde hem kansere karşı koruyucu önlem alırsınız hem de şekerinizin yükselmesini engellersiniz. Çörek otu. şeker hastalarının tercih etmesi gereken bir bitki olacaktır.
 • Zerdeçal: İltihap düşmanı olan zerdeçal vücudu temizleyen bir bitkidir. Pilav ve makarnada hatta etlerde bile kullanabilirsiniz. Şekerin yükselmesini önleyecek ve size daha sağlıklı günler yaşatacaktır. Zerdeçalın içinde kurkumin maddesi yer alır bu madde de yükselen kan şekerini dengelemektedir.
 • Aloe Vera: Aloe vera suyu içildiği takdirde sağlığa çok faydalı olmaktadır. Özellikle de kandaki şeker oranını en ideal seviyeye getirir. Şeker hastaları gün içinde zaman zaman aloe veralı su içerse şekerin yükselmesini önler.
 • Ispanak: Yeşil yapraklı sebze ve bitkilerin şeker hastaları için önemli olduğu vurgulanmaktadır. Diyabet hastalarının da bu uyarıya kulak vermesi ve ıspanağı bolca tüketmesi önerilmektedir.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Kuru Yemişler

 • Ceviz: Zihin gelişimi için faydalı olan ceviz, şeker hastalarının yanından ayırmaması gereken bir kuru yemiş oluyor. Ceviz ve ceviz suyu, yükselen kan şekerini dengeleme konusunda oldukça başarılı. Ceviz kolesterol ve şeker seviyesini ideal noktada tutabiliyor. Ayrıca tok tutucu etkisinden dolayı tatlı yeme hissini de bastırıyor.
 • Yer Fıstığı: Yer fıstığı ve ezmesi kan şekerini düşürme konusunda etkilidir. Ara öğünlerinizde veya aniden yükselen kan şekeri durumunda yer fıstığı tüketmenizi tavsiye edeceğiz. Her sabah 1 tatlı kaşığı yer fıstığı ezmesi tüketerek kan şekerinin yükselmesine karşı önlem alabilirsiniz.
 • Badem: Badem sağlıklı yağ içeren besinlerden biridir. İnsülin direncinin yükselmesini önler. Şeker hastalarının gün içinde kuru yemiş olarak tercih edebileceği bir yemiştir. Badem şekerin yükselmesini önleyerek sizi sağlıklı günlere götürür.
 • Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeğinin içinde doymamış yağ ve demir bulunur. Bu yapısından dolayı şeker hastalarına çare olmaktadır. Tok tutucu etkisi ile şeker hastalarının açlıklarını bastırır ve kan şekerinin yükselmesini önler.
 • Sarı Leblebi: Şeker hastalarının atıştırmalık olarak tüketebileceği sarı leblebi, sağlığa olan faydaları ile kendinden konuşturuyor. Kandaki şekeri dengeleyen, metabolizmayı hızlandıran ve kişiye enerji veren yönü ile sarı leblebi pek çok kişinin kuru yemiş tercihleri arasında yer alıyor.
şeker hastalığına iyi gelen şeyler

Şeker Hastaları Gün İçinde Nasıl Beslenmeli?

 • Şeker hastalığının organlara hasar vermemesi adına, diyabetik beslenme önerilir. Uzun süreli açlık, diyabet hastaları için uygun değildir.
 • Kan şekerini dengeleyecek ana ve ara öğünler yapmalılar. Ana öğünlerde şeker oranı diyabet beslenmesine uygun besinler tercih edilmelidir.
 • Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden oluşan ana öğünlerde süt ve süt ürünleri de yer almalıdır.
 • Glisemik indeksi düşük besinler masada yerini aldığında, kan şekeri yükselmesi önlenir.
 • Yağlı ve kızarmış besinler, öğünlerden çıkarılmalıdır.
 • İç yağı, kuyruk yağı gibi yağlar yemeklere eklenmemelidir.
 • Elma, greyfurt, kayısı ve kivi meyveleri tercih edilebilir. Bu meyvelerin suyu da beslenmede içecek olarak tüketilebilir.
 • Soğan, enginar ve fasulye gibi lif oranı yüksek sebzeler de şeker hastalarının evinden eksik edilmemelidir.
 • Kan şekerini dengelemek adına, sıvı desteği almaları da önerilir. Kendilerini susuz bırakmamalılar.
 • Kuru yemiş alırken paketli ürünlerden ziyade, taze kuru yemiş alınmalıdır. Paket içinde bekleyen kuru yemişler, besin değerini zamanla kaybedebilir. En sağlıklı diyabet beslenmesi için yukarıdaki başlıklarda önerilen besinler öğünlere eklenmelidir.

Diyabetik Tarifler kategorisini inceleyebilirsiniz.

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Düşüren, Dengeleyici 12 Besin

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  Şeker rahatsızlığı bir yanlış ve dengesiz beslenme hastalığıdır,modern tıp ta,
  tedavisi yoktur.Şeker,için Dünya daki en mükemmel doğal ürün Arı sütüdür.Arı sütü,hem doğal insülin salgılayarak hem de
  vücuttaki fazla şekeri yakıp enerjiye çevirerek,kan şekerinin normal seviyeye gelmesini temin etmektedir.Tip 1 ve tip 2
  diabette,Dünyadaki en üstün ilaçtır.Arısütü kullanarak insülin ve hapların tümünden kurtulan onlarca kişiye şahit oldum.
  Diyabet hastalarına verilen arı sütü kürü ile bu hastalarda çok ciddi iyileşme gözlemlenmiştir. Arı sütünün doğal bir
  insülin gibi kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürdüğü ve insülin ihtiyacını azalttığı tespit edilmiştir.
  Diyabetlere: Arı sütünün, B3, niasin ve biyotin içermesi, kandaki şeker seviyesinin kontrolüne yardımcı olur.
  Yine Şeker için,tedavi edici etkisi bilimsel olarak ıspatlanmış diğer bir Arı ürünü
  Polen dir. Polende bulunan vitaminler A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP’dir.
  Sayısız ŞEKER HASTASI polen kürü yapıyor. Örneğin, Lyon’dan Bayan B. son devrede ileri bir şeker hastası (diabetik) idi
  İdrarının litresinde 48 gram şeker ölçüldü. Çeşitli ilaçlar kullanmasına rağmen iyileşme ümidini yitiriyordu. Günde 3 gram
  polen yiyerek 15 günlük kür yaptı. İlk kürün sonunda idrardan dışarı atılan şeker %87 düştü. Yenilenen kürler sonunda şeker,
  litrede 1 grama indi ve kol, bacak ve bel ÖDEM’leri (ŞİŞLİKLER) ile, Anjindö Puatrini (KALP YETMEZLİĞİ) daha iyi olduğu görüldü.”
  Fransa Tarım Akademisi – Dr. Alain Caillas ( Polen araştırmaları ile ödül kazanmış )
  En büyük sorun doğru ürüne ulaşma ve kullanım yönteminin bilinmemesidir.
  Erzurum Ziraat mezunu 35 yıllık Apiterapistim.Ürün temini ve kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499
  nolu tlf. ve whatsapp tan ulşblrsnz… Saygılarımla.Apiterapi Merkezi.Kadir Onay Apiterapi Merkei Youtube & apiterapimerkeziinstagram

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şifalı Kurabiye Tarifi

Şifalı Kurabiye

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Şifalı Çay Tarifi

Şifalı Çay

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Şifalı Brokoli Çorbası Tarifi

Şifalı Brokoli Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Şifalı Kış Çorbası Tarifi

Şifalı Kış Çorbası

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Şifalı Reyhan Şerbeti Tarifi

Şifalı Reyhan Şerbeti

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kış İksiri (Hastalıklara Son) Tarifi

Kış İksiri (Hastalıklara Son)

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Haşlama (Bol şifalı) Tarifi

Haşlama (Bol şifalı)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Bol Şifalı Tarhana Tarifi

Bol Şifalı Tarhana

12-14 kişilik, 1 saat Hazırlık, 45dk Pişirme
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Yorgunluk, stres, günlük hayat koşturmacası ve daha pek çok sebep çoğu zaman…

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm Tarifi
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm

Çaydanlık Kireci Temizleme Yöntemleri Kireçli suların olduğu bölgelerde, çaydanlıklar zamanla temizlenmeyi bekler. Sürekli kullanılan çaydanlık,…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Yorgunluk, stres, günlük hayat koşturmacası ve daha pek çok sebep çoğu zaman…

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm Tarifi
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm

Çaydanlık Kireci Temizleme Yöntemleri Kireçli suların olduğu bölgelerde, çaydanlıklar zamanla temizlenmeyi bekler. Sürekli kullanılan çaydanlık,…

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm Tarifi
Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm

Yemek Yağı Lekesi Nasıl Temizlenir? Yemeklerin ana malzemelerinden biri olan yağ, zaman zaman etrafa ve…

Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde Avokado Yetiştirme Rehberiniz! Avokado, E vitamini içeren ve kansere karşı koruyucu meyvelerden biridir. Tropik…

Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım Tarifi
Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım

Saksıda Ananas Yetiştirmenin Püf Noktaları Ananas tropikal bir meyve olarak bilinir. Ilıman iklimlerde en verimli…

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Mutfak Dolabı Temizliği: 7 Adımda Hijyen! Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün…

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası
Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası

Karaciğer Detoksu: Temiz Kan İçin Sağlıklı İpuçları Vücudun her noktası, insan sağlığı için hayati önem…

İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları Tarifi
İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları

İstavrit: Omega 3 Kaynağı, Kalp Dostu Balık! Tüm balık çeşitleri sağlık açısından faydalı olmalarıyla bilinir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri