Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Düşüren, Dengeleyici 12 Besin

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Düşüren, Dengeleyici 12 Besin Tarifi

Kan Şekerini Dengeleyen Besinlerle Tanışma Vakti!

Kan şekerinin yükselmesi pek çok kişiye stresli anlar yaşatmaktadır. Gün içinde tüketilen besinlerin kan şekeri üzerindeki etkisinden dolayı, bu stresli dakikaları çoğu kişi yaşamıştır. Ağır yiyecekler, bol şekerli gıdalar, asitli içecekler ve hareketsiz kalmak bir araya geldiğinde kandaki şeker oranının yükselmesi an meselesi olabilir. Bazı kişilerde ise kronik bir hal alan bu durum, sağlığı tehdit eden unsurlardan biridir.

Kan şekerinin yükselmesi sinir hastalıklarını, görme yetisinin kaybını, gerginliği, baygınlığı getirebilir. Bu üzücü ve tehlikeli durumları önlemek için kan şekerini ideal dengede tutmak önemli olacaktır. Bu nedenle sizlere hazırladığımız bu yazımızda yüksek şekeri ne düşürür sorusuna yanıtlar verdik. Şekeri düşüren yiyecekler ile öğünlerinizi sağlıklı şekilde geçirmeniz ve şekeri düşüren bitkiler ile kalp ve damar sağlığınızı korumanız için yola çıktık. Bu yolda bize eşlik etmeniz için sizleri kan şekerini düşüren sağlıklı besin listemizle buluşturuyoruz.

İşte şekeri ne düşürür evde neler tüketilmelidir merakını giderecek bilgiler!

şekeri ne düşürür

1) Tarçın

Diyet listelerinin mucize baharatı olan tarçın, kan şekerini dengeleyen ve yükselmesini önleyen bir besindir. Tarçınlı su içerek gün içinde kan şekerini sabit tutabilirsiniz. Suyunuza limon da eklemeyi tercih ederseniz, yükselen kan şekerini düşürmek için sağlıklı bir adım atmış olursunuz. Tarçını dilediğiniz besine ekleyebilirsiniz. Osmanlı mutfağı düşünüldüğünde pek çok yemeğe tarçın eklendiği hatırlanır. Böylesine faydalı bir antioksidan baharat, kan şekerinin yükselmesini de önler. Şekeri ne düşürür Ender Saraç önerisi nedir diyenlere: Bir tutam tarçın!

şekeri neler düşürür

2) Çemen Otu

Diyabet hastaları için tavsiye edilen çemen otunun kan şekeri üzerindeki etkisi çok güçlü. Ölçülü tüketmekte fayda olacak. Antidiyabetik baharatlardan biridir çemen otu. İnsülin salınımını düzenlemekle görevlidir ve bu görevi ile şeker hastalarına şifa olmaktadır. Sadece yüksek şeker için değil pek çok konuda faydalı ve sağlıklıdır.

yüksek şekeri ne düşürür

3) Zerdeçal

Son günlerde kan şekeriniz çok yüksek çıkıyorsa, yiyeceklerinize bir tutam zerdeçal eklemenizi tavsiye edeceğiz. Zerdeçal kan şekerini düşüren baharatlar arasında yerini alır. Zerdeçal ile pilav, makarna, çorba, yoğurt kürleri hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bu etkili ve faydalı baharat vücut direncini de koruyacaktır. Düzenli zerdeçal tüketimi, diyabetin etkilerini de en aza indirir. Yükselen kan şekeri için zerdeçal iyi bir baharat seçimi olabilir.

şekeri ne düşürür evde

4) Brokoli Filizi

Diyabet beslenmesinde seçici olmak zorundasınız. Kan şekerinizi yükselten besinlerden uzak durup daha sağlıklı seçimler yapmalısınız. Aksi takdirde diyabetin etkisini çoğaltabilirsiniz. Bu durum da size zorlu günler yaşatır. bu konuda size yardım edecek besinlerden biri de brokoli filizi olacaktır. Tip 2 diyabet ve ani şeker yükselmelerinde brokoli filizi tüketmenizi öneririz. Brokoli filizi İsveç üniversitelerinde şeker hastalığı üzerine yapılan araştırmalarda, önemli bir besin olmuştur.

şekeri düşüren bitkiler

5) Sirke

Öğünlerinizde yüksek oranda karbonhidrat bulunuyorsa, mutlaka bir şeylere sirke eklemenizi öneriyoruz. Uzmanlar özellikle de elma sirkesinin sağlık için çok etkili olduğunu ifade eder. Günde bir fincan sirkeli su karışımı içerek, kan şekerinin yükselmesini de önleyebilirsiniz. Özellikle de gizli şeker durumlarında sirke tüketimi, daha çok doygunluk hissi vermektedir. İnsülin salınımı da kontrol altına alır.

şekeri ne düşürür

6) Sarımsak

Doğanın size sunduğu antibiyotiklerden biri olan sarımsak, yüksek kan şekerini ideal dengeye getirir ve sizi olası tehlikelerden korur. Özellikle de insülin direnci olan kişilerde yağ oluşumunu önler. Sarımsağı çiğ veya pişmiş şekilde tüketerek kan basıncını kontrol altına alabilirsiniz. Bu sırada vücudunuza giren şekerin kana karışmasını da dengelersiniz.

şekeri neler düşürür

7) Yaban Mersini

Antioksidan meyvelerden biri olan yaban mersini, taze tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir besin olmaktadır. Kan şekerini ideal dengede tutar ve yükselmesini önler. Yaban mersini, diyabet hastalığının oluşmasını da engeller. Eğer karbonhidratlı besinler tüketiyorsanız, gün içinde yaban mersini ile içecekler hazırlayıp içmelisiniz. Böylece kandaki şeker oranını düşürüp vücudun yağlanma ihtimalini en aza indirirsiniz.

şekeri neler düşürür

8) Tatlı Patates

Düşük glisemik indeksine sahip olan tatlı patates, kan şekerini sabit tutan gıdalar arasında yerini alıyor. Ölçülü yemekte fayda olacaktır. Yoğun tüketimde kan şekeriniz beklenmediği kadar yükselebilir. Besin değeri incelendiğinde yüksek oranda şekerli olduğu tespit edilir. Bu özelliği sizi endişeye sokmasın çünkü tatlı patates, kan şekerini kısa sürede dengeler ve yükselmesini önler.

şekeri düşüren yiyecekler

9) Keten Tohumu

Keten tohumu omega yağ asitleri açısından güçlü bir besindir. Bu yönüyle yükselen şekeri dengeler. Keten tohumunu salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Yüksek lif içermesinden dolayı da sindirim sistemini korur. Kan basıncı ve kan şekerini kontrol altına aldığı için hem şeker hastalarının hem de tansiyon hastalarının düzenli olarak tüketmesi gereken bir besindir.

yüksek şekeri ne düşürür

10) Avokado

Avokado tekli doymamış yağlar açısından zengindir ve bu yönüyle alınan şekerin kana karışmasını önler. Kolesterole de faydalı olan avokadoyu mevsiminde bolca tüketebilirsiniz. Yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmanızın daha aktif çalışmasını sağlar. Avokado ile kan şekerinizi en sağlıklı seviyede tutup hastalıklardan uzak kalabilirsiniz.

şekeri düşüren gıdalar

11) Fındık

Şekeri ne düşürür Canan Karatay tarafından da yanıtlanan bir sorudur. Bu soruya ise fındık yanıtını vermiştir. Fındık yemeyenlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu belirtir. Kan şekerini düşürmek için ise her sabah fındık tüketilmesini tavsiye eder. Belirli bir ölçü vermeyerek doyana kadar fındık tüketebilirsiniz diye ekler. Fındık hem kalp dostudur hem de diyabet düşmanıdır.

şekeri ne düşürür evde

12) Karahindiba

Şekeri ne düşürür İbrahim Saraçoğlu tarafından karahindiba ile gündeme gelmiştir. Karahindiba bitkisinin yapraklarını demleyip çay olarak tüketebilirsiniz. Karahindiba kan şekerinin yükselmesini önler. Yükselen kan şekerini düşürür. Vücut direnci için etkili bir bitkidir.

şekeri düşüren bitkiler

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

Tokluk Kan Şekeri: 6 Soruda Tüm Merak Edilenler

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Düşüren, Dengeleyici 12 Besin 02.11.2018 tarihinde yayınladı.