Selülit Nasıl Geçer? Neden Olur? Kesin Tedavi Yöntemleri

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Selülit Nasıl Geçer? Neden Olur? Kesin Tedavi Yöntemleri Tarifi

Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü: Selülit

Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli bir hale getirdi. Günümüzde pek çok spor salonunun selülitlerinden kurtulmak isteyen kadınlarla dolu olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

İdeal bir beden görüntüsüne ulaşmak için görüntü kirliliğine neden olan çukurlaşmış bacak görüntüsü yaratan selülite karşı uygulanan selülit tedavisi, her ne kadar kesin bir sonuca ulaşmasa da bir nevi kurtarıcı olduğu görülür. Kadınların hem yediklerinden hem de taşıdıkları genetik kodları gereği yaşadıkları selülit problemleri erkeklere oranla çok daha fazladır.

Tüm dünyada yaygın bir şekilde rastlanan selülit problemleri üstelik sadece kilosu fazla kişilere özgü değil, zayıflarda da ortaya çıkma durumu vardır. Selülit deri altında yağ tabakası boyunca ilerleyen çukurlu görüntüsü ile pek çok kadının endişesi olmakla birlikte risk grubu oldukça geniştir.

Selülit Nedir?

 • Medikal bir terim olarak tıp dilindeki tanımı yapılacak olursa “hidro lipodistrofi” demek olan selülit, halk arasında yağ dokusunun heterojen bir şekilde belirli yerlerde yarattığı portakal kabuğu görünümündeki biçimdir.
 • Yapısal değişiklikler, hormonal dengesizlikler ve kalıtımsal nedenlerden dolayı oluşan selülit için kesin bir nedensel faktöre ulaşmak güçtür.
 • Daha çok bacaklarda ve kollarda rastlanan selülit gençlikte ortaya çıkabileceği gibi menopoz sırasında östrojen azalmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.
 • Özellikle vücudun yağ depolaması ve parçalanması konusunda sorunları bulunan kadınlarda görülen selülit, insülin direnci yaşayanlarda da gelişme potansiyeli yüksek bir rahatsızlıktır.
 • Kadınlarda erkeklere göre daha fazla ihtiyaç duyulan selülit eritme, yağ dokusu altındaki bağların sıralı veya çarpışık olarak dizili olması ile ilişkilidir.
 • Kadınların selülit kremi kullanarak düzeltmeye çalıştıkları rahatsızlığın geçici olarak kaybolması beklenir.
 • Doku ve tabaka olarak güçlü bir yerleşim gösteren selülit yağı masaj ve krem yardımı ile dağılması sağlanabilir.

selilüt nasıl geçer

Selülit Neden Olur?

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen selülit rahatsızlığı için yaş, cinsiyet, beslenme ve kalıtım genellikle etkilidir. Uzun süreli ayakta kalma, oturma, hareketsiz yaşam tarzı, yağlı ve karbonhidratlı beslenme de selülit geliştirme riskini arttırır. Özellikle 20’li yaşlardan sonra kendini belli eden selülit, üç aşamada ağırlık derecesi gösterir:

 • Ayakta pürüzsüz bir cilde sahip olup oturduğunda bacaklarındaki çukurları belli olanlar
 • Ayakta kaldığında portakal kabuğu veya lor peyniri görünümlü bacağa sahip olanlar
 • Hem otururken hem ayakta iken derin ve kabarık çukurları belli olanlar

Tüm bunların nedeni yanlış beslenme, fazla güneşte kalma veya yaşam şekliniz olabilir. Her ne olursa olsun estetik rahatsızlık görünse de ödemi ve dolayısıyla dolaşım sistemini etkileyeceği için ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Bu bağlamda düzenli yürüyüş yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Zira cilt dokusunda oluşan selülitin ödem ile birleşmesi durumunda vücudun tüm metabolizması bozulabilir.

Egzersiz veya beslenme şekli her ne kadar önemli olsa da selüliti yok etmek için yeterli değildir. Fakat sigara içip, çok fazla yağ tüketen, uzun süre aynı pozisyonda kalanlarda selülit görülmesi oldukça mümkündür. Kan akışını sınırlayan iç çamaşırı veya tayt tarzında sıkı giyim ürünleri de selülit oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu nedenle sonradan yapılan selülit giderici hareketler yeterli görülmeyebilir.

25 yaşından sonra kadınların sıklıkla yeni fark edebildiği selülitler genetik durumlarına göre kollarda, kalçada veya bacaklarda ortaya çıkabilir. Özellikle genetik yatkınlığı yüksek olanların ergenliği itibarı ile selülit egzersizi yapması önerilir.

selülit nedir

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit için hem doğal hem de ilaç tedavisi bulmak mümkündür. Orta yaş grubunun bacaklarındaki genişliği örtmek adına kullandığı selülit taytı, genellikle sorunu tetikler. Bu nedenle uzun vadede bir çözüm alınması için çeşitli selülit aletleri kullanılması daha faydalı bulunur. Selülit için kesin tedavi sağlayan bir krem henüz olmasa da olan ürünlerin kısa vadede çözüm sağladığı görülür. Beslenme şeklinin değişmesi de selüliti geçirmek için alınacak önlemler listesine eklenebilir.

İster evde şifa bulmak adına aktarlardan satın alınan yağ karışımları ile masaj yapmak olsun isterse doktor tavsiyesi ile yapılan müdahaleler olsun selüliti geçirmek için pek çok yöntem bulunur. Kafein alımının azaltılması, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak da selülitin yayılmasını önlemek adına fayda sağlayabilir.

Tedavi edici yöntemleri kimyasal ürünlerde aramak yerine doğala dönüp beslenme şeklini düzenlemek selüliti olanlar için önemlidir. Hem zor geçen veya düzelmesi konusunda ısrarcı davranan bir özelliği olması hem de görsel olarak rahatsız ettiği için kullanılan yöntemlerden herhangi biri size uygun olabilir. Kafeinli, gazlı, asitli içeceklerden, cips ve hazır yiyeceklerden uzak durarak bile selülit gelişimini hafifletebilirsiniz.

selülit tedavileri

Selülit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Kadınların baş belası olan selülitin fark edilmesi ile başlanan tedaviler, çeşitlilik içerir. Çukurlaşmış cilt yüzeyinin altında yer alan bağ dokusunun bantlarını kırarak görünümde hafifletici etkilere sahip olan teknik ve yöntemler iyileşme sürecinde kullanılabilir. Cilt ile ilgili pek çok rahatsızlıkta etkili bir yöntem olan lazer tedavisi selülit için de tercih edilebilir.
 • Güzellik merkezlerinden destek alarak bölgesel zayıflama yöntemi olan selülit mezoterapi yöntemi ile giderilebilir. Bacakların arkasının çalışması sayesinde yağ dokusu dağıtılarak istenilen görüntü sağlanabilir.
 • Daha nemli bir cilde sahip olmak da selülit ile başa çıkmada yardımcı olabilir. Bunun için evde dahi uygulayabileceğiniz malzemelerle hazırlanan selülit maskesi, malzemelerine ulaşmak kolaydır.
 • Örneğin, bir miktar kahve ile badem yağının buluşması ile hazırlanan maskeyi selülitli bölgeye sürerek masaj yapmak, bölgenin daha sıkı olmasına ve görünümün düzelmesi için fayda sağlar. Maskelerin geçici tedavi sağlaması gerçeğinin yanında içerdiği zengin E vitamini özleri ile cilde parlaklık ve canlılık kazandırdığı da bir gerçektir.
 • Selülit gidermek için daha kolay bir yöntem arayanlar için evde selülit çayı hazırlamak mümkün olabilir. Birer yemek kaşığı olmak şartı ile biberiye, kekik, sirke ve limon bir bardak kaynar su ile bütünleşip demlemeye bırakıldığında hazırlanan çay, yemeklerden önce rahatlıkla içilebilir.
 • Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakmayı sağlayan bu çay ile zayıflama amacı ile de kullanılabilir. Genel olarak selülit detoksu yenilenecek olan cilt için faydalı gibi görünse de safi kilo kaybı selülit için ideal olmayabilir. Zira fazla kilonun verilmesinin ardından derideki gevşeme o bölgede var olan selülitin daha fazla ortaya çıkmasına da zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kilo verirken spor yapmak veya kasları çalıştırmak gerekebilir.
 • Kadınların kan dolaşımını hızlandırması için hazırlanan kürlerden biri olan selülit kürü, lahana ile yapılabilir. Bir hafta boyunca düzenli olarak günde iki kez, diğer haftalarda ise gün aşırı olmak üzere uygulanan bir aylık lahana kürünün ardından hem vücutta yer alan toksitler atılır hem de yağ tabakasının erimesi sağlanır. 4 adet lahana yaprağının yarım litre su içinde kaynatılması ile hazırlanan kür İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilir.
 • Deniz yosunundan yapılan selülit sabunu da selülit ile yaşamaya alışık olanlar için uzun vadede etkisini gösterebilen doğal ürünlerdendir. Sabunun yosundan yapılmasının nedeni yosun içerisinde yer alan vitaminlerde gizlidir.
 • Cildi güzelleştirmeye yarayan selülit sabununun kaygan özelliği nemlendirme etkisi olması hem uygulamada hem de sonrasında kolaylık sağlar. Sabun ile selülitli bölgeyi yıkamak hem daha kolay hem de daha hesaplıdır.
Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Selülit Nasıl Geçer? Neden Olur? Kesin Tedavi Yöntemleri 30.04.2018 tarihinde yayınladı.