Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Nasıl Önlenir? Evde Bitkisel Çözüm

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Nasıl Önlenir? Evde Bitkisel Çözüm Tarifi

Sık İdrara Çıkma Neyin Habercisi?

Son zamanlarda normal günlere göre sık sık idrara çıkıyorsanız, ürolojik bir rahatsızlık başlıyor demektir. Günümüzde pek çok kişi bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Özellikle de kadınlarda görülen sık idrara çıkma, bazen iyi bir durumken bazen bir hastalığın habercisi olabilir. Normal şartlara göre sağlıklı bir kişinin gün içinde ortalama 7 defa tuvalete gittiği kabul edilir. Eğer son günlerde 7’den daha fazla tuvalete gidiyorsanız, buna neden olan faktörlerin incelenmesi gerekir. Şimdi o nedenleri incelemek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

 • Herhangi bir sağlık sorunu olmadıkça sık idrara çıkmanın nedeni bol sıvı tüketimi kabul edilir. Gün içinde çok su içenlerin ve sıvı gıdalarla beslenenlerin diğer insanlara göre daha sık idrara çıktığı bilinir. Kafein veya alkollü içeceklerin yoğun tüketimi, mesanenin daha çok çalışmasına neden olur.
 • İdrar yolunda meydana gelen iltihaplanma kadınlarda sık idrara çıkma sebepleri arasında yer alır. Enfeksiyon nedenli rahatsızlıklar özellikle de kadınları sık sık tuvalete götürür. Bu maddeye böbreklerde oluşan iltihaplanma da eklenebilir.
 • Şeker hastalarında da aşırı aktif mesane sorunu yaşanır. Kan şekerindeki yükselme böbreklerin şekeri süzememesine yol açar. Bu durumla beraber idrarda şeker oluşur. Fazla su kaybı yaşanacağı için sık idrara çıkma gözlemlenir.
 • Erkeklerde sık idrara çıkma ve kasık ağrısı yaşanıyorsa prostat iltihabı olabilir. Erkeklerde görülen sık idrara çıkma nedeni prostat ve böbrek rahatsızlığı olacaktır.
 • Bazen ilaçların yan etkisi ile sık idrara çıkabilirsiniz. Bu ilaçlar diüretik özellikte olduğunda daha çok idrara çıkma durumu yaşanır. Farklı bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanmanız gerekiyorsa, yan etkilerini incelemenizi öneririz.
 • Stres! Sık idrara çıkıyorsanız ve herhangi bir biyolojik hastalığınız yoksa tek nedeniniz stres olacaktır. Strese bağlı bağırsak problemleri ve mide rahatsızlıkları yaşanır. Böyle zamanlarda su kaybı çok normaldir. Sık idrara çıkma depresyon günlerinde daha çok yaşanır.
 • Sık idrara çıkma hamilelik döneminde de meydana gelebilir. Mesanenin üzerindeki baskı arttığı zaman idrara çıkma ihtiyacı hissedilir.
 • MS ve Parkinson hastalıkları da sık idrara çıkma sebeplerindendir. Hatta bu hastalıkların tedavisi ihmal edildiğinde idrar kaçırma problemi de gözlenebilir.
 • Leğen kemiğinde oluşan tümörler de sık idrara çıkmayı hissettirir.

sık idrara çıkma bitkisel çözüm

Sık İdrara Çıkma Neyin Belirtisi?

Eğer yakın zamanda kendinizde sık idrara çıkma ve yanma durumunu fark ettiyseniz ve bu rahatsız edici şekilde gelişiyorsa bazı hastalıkların habercisi olabilir. Gece ve gündüz yaşanan sık idrara çıkma rahatsızlığı pek çok kişinin sosyal hayatını etkilemektedir.

 • İhmale gelmeyecek olan sık idrara çıkma, gebelik şüphesi olanlar için hamilelik belirtisidir.
 • Gebelik riski olmayan kadınlarda ise idrar yolu enfeksiyonu olabilir.
 • Kadın ve erkeklerde bu durum böbrek hastalığına işarettir.
 • Pek çok hastalığın belirtisi olduğu gibi sık idrara çıkma diyabetin de bir işareti olacaktır.
 • Adet öncesi sık idrara çıkma durumu ise kasların kasılmasından meydana gelmektedir. Bu normal bir durum olarak kabul edilir. Hormonlar sık idrara çıkma durumunda etkilidir.

sık idrara çıkma bitkisel çözüm

Sık İdrara Çıkma Bitkisel Çözüm, Evde Tedavi

 • Andız Kökü: Sık idrara çıkma rahatsızlığını evinizde bitkisel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırmak için andız kökü iyi bir fikir olacaktır. Bol şifalı andız kökü mikropları yok etme özelliğine sahip. Genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlı sık idrara çıkma durumlarında tercih edilmektedir. Andız kökünü bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Andız kökü ile macun da hazırlamanız mümkündür. Bir miktar andız kökü ile bir kaşık balı karıştırın ve macun şeklinde tüketin.
 • Maydanoz: Sık idrara çıkmanıza bir enfeksiyon neden oluyorsa, maydanoz tüketebilirsiniz. Buna ek olarak maydanozu kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Maydanoz enfeksiyonu ortadan kaldıracak kadar güçlü bir bitkidir.
 • Karnabahar: Karnabahar suyunu içtiğiniz durumda hem idrar yolu enfeksiyonunu hem de iltihaplanmayı ortadan kaldırabilirsiniz. Kadın ve erkek üreme sağlığını da koruyan karnabahar suyu ile sık idrar çıkma rahatsızlığını çözebilirsiniz.
 • Kırkkilit Otu: Kırkkilit otu birçok hastalığa şifa olmaktadır. Sık idrara çıkan kişiler gün içinde bir bardak kırkkilit otu çayı tüketirse, mesane sağlığını korur ve yoğun şekilde idrara çıkma durumunu normal dengeye getirir.

sık idrara çıkma hangi bölüm bakar

Kadınlarda ve Erkeklerde Sık İdrara Çıkma Nasıl Önlenir?

Evinizde kolayca yapacağınız egzersizler ile sık idrara çıkma probleminin önüne geçebilirsiniz. Kegel egzersizleri olarak bilinen bu tedavi yöntemi pek çok kişide olumlu sonuç vermiştir. Bu amaçla idrarı tutan kasları gün içinde bir süre kasıp gevşetebilirsiniz. Böylece kaslar işlevini daha sağlıklı şekilde yerine getirecektir.

Kafeine karşı hassasiyetiniz varsa ve güne kahve ile başlayıp günü yine kahve ile bitiriyorsanız biraz sınır koymalısınız. Kafein de sık idrara çıkma durumunu tetikler. Daha az kafein tüketebilirsiniz. Yemeklerde bol baharat kullanan biriyseniz, baharatlara kısıtlama getirebilirsiniz. Baharatlı yiyecekler idrar ihtiyacını getirir.

Kişisel temizliğinize önem verdiğiniz durumda enfeksiyon riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Böylece sık idrara çıkma rahatsızlığına vücudunuzda fırsat vermezsiniz. Kadınların günlük ped kullanımı bir seçenek olabilir. Günlük olarak temiz çamaşır giyme alışkanlığı da sık idrara çıkma hastalığının önüne geçer. Hijyene dikkat edildiği sürece hastalıklar da oluşmaz.

kadınlarda sık idrara çıkma sebepleri

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar?

Gebelik semptomları arasında sık idrara çıkma pek çok anne adayının yaşadığını bir durumdur. Sık idrara çıkma hamilelik 6. haftasına geldiğinde başlayabilir. Büyüyen bebeğin mesaneye yapacağı baskıdan dolayı gebeliğin son dönemlerinde de yaşanmaktadır. Bebek doğum kanalına yaklaştıkça, sık idrara çıkma isteğiniz daha da artar. Bu dönemlerde anne adayının idrarını tutmaması önerilir. Bazı gebelik süreçlerinde sık idrara çıkma, gebelik şekerinin bir işareti olacağından hamileliği takip eden doktora bu şikayetin anlatılması gereklidir.

Hamilelik döneminde yaşanan sık idrara çıkma şikayeti, doğumdan sonra ortadan kalkacaktır. Eğer doğum sonrasında da sık idrara çıkma problemi yaşıyorsanız doktora görünmeniz en sağlıklı karar olacaktır.

sık idrara çıkma

Sık İdrara Çıkma Hangi Bölüm Bakar?

Sık idrara çıkma rahatsızlığı üreme organlarında meydana geldiği için bu şikayetinizi “üroloji” bölümünde çözebilirsiniz. Ürolog tarafından yapılan testler sonucunda gerekli tedavi başlatılır. Sık idrara çıkmanıza neden olan faktörler tespit edilir. Enfeksiyondan kaynaklı idrara çıkma sorunu için öncelikle enfeksiyonun giderilmesi hedeflenir. Erkeklerde yaşanan sık idrara çıkma durumunun prostat ile bir ilgisi olup olmadığı incelenir. Ciddi bir prostat sorunu varsa cerrahi müdahale şart olacaktır. Eğer gebelik şüphesi ile sık idrara çıkma yaşanıyorsa kadın doğum doktoru ile ortak bir görüş belirlenir. Şeker hastalığından kaynaklı sık idrara çıkma problemi, kan şekerini kontrol altında tutarak çözülebilir.

Sık idrara çıkma şikayeti ile doktora gittiğinizde, bu şikayetin ne kadar süredir devam ettiğini ve kullandığınız ilaçları belirtmelisiniz. Alkol ve sigara gibi alışkanlığınız varsa bilgi vermelisiniz. En iyi tedavi yöntemi ve çözüm için doktorun yaşam şeklinizden haberdar olması gereklidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, Bitkisel Tedavisi, Evde Çözümler

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri, Evde Tedavisi

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Evde 10 Doğal ve Etkili Yöntem

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Nasıl Önlenir? Evde Bitkisel Çözüm 01.10.2018 tarihinde yayınladı.