Soya Fasulyesi Nedir? Nerede Satılır, Yetişir? Faydaları Nelerdir?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Soya Fasulyesi Nedir? Nerede Satılır, Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Soya Fasulyesi: Merak Edilen Tüm Yönleriyle

Besleyici değerleri ile Türk yemek kültüründe geçmişe nazaran daha sağlam bir yer edinmeye başlayan soya fasulyesi, yemeklerin yardımcı malzemesi olarak mutfaklarda yer bulur. Barbunya fasulyesine benzeyen tadı ile besleyici bir seçenek olarak sofraya konuk edeceğiniz lezzet, birçok tarife eşlik edebilecek bir lezzete sahip.

soya fasulyesi nerelerde yetişir

Soya Fasulyesi Nedir?

Asya mutfağının işlevsel besini soya, baklagiller familyasının besin değeri en yüksek üyelerinden biri. 1.5- 2 metre boyunda geniş yapraklı, kısmen sarılıcı bir bitkide yetişen soya, kuru fasulyeye veya barbunyaya nazaran daha yuvarlak biçime ve sarı ile kahverengi arasında değişen renge sahip.

Sarımsı rengi ve taneli yapısı ile mutfakta genellikle doğrudan kullanılarak tüketilen fakat undan süte kadar birçok yan besinin de ana malzemesi olan soya, dünyada geniş kullanım alanı ile en çok tüketilen besinler arasında. Besleyici değerleri ve çok yönlü kullanımı ile özellikle son yıllarda popülerliği iyice yükselen besin, Afrika dışında neredeyse tüm kültürlerin mutfaklarında önemli bir yer tutar. Özellikle Uzak Doğu yemek kültüründe çok yönlü bir kullanımı ile tanınan ve Asya mutfaklarından dünyaya yayılan lezzet, kaliteli bir protein kaynağı olarak adını duyurur.

Soya Fasulyesi Faydaları Nelerdir?

  • Soya fasulyesi protein içeren önemli bir kaynak olduğu için hücrelerin sağlıklı gelişmesini sağlar ve metabolik tepkimeleri düzenler. Metabolizmayı düzenleyerek uyku sorunlarına iyi geldiği bilinen soya fasulyesi, yüksek oranda magnezyum içererek uyku kalitesini arttırır ve verimli bir şekilde dinlemeyi sağlar.
  • İçeriğindeki antioksidanlar ile serbest radikalleri etkisiz kılan besin, kanserin başlama sürecini yavaşlatır ve kanser tedavi sürecinde kullanımı faydalı bir besindir.
  • Lif kaynağı olarak sindirimi hızlandıran besin, kabızlık gibi durumlara karşı doğal bir ilaçtır. Sindirim sistemini rahatlatarak huzursuz bağırsaklara iyi gelir ve vücut dengesini korumayı sağlar.
  • Soya fasulyesi E vitamini açısından verimli bir kaynak olduğu için kas güçsüzlüğü, yürüyüş bozukluğu gibi sorunlara çözüm olur.
  • İyi bir lif ve protein kaynağı olarak sağlıklı kilo almayı destekleyen besin, yüksek yağ oranına rağmen kolesterol içermeyerek diyabetten korur.
  • Soya fasulyesi cilde faydaları ise özellikle hanımların dikkatini çeker. Cilt lekelerinden kırışıklara kadar birçok cilt sorununu çözmeye yardımcı olur ve soya fasulyesi yağı, cilde sürülerek lekeleri ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Soya Fasulyesi Besin Değeri Nedir?

Sekiz gerekli amino asidi içeren tek besin olarak ün salan soya fasulyesi protein değeri ve B1 vitamini ile kırmızı etin en büyük rakiplerden biri. Proteinlerden vücudun kendi kendine yapamadığı lysine amino asidini içeren zengin bir kaynak olur ve 100 gramında içerdiği lif oranı ile günlük lif ihtiyacının %25’ini karşılar. Folat, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır minerallerini içerir.

A, K, B3, B6, B2, B1 ve E vitaminleri açısından zengin doğal kaynaklardan biri olarak tüketilir. Yüksek besleyici değerleri ile bilhassa vegan beslenmede hayvansal gıdalara karşın başvurulan önemli besinlerden biridir. İnek sütüne alerjisi olanlar ve kırmızı et tüketmeyenler için değerli bir protein kaynağı olan soya, kolesterol içermez.

Yararlarının yanı sıra fermente edilmemiş soyanın zararlarına karşı da dikkatli olunması gerek. Özellikle bağışıklık zayıflığı, hazımsızlık, alerji gibi fermente edilmeyen soya fasulyesi zararları arasında bulunur.

Soya Fasulyesi Nerede Yetişir?

Ana vatanı Doğu Asya olan ve ilk olarak Çin’de yetiştirildiği bilinen soya, önce Asya’da ardından da dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilir. Asya’nın sert iklimine uyumlu olan fasulyenin iklim ve toprak seçiciliği ise yok denecek kadar azdır.

Farklı iklim tipleri ile uyumlu olduğu için dünyanın birçok farklı bölgesinde yetişir ve ılıman iklimin görüldüğü yerlerde tarla bitkisi olarak karşımıza çıkar. Ilıman iklimin bitkisi olduğu için yetişme mevsimlerinde sıcaklığın 18 °C’nin altında olduğu veya 40 °C’nin üstünde olduğu yerlerde yetişmesi zordur. Orta Asya ülkelerin dışında soya fasulyesi bitkisi, ABD’de gelişmiş yöntemlerle üretilir ve Türkiye’de ise Çukurova çevresinde yetiştirilir.

Soya Fasulyesi Nasıl Tüketilir, Pişirilir?

Taze ve kuru haliyle vejetaryen menülerinin vitamin kaynağı olan ve yemek kültürümüzde kendine has bir yer bulan soya fasulyesini daha önce denemeyenler soya fasulyesi nasıl yenir veya soya fasulyesi nasıl tüketilir diye merak eder.

Genellikle kendine özgü yemeği yapılan soya fasulyesi, haşlanarak çeşitli yemeklerin yanında servis edilir veya kendi yemeği yapılır. Soya fasulyesinin pişirilmesi ise oldukça kolaydır. Sert bir yapıda olan ve kolay pişmesi için bir gece önceden suda ıslatılan fasulye, ertesi gün bol suda yıkanarak haşlama işlemine geçilir. Ortalama olarak 20- 25 dakika haşlandığında yumuşayan soya, tarife uygun bir şekilde hazırlanarak masalara getirilir.

Soya Fasulyesi Nerede Satılır?

Türk mutfağında genellikle kuru ve taze olarak kullanılan soya fasulyesini bulmak hiç de zor değil. Genellikle paketlenmiş haliyle marketlerin bakliyat reyonlarında gördüğümüz besin, aynı şekilde şarküterilerden de temin edilebilir. Kuru soya fasulyesi olarak gurme dükkanlarda da satılır veya açık haliyle bakliyat satan dükkanlardan alınabilir. Kuru halinin yanında taze haliyle de mutfaklarda yer edinen soya fasulyesi eylül ve ekim aylarında semt pazarlarında ve manavlarda bulunur. Alternatif tıpta ve cilt bakımında kullanılan soya fasulyesi yağı ise aktarlardan kolayca temin edilir.

Soya Fasulyesi Fiyatları Ne Kadar?

Mutfakların kaliteli protein kaynağı olan soya fasulyesi, geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için fiyat açısından değişen bir ürün. Genellikle mutfaklarda kuru haliyle kullanılan besinin 1 kilosu 15 TL ile 20 TL arasında değişir. Soyanın kullanımı yalnızca mutfaklarla sınırlı olmadığı için yağ haliyle de piyasada bulunur ve soya yağının 50 ml’mi 12 TL ile 20 TL arasında satılır.

Soyanın dünya genelinde en yaygın kullanımlarından biri de küspedir. Soya fasulyesi küspesi, soyanın yağı çıkarıldıktan sonra kalan kısmından üretilir ve hayvansal yemler arasında protein değeri en yüksek yem olan soya fasulyesi küspesi fiyat açısından her yıl değişiklik göstererek çiftçiyi şaşırtır.

Soya Fasulyesi ile Hazırlayabileceğiniz Enfes Öneriler

Asya mutfaklarının lezzetini sofralarımıza taşıyan soya fasulyesi, genellikle sosuyla duymaya alışkın olduğumuz bir besin. Sosuyla farklı yemek tariflerine eşlik eden soyanın fasulyesi, besleyici vegan yemeklerinin ana malzemesi olur. Sebzeler eşliğinde besleyici ve sağlıklı yemeklere ana malzeme olarak katılan fasulye, geleneksel lezzetimiz kuru fasulyeye benzer yönü ile de akıllarda kalır.

Tadı ile kuru bakla çeşitlerine benzer tarifler ile hazırlanan soya fasulyesi, soğan ve dereotu eşliğinde suyuna ekmek banılan sulu yemek olarak masalara gelir. Zeytinyağının lezzeti ile özdeşleşerek farklı tariflerle de masanıza gelir.

Bonus: Doyurucu ve Hafif Soya Fasulyesi Salatası

Sulu yemeği dışında soyaya Türk sofralarda yer verilen en yaygın tariflerden biri de vitamin deposu soya fasulyesi salatasıdır. Tam bir protein deposu olan soya fasulyesi salatası, mevsim sebzeleri eşliğinde hazırlanır. Domates, maydanoz, soğan ve salatalık gibi sebzelerin vitaminlerini ve lezzetini taşıyan salata, renkli ve lezzetli görünümü ile masalara renk katar. Orijinal lezzeti ile klasik çoban salata dışında farklı bir salata tarifine masalarda yer vermek isteyenlerin tam aradığı lezzet olur. Ayrıca soya fasulyesi salatası, besleyici değerleri ile haftada en az bir kere ailecek tüketmeniz gereken tarifler arasına girer. Soya Fasulyesi Salatası

Soya fasulyesi ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Soya Fasulyesi Nedir? Nerede Satılır, Yetişir? Faydaları Nelerdir? 12.10.2017 tarihinde yayınladı.