Vejetaryen Nedir? Vejetaryen Beslenme Biçimine Dair Her Şey

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Vejetaryen Nedir? Vejetaryen Beslenme Biçimine Dair Her Şey Tarifi

Vegan Yaşam Biçimine Dair Merak Edilenleri Cevaplıyoruz

Baştan sona kaydedilmiş bir tarih gerçeğini de içinde barındıran vejetaryen beslenme, normalde anlam itibariyle hayvansal gıdalardan uzak durmayı taşır. Oysa vejetaryenliğin derinlerinde hayvanları koruma ve şiddetin önlenmesi gibi manalar yatar.

Dolayısıyla vejetaryen beslenme tarzı, kültürel ve dini inanışlara, hayvan haklarını barındıran manevi düşüncelere, sağlık durumu ve çevresel faktörlere göre motive olur.

Vejetaryen Nedir?

Latince kökenli bir kelime olan vejetaryen “vegetus” kelimesinden gelir. Özellikle vejetaryen diyet uygulayan bir kişi, bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesini içeren bir beslenme tarzına sahiptir. Kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinleri sınırlı miktarda veya hiç tüketmeyen kişilere verilen isim olan vejetaryen kelimesi ilk kez 1842’de kullanılır.

Çeşitli araştırmalarla yazılan vejetaryen kitabı tarzı bilgiler sayesinde insanlar daha sağlıklı bir diyet uygulamaya başlamış oldular. İlk dönem sağlıklı beslenme kurallarını ihlal eden kişilerin doğru diyet programını öğrenmeleri sayesinde daha sağlıklı yaşadıkları görülür.

Vejetaryen Beslenme Biçimi

Hemen herkes tarafından bilinen vejetaryen beslenme biçimi, temelde ucuz bir beslenme olduğu için ortaya çıkar. Bitkisel ürünler hayvansal ürünlere göre hem daha ucuz hem de sürekliliği daha kolay olduğu için uygulama potansiyeli de daha yüksek. Elbette maddi kaygılar dışında sağlık problemleri nedeni ile vejetaryen diyet yapmak zorunda da kalınabilir.

Özellikle kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, kanser gibi kronik hastalıklardan korunma amacı ile vejetaryen beslenme uygulamak zorunda olanlar da bulunmaktadır. Diğer bir grup ise hayvanlara eziyet olarak gördüğü için vejetaryen olmayı tercih eder. Hayvanları seven ve onları korumak adına sebze yemeyi daha uygun gören bazı vejetaryen ünlüler de en çok bu nedenle vegan. Bu haliyle duygusal bir tavıra dönüşen vejetaryenlik, uygulaması en kolay diyet yöntemidir.

Özellikle tahıllar, ceviz, fındık gibi kabuklu yemişler, bitki tohumları, baklagiller, yumurta, süt ve süt ürünleriyle son yıllarda değer kazanan soya ürünlerinin karışımları ile vejetaryen diyetinize yeterince protein ekleyebilirsiniz. Normal bir kişinin günde 2.400 kalori alması gerektiği de düşünülürse vejetaryenler bunu karşılayabilir, sadece protein ve karbonhidrat dengesizliği yüzünden çeşitli sorunlar çıkabilir.

Vejetaryen Ne Yemez?

Genellikle vejetaryen beslenmesinde bulunan en önemli sorun, diyetlerinin yeterli miktarda protein içermemesidir. Çünkü vejetaryenler için protein kaynağı olacak et, yumurta, süt, peynir, yoğurt gibi protein kaynaklarından yemezler.

Salam, sucuk gibi işlenmiş et şöyle dursun balık dahi yemezler. Hayvansal gıdalardan alınması gereken vitaminleri başka yollardan karşılamaya çalışan vücut bazen direncini kaybeder. Çünkü herhangi bir vejetaryen diyet listesi çoğunlukla bitkisel protein ağırlıklıdır.

Bu tarz bitkisel bir diyete vejetaryen protein kaynakları eklenebilmesi için kişilerin bol bol mercimek, fasulye, soya, bezelye, humus ve brokoli tüketmesi gerek. Aksi halde ciddi bir vejetaryen vitamin takviyesi yapılmalı. Yoksa kemik erimesi, böbrek yetmezliği, halsizlik, göz bozukluğu ve kansızlık gibi hastalıklara neden olabilir. Normal bir vejetaryen kahvaltısı içine çeşitli yemişler dahil ederek yeterli protein sağlanabilir.

Vejetaryenliğin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Vejetaryen olmanın yararları:

  • Zor gibi görünse de araştırmalar vejetaryenlerin daha uzun bir ömre sahip olduğunu gösterir.
  • Duygusal kişiler oldukları için ruhsal açıdan daha duyarlıdırlar.
  • Vejetaryen beslenme et ile beslenmeye göre daha hazmı kolay ve hafif olduğu için sindirim problemleri yaratmaz.
  • Vejetaryen beslenme bütçeye uygundur.
  • Et bozuk yendiğinde anlaşılmazsa sorun yaratabilir fakat bozulmuş meyve sebze kendini çabuk gösterir.
  • Çiğ et ile bulaşan bağırsak parazitleri ve türevleri gibi derdiniz olmaz.

Vejetaryen olmanın zararları:

  • Tabi ki vejetaryen olmak her zaman sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüleceğini garanti etmez. Yetersiz vejetaryen beslenme listesi ile karşılaşılan durumlarda bireyler yeterli mineral alamaz ve kansızlık ile tanışır.
  • Kimi zaman bireyler vejetaryen protein tozu bile kullanmak durumunda kalabilir. Vücudun protein ihtiyacını olabilecek en hızlı şekilde karşılayan protein tozları, sürekli kullanımda kişiyi ağır metale maruz bırakabilir. Hatta beyinde yarattığı olumsuz etki nedeni ile bağımlılık yaratması olasılığı da var. Bu nedenle proteini vücuda doğal kazandırmakta fayda var.
  • Vejetaryen beslenme şekli yüzünden yaşanılan B12 eksikliği ile kalp damar hastalıkları konusunda ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle büyük titizlikle hazırlanan bir vejetaryen menü uygulayabilirsiniz.

Vejetaryen Yemek Listesi

Türk mutfağının özünün her ne kadar ete dayandığı iddia edilse de bir ova cenneti olan ülkemizde üretilen farklı farklı sebze, meyve ve bitkilerle vejetaryen yemek listesi oluşturulabilir. Tüm yemeklerin vejetaryen versiyonu olduğu gibi vejetaryen Türk yemekleri de oldukça çeşitli.

Örneğin lahmacun sevenler için hazırlanan etsiz vejetaryen lahmacun tamamen soya ile yapılabilir. Hatta mercimekli köfteli bir vejetaryen burger de lezzetli bir öğün olabilir. Çeşitli malzemelerle vejetaryen pizza, soya ile vejetaryen köfte ya da vejeteryan kebap denenebilir.

Nadir olarak da olsa bu tarz yemekleri yapan vejetaryen restoranlar bulunur. Ne yazık ki beslenme çeşitliliği konusunda çok bilinçli olunmadığı için her restoranda vejetaryen bir menü bulmak zor. Fakat internette yayınlanan pek çok vejetaryen tarif sayesinde kendi diyet listenizi oluşturmanız mümkün. Çok pratik ve uygulaması kolay olan vejetaryen diyet tarifleri hem sağlıklı hem doyurucu etkiye sahip.

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

Çoğu kez karıştırılan vejetaryen tdk verilerine göre vejeteryan değil “vejetaryen” olarak yazılır. Sıkça yapılan yazım ve telaffuz yanlışları ile karşılaşmamak için merak edilen kelimeler için Türk Dil Kurumu’nun ana sayfasına bakılabilir.

Vejetaryen Yemekleri

Yaş gruplarına göre düşünülmesi gereken beslenme şekli yapılan aktivite çeşidine göre bile değişebilir. Bu nedenle pek çok sporcu bir diyetisyen eşliğinde diyetini uygular. Hatta vejetaryen mutfak bilinci oluşmamış bir annenin dahi çocuğunu sakat doğurma riski vardır. Her dönem kişinin farklı miktarda mineral ve vitamine ihtiyaç duyduğu düşünülürse sonuç daha net ortaya çıkar.

Et ve et ürünleri kullanmayan pek çok vejetaryen mutfağında vejeteryan sucuk veya vejetaryen sosis gibi bir alternatif yok. Bitkisel kaynaklı besinlerin yanı sıra hayvansal kaynaklı besinlerden de sadece süt ve süt ürünlerini tüketenlerin kullandığı lakto vejetaryen diyeti aşırı katı bir diyete göre daha makul. En azından birey süt ve süt ürünlerinin sağladığı tüm vitamin ve minerallerden tam anlamıyla faydalanabilir.

Değişik yaşlarda ve aktivitelerde bulunan vejetaryenler için hazırlanmış birer günlük menü örnekleri ile işiniz kolaylaşabilir. Böylece yerine koyma metodu ile hazırlanan farklı yemekler de üretebilirsiniz. Vejetaryen yemekleri uygundur, içlerinde pahalı bir malzeme barındırmazlar. Dahası farklı vitaminler açısından zengin değerler de sunarlar.

1) Neden Olmasın: Sebzeli Vejetaryen Pizza

Pizzayı sevmeyen yoktur, vejetaryenler de mutlaka arzu ederler. Özellikle et ve et ürünleri tüketmeyen vejetaryenler için hazırlanan sebzeli vejetaryen pizza enfes görünümü ile klasik pizzayı aratmaz. Tadı damağınızda kalan pizzayı tüm sevdiklerinizle paylaşın. Sebzeli Vejetaryen Pizza

2) Hem Kolay Hem Leziz: Vejetaryen Lazanya

Genelde kıyma ile yapılan ve unutulmayan bir lezzetin simgesi olan lazanya, sebzelerin mükemmel uyumu ile vejetaryen bir ana menüye dönüşebilir. İster vejetaryen olun ister olmayın bu tarifi mutlaka deneyin.  Vejetaryen Lazanya

3) Pratik Diyet Sandviç Arayanlara Özel: Humuslu Kuru Domatesli Vejetaryen Sandviç

Atıştırmalık şeyler de istemez mi vejetaryenler? O zaman onlar için hazırlanan tam bir protein kaynağı olan humuslu sandviç de klasik sandviçlerden farksız. Humuslu Kuru Domatesli Vejetaryen Sandviç

4) Klasik Tattan Farksız Bir Vejetaryen Kavurma

Kuşbaşı yerine havuç, patates ve fasulye ile yapılan bu kavurma tarifi vejetaryenlerin vazgeçilmezi olabilir. Hatta geleneksel kurban kavurmasından sıkılanlar da vejetaryen kavurma deneyebilir. Vejetaryen Kavurma

5) Köfte Keyfinden Mahrum Kalmayın Diye: Vejetaryen Köfte

Hayvansal ürünleri tüketmeyenler için pratik ve hızlıca uygulanabilir, az malzemeli fakat doyurucu, bol lifli nefis bir köfte tarifi. Vejetaryen Köfte

6) Vejetaryen Olmak Hamburger Yememek İçin Bir Sebep Değil: Vejetaryen Burger

Süt ve süt ürünleri tüketebilen vejetaryenlerin severek hazırlayabileceği, renkli bir tarif. Nugget görünümünde patlıcan dilimleri ile doyurucu bir hamburger keyfi sizleri bekliyor. Vejetaryen Burger

7) Vejetaryen Çiğ köfte

Sınırlı beslenme imkanlarına sahip olan vegan diyetine farklı bir lezzet eklemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat! Yoğun baharat aroması ve karşı konulamayan lezzeti ile çiğ köfte, sadece veganların değil birçok kişinin vazgeçilmezi olacak! Vejetaryen Çiğ Köfte

8) Sağlık Deposu Ispanaklı Vejetaryen Köftesi

Birbirinden renkli birçok sebzeyi bünyesinde barındıran, hem doyurucu hem de sağlıklı bu tarif kıymasız da ne kadar lezzetli köfteler yapılabileceğinin somut ve nefis bir kanıtı. Ispanaklı Vejetaryen Köftesi

Glutensiz Beslenmek Üzerine yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Vejetaryen Nedir? Vejetaryen Beslenme Biçimine Dair Her Şey 19.01.2018 tarihinde yayınladı.