Tırşik Ne Demek? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Tırşik Ne Demek? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Tarifi

Tırşik Otu Hakkında Şifa Kaynağı Bilgiler

Halk dilinde Andırın otu olarak bilinen tirşik otu Akdeniz iklimini seven bir bitkidir. Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve özellikle de Kahramanmaraş’ın Andırın yöresinde yetiştirilen tirşik bitkisi ile çorba yapılır. Kış mevsiminde bu yörelerde sıklıkla yapılan tirşik çorbası Gâvur dağına özgü bir çorbadır.

Nivik, yılanyastığı, kabargan, yılan otu, ayıkulağı ve yaban pancarı gibi isimleri de bulunan tirşik bitkisinin büyük yapraklı ve küçük yapraklı olmak üzere iki çeşidi vardır.

Büyük yapraklı tirşik bitkisi zehirli özelliklere sahiptir. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde öldürücü etkiye sahip olan tirşik, Çukurova bölgesinde en sık kullanılan bitkilerden biridir. Çorba ve yemeklerde kullanılan tirşik otu doğru tekniklerle pişirildiğinde sağlığa faydaları ile dikkat çekmektedir. Tirşik bitkisi yenilebilmesi için mutlaka haşlanması ya da kurutulması gereken bir bitki çeşididir.

Aç karnına tirşik otu tüketimi bağırsak kurtlarını düşürücü etkiye sahiptir ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.

Tırşik Ne Demek? Tirşik Otu Nedir?

Tirşik Kürtçe kökenli bir kelimedir ve acımsı anlamına gelir. Ayrıca insanlar için ne yaptığı belirsiz ve aynı zamanda bir söylediği ötekini tutmayan anlamında da kullanılır.

Tırşik aynı zamanda Güneydoğu Anadolu bölgesinde domatesli sebze yemeklerine verilen isimdir. Kasım ile mart aylarında dağ ve tarlalarda kendiliğinden yetişen tirşik otu bir yaban pancarı türüdür.

Zehirli bir bitki olan tirşik, çiğ olarak ağza değdiğinde toksik etki yaratır ve hafif kabarcıklar oluşmasına neden olur. Bitkinin içeriğinde yer alan saponin ve alkaloid bileşenler hem yumruda hem de taze yapraklarında zehir etkisi yaratır. Aslında bu iki bileşen hemen hemen her bitkinin yapısında belirli oranlarda yer almaktadır. Ancak Tirşik bitkisinde bu oran oldukça yüksektir. Bitki kurutulduğunda ya da haşlandığında bu zehirli maddelerin etkisi azalmaktadır.

Tirşik Faydaları Nelerdir?

 • Tirşik otu iştah açıcıdır. Zayıf ve iştahsız insanların tirşik bitkisi kullanmaları tavsiye edilir.
 • Mide salgısını ve tükürük bezlerinin çalışmasını hızlandırır. Hazımsızlık ve sindirim problemi çekenlere faydalıdır.
 • İdrar söktürücü bir bitki olan tirşik otu aynı zamanda idrar enfeksiyonunun tedavisinde de etkin bir rol oynar.
 • Ateş düşürücü özelliğe sahip olan bitki kansızlığa da faydalıdır.
 • Tirşik otunun taze yaprakları vücutta oluşan çıban problemlerini ve basuru tedavi edici etkiye sahiptir. Oluşan yaraların hızla iyileşmesini ve kapanmasını destekler.
 • Antioksidan içeriğe sahip olan tirşik vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korur.
 • Tirşik otu kullanılarak hazırlanan macun sedef hastalığının tedavisinde fayda gösterebilir.

Tirşik Çorbası Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunduran tirşik çorbası grip, nezle gibi soğuk algınlıklarında vücudu destekleyerek mikroplara karşı korur.
 • Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Aynı zamanda kemoterapi sırasında oluşan hücre hasarlarını en aza indirger.
 • Sindirim ve boşaltım sistemini düzenleyicidir. Mide ve bağırsaklarda oluşan gazları söker ve kabızlığı önler.
 • İltihap sökücü etkisi ile iltihaptan kaynaklanan böbrek hastalıklarına iyi gelebilir.
 • Toksin maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını da hızlandıran tirşik çorbası zayıflamaya yardımcı olabilir.
 • Ancak iştah açıcı özelliği de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Yüksek oranda lif içeren tirşik çorbası kolon kanseri riskini azaltır. Yüksek posa içeriği midede geç sindirime uğrayarak kan şekerini kademeli olarak yükseltir ve uzun süre tokluk hissi sağlar.
 • Şeker, gut ve romatizmal hastalığı olanların tirşik çorbası tüketmesi önerilir.

Tırşık Nasıl Yapılır?

Tırşık bitkisi ile şifa kaynağı olan çorba yapılır. Tirşik çorbası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fermantasyona uğratılması yani bir gün bekletilmesi gereklidir. Tirşik yapımı için yoğurt, un, sarımsak, buğday, nohut ve tirşik otu kullanılır.

Zehirli bir ot olduğu için yıkanması ve doğranması sırasında eldiven kullanmanız gerekebilir. Çorba için tirşik otu ince ince doğranır. Bir tencere içersine yoğurt, un ve su karıştırılır. Yoğurtlu karışımın içine doğranan tirşikler de eklenerek ocağın altı yakılır ve yavaş yavaş karıştırılarak yoğurt kesilmeden ocaktan alınır. Bu aşamada kaynatılmaması gereken karışımın sıcaklığı mayalama ayarında olmalıdır. Ocaktan alınan karışımın ağzına bir kapak kapatılır. Daha sonra tencere sarılarak ertesi güne kadar mayalanmaya bırakılır. Ertesi gün daha önceden haşlanmış buğday, nohut ve mayalanan karışım düdüklü tencereye alınarak yaklaşık 1,5 -2 saat kadar pişirilir. Pişen tirşik çorbasının içine sarımsak dövülerek servis edilir.

Şifalı 7 Farklı Tırşik Yemeği

1) Tadına Doyulmaz Tırşığın Pilav Hali

Domates, patlıcan, patates ve biber kullanılarak hazırlanan muhteşem lezzete sahip bulgur pilavı sağlıklı olmasının yanı sıra yöresel lezzet farkı ile sofralarınızda fark yaratır. Vitamin ve mineral deposu olan bol sebzeli tırşıklı yaz pilavı ile hafif sofralar hazırlayabilirsiniz. Tırşıklı Pilav (sebzeli pilav)

2) Besleyici ve Lezzetli Tavuklu Tırşık

Diyarbakır’a özgü olan tirşik yemeği, tavuk, patates, soğan ve domatesin bir araya geldiği iştah açıcı görünüme sahip lezzetli bir yemektir. Ana yemek olarak oldukça besleyici bir değere sahip olan tırşık yemeği ile sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Tırşık Yemeği (sebze yemeği)

3) Tırşığın Diyarbakır Buluşması

Patates, patlıcan, domates, biber ve kuru soğan kullanılarak hazırlanan Diyarbakır usulu tırşık yemeği küp küp kesilen minik sebzeler ile iştah açıcı bir görünüme sahip olur. Diyarbakır usulü olan tırşık yemeği içerdiği vitamin ve zengin mineraller nedeniyle hem sağlığa hem de damak tadına hitap eder. Aileniz ve misafirleriniz için hazırladığınız tırşık yemeğini ana yemek olarak kullanabileceğiniz gibi meze ya da yardımcı yemek olarak da kullanabilirsiniz. (sebze yemeği)  Diyarbakır Usulü Tırşık

4) Şifa ile Buluşan Maraş Usulu Tirşik

Yöresel bir ot olan ve zehir içeren tırşığın usta ellerde şekillendiği Maraş usulü tirşik farklı lezzeti ile sofranıza şifa getirir. Yaban pancarı olarak bilinen tirşiğin ince ince doğranarak mayalanması ile hazırlanan tirşik zahmetli ama bir o kadar da lezzetli bir çorbadır. Adım adım kurallarına uygun bir şekilde Maraş usulü tırşığı yapabilir bu farklı ve ilginç çorbanın tadına bakabilirsiniz. Maraş Usulü Tirşik (Tirşik Otu ile)

5) Pazı ile Tirşiğin Muhteşem Buluşması

İrmik, bulgur, pazı, kuyruk yağı ve kıyma kullanılarak hazırlanan tirşikli ekşili sulu köfte daha ilk lokmasında damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Mis gibi nane kokusu ile baş döndüren tirşikli ekşili sulu köfte muhteşem lezzetinin yanı sıra sağlığa faydalı yönleri ile de sofralarınıza yakışır. Aynı zamanda Irak’ta da yöresel bir yemek olarak tüketilen tirşikli ekşili köfte misafirleriniz için lezzetli bir ana yemek olmaktadır. (sebze yemeği)  Yöresel Tirşik Yemeği

6) Acının En lezzetli Hali

Acı yeşilbiber, patlıcan, domates, tereyağı kullanılarak hazırlanan acılı tırşık yemeği metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir ve içeriğinde yer alan antioksidan içerikler vücut direncini arttırarak sağlıklı bir öğün hazırlamanızı sağlar. (sebzeli) Acılı Tırşık

7) Çorbanın En Şifalı Hali

Yöresel bir lezzet olan tirşik çorbası hem lezzeti hem de faydaları ile göz doldurur. Nohut, yoğurt, yarma kullanılarak hazırlanan tirşik çorbası faydası ve sımsıcak lezzeti ile sofralarınıza şifa dağıtır. (Tırşık otu ile) Şifalı Tırşık Çorbası

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tırşik Ne Demek? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? 26.10.2017 tarihinde yayınladı.