Uçuğa Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Kesin Çözüm

7 puan, average: 4,86 7 puan, average: 4,86 7 puan, average: 4,86 7 puan, average: 4,86 7 puan, average: 4,86 (7 oy, ortalama: 4,86 / 5)
Uçuğa Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Kesin Çözüm Tarifi

Uçuğu Anında Geçirecek En Etkili 7 Bitkisel Tedavi

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir, evde doğal yöntemlerle ilaç kullanmadan uçuğu nasıl geçirebilirim? Uçuk hemen her yaştan insanın ve özellikle kadınların sıkça yaşadığı bir cilt problemidir. Vücudun her yerinde çıkabilen bu virüs genellikle dudak çevresinde ağrı ve şişkinlik olarak kendini hissettirir.

Stres, uykusuzluk, görülen kabuslar ve ateşli hastalıklar uçuğu tetiklese de hiçbir sebep yokken bile uçuk çıkarmış bir şekilde uyanabilirsiniz. Böyle durumlarda ise uçuk iyice büyümeden ve yayılmadan doğru ilacı uygulamak oldukça önemlidir. Uçuk ilaçlarının dışında evde de başvurabileceğiniz birçok doğal tedavi yöntemi mevcut.

Eğer uçuğa ne iyi gelir evde ilaçsız bitkisel tedavi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız tavsiyelerimize bir göz atın!

uçuğa ne iyi gelir

Uçuğa ne iyi gelir Maranki ne tavsiye ediyor?

Dr. Ahmet Maranki bazı besinlerde lisin denilen bir aminoasit bulunduğunu ve bunun uçuk tedavisinde oldukça etkili olduğunu belirtir. Bu besinler arasında; siyah çay, sarımsak, süt ve aloe vera bulunur.

Bizler de Ahmet Maranki’nin önerilerinden yola çıkarak dudaktaki uçuğa ne iyi gelir sorusunu 7 maddede sizler için cevapladık!

1) Buz

Yeni çıkan uçuğa ne iyi gelir diye sorarsanız ilk cevabımız buz olacaktır. Yeni çıkan uçuk çok ağrı yaratabileceği için buz uyuşturma özelliği ile ağrıyı hafifletir ve sizi rahatlatır. Aynı zamanda virüsün yayılmasını ve iltihap oluşumunu önler.

Uygulama:

Buzu bir bezin içerisine sararak bastırmadan bir süre uçuklu bölgenin üzerinde tutun ve buz erimeye başlayınca bezi kaldırın. Bu yöntemi uçuğun ilk evresinde uygulayabilirsiniz.

dudaktaki uçuğa ne iyi gelir

2) Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel özelliğiyle uçuğunuzdaki mikropları kırar ve mikropların yayılmasına engel olur. Aynı zamanda uçuğu kurutarak uçuğun daha hızlı sürede iyileşmesini sağlar.

Uygulama:

Bir parça pamuğa elma sirkesini dökün ve uçuğun üstünde bir süre bekletin. Elma sirkesinin içindeki asit cildinizi yakabileceği için uygulamaya tampon hareketlerle devam edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

uçuğa ne iyi gelir evde

3) Mısır Nişastası

Cilt bakımında da kullanılabilen mısır nişastası uçuğun sebep olduğu iltihabı ve kaşıntıyı giderir. Cildin kendini yenileme süreci gece daha hızlı olduğundan özellikle uyumadan önce bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Uygulama:

Yarım çay kaşığı mısır nişastasını suyla ıslatın. Macun kıvamına geldiğinde uçuğun üzerine sürün. Bu şekilde yatın ve sabah kalktığınızda o bölgeyi yıkayın. Bu uygulamayı 1-2 gece tekrar edebilirsiniz.

dudakta çıkan uçuğa ne iyi gelir

4) Sarımsak

En güçlü antibiyotiklerden biri olan sarımsak özellikle uçuk bölgesindeki virüsün yayılmasını engeller, virüsün yok edilmesini sağlar.

Uygulama:

Bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün ve uçuklu bölgeye sürün. Dilerseniz sarımsağı ezerek de sürebilir, bir süre bekletebilirsiniz. Bu uygulamayı uçuk kuruyana kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yutmanın Faydaları

yeni çıkan uçuğa ne iyi gelir

5) Süt

Sütün kemikleriniz kadar cildinize de birçok faydası vardır. Bunlardan biri de uçuktaki ağrıyı ve kaşıntıyı geçirmesidir.

Uygulama:

Bir parça pamuğa çiğ sütü damlatın ve uçuklu bölgeye tampon hareketlerle uygulayın. Süt yarım saat içerisinde etkisini gösterir ve ağrınızı hafifletir. Bu uygulamayı ağrınız arttığı zamanlarda yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Sütün Faydaları Nelerdir? Düzenli Süt İçmenin Faydaları

uçuğa ne iyi gelir

6) Aloe Vera

Aloe vera hoş kokusu ve cilde birçok faydası açısında son yıllarda çokça tercih edilmektedir. Uçuk için ise antibakteriyel etkisi ve iltihapları kurutması açısından oldukça etkilidir. Eğer evde yetiştirdiğiniz aloe veranız varsa içerisindeki jeli kullanabilirsiniz.

Uygulama:

Aloe vera bitkisinin içerisindeki jelden bir parça alıp uçuklu bölgenin üzerine sürün. Bir süre bekletip yıkayın. Bu uygulamayı özellikle gece yatmadan önce yapabilir, her gün tekrar edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

dudaktaki uçuğa ne iyi gelir

7) Siyah Çay

Günlük hayatta en favori içeceklerimizden olan siyah çay, ciltte tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Özellikle gözdeki iltihaplanmalara iyi gelmekle birlikte uçuğun yol açtığı iltihaba da iyi gelir ve uçuğu kurutur.

Uygulama:

Bir parça pamuğu demlenmiş ve soğumuş siyah çayla ıslatın. Uçuk bölgesine tampon hareketlerle bir süre uygulayın. Bu yöntemi günde birkaç kere tekrar edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Bitki Çayları Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

uçuğa ne iyi gelir maranki

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Kurumuş Dudaklarınıza 7 Onarıcı Bakım

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir? Neden Oluşur? İlaçsız Bitkisel Tedavi

Aft Nasıl Geçer? Neden Olur? Evde Bitkisel Tedavisi

Ağız Kokusuna 9 Etkili Yöntem, Ağız Kokusu Çözümleri

Ağız Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Geçer? Neyin Belirtisi?

Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Uçuğa Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Kesin Çözüm 12.11.2018 tarihinde yayınladı.