Ağız Kokusuna 9 Etkili Yöntem, Ağız Kokusu Çözümleri

Toplum İçinde Rahatsızlık Verici Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?

Toplumda birçok kişide görülen ağız kokusu, kişiyi rahatsız eden durumlardandır. Sosyal yaşantıyı etkileyecek kadar rahatsız edici bir sorun olarak görülüyor. Rahat gülüşleri, keyifli sohbetleri ve zaman zaman kişinin özgüvenini de etkilemektedir. Bu sorunu çözmek için ağız kokusuna neden olan faktörlerin incelenmesi gerekir.

Ağız ve diş sağlığı alanında ağız kokusuna “halitosis” adı verilmektedir. Her ne kadar ağız kokusu olarak bilinse de bazen ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Aynı zamanda 3 ayrı şekilde görülen ağız kokuları bu rahatsızlığın seviyesini de ifade eder.

Fizyolojik ağız kokuları, sağlıklı günlerde bile ağız içindeki bakterilerden kaynaklanır. Psikosomatik ağız kokuları; kişinin kendi hissettiği kokudur. İncelendiğinde kokuya neden olan bir faktör bulunmaz ve tamamen psikolojiktir. Patolojik ağız kokusu ise kişinin kabul ettiği, hissedilen ve tedavi için çaba gösterilmeyen ağız kokularıdır.

ağız kokusu çözüm

Ağız Kokusu Çözümleri: Ağız Kokusunu Gideren 9 Yöntem

Uzun zamandır sizi rahatsız eden ağız kokusu çözümü için sizlere hem doğal hem de ev içinde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler önereceğiz. Bu yöntemler ile ağız kokusu gidermek artık çok kolay olacak. Sağlıklı ve mutlu şekilde nefes almanız için listede yer alan tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz. İşte ağız kokusunu gideren 9 yöntem!

1) Bolca Su İçin:

Ağız kuruluğu, kokuya neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için bolca su içmelisiniz. Ağız içinin kuru kalmaması için içeceğiniz su ile kokuyu yok ederken formunuzu da korumuş olabilirsiniz. İçme suyunuzun içine tarçın ekleyerek ağız içi kokusunu önleyebilirsiniz. Tarçın seçeneğinizi nane ile de değiştirerek ferah nefese sahip olabilirsiniz.

2) Sakız ve Karanfil Çiğneyin:

Sakız çiğnemek, ağız kokusunu kısa süreliğine yok etmek için ideal bir çözüm olacaktır. Önemli buluşmalarınızda ve iş görüşmelerinde etkili bir izlenim bırakmak için sakız iyi bir çözüm olabilir. Karanfil çiğnemek uzun yıllardan beri uygulanan ve ağız kokusunu kesen bir yöntem. Yemeklerden sonra oluşan ağız kokusunu bir adet karanfil çiğneyerek ortadan kaldırabilirsiniz.

3) Gargara Yapın:

Limonlu su içmek veya limonlu su ile gargara yapmak; ağız içindeki bakterileri temizler. Böylece ağız kokusu problemi ortadan kalkar. Ağız kokusu elma sirkesi ile de yok edilebilir. Bir bardak su ve bir kaşık sirke ile karışım hazırlayın ve için. Gün içinde bir fincan yeterli olacaktır. Hem midede hem de ağız içinde oluşan bakterileri elma sirkesi ile temizleyebilirsiniz. Dilerseniz içmek yerine ağız kokusu için gargara da yapabilirsiniz.

4) Dişlerinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin:

Kaliteli diş macunu kullanmak da en etkili çözümlerden biri olacaktır. Nane ve ferahlatıcı etkiye sahip diş macunları ağız içi sağlığınızı destekleyecektir. Ağız kokusu evde çözüm yöntemlerinden en kolay ve etkili olanı günlük diş bakımına önem vermek olacaktır. Diş hekimleri günde 2 defa diş fırçalamayı öneriyor.

5) Lifli Besinler Tüketin:

Lifli gıdalar tüketmek sindirim sistemini düzenlediği gibi ağız içi bakterileri ile de savaşmaktadır. Bu nedenle havuç, brokoli ve elma tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Bu besinler dişlerinizi temizlerken oluşan bakterileri de yok edecektir.

6) Rezene Kullanın:

Ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden biri de rezenedir. Rezene demleyerek rezene çayı olarak tüketebilirsiniz. Böylece nefesinizi tazelerken ağız ve diş sağlığınızı da korumuş olursunuz. Rezene ağız kokusu bitkisel çözüm önerilerinden etkili olacak bir seçenektir.

7) Çay Ağacı Yağı ile Ferah Nefesler:

Çay ağacı yağı pek çok derde deva olmaya devam ediyor. Diş fırçası üzerine bir damla çay ağacı yağı dökün ve bu şekilde dişlerinizi fırçalayın. Kısa süre içinde nefesinizin daha ferah ve temiz geldiğini hissedebilirsiniz.

8) Karbonat ile Ağız Kokusuna Son:

Karbonat, diş macunları kadar etkili olan ve nefesi tazeleyen ağız kokusu giderici şeyler arasında yer almaktadır. Yıllardır karbonatlı su ile yapılan gargaranın nefesi temizleme konusundaki etkisi bilinmektedir. Ayrıca diş fırçasına bir miktar dökülen karbonat da diş macunu işlevi görerek hem dişlerinizi temizler hem de ağız içindeki bakterilerden kaynaklı ağız kokusunu yok eder.

9) Anason Kullanın:

Anason tohumları çok eski zamanlardan günümüze kadar nefes açıcı bitki olarak tercih edilmiştir. Ağız kokusunda da bir miktar anason tohumunu 1 litre suda kaynatın ve bu su ile günde 2 defa gargara yapın. Nefesinizin anında açıldığını ve temizlendiğini hissedebilirsiniz. Dilerseniz günde 1 fincan bu çaydan tüketebilirsiniz.

ağız kokusu nedenleri

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tüketilen besinler ve kullanılan ilaçlar kimi zaman ağız kokusunun bir nedeni olabilir. Uzmanlara göre ağız kokusunun nedenleri şu şekildedir:

  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Uzun süre susuz ve aç kalmak,
  • Sinüs ve akciğerde meydana gelen enfeksiyonlar,
  • Şeker hastalığının yan etkisi,
  • Keskin kokulu gıdalar tüketmek sarımsak, deniz ürünleri ve soğan gibi,
  • Böbrek yetmezliğinin yan etkisi,
  • Ağız bakımına gereken özenin gösterilmemesi,
  • Diş eti iltihapları ve diş arasında kalan atıklar.
  • Sürekli ilaç kullanmak.
  • Şarküteri ürünlerini sıkça tüketmek de ağız kokusunun nedenleri arasında yer alıyor.

ağız kokusu tedavileri

Ağız Kokusu Tedavileri

Ağız kokusundan dolayı tedavi almak istediğinizde doktorunuz size öncelikle diş fırçası ve diş macunu hakkında doğru bilgileri verecektir. Kimi zaman ağız kokuları bilinçsiz yapılan bakımlardan da kaynaklanmaktadır. Kullanacağınız diş fırçası seyrek kıllı, küçük ve orta sertlikte olmalıdır. Diş macunu seçimini ise çinko içerenlerden yana kullanmanızı tavsiye edecektir. Çinko, ağız içi bakterileri ile savaşır ve ağız kokusunu önler.

Diş protezi yaptıranlarda ağız kokusu şikayeti için protezlerin ve köprülerin kontrol edilmesi gereklidir. Yenilenmesi gerekiyorsa yenileme işlemi yapılmalıdır. Ayrıca diş eksikliğinde yerinin doldurulması gereklidir. Bu da ağız kokusunu önlemek adına bir tedavi türüdür. Ağız içindeki kokunun nedeni bir iltihapsa iltihap giderici ilaçlar ile bu durumun ortadan kaldırılması sağlanır.

Ağız kokusunu gidermek için kullanacağınız en etkili ağız kokusu ilaçları diş macunları olarak bilinmektedir. Fakat bazı durumlarda diş macunları da yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği ve eczaneden alabileceğiniz ağız kokusu spreyi size yardım edebilir. Bu ilaçları alırken nane ve okaliptüs içerikli olanlar, nefesinizi daha taze hale getirebilir. Ayrıca çinko bileşenli gargaralar da ağız bakımı konusunda size yol gösterecektir.

Soru: Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cevap:

Ağız kokularının temel nedeni diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu nedenle ağız kokusundan şikayetçi olduğunuz durumda, öncelikle bir diş hekiminin kapısını çalmalısınız. Eğer doktorunuz dişlerinizden kaynaklandığını tespit ederse gerekli müdahaleyi yapacaktır. Fakat ağız kokusu mide kaynaklı bir rahatsızlık olarak fark ediliyorsa öncelikle dahiliye doktoruna görünmeniz gerekir. Bazı ağız kokuları mide hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle de reflü gibi durumlarda midedeki asitler ağız kokusuna neden olabilir.

Soru: Ağız Kokusu Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Cevap:

Ağız kokusunun benzediği kokuyu hatırladığınız durumda herhangi bir hastalığın belirtisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağız kokusu aseton tadında ve kokusunda ise şeker hastalığının bir işaretçisi olabilir. Balık kokusuna benzer bir koku hissediliyorsa; karaciğerinizde bir problem olabilir hatta karaciğer yetmezliği bile görülebilir. Amonyak kokusunu hissettiğiniz anda ise böbrek yetmezliğinin bir işareti olarak vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ak Pilav Tarifi
Ak Pilav2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama32
Ağız Pidesi Tarifi
Ağız Pidesi4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 35dk Hazırlama116
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama33
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama2 B
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama112
Adem Ağa Salatası Tarifi
Adem Ağa Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama5
Yumurta Akı Omleti Tarifi
Yumurta Akı Omleti1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Yumurta Akı Keki Tarifi
Yumurta Akı Keki8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama118
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama62
Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri Tarifi
Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sağlıklı Gülüşler İçin Diş Beyazlatma Yöntemleri Dişlerin en dışında bulunan kısma diş minesi adı verilir.…

Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası Tarifi
Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası

Şeker Pancarı: Hazımsızlık ve Kansızlığa Birebir! Şeker pancarı, etli yaprakları, çiçekleri ve verimli tohumları ile…

Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi

Emziren Annelere Sağlıklı Beslenme Önerileri, Diyet Listeleri Sağlıklı beslenme yaşamın her alanında dikkat edilmesi gereken…

Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021 Tarifi
Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021

Anneler Gününe Kısa ve Anlamlı Sözler Her sene mayıs ayının 2. pazar günü kutlanan anneler…

Çocukların Yapabileceği 16 Nefis Tarif Tarifi
Çocukların Yapabileceği 16 Nefis Tarif

Mutfakta çocuklarla eğlenceli vakit geçirmek hem de kendi ellerinden çıkma tariflerle bir güzel karınlarını doyurmak…

Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri Tarifi
Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sağlıklı Gülüşler İçin Diş Beyazlatma Yöntemleri Dişlerin en dışında bulunan kısma diş minesi adı verilir.…

Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası Tarifi
Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası

Şeker Pancarı: Hazımsızlık ve Kansızlığa Birebir! Şeker pancarı, etli yaprakları, çiçekleri ve verimli tohumları ile…

Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri

Türk Mutfağının Klasikleşmiş Lezzeti Kuru Fasulye Kaç Kalori? Kuru fasulye Türk mutfağında severek tüketilen bir…

Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori? Tarifi
Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori?

Çay Saatinde 1 Dilim Kek İyi Gider ;) Peki, Hangi Kek Kaç Kalori? Kim bir…

Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri Tarifi
Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri

Hangi Pide Kaç Kalori? Onlarca çeşidi bulunan pideler sade olarak üretildiklerinde ekmek olarak kullanılırken, üzerine…

Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu Tarifi
Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu

Starbucks Yiyecekleri Kaç Kalori? Yeni nesil kahve sektörünün dünya genelindeki en bilinen markası Starbucks, yiyecek…

Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri

En Yüksek Su İçeriğine Sahip C Vitamini Deposu Çilek Kaç Kalori? Bahar ve yaz aylarında…

Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği Tarifi
Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği

Protein ve Lif Zengini Nohut Kaç Kalori? Garbanzo fasulyesi olarak bilinen nohut, ülkemizde sıkça kullanılan…

Kayısı Kaç Kalori? Tarifi
Kayısı Kaç Kalori?

Bağışıklık ve Sindirim Dostu Kayısı Kaç Kalori? Yemesi çok zahmetsiz olan kayısı, mutfakta pek çok…

Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç Tarifi
Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç

Sütlaç Kalori Değerleri Diyette Sütlaç Yenir Mi? Hafif sütlü tatlılar denildiğinde akla ilk geleni sütlaç…

Tarifler Geri
Videolar Geri