Ağız Kokusuna 9 Etkili Yöntem, Ağız Kokusu Çözümleri

Toplum İçinde Rahatsızlık Verici Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?

Toplumda birçok kişide görülen ağız kokusu, kişiyi rahatsız eden durumlardandır. Sosyal yaşantıyı etkileyecek kadar rahatsız edici bir sorun olarak görülüyor. Rahat gülüşleri, keyifli sohbetleri ve zaman zaman kişinin özgüvenini de etkilemektedir. Bu sorunu çözmek için ağız kokusuna neden olan faktörlerin incelenmesi gerekir.

Ağız ve diş sağlığı alanında ağız kokusuna “halitosis” adı verilmektedir. Her ne kadar ağız kokusu olarak bilinse de bazen ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Aynı zamanda 3 ayrı şekilde görülen ağız kokuları bu rahatsızlığın seviyesini de ifade eder.

Fizyolojik ağız kokuları, sağlıklı günlerde bile ağız içindeki bakterilerden kaynaklanır. Psikosomatik ağız kokuları; kişinin kendi hissettiği kokudur. İncelendiğinde kokuya neden olan bir faktör bulunmaz ve tamamen psikolojiktir. Patolojik ağız kokusu ise kişinin kabul ettiği, hissedilen ve tedavi için çaba gösterilmeyen ağız kokularıdır.

ağız kokusu çözüm

Ağız Kokusu Çözümleri: Ağız Kokusunu Gideren 9 Yöntem

Uzun zamandır sizi rahatsız eden ağız kokusu çözümü için sizlere hem doğal hem de ev içinde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler önereceğiz. Bu yöntemler ile ağız kokusu gidermek artık çok kolay olacak. Sağlıklı ve mutlu şekilde nefes almanız için listede yer alan tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz. İşte ağız kokusunu gideren 9 yöntem!

1) Bolca Su İçin:

Ağız kuruluğu, kokuya neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için bolca su içmelisiniz. Ağız içinin kuru kalmaması için içeceğiniz su ile kokuyu yok ederken formunuzu da korumuş olabilirsiniz. İçme suyunuzun içine tarçın ekleyerek ağız içi kokusunu önleyebilirsiniz. Tarçın seçeneğinizi nane ile de değiştirerek ferah nefese sahip olabilirsiniz.

2) Sakız ve Karanfil Çiğneyin:

Sakız çiğnemek, ağız kokusunu kısa süreliğine yok etmek için ideal bir çözüm olacaktır. Önemli buluşmalarınızda ve iş görüşmelerinde etkili bir izlenim bırakmak için sakız iyi bir çözüm olabilir. Karanfil çiğnemek uzun yıllardan beri uygulanan ve ağız kokusunu kesen bir yöntem. Yemeklerden sonra oluşan ağız kokusunu bir adet karanfil çiğneyerek ortadan kaldırabilirsiniz.

3) Gargara Yapın:

Limonlu su içmek veya limonlu su ile gargara yapmak; ağız içindeki bakterileri temizler. Böylece ağız kokusu problemi ortadan kalkar. Ağız kokusu elma sirkesi ile de yok edilebilir. Bir bardak su ve bir kaşık sirke ile karışım hazırlayın ve için. Gün içinde bir fincan yeterli olacaktır. Hem midede hem de ağız içinde oluşan bakterileri elma sirkesi ile temizleyebilirsiniz. Dilerseniz içmek yerine ağız kokusu için gargara da yapabilirsiniz.

4) Dişlerinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin:

Kaliteli diş macunu kullanmak da en etkili çözümlerden biri olacaktır. Nane ve ferahlatıcı etkiye sahip diş macunları ağız içi sağlığınızı destekleyecektir. Ağız kokusu evde çözüm yöntemlerinden en kolay ve etkili olanı günlük diş bakımına önem vermek olacaktır. Diş hekimleri günde 2 defa diş fırçalamayı öneriyor.

5) Lifli Besinler Tüketin:

Lifli gıdalar tüketmek sindirim sistemini düzenlediği gibi ağız içi bakterileri ile de savaşmaktadır. Bu nedenle havuç, brokoli ve elma tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Bu besinler dişlerinizi temizlerken oluşan bakterileri de yok edecektir.

6) Rezene Kullanın:

Ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden biri de rezenedir. Rezene demleyerek rezene çayı olarak tüketebilirsiniz. Böylece nefesinizi tazelerken ağız ve diş sağlığınızı da korumuş olursunuz. Rezene ağız kokusu bitkisel çözüm önerilerinden etkili olacak bir seçenektir.

7) Çay Ağacı Yağı ile Ferah Nefesler:

Çay ağacı yağı pek çok derde deva olmaya devam ediyor. Diş fırçası üzerine bir damla çay ağacı yağı dökün ve bu şekilde dişlerinizi fırçalayın. Kısa süre içinde nefesinizin daha ferah ve temiz geldiğini hissedebilirsiniz.

8) Karbonat ile Ağız Kokusuna Son:

Karbonat, diş macunları kadar etkili olan ve nefesi tazeleyen ağız kokusu giderici şeyler arasında yer almaktadır. Yıllardır karbonatlı su ile yapılan gargaranın nefesi temizleme konusundaki etkisi bilinmektedir. Ayrıca diş fırçasına bir miktar dökülen karbonat da diş macunu işlevi görerek hem dişlerinizi temizler hem de ağız içindeki bakterilerden kaynaklı ağız kokusunu yok eder.

9) Anason Kullanın:

Anason tohumları çok eski zamanlardan günümüze kadar nefes açıcı bitki olarak tercih edilmiştir. Ağız kokusunda da bir miktar anason tohumunu 1 litre suda kaynatın ve bu su ile günde 2 defa gargara yapın. Nefesinizin anında açıldığını ve temizlendiğini hissedebilirsiniz. Dilerseniz günde 1 fincan bu çaydan tüketebilirsiniz.

ağız kokusu nedenleri

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tüketilen besinler ve kullanılan ilaçlar kimi zaman ağız kokusunun bir nedeni olabilir. Uzmanlara göre ağız kokusunun nedenleri şu şekildedir:

  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Uzun süre susuz ve aç kalmak,
  • Sinüs ve akciğerde meydana gelen enfeksiyonlar,
  • Şeker hastalığının yan etkisi,
  • Keskin kokulu gıdalar tüketmek sarımsak, deniz ürünleri ve soğan gibi,
  • Böbrek yetmezliğinin yan etkisi,
  • Ağız bakımına gereken özenin gösterilmemesi,
  • Diş eti iltihapları ve diş arasında kalan atıklar.
  • Sürekli ilaç kullanmak.
  • Şarküteri ürünlerini sıkça tüketmek de ağız kokusunun nedenleri arasında yer alıyor.

ağız kokusu tedavileri

Ağız Kokusu Tedavileri

Ağız kokusundan dolayı tedavi almak istediğinizde doktorunuz size öncelikle diş fırçası ve diş macunu hakkında doğru bilgileri verecektir. Kimi zaman ağız kokuları bilinçsiz yapılan bakımlardan da kaynaklanmaktadır. Kullanacağınız diş fırçası seyrek kıllı, küçük ve orta sertlikte olmalıdır. Diş macunu seçimini ise çinko içerenlerden yana kullanmanızı tavsiye edecektir. Çinko, ağız içi bakterileri ile savaşır ve ağız kokusunu önler.

Diş protezi yaptıranlarda ağız kokusu şikayeti için protezlerin ve köprülerin kontrol edilmesi gereklidir. Yenilenmesi gerekiyorsa yenileme işlemi yapılmalıdır. Ayrıca diş eksikliğinde yerinin doldurulması gereklidir. Bu da ağız kokusunu önlemek adına bir tedavi türüdür. Ağız içindeki kokunun nedeni bir iltihapsa iltihap giderici ilaçlar ile bu durumun ortadan kaldırılması sağlanır.

Ağız kokusunu gidermek için kullanacağınız en etkili ağız kokusu ilaçları diş macunları olarak bilinmektedir. Fakat bazı durumlarda diş macunları da yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği ve eczaneden alabileceğiniz ağız kokusu spreyi size yardım edebilir. Bu ilaçları alırken nane ve okaliptüs içerikli olanlar, nefesinizi daha taze hale getirebilir. Ayrıca çinko bileşenli gargaralar da ağız bakımı konusunda size yol gösterecektir.

Soru: Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cevap:

Ağız kokularının temel nedeni diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu nedenle ağız kokusundan şikayetçi olduğunuz durumda, öncelikle bir diş hekiminin kapısını çalmalısınız. Eğer doktorunuz dişlerinizden kaynaklandığını tespit ederse gerekli müdahaleyi yapacaktır. Fakat ağız kokusu mide kaynaklı bir rahatsızlık olarak fark ediliyorsa öncelikle dahiliye doktoruna görünmeniz gerekir. Bazı ağız kokuları mide hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle de reflü gibi durumlarda midedeki asitler ağız kokusuna neden olabilir.

Soru: Ağız Kokusu Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Cevap:

Ağız kokusunun benzediği kokuyu hatırladığınız durumda herhangi bir hastalığın belirtisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağız kokusu aseton tadında ve kokusunda ise şeker hastalığının bir işaretçisi olabilir. Balık kokusuna benzer bir koku hissediliyorsa; karaciğerinizde bir problem olabilir hatta karaciğer yetmezliği bile görülebilir. Amonyak kokusunu hissettiğiniz anda ise böbrek yetmezliğinin bir işareti olarak vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ak Pilav Tarifi
Ak Pilav2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama32
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama2 B
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama110
Adem Ağa Salatası Tarifi
Adem Ağa Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama5
Yumurta Akı Omleti Tarifi
Yumurta Akı Omleti1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Yumurta Akı Keki Tarifi
Yumurta Akı Keki8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama124
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama34
Hanım Ağa Çorbası Tarifi
Hanım Ağa Çorbası6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama93
Merve Aksak Cheesecake Tarifi
Merve Aksak Cheesecake8-10 kişilik, 55dk Pişirme, 15dk Hazırlama10 B
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Tarifler Geri
Videolar Geri