Ağız Kokusuna 9 Etkili Yöntem, Ağız Kokusu Çözümleri

Ağız Kokusuna 9 Etkili Yöntem, Ağız Kokusu Çözümleri Tarifi

Toplum İçinde Rahatsızlık Verici Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?

Toplumda birçok kişide görülen ağız kokusu, kişiyi rahatsız eden durumlardandır. Sosyal yaşantıyı etkileyecek kadar rahatsız edici bir sorun olarak görülüyor. Rahat gülüşleri, keyifli sohbetleri ve zaman zaman kişinin özgüvenini de etkilemektedir. Bu sorunu çözmek için ağız kokusuna neden olan faktörlerin incelenmesi gerekir.

Ağız ve diş sağlığı alanında ağız kokusuna “halitosis” adı verilmektedir. Her ne kadar ağız kokusu olarak bilinse de bazen ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Aynı zamanda 3 ayrı şekilde görülen ağız kokuları bu rahatsızlığın seviyesini de ifade eder.

Fizyolojik ağız kokuları, sağlıklı günlerde bile ağız içindeki bakterilerden kaynaklanır. Psikosomatik ağız kokuları; kişinin kendi hissettiği kokudur. İncelendiğinde kokuya neden olan bir faktör bulunmaz ve tamamen psikolojiktir. Patolojik ağız kokusu ise kişinin kabul ettiği, hissedilen ve tedavi için çaba gösterilmeyen ağız kokularıdır.

ağız kokusu çözüm

Ağız Kokusu Çözümleri: Ağız Kokusunu Gideren 9 Yöntem

Uzun zamandır sizi rahatsız eden ağız kokusu çözümü için sizlere hem doğal hem de ev içinde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler önereceğiz. Bu yöntemler ile ağız kokusu gidermek artık çok kolay olacak. Sağlıklı ve mutlu şekilde nefes almanız için listede yer alan tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz. İşte ağız kokusunu gideren 9 yöntem!

1) Bolca Su İçin:

Ağız kuruluğu, kokuya neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için bolca su içmelisiniz. Ağız içinin kuru kalmaması için içeceğiniz su ile kokuyu yok ederken formunuzu da korumuş olabilirsiniz. İçme suyunuzun içine tarçın ekleyerek ağız içi kokusunu önleyebilirsiniz. Tarçın seçeneğinizi nane ile de değiştirerek ferah nefese sahip olabilirsiniz.

2) Sakız ve Karanfil Çiğneyin:

Sakız çiğnemek, ağız kokusunu kısa süreliğine yok etmek için ideal bir çözüm olacaktır. Önemli buluşmalarınızda ve iş görüşmelerinde etkili bir izlenim bırakmak için sakız iyi bir çözüm olabilir. Karanfil çiğnemek uzun yıllardan beri uygulanan ve ağız kokusunu kesen bir yöntem. Yemeklerden sonra oluşan ağız kokusunu bir adet karanfil çiğneyerek ortadan kaldırabilirsiniz.

3) Gargara Yapın:

Limonlu su içmek veya limonlu su ile gargara yapmak; ağız içindeki bakterileri temizler. Böylece ağız kokusu problemi ortadan kalkar. Ağız kokusu elma sirkesi ile de yok edilebilir. Bir bardak su ve bir kaşık sirke ile karışım hazırlayın ve için. Gün içinde bir fincan yeterli olacaktır. Hem midede hem de ağız içinde oluşan bakterileri elma sirkesi ile temizleyebilirsiniz. Dilerseniz içmek yerine ağız kokusu için gargara da yapabilirsiniz.

4) Dişlerinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin:

Kaliteli diş macunu kullanmak da en etkili çözümlerden biri olacaktır. Nane ve ferahlatıcı etkiye sahip diş macunları ağız içi sağlığınızı destekleyecektir. Ağız kokusu evde çözüm yöntemlerinden en kolay ve etkili olanı günlük diş bakımına önem vermek olacaktır. Diş hekimleri günde 2 defa diş fırçalamayı öneriyor.

5) Lifli Besinler Tüketin:

Lifli gıdalar tüketmek sindirim sistemini düzenlediği gibi ağız içi bakterileri ile de savaşmaktadır. Bu nedenle havuç, brokoli ve elma tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Bu besinler dişlerinizi temizlerken oluşan bakterileri de yok edecektir.

6) Rezene Kullanın:

Ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden biri de rezenedir. Rezene demleyerek rezene çayı olarak tüketebilirsiniz. Böylece nefesinizi tazelerken ağız ve diş sağlığınızı da korumuş olursunuz. Rezene ağız kokusu bitkisel çözüm önerilerinden etkili olacak bir seçenektir.

7) Çay Ağacı Yağı ile Ferah Nefesler:

Çay ağacı yağı pek çok derde deva olmaya devam ediyor. Diş fırçası üzerine bir damla çay ağacı yağı dökün ve bu şekilde dişlerinizi fırçalayın. Kısa süre içinde nefesinizin daha ferah ve temiz geldiğini hissedebilirsiniz.

8) Karbonat ile Ağız Kokusuna Son:

Karbonat, diş macunları kadar etkili olan ve nefesi tazeleyen ağız kokusu giderici şeyler arasında yer almaktadır. Yıllardır karbonatlı su ile yapılan gargaranın nefesi temizleme konusundaki etkisi bilinmektedir. Ayrıca diş fırçasına bir miktar dökülen karbonat da diş macunu işlevi görerek hem dişlerinizi temizler hem de ağız içindeki bakterilerden kaynaklı ağız kokusunu yok eder.

9) Anason Kullanın:

Anason tohumları çok eski zamanlardan günümüze kadar nefes açıcı bitki olarak tercih edilmiştir. Ağız kokusunda da bir miktar anason tohumunu 1 litre suda kaynatın ve bu su ile günde 2 defa gargara yapın. Nefesinizin anında açıldığını ve temizlendiğini hissedebilirsiniz. Dilerseniz günde 1 fincan bu çaydan tüketebilirsiniz.

ağız kokusu nedenleri

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tüketilen besinler ve kullanılan ilaçlar kimi zaman ağız kokusunun bir nedeni olabilir. Uzmanlara göre ağız kokusunun nedenleri şu şekildedir:

  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Uzun süre susuz ve aç kalmak,
  • Sinüs ve akciğerde meydana gelen enfeksiyonlar,
  • Şeker hastalığının yan etkisi,
  • Keskin kokulu gıdalar tüketmek sarımsak, deniz ürünleri ve soğan gibi,
  • Böbrek yetmezliğinin yan etkisi,
  • Ağız bakımına gereken özenin gösterilmemesi,
  • Diş eti iltihapları ve diş arasında kalan atıklar.
  • Sürekli ilaç kullanmak.
  • Şarküteri ürünlerini sıkça tüketmek de ağız kokusunun nedenleri arasında yer alıyor.

ağız kokusu tedavileri

Ağız Kokusu Tedavileri

Ağız kokusundan dolayı tedavi almak istediğinizde doktorunuz size öncelikle diş fırçası ve diş macunu hakkında doğru bilgileri verecektir. Kimi zaman ağız kokuları bilinçsiz yapılan bakımlardan da kaynaklanmaktadır. Kullanacağınız diş fırçası seyrek kıllı, küçük ve orta sertlikte olmalıdır. Diş macunu seçimini ise çinko içerenlerden yana kullanmanızı tavsiye edecektir. Çinko, ağız içi bakterileri ile savaşır ve ağız kokusunu önler.

Diş protezi yaptıranlarda ağız kokusu şikayeti için protezlerin ve köprülerin kontrol edilmesi gereklidir. Yenilenmesi gerekiyorsa yenileme işlemi yapılmalıdır. Ayrıca diş eksikliğinde yerinin doldurulması gereklidir. Bu da ağız kokusunu önlemek adına bir tedavi türüdür. Ağız içindeki kokunun nedeni bir iltihapsa iltihap giderici ilaçlar ile bu durumun ortadan kaldırılması sağlanır.

Ağız kokusunu gidermek için kullanacağınız en etkili ağız kokusu ilaçları diş macunları olarak bilinmektedir. Fakat bazı durumlarda diş macunları da yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği ve eczaneden alabileceğiniz ağız kokusu spreyi size yardım edebilir. Bu ilaçları alırken nane ve okaliptüs içerikli olanlar, nefesinizi daha taze hale getirebilir. Ayrıca çinko bileşenli gargaralar da ağız bakımı konusunda size yol gösterecektir.

Soru: Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cevap:

Ağız kokularının temel nedeni diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu nedenle ağız kokusundan şikayetçi olduğunuz durumda, öncelikle bir diş hekiminin kapısını çalmalısınız. Eğer doktorunuz dişlerinizden kaynaklandığını tespit ederse gerekli müdahaleyi yapacaktır. Fakat ağız kokusu mide kaynaklı bir rahatsızlık olarak fark ediliyorsa öncelikle dahiliye doktoruna görünmeniz gerekir. Bazı ağız kokuları mide hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle de reflü gibi durumlarda midedeki asitler ağız kokusuna neden olabilir.

Soru: Ağız Kokusu Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Cevap:

Ağız kokusunun benzediği kokuyu hatırladığınız durumda herhangi bir hastalığın belirtisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağız kokusu aseton tadında ve kokusunda ise şeker hastalığının bir işaretçisi olabilir. Balık kokusuna benzer bir koku hissediliyorsa; karaciğerinizde bir problem olabilir hatta karaciğer yetmezliği bile görülebilir. Amonyak kokusunu hissettiğiniz anda ise böbrek yetmezliğinin bir işareti olarak vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yumurta Akı Omleti Tarifi

Yumurta Akı Omleti

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hanım Ağa Çorbası Tarifi

Hanım Ağa Çorbası

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Hanım Ağa Çorbası Tarifi

Hanım Ağa Çorbası

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Hanım Ağa Çorbası Tarifi

Hanım Ağa Çorbası

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Hanım Ağa Çorbası Tarifi

Hanım Ağa Çorbası

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Hanım Ağa Çorbası Tarifi

Hanım Ağa Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yumurta Akı Değerlendirme 1 Tarifi

Yumurta Akı Değerlendirme 1

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Ağız Sulandıran Hamburger Tarifi

Ağız Sulandıran Hamburger Tarifi

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yumurta Akı Değerlendirme 2 Tarifi

Yumurta Akı Değerlendirme 2

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri