Üzerlik Otu (Tohumu) Faydaları, Nasıl Yakılır?

Üzerlik Otu (Tohumu) Faydaları, Nasıl Yakılır? Tarifi

Üzerlik Otu Tohumu: Nazara Bitkisel Çözüm!

Toprağa düşen su damlaları, binbir çeşit bitki ve otun meydana gelmesini sağlıyor. Bu döngü içerisinde ise sağlık için şifaları ile bilinen birçok bitki rol oynar. Çeşitli rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan bitkisel yöntemler, kimi zaman hastalığın etkilerini hafifleten bir yardımcı olur.

Doğanın büyülü gücüne inanıyorsanız, yakınlarınızda bulunan bir faydalı bitkiyi size tanıtmak istiyoruz. Bu bitkinin adı üzerlik otu olarak hafızanızda yer edinecek.

Son günlerde üzerimde nazar var diyenler, bir türlü kilo veremeyenler, ağrısı sızısı dinmeyenler bu sayfada şifa bulacak. Ruhen ve bedenen sağlıklı adımlar atmak için; bir an önce yazımızı okumaya başlayabilirsiniz. İşte çok şaşırtıcı üzerlik otu bilgileri!

İlginizi çekebilir: Adaçayı Yakmak Ne İşe Yarar? Evinize 5 Pozitif Etkisi

üzerlik tohumu

Üzerlik Otu Nedir?

Genellikle mistik bir etkiye sahip olduğu bilinen üzerlik otu, geçmişi çok eskilere dayanan ve Orta Anadolu kesiminde sıkça yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin kendisi aslında sıcak ülkelerde daha rahat yetişmektedir. Özellikle de Afrika ve Asya gibi bölgelerde bitkinin geniş bir yetişme alanı bulunur.

Ülkemizde ise bitki çayı olarak ve evdeki kötü enerjiyi dağıtmak için kullanılır. Ülkemizdeki bilinen bir diğer adı da “nazar otu” olmaktadır. Latince “Peganumharmala” olarak adlandırılan üzerlik otu, fosfor açısından zengin bir besindir. Üzerlik otu tarihçesi araştırıldığında geçmişinin çok eskilere dayandığı bulunmuştur.

Üzerlik otu ile ilgili arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Kazılar ve bitki arasındaki bağlantıyı merak edebilirsiniz. Bu bitki fosfor bakımından zengin olduğu için; arkeologlar üzerlik otunun olduğu geniş arazilerde kazı çalışması yaparlar. En eski yerleşim yerlerinin bir işareti de fosfor açısından zengin olmalarıdır.

Üzerlik otunun tohumlarında birkaç madde yer alır. Bu maddeler harmalin, harmalol, harmil ve peganin maddeleridir. Kırmızı boya maddesini de tohumun içinde barındırır. Eski Mısır döneminde üzerlik otu, tütsü olarak kullanılırmış. Yakılan ortamdaki kötü enerjiyi dağıtıp daha çok başarı ve sağlık getirirmiş. Bu etkisini hala devam ettirdiğini söyleyenler de mevcut.

Üzerlik otu nerede yetişir diye merak ediyorsanız ülkemizde Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’da yetişmektedir. Dünyada ise Afrika, Asya ve Amerika’da da üzerlik otu bulunmaktadır.

Üzerlik otuna dair bir hadis de yer almaktadır. Bu hadis ise “Bu ilaç olarak kullanılan tohumdur, Hz. Peygamber’in hadisinde de adı ile geçen ot budur.  Üzerlik otu denilir. Halk arasında tabir ederler.” Der. Ebu Ubeyd de: “Hurf yani üzerlik otudur.” Der şeklinde aktarılır.

üzerlik tohumu

Üzerlik Otu Faydaları: Ne İşe Yarar?

Bilgiler reçete niteliği taşımaz. Uygulama öncesi doktor onayı alınız.

1) Üst Solunumda Burun ve Nefes Açar

Üzerlik otu faydaları arasında koku yoluyla solunum yollarını açması yer alır. Üzerlik otunun kokusu, nefes darlığı ve burun tıkanıklığı etkilerini hafifletebilir. Üzerlik otu buharı bir odada gezdirildiğinde o alanda hava akışı kolaylaşır.

İlginizi çekebilir: Nefes Egzersizleri: Sizi Anında Sakinleştirecek 6 Nefes Alma Tekniği

solunum yolu

2) Bağırsak Florasını Düzenleyebilir

Üzerlik otu çayının faydaları arasında günümüzde önemi daha iyi anlaşılan bağırsak sağlığına olumlu etkisi de vardır. Üzerlik otunun sindirim sistemine olan etkileri büyüktür.

Besinler aracılığı ile vücuda girme riski yüksek olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Metabolizmanızı hızlandırarak yediklerinizi sindirmeniz daha kolay hale gelir.

bağırsak sağlığı

3) Zihin Gelişimini Destekleyebilir

İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde sinir hücrelerinin sağlığını korur. Dikkat dağınıklığı ve algı problemlerine destek olabilir. Sinir sistemini düzenleyerek uyku bozukluğu yaşayanlara da bitkisel bir destektir.

Hem çayı hem de tütsüsü ile kişisel başarıyı artırdığı bilinmektedir. Manevi düşüncelere göre; bu bitki kişilerin üzerindeki nazarı aldığı için akıl sağlığını da yerine getiren bir bitki olarak tanınmaktadır.

İlginizi çekebilir: Zeka Geliştiren, Zihin Açan Sağlıklı 15 Yiyecek

zihin sağlığı

4) Enfeksiyon ve İltihap Giderebilir

Mevsim geçişlerinin en büyük sorunudur grip ve öksürük. Boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda iltihap atıcı etkisini göstererek birçok kişinin daha kısa sürede toparlanmasını sağlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonunda da faydaları ile kendinden sıkça söz ettiriyor.

İlginizi çekebilir: Arı Zehri: Gribal Enfeksiyona Doğal İlaç

enfeksiyon

5) Nazardan Korur

Üzerlik otu niçin kullanılır sorusunun cevabı araştırıldığında en çok karşımıza çıkan konular negatif enerjiyle ilgilidir. Üzerlik otu nazar olduğuna inanılan evlerde yakılır ve oradaki kötü enerjiyi dağıttığına inanılır. Geçmişten gelen bir gelenek olan üzerlik otu yakmak, pek çok kişi tarafından alternatif tıp olarak tercih edilmektedir. Üzerlik otu tütsüsü şeklinde değerlendirilen bu bitki, evlere bereket ve şans getirir.

Yıllar öncesinden günümüze kadar gelen bu gelenekten dolayı, hala bazı evlerde üzerlik otunun yakıldığı ve evdeki nazarın atıldığı bilinmektedir. Üzerlik otunu yakan kişilerin “Gelsin üzerlik, gitsin nazarlık.” Dediği de sözlü edebiyat kaynaklarında yer alır.

nazar boncuğu

6) Ağrıları Dindirebilir

Üzerlik otu tohumu ya da üzerlik otu çayı güçlü bir ağrı kesici bitki olarak aktarlarda yerini alır. Kalabalık ortamlarda çalışan ve sürekli baş ağrısı yaşayan kişilere önerilen üzerlik otu İbrahim Saraçoğlu gibi uzman isimlerin de gündemine gelmiştir.

Kokusu ve içeriği ile antioksidan etkilere sahip olan bu bitki, ağrıları yok etme özelliğine sahiptir. Baş ağrısı ve kemik ağrısı için tercih edebilirsiniz. Aromaterapi alanında bu bitkiyi yakarak faydalarını alabilirsiniz. Üzerlik otu kokusu ile ruhunuzu arındıracaktır.

baş ağrısı

7) Hormonları Dengeleyebilir

Üzerlik otunun hormonların salgılanması üzerine etkisi çoktur. Serotonin hormonunu salgılama konusunda yardım eder ve kişilerin daha sakin olmasını sağlar. Ayrıca gerginlikten kurtulan kişiler daha huzurlu olacaktır. Üreme hormonlarını da çalıştıran üzerlik otu, kadın ve erkeklerde cinsel gücü artıran bir bitki olarak bilinmektedir; ancak bu hususta doktor görüşü almak elzemdir.

hormon

8) Stres Azaltır

Gerginliğin azalmasını sağlar böylece stres de minimuma daha kolay iner. Depresyon sorununu daha rahat aşmaya yardımcı olur. İç rahatlığı ve dinginliği besler. Strese bağlı uykusuzluk problemini hafifletir.

stres

9) Antioksidan Özelliğiyle İyileşmeyi Kolaylaştırabilir

Antioksidan özellik son yıllarda adı çok sık duyulan bir özelliktir ve vücut direncini yükseltir. Üzerlik otu antioksidan etkiyle direnci yükseltir. Özellikle grip ve nezle gibi hastalıklara yakalandığınızda daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir.

antioksidan

10) Saçları Güçlendirebilir

Saç köklerinizi beslemek için üzerlik otundan faydalanabilirsiniz. Üzerlik saç uzamasının da daha hızlı olmasını sağlayabilmektedir.

saç bakımı

11) Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflamayı Kolaylaştırabilir

Kilo verme sürecinizi kolaylaştırmak için üzerlikten destek alabilirsiniz. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan üzerlik daha kolay yağ yakılmasını sağlar; kullanım öncesi diyetisyen görüşü almanızı tavsiye ederiz.

metabolizma

Üzerlik Otu Nasıl Kullanılır?

Üzerlik otu kullanımı genellikle çay şeklinde tüketilerek olur. Üzerliğin yakılması da farklı bir enerjisel uygulama yöntemidir. Üzerlik otu zayıflama ve bitkisel tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılır. Kullanım amacına göre bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Eğer hassas bir bünyeniz varsa üzerlik otuna karşı alerjiniz olabilir. Bu konuda tedbirli olmanızı öneriyoruz. Üzerlik otu alerji yapan bitkiler listesinde üst sırada bulunmasa da alerji konusu kişiye göre değişkenlik gösterdiği için temkinli davranmak iyi olur.

Şimdi detayları sizlere ifade edelim:

1) Bitki Çayı Kullanımı

Üzerlik otunun faydalarını görmek için gün içinde 1 fincan olmak üzere tüketebilirsiniz. Her içimde taze olmasına da dikkat ediniz. Üzerlik tohumu kimler kullanmamalı dersek özellikle kronik rahatsızlıkları olanlar, alerjik bünyeye sahip kişiler, hamileler ve emziren anneler kullanım öncesi uzmana başvurmalıdır.

2) Nazara Karşı Kullanımı

Derin bir metal kase ya da güveç içinde alınan üzerlik otu tohumları, çakmak ile tutuşturulur. Tutuşan otlar yanmaya başladığında evin odalarında gezebilirsiniz. Bu kullanımdaki amaç, inanışa göre üzerlik otunun evdeki kötü enerjileri temizlemesidir.

Eğer bir kişi üzerinde büyü olduğuna inanıyorsanız -çok eski zamanlarda inanıldığı için tercih edilirmiş – tütsü şeklinde yakıp kişinin etrafından bu dumanı gezdirmelisiniz. Üzerlik otu yakılması eski dönemlerden bu yana yapılan bir ritüeldir hatta üzerlik otu adaçayı defne yaprağı birlikte de yakılır.

Üzerlik otu tütsü nasıl yapılır sorusunun cevabı basittir: Metal ya da güveç gibi bir kase içine alınan üzerlik otu tohumları yakılır ve otlar tutuşunca dumanı farklı alanlara yayılması için gezdirilebilir.

nazar boncuğu

Üzerlik Otu Nasıl Yakılır?

Üzerlik otunu yakmak için bazı malzemelere ihtiyacınız var. Bu malzemeler şöyledir:

Malzemeler:

 • Güveç kase ya da metal kase
 • Çakmak – kibrit
 • 1 kaşık tuz
 • 1 avuç üzerlik otu

Uygulama:

Listede tuzun neden kullanıldığını merak edebilirsiniz. Tuz üzerlik otunun daha iyi yanmasını sağlar.

 • Tüm malzemeleri bir kap içine alın ve çakmak ile tutuşturun.
 • Üzerlik otu sönene kadar kullanım amacınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Üzerlik otunun tohumunu yakıp böcek öldürücü ilaç olarak kullananların olduğunu da belirtebiliriz.

üzerlik tohumu

Üzerlik Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Üzerlik otu çayı hastalıklardan korunmak adına tüketilen bir bitki çayıdır. Bu çayı demleme konusunda daha önce hiç tecrübeniz yoksa şu adımları izleyebilirsiniz:

Malzemeler:

 • 200 ml sıcak su
 • 1 çay kaşığı üzerlik otu

Hazırlama:

 • Bitki çayı bardağınıza sıcak suyu dökün ve içine 1 çay kaşığı üzerlik otunu ekleyin.
 • Eğer bardağın kapağı varsa kapağını kapatıp 5 dakika kadar demlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Demlenen çayı mutlaka süzerek içmeniz önerilir.
üzerlik tohumu

Üzerlik Otu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Bulunur?

Üzerlik otunu hemen hemen birçok aktarda bulabilirsiniz. Üzerlik otu aktar dışında internetten de kolayca satın alabileceğiniz bir bitkidir. Ekonomik değeri oldukça uygun olan bu bitkiyi, paketler halinde ya da dilediğiniz miktarda alabilirsiniz.

Üzerlik otu fiyatı demet olarak satın alındığında ortalama 15-25 TL arasında değişmektedir. Üzerlik tohumu ise 100 gramı 40 TL civarında piyasada yerini alır. Üzerlik otu fiyatı aktar ya da satın aldığını markete göre değişebildiği gibi markaya göre de değişkenlik göstermektedir.

Fiyat güncellenme tarihi: 2.5.2023

Üzerlik Tohumu ile İlgili Dini Bilgiler

Sabahları, 40 gün üzerlik tohumu yutanların içinin ferahlayacağı rivayet edilir. Başka bir rivayete göre de Rasulullah (s.a.v): “İki acı şeyde, sabır ve üzerlik otunda ne şifa vardır biliyor musunuz?” demiştir.

üzerlik tohumu nasıl kullanılır

Doğal Temizlik: Pirinç Sirkesi Faydaları, Kullanımı

Sakinleştirici Etkili Çarkıfelek Çiçeği Faydaları ve Özellikleri

Defne Yaprağının Faydaları, Defne Yaprağı ile Yapılan Yemekler

Ökse Otu Faydaları, Çayı Neye İyi Gelir? Kanser ve Diyabet Tedavisi

Adaçayı Nasıl Demlenir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı? Zararları Nelerdir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tohum Kraker (Glütensiz) Tarifi

Tohum Kraker (Glütensiz)

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sarmaşık Otu (Ege Otları) Tarifi

Sarmaşık Otu (Ege Otları)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Keten Tohumu Sütü Tarifi

Keten Tohumu Sütü

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Turp Otu (Hardal Otu) Salatası Tarifi

Turp Otu (Hardal Otu) Salatası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ot Salata Tarifi

Ot Salata

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Tarifler Geri
Videolar Geri