Ahududu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ahududu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi

Frambuaz, Ahududu, Ceylan Dutu: Aromatik Meyve!

Bazen ahududu denir bazen frambuaz, ama herkesin hemfikir olduğu bir konu var; o da bu meyvenin eşsiz lezzeti. Taze taze yemenin ayrı bir keyif olduğu ahududular, özgün tatları sayesinde birçok tarifi de süslemektedir. Tatlıdan keke, pastadan reçele kadar birçok yiyecekte bu lezzetli meyvenin adını duyabilirsiniz. Görüntüsü ve aromasıyla sahip olduğu ünü hak eden ahududular, sağlığa faydalı yönleriyle de mutfağınızın vazgeçilmezi haline gelecektir.

Ahududu Faydaları

 • Sindirimi Kolaylaştırır.
 • Bağışıklığı Güçlendirir.
 • Vücuda Enerji Verir.
 • Cildi Besler.
 • Kilo Kontrolünü Destekler.
 • Detoks Etkilidir.
 • Antioksidan Açısından Zengindir.
 • Kan Şekerini Dengeler.
 • Kalp Sağlığını Koruyabilir.
 • İnflamasyonu Azaltabilir.
 • Göz Sağlığını Koruyabilir.
frambuaz faydaları

Çoğu kez karıştırılan ahududu frambuaz ikilisi aslında aynı meyvedir. Ahududu meyvesi rengi ve lezzeti ile başta tatlılar olmak üzere birçok tarifin gözdesi olmaktadır. Ahudududa bulunan vitamin ve mineraller de vücut için oldukça faydalıdır. İlgi çeken ufak meyveleri nedeniyle taze şekilde yenmesi de ayrı bir keyiftir.

Ahududuyu birçok şekilde tüketebilirsiniz. Reçel de bu alternatiflerden birisidir ve yaygın olarak yapılmaktadır. Ahududu çayı ya da ahududu sirkesi de bu özel meyvenin kullanıldığı farklı alanlardan bazıları olarak öne çıkmaktadır. Lezzetiyle herkes tarafından beğenilen ahududuyu farklı tariflerde bolca kullanabilirsiniz.

ahududu faydaları

Ahududu Nedir?

Ahududu, çalı şeklinde büyüyen ve yabanileri de dahil olmak üzere Rubus cinsine ait meyveleri olan bir bitki türüdür. Ahududu meyvesi, parlak kırmızı renkte olup tatlı ve ekşi bir lezzete sahiptir. Bu meyve, genellikle yaz aylarında taze olarak tüketilir, ancak reçel, marmelat, dondurma, pasta, smoothie gibi birçok farklı yiyeceğin içerisinde de kullanılır.

Ahududu, yüksek antioksidan içeriği, lif, C vitamini ve diğer vitamin ve minerallerle besleyici bir meyvedir. Aynı zamanda sağlık üzerinde bir dizi faydası olduğuna inanılan doğal bileşikler içerir.

Gülgiller familyasından olan ahududu tatlı meyveleriyle adından söz ettiren bir bitkidir. Frambuaz şeklinde de anılan bu bitkinin ismi “ceylan dutu” anlamına gelmektedir. Nemli iklime sahip birçok yerde kendi kendine yetişebilir. Göz alıcı renklere sahip meyveleriyle ünlü olan ahududu, arılar için de önemli bir nektar kaynağı olmaktadır.

Ahududu ve böğürtlen aynı familyaya ait olsa da yetişme koşulları ve tat gibi birçok konuda farklı özellikler taşır. Ahududu yararları ve sahip olduğu vitaminler ile doğanın insanlara sunduğu eşsiz güzelliklerden birisidir. Ormanların açık verdiği yerlerde sıklıkla rastlanabilir. Ahududu pekmezinin faydaları da kendisi kadar meşhurdur. Şifa deposu meyvelerden olan ahududu, yüksek besin değeri ile dikkat çekmektedir.

Ahududu Faydaları: Neye İyi Gelir?

Uygulama ve kullanım öncesi doktor onayı alınız. Bilgiler reçete niteliği taşımamaktadır.

1) Sindirimi Kolaylaştırır

Ahududu meyvesi sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Hazmı kolaylaştır. Ahududu, yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemini destekler. Lif, sindirim sürecini düzenler, bağırsak hareketlerini iyileştirir ve kabızlık riskini azaltır.

sindirim

2) Bağışıklığı Güçlendirir

Tadı oldukça hoş olan ahududu suyu, içerdiği vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirir.

bağışıklık

3) Vücuda Enerji Verir

Ahududu, vücuda enerji ve zindelik veren bir yapıya sahiptir.

enerji

4) Cildi Besler

Ahududu maskesi cilde iyi gelir. Kolayca hazırlanabilen maske, yoğun şehir hayatının ve stresin cilt üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerle savaşabilmeye yardım eder.

cilt bakımı

5) Kilo Kontrolünü Destekler

Ahududu, düşük kalori içeriği, yüksek lif ve su içeriği ile kilo kontrolünde yardımcı olabilir. Lif, tokluk hissini artırırken kalori alımını azaltabilir ve kilo verme sürecini destekleyebilir. Yüksek lif oranıyla dikkatleri üzerine çeken ahududu zayıflama konusunda faydalı olduğu düşünülen meyveler arasında yer almaktadır.

zayıflamak

6) Detoks Etkilidir

Ahududu, vücudun toksinleri uzaklaştırabilmesine destek olur. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü kalması için oldukça önemli bir yardımcıdır.

detoks

7) Antioksidan Açısından Zengindir

Ahududu, yüksek oranda antioksidan içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önleyebilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Ayrıca, antioksidanlar kanser, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

antioksidan

8) Kan Şekerini Dengeler

Ahududu, düşük glisemik indekse sahiptir ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Lif içeriği sayesinde sindirim sürecini düzenler ve kan şekeri seviyelerinin ani yükselmesini engelleyebilir.

kan şekeri

9) Kalp Sağlığını Koruyabilir

Ahududu, lif, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar gibi bileşenler içerir. Bu özellikleri sayesinde kolesterol seviyelerini düşürebilir, kan basıncını dengeleyebilir ve kalp sağlığını destekleyebilir.

kalp sağlığı

10) İnflamasyonu Azaltabilir

Ahududu, antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve vücuttaki inflamasyonu azaltabilir. Bu durum, artrit gibi inflamatuar hastalıkların semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

inflamasyon

11) Göz Sağlığını Koruyabilir

Ahududu, zeaksantin ve lutein gibi antioksidanlar içerir. Bu bileşenler göz sağlığını korur, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarının riskini azaltabilir.

Mide ülseri olanlar ahududu yememelidir. Alerji ya da yan etki gibi durumlarla karşılaşmamak için ahududu tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

göz sağlığı

Ahududu Çeşitleri Nelerdir?

Ahududu bitkisi dünyanın birçok köşesinde özgün isimlerle anılan çeşitlere sahiptir. Ahududu frambuaz farkı yoktur; çünkü ikisi de aynı meyvenin farklı isimleridir.

Kırmızı Ahududu (Rubus idaeus)

En yaygın olarak bulunan çeşitlerden biridir. Genellikle parlak kırmızı renkte olur ve tatlı-tatlı ekşi bir lezzete sahiptir.

Siyah Ahududu (Rubus occidentalis)

Bu çeşit siyah renkte olup, tatlı ve biraz ekşimsi bir lezzete sahiptir. Siyah ahududu, kırmızı ahududuya göre daha yoğun bir aroma taşır.

Altın Ahududu (Rubus idaeus ‘Aureus’)

Altın rengi yaprakları olan dekoratif bir ahududu çeşididir. Meyveleri sarı renkte olur ve tatlı bir lezzete sahiptir.

Mor Ahududu (Rubus ‘Glen Prosen’)

Bu çeşit, mor renkte olup kırmızı ve siyah ahududu arasında bir geçiş tonuna sahiptir. Lezzeti tatlı ve aromatiktir.

Beyaz Ahududu (Rubus ‘Fallgold’)

Beyaz ahududu olarak da bilinen bu çeşit, soluk sarı renkte meyvelere sahiptir. Tatlı bir lezzete ve hafif bir aroma profiline sahiptir.

Yakut Ahududu (Rubus ‘Heritage’)

Yakut ahududu, kırmızı renkte ve tatlı ekşi bir lezzete sahip olan bir çeşittir. Oldukça dayanıklı bir bitki türüdür.

Ahududu Nerede Yetişir?

Ahududu meyvesi en çok Avrupa Kıtası ve Kuzey Anadolu’da yetişmektedir. Ahududu ülkemizde Ege kıyılarında ve kuzey kesimlerde yoğun biçimde yetişebilmektedir. Ahududu ağacı çalı şeklinde gelişen dikenli bir yapıdadır. Yetiştirme işlemi için ahududu tohumu yerine ahududu fidanı yöntemi daha sık tercih edilir. Nemli yerleri seven ahududu, ormanlarda bulduğu açıklıklarda büyüyebilmektedir.

Ahududunun meyvesinin yanı sıra yaprağı da kullanılabilmektedir. Ahududu yaprağı ile çay hazırlanabilir. Lezzetiyle tatlı tariflerinin vazgeçilmezi olan ahududu Avrupa kıtasının da birçok bölgesinde yetişmektedir. Ahududu bakımı ve yetiştirilmesi esnasında verim alabilmek için birçok konuya dikkat etmek gereklidir.

ahududu nerede yetişir

Ahududu Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Ahududu besin değeri açısından son derece zengin bir içeriğe sahiptir. C ve E vitaminlerinin de yoğun şekilde bulunduğu ahududu yüksek miktarda mineral içerir. Potasyum ve kalsiyum miktarı ile öne çıkan meyve, önemli de bir lif kaynağıdır.

100 gram ahududu kalori olarak yaklaşık 52 kcal içermektedir. Ahududunun sağlığa birçok açıdan yararı bulunmaktadır. Doğal bir şifa kaynağı olan ahududu meyvesinin enfes tadını birçok tarife katabilir, sağlıklı ve leziz atıştırmalıklar ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İşte 100 gram ahududunun yaklaşık olarak içerdiği kalori ve besin değerlerini gösteren bir tablo:

Besin Değeri Miktar
Kalori 53 kcal
Protein 1.2 gram
Yağ 0.7 gram
Karbonhidrat 12.2 gram
Lif 6.5 gram
Şeker 4.4 gram
C vitamini 26.2 mg
K vitamini 7.8 mcg
Sodyum 1 mg
Folik Asit 21 mcg
Potasyum 151 mg
Kalsiyum 25 mg
Demir 0.7 mg
Magnezyum 22 mg
Fosfor 29 mg
ahududu kalori

Ahududu Lekesi Nasıl Çıkar?

Pasta, tatlı ev reçel gibi birçok farklı şekilde sofralarda kendisine yer bulan ahududu rengi ve lezzeti ile öne çıkar. Bu güzel renkler bazen kıyafetlere dökülüp leke yaparak sorun yaratabilmektedir. Oluşabilecek bu lekelere hemen müdahale etmek daha iyi sonuç alabilmeye imkan tanıyacaktır.

Lekenin çıkmasına yardımcı olmak için kumaş, çamaşır deterjanı ve sirke gibi unsurların katıldığı suda bekletilebilir. Ahududu lekeli kumaş daha sonra normal şekilde makinede yıkanabilir.

Ahududu lekesini çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Lekenin hemen üzerine soğuk su dökün. Soğuk su, lekenin daha kolay çıkmasına yardımcı olur.
 • Lekenin üzerine biraz sıvı deterjan veya bulaşık sabunu dökün. Hafifçe ovun ve lekeye nüfuz etmesine izin verin.
 • Lekenin üzerine biraz oksijen bazlı bir leke çıkarıcı (örneğin oksijenli su) uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Bu tür ürünler, lekeyi çıkarmak için güçlü bir etkiye sahiptir.
 • Lekeyi bir sünger veya temiz bir bezle hafifçe silin. İnatçı lekeler için, bir fırça kullanabilirsiniz.
 • Leke hala görünürse, biraz beyaz sirke veya limon suyu uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra bol suyla durulayın.
 • Giysiyi normal şekilde yıkayın. Lekenin tamamen çıktığından emin olana kadar kurutmayın, çünkü ısı lekeyi kalıcı hale getirebilir.
ahududu faydaları

En Leziz Ahududu Tarifleri

1) Müdavimi Çok: Frambuazlı Cheesecake

Cheesecake keyfinizi, özgün tadını bozmadan zenginleştirmek istiyorsanız, bu tarifi deneyebilirsiniz. Frambuazın kendine has aromasıyla bambaşka bir tat verdiği cheesecake ile herkesin gönlünü kazanabilmeniz mümkün olacaktır. Frambuazlı Cheesecake

Frambuazlı Cheesecake

2) Farklı Bir Pasta Deneyimi: Labneli Frambuazlı Pasta

Çok sevilen pastaların meyveler ya da çikolataların dışındaki versiyonlarını denemek ayrıca keyiflidir. Bu tarif sayesinde labne ve frambuaz gibi ilgi çekici bir ikiliye ev sahipliği yapacak lezzetli bir pasta hazırlayabilirsiniz.  Labneli Frambuazlı Pasta

Labneli Frambuazlı Pasta

3) Trileçe Severlere Müjde: Frambuazlı Trileçe

Trileçe özel bir hayran kitlesi olan kendine has bir tatlıdır. Bu dünya lezzetini frambuaz ile birleştirerek ikramların gözdesi yapabilirsiniz. Frambuazlı Trileçe

Frambuazlı Trileçe

4) Reçelin Enfes Hali: Ahududu Reçeli

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan reçelin ahududulu hali, tadıyla güne iyi başlamanızı sağlar. Rengi ve kıvamıyla da beklentilerinizi karşılayacak ahududu reçelinin faydaları da onu favori kahvaltılıklarınız arasına sokmaya yetecektir. Ahududu Reçeli

Ahududu Reçeli

5) Konuklar İçin İdeal İkramlık: Frambuazlı Cupcake Cheesecake

Görünüşü ile herkesin beğenisini kazanacak bu tarif, frambuaz aromalı tadıyla da damaklara hitap edecektir. Frambuazlı cupcake cheesecake tarifiyle, konuklarınızın beğenisini kazanabilirsiniz. Frambuazlu Cupcake Cheesecake

Frambuazlu Cupcake Cheesecake

6) Frambuaz Tadı Çay Keyfinize Eşlik Etsin: Limonlu Frambuazlı Tart

Öğleden sonra komşularla ya da akşam yemeği sonrası ailenizle geçireceğiniz anlara eşlik edecek güzel bir atıştırmalık arıyorsanız bu tarif işinize fazlasıyla yarayacaktır. Limonlu frambuazlı tartla sevdiklerinizin akıllarında yer edecek bir lezzete imza atmış olacaksınız. Limonlu Frambuazlı Tart

Limonlu Frambuazlı Tart

7) Cupcake Sevenlerin Bayılacağı Frambuazlı Cupcake

Frambuazlı cupcake, aniden gelen tatlı krizini bastırmak için iyi bir tercih olacaktır. Bu tarifi bolca yayıp, arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz vakitlerde onlara ikram edebilirsiniz.  Frambuazlı Cupcake

Frambuazlı Cupcake

8) Gününüze Lezzet Katacak Atıştırmalıklar: Frambuazlı Pankekler

Gün içinde keyifle tüketebileceğiniz pankekler, çay ya da kahve ile birlikte servis edilebiliyor. Frambuaz ve böğürtlen ile ekstra lezzet katılan pankek sütün yanında iyi gidecek bir tatlı alternatifi olacaktır. Frambuazlı ve Böğürtlenli Pankekler

Frambuazlı ve Böğürtlenli Pankekler

9) Tatlı Sunumlarınıza Güzellik Katın: Frambuaz Soslu Kup

Frambuaz sosunun kokusu, tadı ve görselliği ile zenginleşen kup tarifi, ikramların öne çıkan ögesi haline gelecektir. Konuklarınız için hazırladığınız sunumların gözdesi olacak frambuaz soslu kup ile eğlenceli bir çay saati geçirebilirsiniz. Frambuaz Soslu Kup

Frambuaz Soslu Kup

10) Lezzetli Pastaların Sırrı: Böğürtlen Sosu

Pasta ya da tatlı yaparken yenilikçi denemeler yapmayı seviyorsanız, farklı soslar denmekten çekinmemelisiniz. Böğürtlen ve ahududu sosu, lezzetli ve renkli yapılarıyla harika pastalar yapmanıza yardımcı olacaktır. Böğürtlen / Ahududu Sosu

Böğürtlen / Ahududu Sosu

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenli Tarifler Enfes ve Değişik 25 Tatlı

Yaban Mersini Faydaları: En Şifalı 15 Özelliği!

Böğürtlen Faydaları: Meyvesi, Çayı, Yaprağı Faydaları

Kirazın Faydaları: Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi Tarifi
Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi

Dikkat Eksikliği Tedavisi Mümkün Mü? Son dönemlerde çocukların çok hareketli olması bazı aileleri mutlu ederken…

Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023

Starbucks Yiyecekleri, Tatlıları Ne Kadar? Starbucks, kahve denildiğinde akla gelenler listesinde yerini çoktan zirveye taşımış…

Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023 Tarifi
Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023

Starbucks Kahve Fiyatları: Hangi Kahve Ne Kadar? Günün her anında kahve içmek isteyenlere, vakti az…

4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi Tarifi
4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi

Evde En İyi Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve  çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle…

Tarifler Geri
Videolar Geri