Yer Fıstığı Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Yer Fıstığı Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı? Tarifi

Kendisi Ayrı Ezmesi Apayrı Lezzetler Sunar

Yer Fıstığı

Birçok kişinin yerken büyük keyif aldığı yer fıstığına dair bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Yer fıstığı, kabuklu kuru yemişlere daha yakın gibi görünse de baklagiller familyasından bir üründür. Yer fıstığının çeşitleri yaklaşık olarak otuz iki civarındadır. Çerezlik olarak üretimi esnasında yer fıstığı tohumları dış kabuğu kırılmadan veya dış kabuğunun kırılmasından sonra çiğ yer fıstığı tadının giderilmesiyle sunulur ve bu sayede lezzeti artar.

Asıl vatanı Amerika olan yer fıstığı ağacı, sıcak iklimlerde yetiştiğinden bu ürüne ülkemizde daha çok güney kesimde Adana, Çukurova, Hatay ve Mersin bölgelerinde rastlanabilir.

Yer Fıstığı Faydaları Nelerdir?

 • Yer fıstığının kanser çeşitlerinden bazılarına karşı vücudu koruduğu kanıtlanmıştır. İçlerinde Sağlık Bakanlığına bağlı olan Kanser Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer’in de yer aldığı tıbbi onkolojinin Türkiye’deki önde gelen 13 isminin yazdığı “Kansere Çare Var” isimli kitapta yer fıstığı kanseri önleyen ürünler arasında gösterilmektedir. Düzenli olarak yer fıstığı tüketen kişilerin kansere yakalanma riski %30 oranında azalmaktadır. Özellikle içerisinde yüksek oranda polifenolik bulunan yer fıstığı mide kanserine karşı da koruyucudur.
 • Düzenli tüketimi halinde yer fıstığı safra kesesinde oluşması muhtemel taşları engellemektedir. Aynı zamanda safra kesesinde taş sebebiyle görülen ağrıları da azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Polifenolik asit içeriği sebebiyle yer fıstığı merkezi sinir sistemi hastalıklarının oluşmasına karşı iyi bir koruyucudur. Sinirlerin daha düzenli çalışmasına yardımcı olmasının yanında ilerleyen yaşlarda oluşacak Alzheimer riskini de azaltmaktadır.
 • İçerisindeki doymamış yağ asitleri sebebiyle kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan yer fıstığı iyi kolesterolü yükseltmektedir.
 • Oleik asitler bakımından zengin olan yer fıstığı kalp rahatsızlıklarına karşı vücudu korumaktadır.
 • Obezite probleminden kurtulmak isteyen kişilerin kesinlikle yer fıstığı tüketmesi önerilmektedir. Özellikle kadınlarda görülen kilo problemlerini çözücü etkiye sahip olan yer fıstığı, uzun süre tokluk hissi oluşturması sebebiyle diyetlerde favori besinlerden bir tanesidir.
 • Yer fıstığı tüketimi kandaki şeker oranını düzenleyici etkiye sahiptir. Yer fıstığı şeker hastaları için ideal ürünlerden biridir.
 • Kalp dostu olan ürün aynı zamanda damarlar için de oldukça faydalıdır. Bu sebeple inme ve felç riskini azaltmaktadır.
 • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • İçerisinde bulunan E vitamini ve Omega 3 sebebiyle cilt ve saç için fayda sağlamaktadır.

Detaylı bilgi için:

Yer Fıstığının Enerjinizi Yükseltecek 10 Faydası

Yer Fıstığı Besin Değerleri

Toprak altında yetiştiğinden yer fıstığı bitkisi toprak minerallerini en iyi biçimde içerisinde barındırmaktadır.

Tohumunda yaklaşık olarak %45 ile %60 oranlarında yağ bulunur. Çok yağlı olduğu için yer fıstığı yemiyorsanız, bunu bir kere daha düşünmelisiniz. Çünkü yoğun miktarda potasyum, sodyum, protein ve magnezyum barındıran yer fıstığı aynı zamanda E ve B vitamini bakımından da zengindir. Yer fıstığının protein değeri 100 gramda yaklaşık olarak 25 gram civarındadır. Ayrıca yine 100 gramında 48 gram yağ, 11 gram lif, 8.5 gram karbonhidrat, 11 mg sodyum, 660 mg potasyum, 40 mg kalsiyum, 1.82 mg demir bulunur.

Yer Fıstığı Kalori Değeri Nedir? Kilo Yapar Mı?

Yer fıstığının kalorisi, 100 gramlık bir üründe 567 kaloriye tekabül etmektedir. Kalori açısından zengin olmasına rağmen yer fıstığının kilo yapmamaktadır. Bu nedenle yer fıstığını gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Birçok diyetisyen yer fıstığı diyeti yapmayı tavsiye etmektedir. Kullanımı esnasında yaşanabilecek herhangi bir problemde vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Yer Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Yer fıstığı: kabuğu, bitkisi, küspesi ve meyvesi ile birçok alanda kullanılabilen oldukça faydalı bir üründür.

 • Kabuğundan yakacak olarak, teneke ve bakır gibi malzemelerin parlatılması ile çeşitli süs eşyası yapımında faydalanılmaktadır.
 • Küspesinden hayvan yemi üretilmekte ve bazı ülkelerde insanlar için çeşitli gıdaların yapımında, bitkisi ise yine hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.
 • Bundan başka yer fıstığı yağı kozmetik ve tıp alanlarında tüketilmektedir.
 • Yemeklik olarak da kullanımı yoğun olan yer fıstığı, pasta, çeşitli mezeler, tatlılar ve yemeklerde tüketilebilir.
 • Yer fıstığı ezmesi, kahvaltılarda da tercih ürünlerden bir tanesidir.
 • İdeal bir çerezlik olan yer fıstığı tuzlu ve tuzsuz çeşitleriyle satılmaktadır. Tazesi ve kavrulmuşu arasında besin değerleri bakımından fazla bir fark bulunmamaktadır.

Yer fıstığı fiyatları bakımından da oldukça makul seviyelerde bir üründür.

Yer Fıstığı Alerjisi ve Yer Fıstığı Zararları

Oldukça faydalı olmasına rağmen yer fıstığı bazı kişilerin tüketemeyeceği besinlerden biridir.

 • Yer fıstığı alerjisi, bu besin grubunda karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Bu nedenle tüketimi esnasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Faydalı bir ürün olmakla birlikte içerisindeki bazı maddeler kişilerde bu tür alerjik durumların oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durum yaşamanız halinde derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 • Yer fıstığı alerjisinden başka bu gıdaya ilişkin sorulardan birisi de yer fıstığı gaz yapar mı konusudur. Bu soruya verilebilecek cevap bu ürünün bağırsak faaliyetlerini düzene sokucu etkisi bakımından gaz yapmayacağı yönünde olacaktır. Özellikle gaz sorunu olan kişiler gönül rahatlığıyla yer fıstığı tüketebilirler.
 • Yer fıstığına ilişkin merak edilen konulardan bir diğeri de yer fıstığı baş ağrısı yapar mı sorusudur. Yer fıstığı bazı kişilerde baş ağrısı problemine sebep olabilmektedir.

Tatlı ve Tuzlu Olarak Tüketebileceğiniz Yer Fıstıklı Tarifler

1) Kahvaltılarınızın Yeni Gözdesi: Yer Fıstığı Ezmesi

Yer fıstığı ezmeleri marketlerde de satılan ürünlerden bir tanesidir. Ancak evde çok basit yöntemlerle yer fıstığı ezmesi hazırlayabilirsiniz. Çocukların severek yiyeceği bu ürün özellikle kahvaltı masalarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Yer Fıstığı Ezmesi

 2) Doyurucu ve Lezzetli Atıştırmalık: Yer Fıstıklı Krokan

Hazırlanması son derece kolay olan bu krokanlar, marketlerde satılanları aratmayacak biçimde lezzetli ürünlerden oluşmaktadır. Bu krokanı yaparak Ailenizdeki herkese marketten alınmışçasına güzel bir ürün sunabilirsiniz. Yer Fıstıklı Krokan

 3) Leziz Görsel Şölen: Yer Fıstığı Soslu Hindi Göğüs

Yemeklere çok yakışan bu ürün özellikle hindiyle ayrı bir lezzete kavuşacaktır. Hindi etiyle ve baharatlarla harmanlanan bu yemek hem hafif hem de besleyici olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Diyet yapanlar için ideal bir yemek olan yer fıstığı soslu hindi göğsünü bir kere yaptıktan sonra tekrar tekrar yapmak isteyeceksiniz. 15 dakika içerisinde hazırlanabilen yemek hem pratik hem de lezzetli oluşuyla ön plana çıkmaktadır. Yer Fıstığı Soslu Hindi Göğüs

Yer fıstığı kullanarak deneyebileceğiniz birçok leziz tarif için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yer Fıstığı Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı? 04.10.2017 tarihinde yayınladı.