İftar Sofralarınız İçin Ferahlatan 13 İçecek

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
İftar Sofralarınız İçin Ferahlatan 13 İçecek Tarifi

Bol kepçeden yemeklerin önümüze sunulduğu, uzun süre aç kalan midemizinse hiçbirini reddetmeyişi, ufak rahatsızlıklar hissetmemizle sonuçlanıyor. Başlangıçtan ara sıcağa, ara sıcaktan ana yemeğe geçerken yaşadığımız mide kramplarına çözüm ise içecek türlerinden geçiyor. Bizi tam o anlarda ferahlatacak içecekler en büyük kurtarıcımız oluveriyor.

İftar sofraları, genelde meyve suyu türlerini konuk eden bir menüye sahip. Gazlı içeceklerin midemizi daha da rahatsız edeceği zaten ortada. Bu sebeple ev yapımı meyve suyu tariflerine yönelerek, çok daha memnun edici bir iftar yemeği atlatabilirsiniz. Ramazan ayı için geleneksel içecek türümüz ise kompostolar! Hoşaf olarak da bilinen bu tarifler için ferahlatma konusunda usta diyebiliriz. Aynı zamanda, geçmişten bugüne, büyüklerimizin sofralarda eksik etmediği bir gelenektir komposto. Sağlığa faydaları say say bitmez. Kan yapıcı özelliği dillere destan olmuştur. Yemeklerin yanında servis edildiğinde, tüm harareti alan ve derin bir ferahlık veren içeceklerdir. Bu sayede de yemekten daha çok lezzet almamızı sağlarlar.

İşte tüm bunların ışığında, iftar menüsü için hem ferahlatıcı hem de rahatlatıcı içecek ve komposto tariflerimizi derledik. Bu akşam ki iftar yemeği için içecek arayışındaysanız, birbirinden nefis ve sağlıklı içecek tarifleri sizi bekliyor!

#1
Ayran Tarifi

Milli içeceğimiz olarak benimsediğimiz ayransız bir ramazan geçmez. Hem mideyi rahatlatıcı ve ferahlatıcı özelliğiyle, hem de yenilen onca yemeğin tadını daha anlaşılır kılması sebebiyle sırtımızı güvenle yaslayabileceğimiz bir içecek kendisi. Üstelik yapımı da oldukça basit. Tüm püf noktalarına tarifimizden ulaşabilirsiniz.

Tarif için: Ayran Tarifi

Ayran Tarifi
#2
Pembe Limonata

Limonata, bilinen en ferahlatıcı içeceklerden. Bu nedenle sıcak havalarda elimizin ilk gittiklerinden oluyor. Tek yudumuyla enerjinizi yükselten ve serinleten bir limonata tarifi, iftar sofralarının aranılan yüzü olabilir. Biz biraz tarifi değiştirip, çilekli limonata haline dönüştürdük. Nasıl yapıldığını öğrenmek için tarifimize buyurun...

Tarif için: Pembe Limonata

Pembe Limonata Tarifi
#3
Elma Kompostosu Tarifi

Türk sofralarında kompostonun yeri bir ayrıdır. Geleneksel tariflerimizden biri olan kompostonun, ramazanda hak ettiği değeri tekrar kazandığına inanıyoruz. Bu nedenle elma kompostosu önerisiyle devam ediyoruz. Tatlı sevenlerin beğenisini kazanacak bir komposto tarifi olduğunu söyleyerek, meraklılarını tarifimize yönlendirelim...

Elma Kompostosu Tarifi
#4
Vişne Kompostosu Tarifi

Hazır kompostodan laf açılmışken, bir öneriyle daha sizleri tanıştıralım. Tatlı yerine daha buruk lezzetlerden hoşlananlar için de elbette çözümümüz var. Vişneden yapacağınız komposto ile buruk tadında ama ferahlatıcı bir içecek elde edebilirsiniz. İşte vişne kompostosu tarifimiz!

Vişne Kompostosu Tarifi
#5
3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu Yapalım

Ramazan, sahip olduğumuz nimetlerin değerini anlama ayıdır. Bunun yansımasını da tariflerimizde görebiliriz. İsraf etmeden, az malzemeyle koca bir aileyi ferahlatacak bir tarif yerinde olur dedik. Sadece 3 portakaldan hazırlanan 5 litrelik portakal suyu yapımını incelemeden geçmeyin!

3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu Yapalım Tarifi
#6
Mürdüm Eriği Meyve Suyu Videolu

Dışarıdan satın aldığımız meyve sularıyla yarışıp, galip gelecek bir tarif daha! Mürdüm eriği kullanarak hazırlayacağınız bu meyve suyu hem katkı maddesiz, hem de muhteşem bir ferahlatıcı! İftar sofranıza davet ettiğiniz herkesi memnun etmenin yolu bu tariften geçiyor bizden söylemesi...

Mürdüm Eriği Meyve Suyu Videolu Tarifi
#7
Vişne Şurubu Tarifi

Meyve suyu demişken, komposto tarifini verdiğimiz vişnenin bir de meyve suyu halini paylaşalım. Genelde marketlerde en çok rastladığımız meyve sularından olan vişne suyunu, evde kat kat lezzetli hazırlayabilirsiniz. İftar yemeklerinin yanında ferahlatıcı bir mola olacak vişne şurubu tarifiyle, midenizin rahatladığını hissedeceksiniz!

Vişne Şurubu Tarifi
#8
Üzüm Hoşafı Tarifi

Hoşaf yani komposto sevenlerin ilgisini çekecek bir tarif daha! Faydaları saymakla tükenmeyen üzümün hoşafı da epey lezzetli oluyor. Yemek yanına dinlendirici bir içecek olarak üzüm hoşafını tercih etmeyi düşünenlere, tarifimizde tüm detayları veriyoruz!

Üzüm Hoşafı Tarifi
#9
Ev Yapımı Karışık Meyve Suyu

“Tek meyveyle yetinemem, bol malzemeli bir içecek arıyorum.” diyenlerdenseniz, sizi de unutmadık! Ev yapımı karışık meyve suyu tarifimizi de iftara yetiştirmek için buraya ekliyoruz! Satın alınanlar yerine enfes bir alternatif olan karışık meyve suyuyla, bir yudumda serinlemek mümkün.

Ev Yapımı Karışık Meyve Suyu Tarifi
#10
Vanilyalı Çilek Kompostosu

Kompostolar için geleneksel lezzetimiz demiştik. Gelin, bu gelenekselliğin biraz dışına çıkıp, kompostoyu çilekle birleştirelim! Tarife az da olsa modernlik katacak ufak tefek değişikliklerle, daha marjinal bir içeceği iftar sofranıza konuk edebilirsiniz. İşte vanilyalı çilek kompostosu!

Vanilyalı Çilek Kompostosu Tarifi
#11
Yaz Meyvelerinden İçecek

Ramazanın yaz aylarına denk geldiği dönemlerde, yaz meyvelerini toparlayarak hazırlanan bir içecek tarifi olmazsa olmaz. Mevsimin güzelliklerinden olan kiraz, kayısı ve erikle daha önce muhtemelen hiçbir yerde tatmadığınız o ferahlatıcı içeceğe artık kavuşabilirsiniz!

Yaz Meyvelerinden İçecek Tarifi
#12
Doğal Elma Suyu

Elmanın sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkisi olduğu ortada. İftarda yemek yemenin sınırlarını zorlayacağınızı düşünüyorsanız, doğal elma suyu hazırlayarak tüm bedeninizi ferahlatabilirsiniz. Rahat yemek yemenizi sağlayacak bu meyve suyuyla, iftarlar daha bir anlamlı olacak!

Tarif için: Doğal Elma Suyu

Doğal Elma Suyu Tarifi
#13
Şeftali Kompostosu Nasıl Yapılır?

Kapanışı kompostoyla yaparak, tatlıya bağlayalım. Vücudumuza yararları bir yana, gerçekten de yemek arasında mideyi sakinleştirmek için en etkili çarelerden biri oluyor kendisi. Bu nedenle bol çeşitli tarifleri bulunsa iyi olur! Şeftali tadını tercih edenlere, bir de şeftali kompostosu tarifimizi bırakalım. Ferah ferah tüketin!

Şeftali Kompostosu Nasıl Yapılır?
İftar Sofralarınız İçin Ferahlatan 13 İçecek 15.05.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: