Ramazana Özel 11 Köfte Tarifi – İftar Sofralarınız Şenlenecek!

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ramazana Özel 11 Köfte Tarifi – İftar Sofralarınız Şenlenecek!

Çoğumuzun karşı koyamadığı bir et yemeği: köfte! Daha adı duyulunca iştahların kabarması, lezzetini kanıtlar nitelikte. Gündelik yaşamda bile durum böyle iken, ramazan ayı boyunca köfteye karşı kabaran duygularımız, çığ gibi büyüyecek gibi duruyor!

Her daim nefis kokuların yayıldığı iftar sofralarında, başta çocuklar olmak üzere, tüm misafirlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz köfte tarifleri, adeta 30 gün boyunca yapılabilecek kadar çok çeşitli! Patlıcanlısından, pürelisine; ızgarasından, sulu olanına kadar her türlü haliyle iftar sofranızda yer almayı hak ettiklerini düşünüyoruz!

İyisi mi siz bu ramazanı; çeşit çeşit mezeler, enfes salatalar, tane tane pirinç pilavları ve en çok da kaymaklı yoğurtların yanına yakışacak bir köfte tarifi yapmadan geçirmeyin. Tadı ve kokusuyla annelerimizi, anneannelerimizi hatırlatan köfte yemekleri, hem ramazan hem de bayram duygusunu derinden hissettirecektir. O halde gelin, 11 farklı ramazan köfte tarifi önerimizi sıralamaya başlayalım!

Köfte Tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kolay Ramazan Menüsü – Çorbadan Tatlıya 15 Çeşit Yemek Tarifi

Osmanlı İftar Yemekleri – Saray Mutfağından 12 Vazgeçilmez Tarif

Patlıcanlı Ramazan Yemekleri – İftar Sofranıza Çok Yakışacak 15 Tarif

İftara Özel Köfte Tarifleri

Farklı Pratik Köfte Tarifleri

#1
İçli Köfte Tarifi

Türk mutfağının en özel, en güzel tariflerinden biriyle başlayalım istedik. Yapımı ne kadar zahmetli olursa olsun tadına değeceğini bildiğimiz içli köfte, tam da ramazan ayının ruhuna yakışır bir tarif. Tek lokmasıyla insanı büyüleyebilen bu köfteyi, mutlaka bir iftar menünüze dahil etmelisiniz!

İçli Köfte Tarifi
#2
Fırında Köfte Patates Tarifi (Videolu Anlatım)

Köftenin en klasik, en “anne eli değmiş” hali elbette fırında köfte patatestir. Aile sıcaklığını derinden hissettiren bu tarifle, Ramazanın verdiği huzur hissini destekleyebilirsiniz. Mis gibi kokusu, suyuna ekmek bandırma isteği ve her lokmasında artan lezzetiyle fırında köfte patates tarifi!

#3
Hasanpaşa Köfte

Tam bir sunum harikası olduğundan, misafirin bol olduğu iftar sofraları için mutlaka tercih edilmesi gereken bir tarifle devam ediyoruz. Köfte çanağında bezelye ve patates püresi, üzerinde de kaşar rendesiyle ağız sulandıracağı garanti olanlardan. Buyurun hasanpaşa köfte tarifi!

Tarif için: Hasanpaşa Köfte

Hasanpaşa Köfte Tarifi
#4
Misket Köfte Çorbası (videolu)

Elbette köfteyi illa ki ana yemekte kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin misket köfte çorbası tarifi, hem değişik hem de leziz başlangıçlara muhteşem bir alternatif. Her kaşığa bir tane gelecek minik köfteler ile doyurucu olan bu çorba ramazanın aranılan tariflerinden!

Misket Köfte Çorbası (videolu) Tarifi
#5
Köfteli Patlıcan Bohçası Tarifi (Kürdan Kebabı)

Kürdan kebabı ya da islim kebabı adıyla bildiğimiz, patlıcan bohçası içerisine gizlenmiş köfte olarak betimleyebileceğimiz tarife geldi sıra. Kızartılmış patlıcanların tadıyla birleşen enfes köfte, gerçekten de iftar için saat saymanın sebebi olabiliyor. Yanında nefis bir pirinç pilavı ile lezzetli iftar menünüz hazır bile!

Köfteli Patlıcan Bohçası Tarifi (Kürdan Kebabı)
#6
Bursa Pideli Köfte Tarifi

Bir ramazan sofrası, pidesiz olmaz! Madem yılın bu döneminde pideye olan sevgimiz kabarıyor, neden onu bir tarifin parçası yapmıyoruz? İşte enfes misket köfteler, salçalı sos ve yoğurt eşliğinde iskender kebabı aratmayan nefis bir tarif!

Bursa Pideli Köfte Tarifi
#7
Gerçek İzmir Köftesi (videolu)

İzmir köftesi aşığıysanız, işte size kendi mutfağınızda denemeniz için mükemmel bir zaman! Ramazan ayında artan yemek hazırlama hevesinizi, evde gerçek İzmir köftesi yapmak için kullanabilirsiniz. Eve yayılan muhteşem kokusu, patatesle birlikte artan lezzeti ile sofranız şenlenecek!

Gerçek İzmir Köftesi (videolu) Tarifi
#8
Güveçte Soslu Köfte (videolu)

Fırından alıp direkt sofraya koyabileceğiniz, sunumu aşırı kolay bir tarif. Eğer misafirleriniz kalabalıksa, soslu köftenizi tabaklara bölüştürmekle zaman harcamayacak, lezzetlerine de daha iyi varacaksınız. Güveçte soslu köfte, hem ekstra enfes hem de çok pratik bir tarif!

Güveçte Soslu Köfte (videolu) Tarifi
#9
Izgara Köfte Tarifi

Köfte ile ilgili akla gelen en klasik tariflerden biri de ızgara olanıdır. Piknik lezzetini iftar sofranıza taşıyın ve sofra başında gülen yüzleri izlemenin keyfine varın! Yanında közlenmiş domates ve mis gibi yoğurt ile başka bir tarife ihtiyacınız olmayacak!

Izgara Köfte Tarifi
#10
Sini Köftesi Tarifi

Ramazan ayında yöresel tarifleri en az bir menüye dahil etmemek olmaz! Biz köfte konusunda, bir tür içli köfte olan, hazırlaması da çok pratik sini köftesi tarifini seçtik. Eğer şekil vermek ile uğraşmak istemiyor, malzemeleri hazırlayıp borcama direkt aktarmak istiyorsanız, işte size süper hızlı bir tarif!

Sini Köftesi Tarifi
#11
Beyti Kebabı

Özenilmiş sofraların tarifleri ayrı bir güzel olur. Hem görseli hem de lezzetiyle misafirlerden yıldızları toplayacak bir öneri: beyti kebabı. Üstelik her ne kadar fazla uğraşılmış görünse de, yapımı çok basit! Mutfakta deneyimli olmanıza gerek olmadığını belirterek, bu tarifi denemenizi şiddetle öneriyoruz!

Tarif için: Beyti Kebabı

Beyti Kebabı Tarifi
Ramazana Özel 11 Köfte Tarifi – İftar Sofralarınız Şenlenecek! 01.04.2019 tarihinde yayınladı.