32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne ve Bebek Gelişimi

Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir. Gebeliğin son dönemlerine yaklaşıldığı için anne adaylarında kilo alımı fazladır ve belirgin değişiklikler gözlenir. Dolayısıyla bu haftadan sonra daha fazla dikkatli olmaları önemlidir. Ayrıca ağır kaldırmamaya ve sağlıksız besin gruplarından mümkün olduğunca uzak durmaya özen göstermeliler.

32 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

Gebelik hesaplamalarında kadının son adet tarihi baz alınır ve gebeliğin gelişimi haftalık olarak takip edilir. Jinekologlar da aynı şekilde gebelik gelişimini takip ederken hafta hesaplaması yaparlar. Ancak anne adayları genellikle hamileliklerinin kaç aylık olduğunu öğrenmek isterler. Örneğin: 3. trimester döneminde yer alan 32. hafta, gebeliğin 7. ayıdır. Yani tam bir aralık verilmek gerekirse 7 ay 14 günlük bir hamilelikten bahsedilebilir.

32 haftalık gebelik kaç aylık oluyor

32 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu ve Gelişimi

 • 32. haftalık gebelik döneminde bir bebeğin kilosu yaklaşık 1 kilo 700 gramdır. Ancak annenin beslenmesine ve yaşam standartlarına göre her bebeğin kilosunda ufak değişimler gözlenebilir. O nedenle 1800-2000 gram arasında değişebileceğini söylemek daha doğru olacaktır. Ayrıca boyunda da fark edilir bir değişim olduğunu görebilirsiniz. 32. haftada, ayaklarından başına kadar olan ölçülen toplam boyu 43-50 cm’dir.
 • Gebeliğin 7. ayında bebek tarafındaki gelişim son hızıyla devam eder. 32 haftalık gebelik gelişimi bebek açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemlerde bebekte belirli düzeyde büyüme beklenir. Tüm organları gelişmiş ve tam teşekküllü bir fetüs haline gelmiş durumdadır. Dolayısıyla bu haftadan itibaren yeni bir organ oluşumu beklenemez. Ancak beyin ve sinir sistemlerinin daha fazla gelişme gösterdiği söylenebilir.
 • 32. haftadan itibaren bebeğiniz doğum pozisyonu almaya başlayacaktır. Doktorunuz ultrason kontrolü esnasında hangi pozisyon ile doğacağını size ifade eder. Eğer başla gelecekse başı aşağıda, sırtı solda veya sağda, bacakları ise yukarı kısımda yer alır. Bunun dışında makat veya yan geliş pozisyonlarıyla da dünyaya gelebilir. Artık bebeğinizin son gelişmeleri yavaş yavaş tamamlanmak üzeredir. Kaşları, kirpikleri ve saçları olması gereken duruma yakındır. Ayak ve el tırnakları ise yavaş yavaş uzamaya devam edebilir.
 • 32. haftada cilt altı yağ dokusu gelişimini sürdürür. Bebeğinizin cildi artık daha yumuşak, pürüzsüz ve düzgün haldedir. Rengi ise kırmızıdan pembeye dönmeye başlar. En önemlisi de bağışıklık sistemi artık daha güçlüdür. Dolayısıyla enfeksiyonlarla daha kolay savaşabilir.
 • Dışarıdan gelen sesleri çok net duyabilir. O nedenle bu haftalarda bebeğinizle konuşmaktan çekinmeyin. Onu ne kadar çok sevdiğinizi karnınızı okşayarak gösterin. Hatta eşinizle birlikte ona masal anlatmaya bile başlayabilirsiniz. Göz bebekleri ise ışığa daha duyarlıdır. Artık parlak, açık ve koyu renkleri kolayca ayırt edebilir.

32 haftalık gebelik bebek kilosu

32 Haftalık Gebelik Adet Sancısı Neden Olur? Normal Midir?

Gebeliğin 32. haftasında hissedilen sancıyı anne adayları adet sancısına benzetebilirler. Çünkü hissedilen sancı, tıpkı adet dönemlerinde olduğu gibi kasık bölgesindedir ve anne adayını kramp veya bıçak saplanması hissiyle rahatsız eder. Bu tür ağrıların en önemli nedeni rahmin uyarılma eşiğine düşmesidir. Bu durumdan dolayı kısa süreli ağrılar ve gerginlikler görülebilir.

32 haftalık gebelikte sancı görülmesinin bir diğer nedeni rahmin büyümesi ve rahmi tutan bağların gerilmesidir. Devamlı hissedilebileceği gibi ara sıra hafif şekilde de yoklayabilir. Ayrıca karın bölgesine darbe alınması, bebeğin aktif olması, kadının gün içerisinde çok fazla yorulması, sıklıkla cinsel ilişkiye girilmesi ve gün içerisinde fazla susuz kalınması da yine anne adayında sancılara neden olur.
Gebeliğin 3. trimester döneminde görülen bu tür sancılar genellikle “Braxton Hicks kontraksiyonları” olarak nitelendirilir. Kısa süreli olan bu yalancı sancıları, gerçek doğum sancıları ile kesinlikle karıştırmamalısınız. Adet kramplarını andıran bu yalancı sancılar, rahim bölgesinde açılmaya yol
açmaz ve doğumu başlatmaz.

Düzensiz şekilde giren yalancı gebelik sancıları, çok şiddetli hissedilmediği taktirde normaldir. Ancak 32 haftalık gebelikte vajinada ağrı hissi varsa, sancıların şiddeti her geçen süre artıyorsa, düzenliyse, ne zaman geleceği kestirilebiliyorsa ve beraberinde rahim kasılmaları yaşanıyorsa mutlaka bir jinekolog muayenesinden geçmek gereklidir. Çünkü yaşadığınız gerçek doğum sancısı olabileceği gibi yumurtalık, safra kesesi veya apandisite bağlı bir sancı da olabilir.

32 haftalık gebelik beslenme

32 Haftalık Gebelik Beslenme Tüyoları

32 haftalık gebelikte ne yenmeli? Sorusu, anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisidir. 32 haftalık gebelik beslenmesi, bebeğin gelişimi ve anne adayının günlük enerjisini karşılayabilmesi açısından büyük bir önem taşır. Besinler öğünlere yayılarak günde 6 kez azar azar olacak şekilde yenebilir. Ayrıca günde 2-2,5 litrelik sıvı alımını aksatmamakta da fayda vardır.

32 haftalık gebeliklerde bebeğin beyin ve zihinsel gelişimi devam ettiği için protein, vitamin, kalsiyum, mineral ve lif alımına mutlaka özen gösterilmelidir:

 • Bedenin dokularının yenilenmesi, bebeğin olgunlaşması ve gelişmesi için protein alımına dikkat etmelisiniz. Tavuk eti, balık, yoğurt, kırmızı et, yumurta protein deposu olan gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kuru baklagiller, fındık ezmesi ve kepekli tahıllar ise vejetaryen anne adaylarının tüketebileceği proteinli besinlerdir.
 • C vitamini, anne ile bebek arasındaki iletişimi sağlayan plasentanın gelişimine destek olur. Ayrıca vücudun direncini artırır ve bağırsaklardaki emilimi kolaylaştırır. Limon, greyfurt, lahana, karnabahar, patates ve çilek C vitamini açısından oldukça zengindir.
 • Gebeliğin 32. haftasında anne adayları sıklıkla kabızlık şikâyetlerinden yakınırlar. Bu tür şikâyetlerin azalması için günlük öğünlerinizde posalı gıdalara yer verebilirsiniz. Taze sebze ve meyvelerin pek çoğu adeta lif deposudur. Örneğin: kepekli makarna, kuru kayısı, ılık su, komposto, mürdüm eriği, pırasa, bezelye ve ahududu gibi besinler sıklıkla öğünlere eklenmelidir.
 • Hamilelikte, hem bebeğin doğum sonrası demir ihtiyacının karşılanması hem de anne vücudundaki kana yeterli miktarda oksijenin gitmesi için mutlaka demir alımını artırmalısınız. Yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğer gibi et ağırlıklı besinler demir ihtiyacınızı önemli ölçüde karşılayacaktır. Ancak doktorunuz bu besinlere ek olarak demir içerikli ilaç takviyeleri de reçete edebilir.
 • Gebeliğin önem taşıyan besin gruplarından birisi de folik asittir. Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde bebeğin beyin gelişimi açısından mutlaka folik asit miktarını artırmalısınız. Ispanak ve karnabahar gibi taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Ancak folik asidin azalmaması için bu tür yeşil sebzeleri çiğ şekilde veya az haşlayarak tüketmeye dikkat etmelisiniz.
 • Bebeğin kemik ve diş gelişimi 8. haftadan itibaren başlar ve son aylara kadar devam eder. Dolayısıyla gebeliğin en başından itibaren kalsiyum alımını artırmanızda fayda vardır. Süt, peynir ve lor peyniri gibi kalsiyum deposu gıdaları sabah kahvaltısında tercih edebilirsiniz. Yoğurt ve ayran gibi diğer süt ürünleri ise akşam yemeklerinde veya ara öğünlerde tüketilebilir.

32 haftalık gebelik beslenme

Gebelikte Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Haddinden fazla gereksiz kilo alımını engellemek için yağlı ve unlu besinler tüketmemeye çalışın.
 • Kahve, kola ve çay gibi kafein ağırlıklı içeceklerden mümkün olduğunda uzak durun. Özellikle yemeklerin üzerine içilen çay ve kahve gibi içecekler, besin değerlerinin emilimini azaltacaktır.
 • Alkol ve sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarın. Hatta pasif içici olmamak için tüketilen ortamlarda bile bulunmayın.
 • Kaymak, krema, yağlı et gibi baharatlı, yağlı ve kokulu yiyeceklerden tüketmeyin.
 • Ödem oluşumunu engellemek için günlük tuz miktarınızı iyi ayarlayın. Her gün 2-5 gramlık tuz tüketmek ideal bir orandır. Sağlığınız için özellikle iyotlu tuzları kullanmaya özen gösterin.
 • Salam, sosis, sucuk, pastırma ve çeşitli organ eti tüketiminizi sınırlandırın.
 • Bulantı ve kusma şikâyetleriniz varsa az öğünler halinde sık sık besinler tüketin. Bulantılarınızı azaltmak için sıcak bitki çayları içebilir ve birkaç tane kraker yiyebilirsiniz.

32 haftalık gebelik kaç aylıktır

32 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Anne adayının rahmi, 32. haftadan itibaren neredeyse tamamı bebekle kaplı hale gelir. Sinir uçları, vücutta gerçekleşen tüm aksiyonları hissedebilir düzeydedir. Dolayısıyla artık bebeğin karnınızda gerçekleştirdiği her hareketi kolayca fark edebileceksiniz.

Gebeliğin son aylarına gelindiği için bel bölgesinde baskılar artabilir. O nedenle uyku esnasında veya ayağa kalkarken biraz zorluk çekebilirsiniz. Rahim kasları doğuma hazırlık yaptığı için ara sıra kasılabilir veya gerilebilir. Ancak kasılmalar uzun süre devam etmediği sürece hiç bir sakınca yoktur. Ancak yine de rahatsızlık duyuyorsanız, bu geçici kasılmaları kısa süreli yürüyüşlerle veya hafif egzersizlerle daha az hale getirebilirsiniz.

Midede biriken gazdan dolayı şişkinlik ve bitkinlik görülebilir. Ancak bu sorunu lifli gıdalara yönelerek, hareket ederek ve bol su tüketerek kısa sürede çözebilirsiniz. 32 haftalık gebelikte sık idrara çıkma şikâyetleri de görülebilir. Bunun asıl nedeni ise bebeğin doğum kanalına inmesi sonucu mesaneye baskı yapmasıdır.

Karnınız her geçen gün büyüdüğü için kaşınır. Çünkü esneyen deri zamanla kuruyarak kaşıntıya sebep olur. Dolayısıyla bu evrelerde karnınıza bolca nemlendirici kremler sürmelisiniz. Özellikle geceleri yatmadan önce sürdüğünüzde büyük bir faydasını göreceksiniz. Göğüslerinizden sarımsı renkte sıvı sızıntıları olabilir. Endişe edilecek bir durum yoktur. Bu gelen sıvı sızıntıları, bebeğin ilk emeceği antikor yüklü süt kalıntılarıdır.

32. haftadan sonra anne adayları, doğum iznine hak kazanırlar. Eğer çalışıyorsanız, bu haftadan itibaren haklarınızdan faydalanarak izne ayrılabilir ve evinizde dinlenmeye geçebilirsiniz.

32 haftalık gebelik

32 Haftalık Gebelik Mide Bulantısı ve Yanması İçin Ne Yapmalı?

Hareket eksikliği, kabızlık, düşük kan şekeri, yağlı yiyecekler ve yorgunluk gibi nedenlerden dolayı gebeliğin son dönemlerinde de mide bulantısı ve yanma şikâyetleri meydana gelebilir.

Peki bulantı ve yanma şikâyetleri ile nasıl baş edilir?

 • Midenizi bulandıran kokulardan mümkün olduğu kadar uzaklaşın. Örneğin: sigara, egzoz dumanı ve parfüm gibi.
 • Her gün açık havada kısa yürüyüşler gerçekleştirin. Temiz hava, mide bulantılarınızı önemli ölçüde azaltacaktır.
 • Dışarı çıktığınızda mide bulantınız artıyorsa, yanınızda mutlaka kraker, küçük bir muz ve fındık gibi atıştırmalık besinler bulundurun.
 • Sebze çubukları, tavuk suyu çorba, humus, yoğurt ve sebzeli makarna gibi hafif besinleri bol bol tüketebilirsiniz.
 • Özellikle mide bulantılarınız varsa zencefilin mucizevi etkisinden faydalanabilirsiniz. Kaynamış suyun içerisinde birkaç dakika bekleteceğiniz kurutulmuş zencefiller bulantılarınızı kesebilir. Tadı acı gelirse bir iki kaşık bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.
 • Nane ve narenciye kokuları da bulantıların azalmasında etkilidir. Özellikle taze ve kurutulmuş nane yapraklarını yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Narenciye kokularından faydalanmak için de portakal ve mandalina gibi meyvelerin yağını mendile sürerek koklayabilirsiniz.

34 Haftalık Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Arttıran 14 Besin

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar 14.09.2018 tarihinde yayınladı.