Akne Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? İzleri Nasıl Geçer?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Akne Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? İzleri Nasıl Geçer?

Akneler ve İzleri Kalıcı Sorun Olmaktan Çıkıyor!

Nasıl Mı?

Hekimlik terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik evresinde görülen ve deri üzerindeki yağ bezlerinden kaynaklanan sivilcelere verilen addır. Araştırmalara göre akne, ergenlik dönemindeki gençlerin yaklaşık %85’inde görülür ve genellikle kızlarda 17-18, erkeklerde ise 19-20 yaşa kadar devam eder. Ciltte kızarıklık ve kabarıklık oluşturan akneler erkeklerde kadınlara göre daha baskındır.

Akne Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Tedavi edilebilir bir deri hastalığı olan akne ya da sivilce, özellikle gençlerde psikolojik rahatsızlıklara yol açabilen bir cilt problemidir. Akne yağ bezlerinden ve kıl köklerinden kaynaklandığından sadece genç ve ergen kişilerde değil, her yaş grubunda görülür.

Ayrıca akne yüz bölgesi dışında sırt, omuz ya da kol altı gibi vücudun birçok bölümünde oluşabilir. Dolayısıyla en sık rastlanan cilt hastalıklarından biri olan akne, mevsimsel değişkenlerden de kolaylıkla etkilenir. Örneğin yaz aylarında güneşin ya da terlemenin etkisi ile artan yağ salgısı akne oluşumunu artırabilir.

akne nedir

Akne Neden Oluşur?

Akne birçok farklı nedene bağlı olarak oluşabilir:

 • Erkeklik hormonu olarak bilinen androjenler bu nedenlerden sadece bir tanesidir. Ergenlik evresinde kızlarda ve erkeklerde artan ve aşırı yağ üretimine yol açan erkeklik hormonu, sivilce / akne oluşumunun bu dönemde artmasının en büyük nedenidir.
 • Androjen dışında akne oluşumuna sebep olan diğer nedenler kozmetik ürünler, çevresel etmenler, hava kirliliği ve yüksek nem düzeyi olarak sıralanabilir.
 • Stresin etkeninin ise başlı başına sivilce oluşumuna neden olmasa da akne oluşumunu hızlandırdığı düşünülmektedir.
 • Sivilcelerin sıkılması ya da tahrip edilmesi hem akne oluşumunu artırabilir hem de akne çukurları ve izleri gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
 • Ayrıca yaygın olarak bilinenin aksine çikolata ve yağlı yiyecekler gibi gıdaların akne oluşumuna neden olduğuna ve artırdığına ilişkin bilimsel bir çalışma mevcut değildir. Ancak, belirli yiyeceklerin aknelerinizi artırdığına ya da tetiklediğine yönelik doktorunuzun ya da sizin bulgularınız varsa, o yiyecek türlerinden uzak durarak akne eğiliminizi azaltabilirsiniz.

​​​​​​akne tedavisi

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisi için tıbbi ya da bitkisel birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler akne çeşitlerine ve aknenin kaynağına göre değişiklik gösterir. Diğer taraftan akne oluşumunun önlenmesi en az akne tedavisi kadar önemlidir.

 • Aknenin önlenmesi için öncelikle cilt bakımına ve temizliğine önem vermek gerekir. Günde iki kez ılık su ve cildinize uygun temizleyicilerle yüzünüzü yıkamak yağ oluşumu azaltacağından sivilce çıkmasını önler.
 • Yüz temizliğinde yağ bazlı temizleyicilerin tercih edilmemesi gerekir.
 • Diğer taraftan yüzü çok fazla yıkamak da akne eğilimini artırabilir. Bu nedenle cildiniz için en uygun temizleyicilere bir uzman eşliğinde karar vererek sivilce eğiliminizi azaltabilirsiniz.
 • Akne tedavisi uzun sürede sonuçlarını gösterir. Tedavinin sonuçları genellikle ikinci ay görülmeye başlanır. Yani sivilce tedavisinde kimi zaman aylarca beklemek gerekebilir.
 • Hafif aknelerde tedavi, genellikle cilde sürülen solüsyonlar, jeller veya antibiyotikli kremler yardımıyla yapılır. Bu ürünler yağ oluşumunu baskıladığından cildinizde kuruluk yapabilir. Bu nedenle bu tür ürünlerle birlikte su bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.
 • Orta şiddetli aknelerde kremler yerine oral tedavi tercih edilir. Ağız yolundan alınan antibiyotikler bakterilere karşı etkindir ve iltihaplanmaları azaltır.
 • Hormonlardan kaynaklanan akne oluşumda ise doğum kontrol hapları tedavide öne çıkar. Günümüzde tedavi için akne ilacı ve kremi dışında peeling, kimyasallarla yapılan soyma işlemleri ya da lazer uygulamaları da sayılabilir.

akne temizleme

Akne Nasıl Geçer? En Etkili, Doğal 3 Akne Maskesi Tarifi

Deri üzerinde kızarıklık ve şişkinlik oluşturan aknelerin tedavisi, hastalığın şiddetine ve kaynağına göre farklılık gösterir. Akne jelleri ve akne kremi dışarıdan tedavide ilk akla gelen yöntemlerdir. Antibiyotikli akne ilaçları, iltihabın dağıtılmasını sağlayan etkin çözümlerden biridir. İlaç ve krem gibi çözümler dışında akne bantları, akne sabunu ve akne maskesi de akne temizleme işlemlerinde ve tedavisinde çokça başvurulan yöntemler arasında yer alır.

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz Aloe Vera ve Limon Maskesi, Kil Maskesi, Yoğurt ve Çay Ağacı Yağı Maskesi yağ oluşumunu dengeleyerek sivilce eğilimini azaltır.

 • Aloe Vera ve Limon Maskesi: Nemlendirici ve iyileştirici özelliği ile bilinen aloe vera aktarlarda ve eczanelerde jel halinde satılır. Evinizde bitkisini de bulundurabileceğiniz aloe vera sivileceler için oldukça faydalıdır. Doğal maske için aloe vera bitkisinin yaprak saplarından birini kesip soyarak içindeki jeli çıkarın. Jelin jelatin kütlesini iyice yıkayarak temizleyin. Bu doğal jel ile limon suyunu çırparak maske kıvamına getirin. Kullandığınız limon organik ise karışıma limon kabuğu da atabilirsiniz. Limon, cildi temizleyerek ve fazla yağı arındırarak aloe vera jelinin iyileştirici etkisini destekler.
 • Kil Maskesi: Geçmişten bu yana toksinlerden kurtulmak için kullanılan kil, akne tedavisi için de oldukça etkili bir maddedir. Aktardan ya da eczanelerden temin edilebilen kili maske halinde uygulayarak sivilceye neden olan maddelerden kurtulabilirsiniz. Yapımı oldukça pratik olan kil maskesi için, yeşil toz halindeki kili az miktarda ılık su ile karıştırmanız ve sivilceli bölgeye sürülebilir kıvama gelene kadar karışıma kil veya ılık su ilave etmeniz yeterli. Bu maskeyi yüzünüze yuvarlak hareketlerle sürün ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin.
 • Yoğurt ve Çay Ağacı Yağı Maskesi: Hem yoğurt hem de çay ağacı yağı aşırı yağlı cilt tiplerinde mükemmel bir dengeleyicidir. Yoğurt cildinizi yağlandırmadan nemlendirme özelliği ile bilinir. Normal cilt tipini kurutmayan yoğurt yaz aylarında da ferahlatıcı etkisi ile cildinizi rahatlatır. Çay ağacı yağı ise günümüzde her tip enfeksiyon tedavisinde tavsiye edilir. Bir kase ev yapımı doğal yoğurda 15 damla çay ağacı yağı ekleyerek akneleriniz için etkili bir maske hazırlayabilirsiniz.

akne izleri

​​​​​​​​​​​​Akne İzleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her yaşta rahatsızlık veren akneler, doğru şekilde tedavi edilmezse cildinizde iz bırakabilir. Ayrıca akne sıkma da sivilcelerin bulunduğu bölgelerde akne izi kalmasına neden olabilir. İzler gibi akne lekeleri de oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur.

İstenmeyen iz ve lekeler için günümüzde ilaçlar dışında kimyasal peelingler, dermaroller tedavisi, dolgu işlemi ya da lazer gibi seçenekler mevcut.

Cilde sürülen ilaçlar, hafif izlerin yok edilmesinde etkilidir. Kimyasal peelingler daha derin ancak hâlâ yüzeysel sayılabilecek izlerde sonuç verir. Peelingde cilde kimyasal madde sürülerek, lekeler ciltten uzaklaştırılır.

En önemli noktalardan biri, peeling sonrası güneşten korunmanız ve cildinizi nemlendirmenizdir. Dolayısıyla yaz mevsimi peeling için çok uygun değildir. Ayrıca işlem sonrası ciltte kuruma, kabuklanma, kepeklenme ve soyulma olabilir.

akne çukurları

Akne Çukurları Nasıl Düzelir?​​​​​​​

Akne çukurları akne lekelerinden daha çok göze batan ve daha fazla rahatsızlık veren izlerdir. Derinleşmemiş yüzeysel çukurlarda kimyasal peeling etkili olurken, deri bütünlüğü bozulmuş olan geniş ve derin akne çukurlarında kimyasal peeling yetersiz kalır.

Bu gibi durumlarda dermaroller, dolgu maddesi veya lazer gibi işlemler uygulanır. İşlemler kimi durumlarda tek başına, kimi durumlarda ise kombine olarak yapılabilir. Dermaroller tedavisinde, yüz üzerinde gezdirilen mini tedavi cihazlarındaki mikro iğneciklerle deride mikro kanallar / yaralar oluşturulması sağlanarak kan dolaşımı artırılır ve beraberinde uygulanan ürünlerin emilimi hızlandırılır. Yara iyileşme süreci ise yeni bağ dokusu oluşmasını sağlar.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceler İçin Maske Tarifleri: 10 Ev Yapımı Öneri

Farklı İhtiyaçlara Özel 8 Cilt Maskesi Tarifi

Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri 6 Doğal Yöntem

Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

Suna Dumankaya Tarifler, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Doğal Maskeler

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Akne Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? İzleri Nasıl Geçer? 20.09.2018 tarihinde yayınladı.