Balın Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, İyisi Nasıl Anlaşılır?

7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Balın Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, İyisi Nasıl Anlaşılır? Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Şifa Kaynağı Bal ve Tüm Faydaları

Tatlı ve faydalı besin denildiğinde hemen akla gelen bal, arıların uzun süreli emekleri sonucunda oluşur. Balın muhteşem kokusu ise çiçeklerin aromalı yağları sayesinde meydana gelir. Güne bal yiyerek başlamanız durumunda yüksek enerji edindiğinizi hissedebilirsiniz.

Bal, tabiattan gelen bir güç kaynağıdır. En fazla yarara sahip besinlerden biri olan balı mümkün olduğu kadar sık tüketmek gerekir. B vitamini yönünden oldukça zengin olan besin vücudun bu yöndeki ihtiyacını da giderir.

balın faydaları

Balın Faydaları Nelerdir?

 • Ciltte oluşan lekelere bal sürdüğünüz zaman 1 hafta içinde büyük bir gelişme görebilirsiniz. Bu süre sonunda cildiniz daha parlak ve temiz bir görünüme kavuşur. Ayrıca nem oranı da artar.
 • Haftada 1 kere cilde yüz maskesi uygulandığı zaman gözle görülür biçimde fark sağlanır. 1 tatlı kaşığı bal, şeker ve limon suyu karıştırılarak maske elde edilir. Karışımı yumuşak şekilde cilde sürüp 20 dakika bekletmek gerekir. Daha sonra ılık su ile temizlenir.
 • Balın saça birçok faydası vardır. Yapısındaki nemlendirici özellik saça sağlık verir ve kırılmalara karşı korur. Kepeklenmeyi önler ve hacmini arttırır.
 • Saçın dökülmesini önler ve daha hızlı uzamasını destekler. Banyonun sonlarına doğru hafif su ile birlikte saçlara uygulanması ve sonrasında durulanması büyük fark yaratır.
 • Haftada bir uygulanacak saç bakım maskesi ile saç görünümü önemli derecede iyileşir. Yumurta sarısını çırptıktan sonra 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı organik bal ekleyip oluşan karışımı saçta 30 dakika bekletince iyi bir sonuç elde edilir.
 • Bal bedene güç ve enerji verdiği için cinsellikteki performansı olumlu yönde etkiler. Cinsel birlikteliklerin daha uzun sürmesini destekler. Saf balın afrodizyak etkisi yoktur ancak Malezya Balı isimli özel bir türde bu etki görülür.
 • Şifalı besin balın gözün görme gücüne de olumlu etkisi vardır. Nar suyu ile karıştırıldıktan sonra göze sürme gibi çekilmesi sonucunda daha keskin ve iyi görmek mümkün olur.
 • Zencefilli balın faydaları özellikle solunum yollarını olumlu yönde etkiler. Astıma karşı etkilidir.
 • Balın mideye etkisi olumlu yöndedir ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Her gün tarçın ve bal karışımı tüketmek diyet yapmak isteyenler için pratik ve sağlıklı bir yöntemdir. Karışım metabolizmayı hızlandırır ve şeker isteğini azaltır. Antibiyotik yerine kullanılan karışım bağışıklık sistemini de düzenler.
 • Petek balın faydaları büyüktür. Rahatlatıcı özelliği ile uykusuzluğa iyi gelen bal, alerjik hastalıkların etkilerini de azaltır.

balın faydaları

Balın Kalorisi ve Besin Değeri Nedir?

Tam bir antioksidan özelliği gösteren mucize ürün balın besin değeri yüksektir ve bu yönü balın özellikleri arasında önemli bir konumdadır. Balın 100 gramında 304 kalori bulunur. Bir tatlı kaşığı balın protein değeri de ortalamaya göre yüksek olarak görülebilir.

Balın besin değeri içinde yer alanlara bakıldığında karbonhidrat oranının fazla olduğu dikkat çeker. 100 gram balda 82 g karbonhidrat vardır. Yanı sıra 0.3 g protein, 6 mg kalsiyum, 2 mg magnezyum, 4 mg sodyum ve 52 mg potasyum içerir. Ayrıca 100 gramında 0,5 mg C vitamini bulunur. Bu da bal tüketenlerin vücut gelişimine ve enerjisine katkı sağlar.

Detaylı bilgi için: Bal Kaç Kalori?

Balın İçeriği Nedir?

Balın içindekiler düşünüldüğü zaman ilk akla gelen madde tatlılık katan şeker özütleridir. Söz konusu özütlerin içinde meyve şekeri yoğunlukta olmak üzere yüksek oranda üzüm şekeri de vardır. Ayrıca az miktarda sakroz bulunur. Balın diğer önemli bölümünü su oluşturur. %7’lik diğer bölüm ise küçük bir oran gibi görünse de balın kalitesini belirlemesi açısından önemlidir. Bu bölümde protein, polen, demir ve diğer kimyasal bileşenler vardır.

Çiçek balı, bal arılarının çiçeklerden topladığı özleri kendi vücutlarındaki salgılarla birleştirmesi sonucunda oluşur. Balın aromasında da çiçeklerin aromasını hissetmek mümkün olur. Salgı balı ise orman ağaçlarındaki böcek salgılarını arıların toplaması sonucunda meydana gelir. Salgı balı türü yüksek oranda şeker ve protein içerir.

bal çeşitleri

Balın Çeşitleri Nelerdir?

Tam bir bereket kaynağı olan balın dünya çapında birçok farklı türü bulunmaktadır. Balın özellikleri düşünüldüğü zaman çeşitlerine göre farklı yönleri görülür. Başlıca bazı türleri kolay bulunmaları ve popülerlikleri ile ön plana çıkar. Bunlardan biri olan çam balı ağaçlardan elde edilmesi ile fark yaratır ve Akdeniz, Ege civarlarında sık görülür.

En iyi bal türü sorusuna genellikle Anzer balı şeklinde cevap verilir. Rize bölgesindeki çiçeklerin polenlerinden üretilen bal, tadı ile dikkat çeker ve birçok hastalığı tedavi eder. Vitamini bol olan kestane balı da önemli bir çeşittir. Meyvelerin C vitaminini bünyesinde barındıran narenciye balı meyvemsi tadı ile dikkat çeker.

Tüm bal çeşitleri sağlıklıdır ama en çok kekik balı sindirim sistemine olumlu etki yapar. Yayla çiçeği balı ise en sık görülen ve günlük hayatta en fazla tüketilen bal türüdür. Sinir sistemini güçlendirir.

bal peteği

Balın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Piyasada birçok farklı bal çeşidi yer almaktadır. Gerçek petek bal ya da kaliteli markaya sahip olan balları tercih etmek iyi bir karardır. Bu çeşitler satın alındığı zaman daha fazla fayda sağlanır ve tatları da daha iyidir.

Peki, balın gerçeği nasıl anlaşılır?

Ürünün iyi olduğunu tespit etmenin bazı yöntemleri vardır. Soğuk havalarda donma görülmeyen balın sahte olduğu anlaşılır. Gerçek balın kavanozunda donma gözlemlenmelidir. Bal renginden de gerçek olup olmadığı konusunda karar verilir. Gerçek bal sahte bala göre biraz daha koyu olur. Ayrıca gerçek bal kaşıkla alınırken kesintisiz ve akışkan şekilde gelir.

bal kavanozu

Balın Fiyatı Nedir?

Balın fiyatı çeşitlerine ve markalara göre değişiklik gösterir. Marketlerde satılan iyi kalitedeki 850 gram bal 35 TL civarında fiyat karşılığında alınabilir.
Saf özelliklere sahip gerçek petek balın kilosu ise 69 ila 250 TL arasında bir fiyat karşılığında satın alınır.

Balın Yan Etkileri Nelerdir?

Tatlı yönü ile cezbeden balın şeker oranının yüksek olması şeker hastaları için zararlı olabilir. Ayrıca kalorisi kilo almak istemeyen ya da diyet yapanlar için fazla gelebilir. Bal, sindirim sistemine karışmadan kana karıştığı için mide rahatsızlığı olanların menüsünde yer almamalıdır.

Hileli üretim yoluyla elde edilen balın tüketimi de sağlık açısından zararlı olabilir. Bir yaşından küçük bebeklerin bünyesi bal tüketimine henüz hazır olmadığından yan etkiler görülebilir ve bu nedenle bebeklere bal verilmemelidir.

Bal ile Hazırlayabileceğiniz 3 Enfes Tarif

1) Damak Çatlatan Bir Tarif: Bal Kaymak Pastası

Bal genellikle kahvaltıda ağızları tatlandıran bir lezzet olarak bilinse de son derece enfes tatlılar için de kullanılır. Kaymağın bal ile birleşmesi ve farklı katmanlar halinde sunulmasıyla hazırlanan bal kaymak pastası bunlardan biridir. Bal Kaymak Pastası

2) Bir Dilimi Size Asla Yetmeyecek: Ballı Bademli Alman Pastası

Klasik bir tat olan ballı Alman pastası tarifiyle, badem parçaları ve birbirini muhteşem şekilde tamamlayan malzemelerin tadı damakta kalan birleşimini hissedebilirsiniz. Ballı Bademli Alman Pastası

3) Aboneyim Abone ! Ballı Lokma Tatlısı

Görünümü ile hemen tadılma isteği uyandıran ballı lokma tatlısını pratik bir tarif olduğu için evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Dışı hafif sert, içi ise yumuşak ve şerbetli olan tarif ile tam bir tatlı keyfi yaşayabilirsiniz. Ballı Lokma Tatlısı

Bal ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Balın Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, İyisi Nasıl Anlaşılır? 05.10.2017 tarihinde yayınladı.