Çay Kaç Kalori?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çay Kaç Kalori? Tarifi

Çeşitlerine Göre Çay Kalori Değerleri

Zayıflamaya Etkisi

Ülke genelinde kişi başı tam 3 kg çay tükettiğimizi ve bu oranla dünya ülkeleri arasında ilk sırayı aldığımızı biliyor muydunuz? 20. yüzyıl gibi geç bir vakitte tanışmış olsak da evet, koca Çin İmparatorluğu topraklarından çıkıp gelen bu nefis içeceği, kendi ana vatanındaki yurttaşlarından daha çok içiyoruz hanımlar beyler. En temel yaşam ve medeniyet kaynağı sudan sonra en çok tükettiğimiz çay, memleketimizde başlı başına bir yaşam biçimi.

Kışın içimizi ısıtan çaylar mı dersiniz, yazın harareti alan çaylar mı, yemek sonrası keyif çayı mı yoksa muhabbete ara buluculuk yapan çaylar mı bilemeyiz… Öyle ya da böyle günlük yaşamın her anında kendine özgü yer edinmiş vazgeçilmezlerimizden olduğu aşikar.

Durum böyle olunca çay tüketiminde de diğer pek çok alanda bir furyaya dönüşen ‘kaç kalori’ sorunsalı çıktı ortaya. Madem bu kadar çok tüketiyoruz, öyleyse çay kaç kalori? Kilo aldırır mı, yoksa zayıflatır mı? Şekersiz çay kaç kalori, yeşil çay kaç kalori? Bu yazıda yalnızca çok içilen bir içecek olmasının yanı sıra çeşitlerine göre çay kalori değerleri ve kilo kontrolü sürecine etkisini inceliyor olacağız.

Başlamadan, eğer hala layığıyla çay demlemeyi bilmediğinizi düşünüyorsanız şu yazıya bir uğrayın deriz, buna değecek ;)

Tavşan Kanı Çay Demleme Püf Noktaları Fotoğraflı Anlatım

Dikkat kesilip tıkayan ve okumaya devam eden okuyucularımıza da konuya geçmeden önce şu aşağıya en güzelinden dumanı üzerinde ince belli bir çay bırakıyoruz, müessesemizin ikramıdır efendim, yazı boyunca size eşlik etsin ;)

çay kaç kalori

Çay Kaç Kalori?

Çay kalori değerlerini detaylıca sıralamaya başlayacağız; fakat tahmin edersiniz ki kullanılan şeker miktarına göre bu değerler değişecektir. O halde, alt başlıklar halinde çay kalori değerlerini hep birlikte inceleyip bu konuya bir açıklık getirelim:

Şekersiz Çay Kaç Kalori?

Çay tüketiminde en çok tercih edilmesi gereken şüphesiz şekersiz ve mümkünse açık çay. Gün içerisinden 3 ila 4 bardağın üzerine çıkılmadığı sürece ciddi bir rahatsızlık ya da yan etkisi bulunmayan şekersiz çay, yemek sonrası içildiğinde hazmı kolaylaştıran, mideyi rahatlatan bir özelliğe sahip. Peki, şekersiz çay kaç kalori?

Değerleri gördüğünüzde şaşıracaksınız; ama yine de açıklayalım, şekersiz çayın kalorisi yoktur, afiyetle tüketebilirsiniz -aşırıya kaçmadan- :)

 • 1 çay bardağı (70 gr) şekersiz çay 0 kcal, kalori içermez.
 • 1 büyük çay bardağı (120 gr) şekersiz çay 0 kcal, kalori içermez.
 • 1 küçük kupa (150 gr) şekersiz çay 0 kcal, kalori içermez.
 • 1 büyük fincan (200 gr) şekersiz çay 0 kcal, kalori içermez.

Az Şekerli Çay Kaç Kalori?

Genel tercih, az şekerli çay yönünde oluyor çoğu zaman. Yani ne çok şekerli ne de şekersiz ve acı. Kararında yani ;) Peki, az şekerli çay kaç kalori? Bu kez kalori değerleri sıfırlı değil, buyurun inceleyelim:

 • 1 çay bardağı (70 gr) az şekerli çay 6 kcal
 • 1 büyük çay bardağı (120 gr) az şekerli çay 10 kcal
 • 1 fincan (150 gr) az şekerli çay 12 kcal
 • 1 büyük fincan (200 gr) az şekerli çay 16 kcal

Bir bardak çay kaç kalori? Klasik boyutta bir çay bardağı ile az şekerli olarak içeceğiniz bir bardak çay kalori değeri yalnıza 6 kcal.

1 Küp Şeker ile Çay Kaç Kalori?

 • 1 çay bardağı (70 gr) 1 küp şekerli çay 11 kcal
 • 1 büyük çay bardağı (120 gr) 1 küp şekerli çay 19 kcal
 • 1 fincan (130 gr) 1 küp şekerli çay 21 kcal
 • 1 büyük fincan (200 gr) 1 küp şekerli çay 32 kcal

limonlu çay kaç kalori

Limonlu Çay Kaç Kalori? (Az Şekerli)

Yaşı geçkin kimselerle özdeşleştirilen limonlu çay, klasik siyah çayı bir nebze yumuşatır ve meyvemsi bir aroma kazandırır. Özellikle diyet sürecinde, beslenme uzmanları şekersiz ve birkaç damla taze limon sulu çay tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Ancak, bu durum limon suyunun vitaminlerinden faydalanma konusunda yanılgıya düşürmesin; çünkü yüksek ısıda C vitaminleri etkisini yitiriyor.

Biz gelelim asıl konumuza, limonlu çay kaç kalori? Az şekerli limonlu çay kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 çay bardağı (70 gr) az şekerli limonlu çay 8 kcal
 • 1 büyük çay bardağı (120 gr) az şekerli limonlu çay 13 kcal
 • 1 fincan (150 gr) az şekerli limonlu çay 17 kcal
 • 1 büyük fincan (200 gr) az şekerli limonlu çay 22 kcal

yeşil çay kaç kalori

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Zayıflamak, vücuttaki toksinlerden arınmak, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak sağlıklı yaşam ve diyet sürecinin olmazsa olmaz gerekliliklerinden. Peki yağ yakmak, metabolizmayı hızlandırmak ve sindirimi kolaylaştırmak aynı anda nasıl mümkün olabilir? Elbette yeşil çay ile! Yeşil çay öylesine mucizevi bir içecek ki yüksek antioksidan içeriği onu kilo vermek isteyenlerin baş içeceği haline getiriyor.

Tarçın, limon, zencefil gibi yap yakımını hızlandıran baharat ya da meyvelerle de kendi damak zevkinize uygun bir karışım hazırlayabileceğiniz gibi pratik olsun isterseniz hazır poşet yeşil çayları tüketebilir; daha etkili olsun isterseniz de demleme usulü olan yeşil çayları tercih edebilirsiniz.

Yeşil çay başta olmak üzere tüm bitki çaylarının faydalı özelliklerinden tam manasıyla yararlanabilmek istiyorsanız, bu çayları -şekersiz- içmenizi tavsiye edeceğiz. Bakın şekersiz yeşil çayın kalori değeri nasılmış:

 • 1 çay bardağı (70 gr) yeşil çay 0 kcal, kalori içermez.
 • 1 büyük çay bardağı (120 gr) yeşil çay 0 kcal, kalori içermez.
 • 1 fincan (150 gr) yeşil çay 0 kcal, kalori içermez.
 • 1 büyük gincan (200 gr) yeşil çay 0 kcal, kalori içermez.

Görüldüğü üzere yeşil çay kaç kalori, limonlu yeşil çay kaç kalori, tarçınlı yeşil çay kaç kalori veya 1 bardak yeşil çay kaç kalori? Sorularının cevabı sıfırdır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz; fakat fazlası kalpte çarpıntı ve tansiyonda oynamalar yapıyor, onu da belirtelim ;)

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

İçeriğindeki polifenolik bileşenler sayesinde metabolizmayı çalıştıran ve yağ yakımını hızlandıran yeşil çay, siyah çay üretilen çay yapraklarının işlenmemiş, ham yani yeşil yapraklarıyla elde edildiğinden yüksek oranda da antioksidan özelliğine sahiptir.

İçtiğiniz süre zarfında vücudunuzdaki değişimleri hissettirebilecek kadar etkilidir. Sabah erken saatlerde içerseniz vücudunuzda biriken toksinleri atmanıza fayda sağlayacağı gibi kafein içeriği de uykunuzu açar, canlılık verir. Yemek sonrası tüketildiğinde ise hazmı büyük oranda kolaylaştırır. Kalori içermemesi de bir diğer önemli yanı olan yeşil çayı limon veya tarçın gibi yağ yakmaya yardımcı alternatiflerle zenginleştirebilirsiniz. Keza bu açıdan piyasa yeşil çay ile birçok karışım mevcut. Gece uykusu öncesi veya akşam saat 22.00 sonrası içeceğiniz yeşil çay uykunuzu kaçıracaktır, bu da ufak bir ayrıntı.

Yeşil çayın zayıflamaya olan etkileri, faydaları ve tüketim önerilerine dair bilgilerin devamı için linkte tıklayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

Tarif için: Yeşil Çay Kürü ile 15 Günde 5 Kilo

Soğuk Çay Kaç Kalori?

Yazın çay içmenin en ferahlatıcı yollarından biri de kuşkusuz soğuk çay, buzlu çay ya da genel adıyla ice tea. Yemeklerin, tatlıların yanında, sahilde güneşlenirken, evde sıcaktan bunalırken, herhangi bir kafede otururken, çalışırken veya yolculuk ederken her an içilebilecek boyutlarda, farklı aromalarla satışa sunulan soğuk çay kalori değerleri çeşitlerine göre şu şekildedir:

 • 1 kutu lipton ice tea (330 gr) limonlu soğuk çay 99 kcal
 • 1 kutu fuse tea (330 gr) limonlu soğuk çay 104 kcal
 • 1 kutu lipton ice tea (330 gr) şeftalili soğuk çay 99 kcal
 • 1 kutu fuse tea (330 gr) şeftalili soğuk çay 96 kcal
 • 1 su bardağı (200 ml) ev yapımı şeftalili şekersiz soğuk çay 56 kcal

Tarif için: Evde Ice Tea Yapımı

Kısa Sürede Zayıflatma Etkili 5 Mucize Çay Tarifi

1) 1 Haftada 4 Kilo Verdiren Zayıflatıcı Çay

Elma, limon, tarçın, karabiber ve karanfil karışımı tam bir yağ yakıcı küre dönüştü bu tarifle! Düzenli olarak 1 hafta kullandıktan sonra etkilerini hissedebileceğiniz bu çay metabolizmayı hızlandırıyor aynı zamanda hazmı da kolaylaştırıyor. Her malzemenin farklı bir faydası bulunan bu çay tarifi kaçmaz ;) 1 Haftada 4 Kilo Verdiren Çay

2) 15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Soda Limon Çayı

Maden suyu ve limonun yağ yakıcı etkisini bilmeyen kaldı mı? Üstelik bir mucize malzemesi daha var, o da yeşil çay! Yeşil çay, maden suyu ve limon zayıflama sürecinde mahşerin üç atlısı gibi geliyor bu tarifte. Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve kendi mutfağınızda etkili çözümler arıyorsanız tam size göre! 15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Soda Limon Çayı

3) 1 Haftada Şaşırtacak Derecede Kilo Verdiren Harika Çay

Zencefil, karanfil ve tarçının adeta ‘ayna ayna söyle bana var mı benden daha zayıflatıcı bu dünyada’ diye naralar attığı bu çayı düzenli içenler vücudundaki değişimlere şahit olacak. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar, yağ, şeker ve hamur işlerinden uzak durmanız yönünde. Hareket halinde olup yediklerinize dikkat ettiğiniz sürece kolayca zayıflamanız an meselesi. 1 Haftada Şaşırtacak Derecede Kilo Verdiren Harika Çay

4) 1 Haftada 5 Kilo Garantili Fit Çay

Yalnızca 7 gün içerisinde tam 5 kilo vermeye ne dersiniz? Kısa süre içinde kilo vermeyi hedefliyorsanız bu çay tarifini denemenizi öneriyoruz. Maydanoz, dereotu, kiraz sapı, tarçın, limon ve karabiber gibi rakip tanımayan malzemelerle hazırlandı. Düşük kalorili beslenmeyle desteklenirse sonuç muazzam olacak ;) 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Çay

5) Diyetisyenden Zayıflatan ve Ödem Atan Çay Tarifi

Aç karnına sabahları içebileceğiniz bu vücudunuzda biriken ödem ve toksinleri atacağı gibi kabızlık sorununuza da çare olacak, bağırsaklarınızı tıkır tıkır çalıştıracak ;) Sabah aç karnına bu çayı içtikten en az yarım saat sonra kahvaltı etmenizi öneriyoruz. Doğum sonrası kilolarıyla başı dertte olan taze anneler de içebilir. Zayıflatan ve Ödem Atan Çay (Diyetisyen Tarifi)

Form Çayı Ne Zaman İçilmeli? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Çay Hakkında Çok Şaşırtıcı 20 İlginç Bilgi

Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çay ile İlgili Sözler, En Anlamlı Çay Şiirleri, İnce ve Özlü Cümleler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çay Kaç Kalori? 18.07.2018 tarihinde yayınladı.