Chorizo Nedir? Nasıl Tüketilir? Nerede Bulunur?

(1 oy, puan: 5,00)
Chorizo Nedir? Nasıl Tüketilir? Nerede Bulunur? Tarifi

O Biiiiir İspanyol Sucuğu: Chorizo

Şarküteri alanında hemen hemen her ülkenin kendine has lezzetleri vardır. Etin baharatlanarak ve çeşitli şekillerde dinlendirilerek hazırlanan bu ürünler, ülke mutfaklarına renk ve lezzet katmaktadır. Bacon, sucuk ve pastırma ürünlerinin yanına bu yazımızla “chorizo” eklenecek. İspanyollar’ın chorizoyu neden bu kadar çok sevdiklerini öğrenmek istiyorsanız, haydi başlıyoruz. Chorizo nedir? Kaç kaloridir? Nasıl yapılır? gibi sorularınızın yanıtları şimdi sizlerle.

chorizo nedir

Chorizo Nedir?

Chorizo, Türk mutfağında yer alan sucuk ile benzer özelliklere sahip bir İspanyol şarküteri ürünüdür. Yani İspanyol sucuğudur da denilebilir. Bir reyonda gördüğünüzde sucuk ile ne kadar benzer yapıya sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Çok eski zamanlarda kesilen etlerin bozulmaması ve daha sonra da tüketilmesi için yapılmıştır. Günümüzde de hala yapılmaya devam eden chorizo sucuk, İspanyol mutfağında oldukça önemli bir noktadadır.

Tadının hissedilebilir şekilde acı olduğu bilinmektedir. Bol yağlı ve fazla baharatlı lezzeti vardır. Baharat sevmeyenler için; baharat oranı düşük chorizolar da yapılmaktadır. Bu türüne “dulce” adı verilir. Yoğun baharat hissedilen chorizolar ise “picante” olarak adlandırılır. Chorizoya lezzetini katan et, siyah domuz etidir. İspanya’da siyah domuz eti ile yapılmaktadır. Acılığını ise, kurumuş kırmızı biberlerden almaktadır. Çiğ ve islenmiş halde bulunan chorizolar her türlü yemek için kullanılır.

chorizo nedir

Chorizo Kalori ve Besin Değeri

Domuz etinden yapılan chorizo sucuğu besin değeri açısından oldukça yüksektir. 100 gramlık bir chorizo kcal değeri ise neredeyse 455 kaloridir. Bu rakam içinde 38 gramı yağdır. 88 mg kolesterol, 1235 mg sodyum, 398 mg potasyum ve 24 gram protein içermektedir. Tüketirken biraz ölçülü tüketmekte fayda olacaktır.

Chorizo D vitamini ve kalsiyum açısından da yüksek bir şarküteri ürünüdür. Magnezyum ve B12 ihtiyacınızı karşılayan chorizo sizi uzun bir süre tok tutar.

chorizo nerede bulunur

Chorizo Nasıl Yapılır?

Chorizonun yapımı Türk şarküteri ürünleri ile benzerlik göstermektedir. Domuz etinden elde edilen kıymaların baharatla buluşmasından meydana gelir. Özellikle acı baharatların kullanılması gereklidir. Kurutulmuş kırmızı acı biber, tuz, paprika ve çeşitli baharatlar ile yoğurma işleminden geçen domuz kıyması; bağırsaklar içine eklenir. Bu bağırsaklar havada asılı duracak şekilde, temiz bir ortamda bir veya iki ay dinlenmeye bırakılır. Füme chorizo yapılacağı zaman da hazırlanan etler, tütsüleme işleminden geçer. Tıpkı pastırma ve sucuk gibi dinlenen etler birkaç ay sonra tüketilmek için hazır olur.

chorizo

Chorizo Nasıl Tüketilir?

İspanyolların meşhur şarküteri ürünü olan chorizo tarifi arayanlar burada buluşuyor. Chorizo salamı olarak da bilinen chorizonun nasıl tüketildiğine dair bilgiler vermek daha iyi olacaktır. Chorizo İspanya mutfağında pek çok şekilde tüketilmektedir. Tütsülenen chorizolar çiğ halde tüketilirken, dinlenen chorizolar ısıtılarak tüketilebilir. Yanmaması için kısık ateşte pişirilmesi tavsiye edilir. Chorizo pizza içinde daha da lezzetli hale gelmektedir. Özellikle tütsülenen chorizoların pizzaya ayrı bir tat verdiği bilinir.

Büyük dilimler halinde kesilen chorizo hamburger eti olarak da tüketilmektedir. Doyurucu bir lezzet arayanlara iyi bir seçenek olabilir. Kendine has baharatları ile hamburgere farklı bir dokunuş katmaktadır. Nasıl ki sosis ve sucuk ile omlet yapılabiliyorsa; chorizo omlet de yapılması oldukça lezzetli olacaktır. Yağda pişirdiğiniz chorizo üzerine yumurta kırarak lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yemeklere et lezzeti eklemek için chorizo kullanılabilir. Aynı zamanda sebze yemeklerini hazırlarken de tercih edebilirsiniz.

Chorizo ile kuru fasulye gibi yemekler de yapılmaktadır. Bir tencerede soğan, chorizo ve salça kavurun. Üzerine dilediğiniz bakliyatı veya sebzeyi ilave edin. Sevilen baharatları da ekleyerek üzerini biraz geçecek şekilde sıcak su ekleyin. Yemeğiniz pişene kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin. Lezzetli chorizo tarifi için biraz hayal gücünüzü kullanarak nefis yemekler hazırlayabilirsiniz.

Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Kullanılır?

Sucuk Nasıl Yapılır? Kalori Değeri Nedir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Chorizo Nedir? Nasıl Tüketilir? Nerede Bulunur? 11.07.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: