Sucuk Nasıl Yapılır, Kurutulur? Sucuk Malzemeleri, Nefis Tarifler

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Sucuk Nasıl Yapılır, Kurutulur? Sucuk Malzemeleri, Nefis Tarifler

İştah Açan Tarifleriyle Sucuk Hakkında Merak Edilenler

Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler gelir. Kimileri ise karlı bir günde mangalda ızgara olarak pişirip ekmek arasında yediği enfes sucukları anımsar. Ne şekilde olursa olsun sucuk mutlaka samimi ve sıcak hisler ile bir aradadır.

Sucuğun en önemli yönlerinden biri yer aldığı her tarife iştah açıcı bir özellik katmasıdır. Yumurta başta olmak üzere birçok farklı malzemeyle iyi uyum sağlamaktadır. Sucuk konusunun derinliklerine inildiğinde karşımıza birçok ilginç özelliği çıkmaktadır.

Sucuk Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sucuk kısaca et ürünlerinden biri olarak tanımlanabilir. Özellikle ülkemizde ve Balkan bölgelerinde son derece popülerdir. “Sucuk ne demek?” sorusu incelendiği zaman farklı malzemelerin birleşiminden elde edilen bir ürün görülür. Kıyma ile baharatların karıştırılması ve ardından başka süreçlerden geçirilmesi sonucunda oluşan ürüne sucuk denilmektedir.

Sucuk çeşitleri söz konusu olduğunda bölgelere göre değişiklik gösterdiği söylenebilir. Bazı bölgelerde cevizli sucuk yapımı son derece yaygın bir aktivitedir. Klasik sucuğa bitkisel malzemeler eklenerek elde edilen türe ise nebati sucuk ismi verilir. Bitkisel malzemelerin yoğunlukta olduğu sucuk türü ise organik sucuk olarak açıklanabilir. Sığır türündeki hayvanların yağlarının katılmasıyla yapılan sucuk türü ise jelatin sucuk olarak bilinir. Kurutma yöntemiyle yapılan pişmemiş sucuklar vardır. Diğerlerinden farklı olarak önceden pişirilerek yapılan sucuklar da bir başka kategoriyi oluşturur.

Sucuk Nasıl Yapılır? Sucuk Malzemeleri Nelerdir?

Mutfaklarınıza konuk olan başlıca lezzetlerden sucuk serpme kahvaltıların da başrol oyuncularından biridir. Keyifle yediğiniz sucukları daha yakından tanımak istiyor ve “sucuk neyden yapılır?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

Özünde sucuk yapımı süreci dana kıymasının çeşitli baharatlar ile harmanlanmasıyla başlar. “Sucuk neyden yapılıyor?” sorusunun öncelikli yanıtı baharat ve kıyma olmalıdır. Sucuk baharatı eklenirken zevke ve tercihlere göre farklı ürünler kullanmak mümkündür. Elde edilen karışıma sucuk harcı da denilir.

Sonrasında ise bağırsak bölümüne, karışımın doldurulması işlemi yapılır. Bu noktada “sucuk nasıl doldurulur?” sorusu aklınıza gelebilir. Hazırladığınız kurutulmuş bağırsaklara sucuk içini bastırarak iyice yerleştirmeniz gerekir. Katkı maddesi içermeyen, doğal bir sucuk için ev ortamında kendiniz de ürünü yapmayı deneyebilirsiniz. Bağırsak kurutmak biraz zahmetli bir işlem olduğu için hazır olarak satılan sucuk kılıfı işinizi görecektir. Sucuk fabrikası dahilindeki üretim süreci de buna benzer bir seyirde ilerler.

Sucuk Nasıl Kurutulur?

Sucuk kurutma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken nokta malzemelerin ideal şekilde kurumasıdır. Bağırsak bölümü suyun kontrol dahilinde saklanmasına yardımcı olur. Baharatlar ise sucuğa tadını verir ve uzun süre kullanılmasını sağlar. Sucuk malzemesi arasında önemli bir konumda yer alan kıyma ise sucuğun iyi bir kıvama erişmesini destekler.

Yaptığınız sucukların bir süre için ipte asılı kalması gereklidir. Sucuklar ipte asılı tutuldukları zaman nemli ortamlara temas etmemektedir. Ayrıca hazırlanan kıymada yeterli oranda yağ bulunmasına dikkat etmek gerekir.

Böylelikle sucuklar gereğinden fazla sert olmamaktadır. Kurutma atmosferinin ise biraz karanlık bir yer olması önemlidir. Böyle bir mekan olmaması durumunda buzdolabına asmak ya da buzluğa koymayı tercih edebilirsiniz.

Sucuk Nasıl Pişirilir? Sucuk Pişirme Çeşitleri

Sucuğu pişirmek için seçebileceğiniz değişik yöntemler vardır. Birkaç tane yumurta kırdığınız tavaya sucukları eklemek veya mangalda enfes sucuk kokusu eşliğinde pişirmek gibi yollar deneyebilirsiniz. Sucukları yuvarlak şekilde dilimleyip tavada tek başlarına pişirmeyi de tercih edebilirsiniz. Sucuğu pişirirken özen göstermek iyi bir sonuç almak yönünden gereklidir.

“Sucuk pişerken neden dağılır?” diye merak ediyor ve karşılaştığınız bu sorunu çözmek istiyor olabilirsiniz. Böyle bir problemin meydana gelmesinde sucukların yapım sürecinde iyi doldurulmamış olmaları ya da yağ oranının yanlış ayarlanması söz konusu olabilir. Ayrıca pişirme sırasında sucuklara karşı sert davranılması dağılmalarına neden olabilir.

Pişirme sırasında bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Ocakta pişirmeye karar verdiyseniz teflon tavada yapmanız iyi bir tercihtir. Böylelikle sucuklar yapışmadan pişirilir. Elinizde az yağlı sucuklar varsa tavaya biraz yağ ekleyebilirsiniz. Tavanın ateşinin fazla yüksek olmaması önemlidir. Mangal veya barbeküde sucuk yapıyorsanız ateşten uzak durumda bulunmasına ve fazla uzun süre pişirmemeye önem verirseniz daha enfes sonuç alınır.

Sucuk yapmadan önce “sucuk nasıl soyulur?” sorusunun karşılığını en iyi şekilde yerine getirmeniz önem taşır. Sucuk zarı soymak sucuğu pişirmeden önce yapmanız gereken ilk aşamadır. Bağırsak bölümü tam kurumamış durumdaysa kolaylıkla soyulur. Diğer durumlarda bu bölümü hafifçe kesmek ve eller yardımıyla soymak iyi bir yöntemdir. Sucuğu suyun altında bir süre nemlendirmek de daha rahat soyulmasına destek olur.

Sucuk Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Orta porsiyon ve yağlı bir sucuğun kalorisi 50 gramda 166 kalori değeriyle açıklanabilir.

Sucuk içindekiler incelendiği zaman farklı besin değeri kategorilerine rastlanabilir. Sucuk protein başta olmak üzere demir, potasyum gibi yararlı maddeler açısından zengindir.

Lif ve vitaminler yönünden de iyi bir değer göstermesi nedeniyle belirli aralıklarla sucuk tüketmek vücut için faydalıdır. Ancak yağ ve kolesterol oranı biraz yüksek olduğu için gereğinden fazla yememek iyi bir tercihtir.

Yarım yağlı sucukta ise 30 gramında 72 kalori bulunur. Diyet yapmak veya formunu korumak isteyenler bu türdeki sucukları seçebilir.

Sucuk Zararlı Mı?

Sucuk genel anlamda zararlı bir gıda türü değildir ancak yağ ve kolesterol konusuna karşı hassas olan bünyelerin ürünü tüketirken dikkat etmesi önemlidir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Sucuk alerjisi belirtileri başında ciltte kaşıntı oluşması gösterilir. Bunun nedeni ise içinde bulunan baharatlardır. Aynı neden sonucunda “sucuk sivilce yapar mı?” sorusu da maalesef olumlu biçimde yanıtlanır.

Sucuğun doğru şartlar altında saklanmaması ise sucuk küflenmesi ile neticelenebilir. Bunun ardından ise sucuk zehirlenmesi gibi tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Sindirim sisteminizin olumsuz etkilenmemesi için böyle olaylara karşı önlem almak şarttır.

Sucuk Fiyatları Ne Kadar?

Sucuk fiyatı genel olarak ekonomik ve birçok kişinin bütçesini sarsmayacak özellik gösterir. Sucuk çeşidi, satın aldığınız yer ve miktara göre de fiyatlar değişebilir. Marketlerde 20 TL civarındaki fiyat seçenekleri ile orta boydaki sucukları almak mümkündür.

Sucuk kg fiyatı ise yaklaşık 45 TL olarak görülebilir. Kilogram halinde satın aldığınızda daha uzun süre tüketeceğiniz bir ürün elde etmiş olursunuz. Dana Kangal gibi sucuk çeşitleri ise biraz daha yüksek fiyatlar ile alınabilir.

Damak Çatlatan 10 Nefis Sucuk Tarifi

Sucuk özellikle içindeki baharatlar sayesinde tek başına yendiğinde bile birçok kişinin damak zevkine hitap eder. Sucuk ile binbir çeşit tarif yaratma şansınız vardır.

1) Ev Ortamında Sağlıklı Sucuk Yapımı

Sucuk yapımı için malzemeler temin edildikten sonra evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Her adımı başarılı olarak gerçekleştirmek ve kurutma işlemini doğru uygulamak sonucunda fazla miktarda ve sağlıklı sucuğa sahip olabilirsiniz. Evde Kolay Sucuk Yapımı

2) Büfe Tarzında Sucuklu ve Patatesli Tost

Büfelerde yediğiniz türdeki tostlara benzeyen bu tarifi yaparak özellikle kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Yanında ayran veya meyve suyu eşliğinde servise hazır duruma getirebilirsiniz. Sucuklu Patatesli Tost

3) Keyifli Mini Mini Sucuklu Pizzalar

Sucuk fırınlama yöntemiyle yapılan pratik tariflerden birisi minik pizzalardır. Kahvaltılarda veya kahve eşliğinde atıştırmalık olarak değerlendirmeniz mümkündür. Sucuklu Mini Pizzalar

4) Sucuğun En Popüler Kullanım Alanlarından Enfes Köfte

Sucuklu tarifler arasında en fazla yapılanlardan biri köftedir. Üstelik bayat ekmeklerinizi de kullanma imkanı sunar. Sucuklu Kaşarlı Bayat Ekmek Köftesi

5) Klasik Bir Tat: Sucuklu Kuru Fasulye

Türk mutfağının klasik haline gelmiş tatlarından kuru fasulyenin sucuklu yorumunu mutlaka denemelisiniz. Turşu eşliğinde yemek iştahınızın açılmasına neden olacaktır. Sucuklu Kuru Fasulye

6) Kahvaltı Sofrası İçin İdeal Bir Muffin Tarifi

Yumuşacık kıvamıyla sizlere keyif verecek sucuklu muffin tarifi kahvaltılarınız için vazgeçilmez olacaktır. Misafirlerinize ikram etmek için de ideal bir seçimdir. Kahvaltılık Sucuklu Muffin

7) Ağzınıza Layık Sucuklu ve Patatesli Omlet

Sucuklu yumurta tarifi sucuk ile yapılacak en pratik yemeklerden biridir. Bu tarife farklılık katmak için patatesli versiyonunu deneyebilirsiniz. Karışık Patatesli Sucuklu Kahvaltılık Omlet

8) Yumurtalı Ekmek Tarifine Sucuk Katkısı

Bayatlayan veya kullanılmayan ekmekler ile yapılan en popüler tariflerden biri de yumurtalı ekmektir. Tarife sucuk katkısı yaparak daha zengin hale gelmesini sağlayabilirsiniz.  Sucuklu Yumurtalı Ekmek

9) Pastaneleri Anımsatan Mis Kokulu Sucuklu Poğaça

Pastanelerde ya da patiserilerde en fazla satılan ürünlerden olan poğaçanın sucuklu halini evinizde sizler de rahatlıkla yapabilirsiniz. Sucuklu Kaşarlı Simit Poğaça

10) Karışık Pide Keyfinin Vazgeçilmez Malzemesi Sucuk

Hafif ve leziz bir öğün yaşamak isteyenlerin her zaman tercih ettiği pideler karışık olduğunda daha doyurucudur. Sucuğun kaşarla akışkan şekilde birleşmesi ise damak tadınıza uyum sağlar. Kaşarlı Sucuklu Patatesli Pideler

Sucuk tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sucuk Nasıl Yapılır, Kurutulur? Sucuk Malzemeleri, Nefis Tarifler 09.11.2017 tarihinde yayınladı.