Heybeliada Gezilecek Yerler – Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Mekan

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Heybeliada Gezilecek Yerler – Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Mekan Tarifi

Heybeliada İçin En İyi Gezi Rehberiniz!

Marmara denizindeki prens adalarından biri olan Heybeliada, İstanbul’a en yakın olanıdır. Dört tepeyle etrafınızı saran, doğallık ve tarih kokan özgün dokusuyla bir film setinde olduğunuz hissi verir. Kesin olup olmadığı bilinmemekle beraber Heybeliada, Marmara denizinin orta yerine öylece bırakılmış bir heybe gibi durur ve işte tam da bu sebeple “Heybeliada” adını almıştır.

Hem Akdeniz hem de Karadeniz ikliminin özelliklerinin görüldüğü adayı ziyaret etmek için en ideal mevsimin ise ziyaretçiler tarafından ilkbahar olduğu söylenir. Bu tepeden adanın eşsiz ve eski bir fotoğraf gibi zarif duran manzarasını seyre doyabilirsiniz.

Ümit, Taşocağı ve Makarios tepeleri ise adayı tamamlayan diğer üç tepedir. Tepelerin dışında heybeliada plaj bakımından da zengindir. Adada ulaşım ise bisikletle veya yürüyerek sağlanır. Bu açıdan da, İstanbul’un kalabalığı ve şehir gürültüsünden uzaklaşıp bol oksijenli temiz bir havada yürüyüş yapıp bisiklete binebileceğiniz, stressiz ve aktivite dolu bir hafta sonu geçirmeniz için muhteşem bir ortam sağlar. Hem doğal güzellik hem de tarihi yapılar gibi her şeyin bir arada bulunduğu Heybeliada gezilecek yerler açısından oldukça zengindir.

“Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık” diyen Vesari Asım Arsoy’a ilham olan ada, bununla da kalmayıp adeta tarihe tanıklık eden bir arena gibi. Adaya 19. yüzyılda vapur seferlerinin başlamasıyla adanın nüfusunda da artışı görülür.

Heybeliada’da görülmesi gereken o kadar önemli yerler ve dokunulması gereken tarihi yapılar var ki, bunlardan kısaca bahsetmeden Heybeliada’yı anlatmanın bir manası kalmaz diyor ve gezi rehberine başlıyoruz, hazır mısınız?

heybeliada

1) Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada’ya yaklaşırken sizi karşılayan ilk şey Heybeliada Deniz Lisesi olur. Eğitim vermeye 1773 yılında başlayan lise, ilk önce Kasımpaşa Tersanesi’ndedir. Daha sonra II. Mahmut’un yaptırdığı Heybeliada’daki bu yapıya taşınmıştır. Heybeliada Deniz Lisesi’nin temelleri ise, Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’nın kurmuş olduğu Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun’a dayanır. Günümüzde eğitim vermeyen bu yapının, ziyaretçilere açık bir bölümü bulunmaktadır.

heybeliada deniz lisesi

2) Cumhuriyetin İlk Yıllarına Eşlik Eden Heybeliada Sanatoryumu

Cumhuriyet’in ilanından bir yıl sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulması istenen Heybeliada Sanatoryumu, 2005 yılından beri hizmet vermemektedir. İsviçre’deki sanatoryumdan örnek alınarak yapılan ve Türkiye’nin ilk verem hastanesi olan Heybeliada sanatoryumu 12 Haziran 1924’te hizmet vermeye başlar. Verem hastalarına hizmet vermenin yanı sıra tıp eğitiminin de verildiği sanatoryum, Prof. Dr. Siyami Ersek’i yetiştiren okuldur. Ayrıca sanatoryumda, İsmet İnönü, Ece Ayhan ve Rıfat Ilgaz gibi bazı isimler de bir dönem tedavi görmüştür. Son olarak “Kelebeğin Rüyası” adlı sinema filminin çekilmesi için bir kısmının restore edildiği sanatoryum, normalde kapalı tutuluyor.

heybeliada sanatoryumu

www.adalargercek.com

3) Heybeliada Ruhban Okulu

Verdiği teolojik eğitim türünden dolayı “Rum Ortodoks Ruhban Okulu” olarak tanımlansa da, ülkemizde Ruhban Okulu olarak bilinir. Binanın mimarı ise Periklis Fotiadis’tir. Yapımı 6 Ekim 1896’da biten bina, Ruhban okulu olarak eğitime resmen 1 Ekim 1844 yılında Fener Rum Patriği tarafından açılmıştır. Heybeliada Ruhban Okulu açıldığı tarihten bu 1971 yılına kadar 1000’e yakın mezun vermiştir. Okul aynı zamanda zengin içerikleriyle bilinen bir kütüphaneye de sahiptir. İstanbul’un varlıklı Rum ailelerinden birine mensup olan Kiryake Pamukoğlu’nun bağışları sayesinde 1960 yılında restore edildikten sonra, yurt içi ve yurt dışından gelen kitap bağışlarıyla varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Heybeliada Ruhban Okulu’nun kütüphanesinde Bizans ve Roma tarihi, kilise ilahileri, kilise mimarisi, sanat tarihi, arkeoloji ve Yunan klasikleri gibi pek çok farklı alanda kitap bulabilmek mümkündür.

heybeliada ruhban okulu

4) Heybeliada Değirmenburnu

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, dünyada keşfedilmesi gereken yerler arasında yer alır. İsmini içerisinde bulunan tarihi bir değirmenden alır. Heybeliada Değirmenburnu piknik alanında pek çok seçenek mevcut. İsterseniz kendinizi bu alanın doğal güzelliğine bırakarak bir gün geçirebilir, kendin pişir kendin ye usulünü seçerek, mangal keyfi yapabilirsiniz. Ya da çiçekler arasında, mütevazi bir restorantta manzarının ve temiz havanın tadını çıkararak, akşam yemeğinizi yemeyi tercih edebilirsiniz. Heybeliada’daki bu keşfedilmeyi bekleyen yerde, semaverde çay söyleyip, çayın mis gibi tüten dumanıyla nostaljik bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca yeşilliklerin arasında, sessizce doğayı dinleyebileceğiniz hamaklar ve alanı dolaşabileceğiniz bisikletler de alternatifler arasında yer alır. Dünya’nın keşfedilmeyi bekleyen yerlerinden biri olması, onu görülmeye değer kılar. İskeleden sonra biraz yürüyerek ulaşabileceğiniz bir mesafededir.

heybeliada değirmenburnu

5) İsmet İnönü Evi

İsmet İnönü’nün bir dönem geçirdiği rahatsızlık nedeniyle, doktor tavsiyesi üzerine, Heybeliada’ya bir Rum konağına yerleşmesiyle başlar yolculuğu. Paşa’nın 1924 yılında rahatsızlığı dolayısıyla başlayan bu yolculuk dönem dönem, aile tarafından kesintili kullanılmış olsa da, İnönü vefat edene kadar kapıları hep açık kalmıştır. İsmet İnönü’nün 1973’te vefatından sonra, ailesi tarafından ev, İsmet İnönü Vakfı’na bağışlanır. İçerisindeki eşyaların yüzleri değiştirilerek koruma altına alınır. Heybeliada İnönü Evi, hafta içi pazartesi günü hariç, diğer günler 10.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır.

ismet inönü evi

6) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Heybeliada’da 1912-1944 yılları arasında yaşayan Cumhuriyet dönemi yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evi, Kültür Bakanlığı’nın yaptığı restorasyonla müze haline getirilir. Gürpınar’ın kitaplarının ve eşyalarının sergilendiği müzeyi görmek, dönemin edebiyat ruhunu ve yaşanmışlıkları teneffüs etmek açısından değerlidir. Değerli edebiyat yazarının müze halini alan evini görmek isterseniz, pazartesi hariç diğer günler, saat 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

hüseyin rahmi gürpınar müzesi

7) Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi

Denizcilerin Aziz’i Nikolas’a yaptırıldığı bilinen binanın, özgün mimari yapısı onu, Heybeliada’da görülmesi gereken yerler arasında kılar. İç mimarisinde barok tarzın kullanıldığı yapıda, liturjik öğelere, altın yaldızlı kabartmalara kadar pek çok görkemli ayrıntıya rastlanır. Rum mimarisinin güzel bir örneği olan bu yapı, İsa’nın 12 havarisinin tasvir edildiği mekândır aynı zamanda. Yapının mimari ise Hacı Stefani Gaytanki Kalfa’dır.

aya nikola kilisesi

8) Eski Bir Aşk Hikayesini Barındıran Süslü Mezar

Kangelaris Ailesi’nin anıtsal mezarına, Heybeliada halkı “süslü mezar” der. Büyük Britanya İmparatorluğu’nun 19. yüzyılda Gemlik konsolosluğunu yapan Spridion Kangelasi, bu anıtı ölen eşi için 4 Ağustos 1865’te yaptırır. Anıtın üç yüzünde melek kabartmaları varken, bir diğer yüzünde ise karı-koca Kangelaris’lerin portreleri yer alır. İngiliz mimarisine ait kılınan bu eser, Heybeliada’nın saklı kalmış tarihiyle karşılaştırır sizi.

9) Alman Koyu

Heybeliada’nın en doğal, sakin ve denize girilesi koyudur. Sarp ve dik yoluyla, merdivenleriyle biraz yorsa da, bu doğal taşlık koy keşfetmeye ve deneyimlemeye değer. Tahmin edebileceğiniz üzere hafta sonu kalabalık olan bu koyda, diğer zamanlar sakince muhteşem gün batımı manzarasını izleyebilirsiniz.

alman koyu

10) Değirmentepe

Heybeliada’nın en yüksek tepesi dolayısıyla en güzel manzaraya sahip köşesidir. Nar ağaçlarının eşlik ettiği bu seyir anında, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın sizinle aynı yerden aynı manzaraya bakarak şiirler yazdığını bilmek ise tarifsiz bir his. Diğer üç tepeden en yükseği olan Değirmentepe’de bir de eski bir Papaz Okulu yer alır. Bu nedenle olsa gerek, tepe “Papaz Tepesi” olarak da bilinir. Heybeliada’ya gittiğinizde her ne olursa olsun bu tepeye çıkmadan adadan ayrılmayın.

heybeliada değirmentepe

Heybeliada Vapur Saatleri 2019

İstanbul’a bu kadar yakın duran bu saklı cennet sık sık ziyaret edilmeli! İstanbul’un bütün karmaşıklığından, gürültüsünden, stresinden uzaklaşmak, bir masal diyarına, geçmişe ve doğaya bir yolculuk yapmak için çok yakında duran Heybeliada sık sık ziyaret etmeye değer.

Heybeliada’ya Eminönü ve Kadıköy iskelelerinden vapurla ulaşmak çok kolay. Hafta içi ve cumartesi günleri Eminönü ve Kadıköy’den saat 07.15 ila 00.20 aralarında, gündüz daha sık vapur kalkarken, akşam saatlerine doğru seyrelir. Pazar günleri ve diğer tatillerde de bu saatler arasında Heybeliada’ya rahatlıkla vapur bulunur.

heybeliada vapur saatleri

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Karaköy Kafeleri – Orijinal ve Nezih! En İyi 10 Mekan Tavsiyesi

Büyükada’da Ne Yenir? Ada’nın En Meşhur 10 Nostaljik Lezzet Durağı

Kınalıada Nerede Ne Yenir? En Meşhur 3 Mekan – Gezilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri – Tam Kafa Dinlemelik 10 Süper Tavsiye

Samatya Restoranları – Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Heybeliada Gezilecek Yerler – Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Mekan 26.12.2018 tarihinde yayınladı.