Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi

Hipertansiyon Hakkında Merak Edilenler

İnsan vücudunda her şey belirli bir disiplin ile çalışmaktadır. Bu disiplin kalp ve beyin merkezli olup tüm hücrelere yayılır. Yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesi için de vücudun belirlediği ideal bir denge vardır. Olması gereken dengede ufak bir oynama olduğunda kişide rahatsızlık meydana getirir.

Kalp, kanı vücuda pompalarken damarda bir basınç oluşturur. Bu basınca tansiyon adı verilir. İnsanlarda ise, küçük ve büyük olmak üzere iki tip tansiyon bulunmaktadır. Her ikisi de kişinin yaşına ve beden özelliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Pek çok kişide görülen yüksek tansiyon rahatsızlığını, bir diğer adı ile “hipertansiyon”u bu yazımızda ele aldık. Sağlıklı bir hayata sahip olmak isterken nelere dikkat edilmeli, tansiyon yüksekliğinin zararları hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız sizler için hazırlandı. Sağlıkla kalın.

hipertansiyon

Hipertansiyon Nedir?

Gün içinde yenilen yemekler ve ruh hali kişinin tansiyon değerlerini etkilemektedir. Kanın damarlara uyguladığı basınç belirli bir süre olması gerekenden fazla olursa tansiyon yükselmesi yaşanır. Bu durumun sürekli tekrarlanması halinde, kişiyi rahatsız eder ve tedavi edilmediği takdirde hipertansiyon olarak kalıcı bir hastalık olur.

Hipertansiyon, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan bir tansiyon yükselme rahatsızlığıdır. Biyolojik ve psikolojik faktörlerin etkisi vardır. Ülkemizde neredeyse 15 milyon kişide kendini gösteren bir durumdur. Bu rakamın oldukça ufak bir kısmı, tedavi ile hastalıktan kurtulma dönemindedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hastalığın riski de artmaktadır. Tedavi edilmediğinde kalp hastalıklarına ortam hazırlar.

Bilinen iki tip hipertansiyon rahatsızlığı vardır. Hipertansiyon çeşitleri tıp alanında esansiyel ve sekonder olmak üzere tanımlanmıştır. Primer yani esansiyel hipertansiyon; birincil nedenlere bağlı ortaya çıkar bu nedenler bilinmez ve kendini zor belli eder. Sekonder tansiyon ise ikincil sebepler ile kendini gösterir. İkincil belirtiler ise bilinen sebeplerden meydana gelmektedir. Böbrek hastalığı ve kronik ilaçlar gibi nedenleri vardır.

Hipertansiyon belirli evrelere göre sınıflandırılır. Bilinen hipertansiyon evreleri şu şekildedir:

1. Evre: 140-159 / 90-99 mm Hg
2. Evre: 160-179 / 100-109 mm Hg
3. Evre: 180 / 110 mm Hg ve üstü kabul edilir. Tansiyon ilaçları bu evrelere göre kullanılmaya başlanır.

hipertansiyon nedir

Hipertansiyon Sebepleri Nelerdir?

Her üç kişiden birinde görülen hipertansiyon, çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebepler ise:

 • Genetik rahatsızlıklar
 • Aşırı tuz tüketimi
 • Stres dolu yaşam şekli
 • Hareketsiz yaşam
 • Şeker hastalığı
 • Kan değerlerinde düşüklük ve vitamin eksikliği
 • Kronik ilaç kullanımı yer almaktadır.

tansiyon ölçme aleti

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon bazı durumlarda kendini yavaş yavaş gösterirken, genetik faktörlerde ise her an oluşma riski gösterebilir. Listede yer alan belirtiler sizde de görülüyorsa, en kısa zaman içinde doktorunuza danışmanız ve gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

 • Sürekli hissedilen halsizlik
 • En sakin günlerde bile kendini gösteren yorgunluk
 • Birden gelen burun kanamaları
 • Kulaklarda zaman zaman çınlama
 • Yürüme ve merdiven kullanma esnasında yaşanılan nefes darlığı
 • İdrara çıkmada yoğunluk
 • Uykuyu bölen idrara çıkma durumları
 • Bacaklarda ve ellerde oluşan şişlikler hipertansiyon hastaları tarafından hissedilen belirtilerdir.

hipertansiyon tedavisi

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Olası bir hastalığın boyutu ilerlemeden, önceden teşhisi oldukça önemli bir etkendir. Ne kadar erken fark edilirse rahatsızlık, hasta için o kadar iyi olacaktır. Tedavi için öncelikle hipertansiyon tanı gerektirir. Tanı ise hipertansiyon ölçümü ister. Kan basıncının düzenli ölçülmesiyle gerçekleşir. Belirtiler görüldüğü zaman, doktor tarafından bu tanı ile tedavilere başlanır. Tedaviler ilaçla ve beslenme değişikliği ile yapılmaktadır. Tansiyonunuzu düzenli olarak tansiyon aletleriyle ölçerek, siz de durumu kontrol edebilirsiniz.

Kişide hipertansiyon tanısı olması için, kan basıncının 140/90 mm hg üzerinde ölçülmesi gerekir. Bu değerler hipertansiyon sınırı olarak bilinmektedir ve ideal hipertansiyon değerleri üzerindeki kişilerde yüksek tansiyon başlamıştır denilebilir. Kan basıncı 24 saat boyunca izlenir ve sürekli yüksek olması durumunda, ihtimalden daha çok rahatsızlığın başlamış olduğu belirlenir.

Tedavinin amacı yükselen kan basıncını ideal seviyeye getirmektir. 140/90 mm hg değerinin altına inildiğinde, kişiyi rahatsız eden ve tehlike oluşturan nedenler ortadan kalkacaktır. İlaçlarla başlayan tedaviler gerektiği durumda ilaçsız devam edecektir. Hipertansiyon ilaçsız tedavi istediğinde, kişinin yaşam tarzında birkaç değişim meydana gelir. Tuz tüketiminde kontrol, düzenli egzersiz ve huzurlu yaşamla beraber hastalık kişiden uzaklaşacaktır.

Kullanılacak tedavi yöntemleri hastaya özel ve özenli olmalıdır. Her kişinin yaşına ve hastalık derecesine bağlı hipertansiyon ilaçları dozu da değişir. Hastanın da gayreti ile tanısı konulan hipertansiyondan kurtulmak mümkündür.

Doğanın size sunduğu bitkiler ile çeşitli hastalıkların etkisini azaltabilirsiniz. Bunun için hangi bitkinin neye iyi geldiğini bilmeniz gerekir. Hipertansiyon şifalı bitkiler ile ortadan kaldırılamaz fakat etkileri en aza indirilebilir. En çok adını duyuran sarımsak, yüksek kan basıncını dengelemektedir. Sabah kahvaltınızda 4 veya 5 adet ceviz içi yiyerek, yükselen tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Limon da tansiyon düşüren bitkiler arasında yer almaktadır. Suyunuza bir iki dilim limon atarak, kan basıncınızın yükselmesini önleyebilirsiniz.

Sıcak su ile demlenen biberiye veya ardıç tohumu da tansiyonu düşüren bitkiler arasında yerini alır. Günde bir fincan içerek, yükselen kan basıncınızı düşürerek daha iyi hissetmeniz mümkündür.

hipertansiyon diyeti

Hipertansiyon Diyeti

Hipertansiyon belirtileri görülen ve tanısı konulan kişilerde beslenme değişikliği oldukça etkili olan bir tedavi yöntemidir. Hipertansiyon ve beslenme birbirini olumlu ve olumsuz etkileyen iki önemli etkendir. Beslenmeye bağlı rahatsızlığın ciddiyeti artabileceği gibi, düzenli ve sağlıklı beslenme ile hastalığın yok olması da mümkündür. “Hipertansiyon ne yemeli?” sorusuna şu cevapları ifade edebiliriz:

 • Günlük tuz tüketimi ciddi boyutta kontrol altına alınmalıdır. Yemeklere eklenen tuz alışkanlığından vazgeçilmelidir. Ekmeklerde de tuzlu olanlar tercih edilmemelidir.
 • Kalsiyum açısından zengin besinler tercih edilmeli. Süt ve süt ürünlerinde yarım yağlı veya diyet ürünler tüketilmelidir.
 • Potasyum alımında hipertansiyon ihtimali azalacaktır. Potasyum ise sebze ve meyvelerde bulunur. Bu sebeple bolca meyve ve sebze tüketilmelidir.
 • Yemeklerde zeytinyağı kullanarak, yükselen kan basıncını düşürmek mümkündür.
 • Turşu ve sakatat gibi tuz açısından yüksek besinlerden kaçınmak da hipertansiyon diyeti içinde yer alır.
 • Alkol ve sigara da hem kadın hem de erkek hastalar için büyük tehlike arz eder. Bu iki alışkanlıktan da vazgeçilmesi en sağlıklı tercih olacaktır.
 • Vücuttaki zararlı maddelerin atılması için de, günlük su tüketimine önem verilmelidir.
 • Yemeklerde tercih edilen sarımsak, uzun yıllardan beri yüksek tansiyonu düşüren bir besin olarak bilinir. Sarımsak tek başına hipertansiyonu önlemez fakat sağlıklı beslenme listesine eklenebilir.
 • Hipertansiyon beslenmesinde önemli olan bir etken de hipertansiyon ve egzersiz ikilisidir. Egzersizle beraber sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazanıldığı durumda, bu rahatsızlığın etkisi oldukça azalacaktır.

hipertansiyon değerleri

Hipertansiyon Zararları Nelerdir?

Hipertansiyon zararları ile kişiyi hem ruhsal hem de bedensel açıdan etkilemektedir. Yaşam tarzını etkileyerek bazı durumlardan alıkoyabilir. Zararları ise şu şekilde hissedilir:

 • Kalp hastalıklarını başlatabilir. Kalp yetmezliği ve kalbi besleyen damarların işlevlerinde bozulma meydana getirebilir.
 • Sinir sistemini etkileyerek, beyin merkezli rahatsızlıklar da doğurabilir. Beyin felci riski taşır. Beyin felci ise hipertansiyon riskleri arasında en tehlikeli olanıdır.
 • Hipertansiyon ilaçları kullanılmadığı ve tedavisi yapılmadığı durumda böbrek yetmezliği yaşanır.
 • Zaman içinde görmede bozukluk ve göz kaslarında tembellik oluşturur.
 • Boyun, bacak ve diğer damarlarda tıkanma meydana getirerek ani kalp krizlerine sebep olur.
 • Hipertansiyon hastaları, bu durumun etkisi ile moral ve motivasyon düşüklüğü de yaşayabilirler. Ruhen ve bedenen hipertansiyon yan etkileri kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlı değişebilir.

Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Neden Yükselir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 04.05.2018 tarihinde yayınladı.