Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Evde 12 Doğal Yöntem

(5 oy, puan: 5,00)
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Evde 12 Doğal Yöntem Tarifi

Hipertansiyon Hastaları İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Kan basıncının aniden yükselmesi ile damarlarınızda oluşan basınç; yüksek tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bilinen diğer adı hipertansiyondur. Bu rahatsızlık ülkemizde yaygın şekilde görülen bir durumdur. Yetişkin insanların her 3 kişiden 1’i yüksek tansiyon hastasıdır. Genel olarak hipertansiyon hastaları, hastalıklarının farkında değildir. Oldukça kurnaz bir hastalık olduğu için anında fark edilmez. En sık görülen belirtileri baş ağrısı ve burun kanamasıdır.

Bu hastalığı yaşayan kişiler için hazırladığımız bu yazıda, yüksek tansiyona iyi gelen çözüm önerilerini inceleyeceğiz. Yetişkinlerde ve gebelik döneminde hipertansiyon için alınması gereken önlemlerle beraber tedavi yöntemleri de bu yazıda yer alacak. Yüksek tansiyonun etkilerini en aza indirmek ve hastalığı vücudunuzdan uzaklaştırmak için haydi başlıyoruz.

yüksek tansiyon

İşte, Yüksek Tansiyona İyi Gelen Kesin Çözümler!

Tansiyon hastalarının aklından bir türlü gitmeyen “Yüksek tansiyona ne iyi gelir evde neler yapılabilir?” endişesini bu başlık altında sonlandıracağız. Bitkisel şifa kaynaklarından faydalanmak isteyenlerin de “Yüksek tansiyona ne iyi gelir bitkisel çözüm önerileri nelerdir?” sorusuna burada yanıt bulacağız. İşte size şifa olacak öneriler:

1) Tuzsuz Beslenme

Tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken ilk madde tuzu hayatından çıkarmak olacaktır. Tuz, vücutta şişkinliğe neden olan ve damarlardaki basıncı yükselten bir maddedir. Yemeklerde kullanılan salçaların içindeki tuz zaten yemekler için yeterlidir. İlave olarak eklenen tuz neredeyse tüm insanları rahatsız edebileceği gibi tansiyon hastalarını da bir süre rahatsız edecektir. Tuzsuz beslenmeye alıştıklarında kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.

tuz

2) Sağlıklı Beslenme Programı

Diyetisyeniniz ile hazırladığınız beslenme programı, yüksek tansiyon rahatsızlığınızı ortadan kaldırmada etkili olacaktır. Gün içinde almanız gereken lif, potasyum ve mineraller öğünlerinize dağıtılmalıdır. Böylece damarlarınızda oluşacak yüksek basıncı önlemiş olursunuz. Sağlıklı yağlar ile hazırlanmış sebze yemekleri de iyi bir seçim olabilir. İşlenmiş gıdalarda yüksek oranda tuz bulunduğu için bu gıdalardan uzak durulması gereklidir.

sağlıklı beslenme

3) Limon

Limon antioksidan besinler arasında hemen hemen her yerde kullanılan bir yiyecektir. Salatalarda, yemeklerde ve içeceklerde lezzetin sırrı olarak karşınıza çıkabilir. C vitamini özelliği ile şifalı olmaya devam eden limon, yüksek kan basıncını önler. Tansiyon hastalarının gün içinde limonlu su veya içecekler tüketmesi, sağlık açısından etkili olacaktır.

limon

4) Muz

Bir adet muzda ortalama 270 mg potasyum bulunmaktadır. Potasyum sayesinde kan basıncı dengelenmektedir. Özellikle de yüksek tansiyon hastalarının gün içinde 1 adet muz tüketmesi, rahatsızlığın etkisini azaltmak için iyi bir adım olacaktır.

muz

5) Nane

Taze naneleri isterseniz salata içinde tüketin isterseniz bir bardak sıcak su ile çayını hazırlayın. Her şekilde vücuttaki toksinleri atarak, damarlarınızı rahatlatacaktır. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını ideal dengeye getirmede de etkili olacaktır. Gün içinde nane tüketen hipertansiyon hastalarının, bir süre sonra kendilerini daha iyi hissettikleri ifade edilir.

nane

6) Nar

Kan dolaşımını rahatlatan, antioksidan etki gösteren nar pek çok derde derman olduğu gibi yüksek tansiyon hastalarının da yüzünü güldürecek. Tansiyon yükselmesi durumlarında bir bardak nar suyu, tansiyonunuzu olması gereken değere getirecektir.

nar

7) Sarımsak

“Yüksek tansiyona ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu önerileri nelerdir?” dediğinizde aklınıza sarımsak gelecektir. Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. İçeriğinde allicin adında bir madde bulunur. Bu madde ile tansiyon yüksekliği durumunda kan basıncınız dengelenir. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen sarımsak kürü ile pek çok tansiyon hastası, sağlığına kavuşmuştur. Sarımsak, limon, maydanoz ve su ile hazırladığınız karışımı gün içinde bir süre tükettiğinizde, yüksek tansiyon şikayetleriniz mazide kalacaktır.

sarımsak

8) Kaya Tuzu

Rafine tuzlardan uzak durulması gerektiğini ifade etmiştik. Bu konuda “Yüksek tansiyona ne iyi gelir Canan Karatay yorumları nelerdir?” dediğinizde Canan Karatay size kaya tuzunu önerecek. Rafine tuzların yasaklandığı yüksek tansiyon hastalarının, kaya tuzu kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirtir. 84 mineral içeren kaya tuzunun vücut hücrelerinin çalışmasında etkili olduğunu da ekler.

kaya tuzu

9) Soğan ve Soğan Suyu

Soğanda antioksidan maddeler bulunur. Bu maddeler sayesinde vücudunuza zarar veren zararlı maddeler dışarı atılır. Tansiyon yükselmesi anında orta boy soğan yenilmesi veya soğan suyunun içilmesi, tansiyonu dengeleyecektir. Yüksek tansiyonu düşürmek için soğan şifa listenizde bulunabilir.

soğan

10) Keklik Otu

Keklik otu ile hazırlayacağınız bitki çayı, yüksek tansiyonunuzu düşürmek için iyi bir fikir olabilir. Kalp atış hızınızı ve tansiyon değerinizi dengeler. Aynı zamanda damar genişletici bir etkiye sahip olduğundan, tansiyon hastaları için tavsiye edilmektedir.

keklik otu

11) Kırkkilit Otu

Yüksek tansiyon hastalarının şikayet ettiği bir diğer durum ödem sorunudur. Ulak otu ile bitki çayı hazırladığınızda hem kan basıncınızı düzenleyeceksiniz hem de vücudunuzda biriken ödemi kolayca yok edeceksiniz.

kırkkilit otu

12) Gebelik Dönemi İçin

Anne adaylarını düşündüren “Gebelikte yüksek tansiyona ne iyi gelir?” merakını da burada sonlandıralım:

  • Gebelik döneminde yüksek tansiyon her anneyi endişelendiren bir durumdur.
  • Genetik faktörlerin dışında bu rahatsızlığı yok etmek için tek çözüm annenin huzurlu ve mutlu kalmasıdır. Heyecanlı ve stresli ortamlardan anneler kendilerini uzak tutmalıdır.
  • Bu süreçte anne adaylarının bolca sebze tüketmesi gereklidir. Sebzelerde bulunan antioksidan özellikten faydalanmalılar.
  • Taze meyve suyu içerek, tansiyonlarını dengeleyebilirler.
  • Bu süreç epey yorucu olacağı için yemeklerine tuz ilave etmeleri de tehlikeli olabilir.
  • Vücutta daha fazla ödem oluşumu, tansiyonu daha da yükselteceği gibi anne adayını da yoracak ve rahatsız edecektir. Aynı zamanda vücutlarını susuz bırakmaktan da uzak durmalılardır.

hamile

Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Neden Yükselir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Evde 12 Doğal Yöntem 12.07.2018 tarihinde yayınladı.