Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Tansiyon Düşüklüğüne Karşı Evde Çözüm Önerileri

Tansiyon, kalp tarafından pompalanan kanın damarlarda oluşturduğu basınca denir. Bu basınç şiddetli ise yüksek tansiyon, çok hafif derecede ise düşük tansiyon meydana gelir. Bunu belirleyen faktörler tüketilen besinler ve kişinin ruh hali olmaktadır. Ani heyecanlanma, korku, telaş halinde kişinin tansiyon derecesi değişmektedir. Gün içinde değişkenlik gösteren tansiyon, tansiyon cihazları ile kontrol edilmelidir. Sürekli yüksek veya düşük çıkan sonuçlar herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Tansiyon düşüklüğü üzerine hazırladığımız bu yazı ile düşük tansiyonlu kişilere şifa bulacağız. Tansiyonun düşük olması kişinin sosyal yaşantısını da etkileyecektir. Bunun önüne geçmek için; tansiyon düşüklüğüne karşı herkesin evinde kolayca uygulayabileceği çözüm önerileri bu sayfada. Şifa bulacağınız bilgiler işte sizlerle.

tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler

 • Havuç Suyu: Tansiyon düşüklüğü tedavisi için öncelikle sağlıklı ve doğru beslenmeniz gerekecektir. Eğer uzun süredir tansiyonunuz düşük çıkıyorsa sizlere havuç suyu önereceğiz. Her sabah havuç suyu içmek tansiyonunuzu dengeleyecektir. Havuç suyuna bir tatlı kaşığı bal ilave etmek de yine tansiyonunuz için etkili olacaktır.
 • Tuzlu Ayran: Tansiyon düşüklüğü tuzlu ayran ile asırlardır evde tedavi edilmekte. İçeceğiniz tuzlu ayran size hem enerji verecektir hem de düşük olan tansiyonunuzu ideal dengeye getirecektir. Gün içinde kendinizi yorgun hissettiğiniz anda bir bardak tuzlu ayran size şifa olabilir.
 • Kahve: Kahve içerek de tansiyon dengenizi sağlayabilirsiniz. Kahvede bulunan kafein, kan basıncını artırır. Bu durum sonucunda düşük seviyedeki tansiyon ideal konuma gelir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 • Kuru Üzüm: Kuru üzüm yiyerek tansiyon düşüklüğünü ortadan kaldırabilirsiniz. Kuru üzüm kan yapıcı bir maddedir. Böylece damarlarınızda dolaşan kan seviyesi normal dereceye getirilir. Düşük tansiyon durumunda bir avuç kuru üzüm sağlıklı sonuçlar getirecektir.
 • Bal: Bal sabah kahvaltıda severek tüketilen besinlerden biridir. Her sabah bir kaşık bal tüketmek, tansiyon düşüklüğüne iyi gelir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.
 • Zeytin: Her sabah 3 veya 4 adet siyah zeytin yemek, gün içindeki tansiyonu dengeler. Aniden tansiyon düşmesi durumlarında da hemen buzdolabından zeytin çıkarın ve en az 3 adet tüketin. Zeytin düşmüş olan tansiyonu anında dengeleyecektir.
 • Bolca Sıvı: Tansiyonun düşmesini ortadan kaldırmak ve daha sağlıklı hissetmek için gün içindeki sıvı tüketimine önem verin. Gün içinde en az 10 bardak su içmeye özen gösterin. Ara öğünlerinizde taze meyve suyu içerek tansiyonun düşmesini önleyebilirsiniz.
 • Meyan Otu Çayı: Meyan kökünde bulunan sodyum düşük kan basıncını dengeler. Böylece tansiyon düşüklüğünde tercih edilebilir bir bitki çayıdır. Ölçülü tüketimde düşük tansiyonu iyileştirir. Aşırı tüketimde vücutta ödem toplayabilir.
 • Biberiye: Biberiye kan dolaşımını artıran bir bitkidir. Merkezi sinir sistemini harekete geçirerek vücudun ihtiyacı olan kanın pompalanmasını sağlar.
 • Ginseng: Çin tıbbında yeri büyük olan ginseng ile kan basıncını düzenleyebilirsiniz. Zencefil gibi tansiyon düşüklüğünde akıllara gelen bir bitkidir. Ginseng kökü ile hazırladığınız çay, gün içinde tansiyonun ideal seviyede kalmasını sağlar.
 • Tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerce sorulan bir soru olan “Tansiyon düşüklüğüne limon iyi gelir mi?” sorusuna yanıt bulalım. Limon kanı sulandıran bir besindir. Böylece damarlarınızda yüksek basıncı engeller yani tansiyon düşürür. Tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilere limon tavsiye edilmez. Düşük olan tansiyon daha da alt seviyeye indiğinde bayılma gibi durumlar görülebilir.

tansiyon düşüklüğü belirtileri

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Listede yer alan tansiyon düşüklüğü belirtisi sizlerde de yaşanıyorsa, en kısa zamanda doktora görünmeniz gereklidir. Aksi halde geç kalınan tedaviler, hastalığın kronikleşmesine neden olur. Tansiyon düşüklüğünün en çok hissedilen belirtileri şu şekildedir:

 • Tansiyon çok düşük seviyeye geldiğinde öncelikle beyin etkilenir. Baş dönmesi ve ağrıları hemen hissedilir. Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı hissettirdiğinde hemen sessiz bir ortamda dinlenmek gerekir.
 • Ani hareketler sonucunda, eğilme, kalkma ve tempolu yürüyüşlerde vücut dengesini bozacak seviyede baş dönmesi de birer belirtidir.
 • Oturma veya kalkma anında göz kararması görülür. Bu göz kararmaları kimi zaman düşmelere neden olur.
 • Dikkat dağınıklığı, mide bulantısı, gözlerde karıncalanma hissi de tansiyon düşmesinin bir işaretidir.
 • Kalbe yetersiz kan pompalandığı için nefes darlığı da yaşanılan bir belirtisidir. Bu nedenle kimi durumlarda göğüs boşluğunda bir ağrı hissedilebilir.
 • Atardamarların el ve ayaklara giden kanı kısıtlaması durumunda el ve ayaklarda görülen morarma veya soğuma da birer düşük tansiyon belirtisidir.

tansiyon düşüklüğü nedenleri

Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur?

Tansiyonun düşmesi iç ve dış faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Tansiyon düşüklüğü sebepleri araştırıldığında öncelikle ilaç kullanımı dikkat çeker. Eğer kalp kasları zayıfsa ve ilaç kullanılıyorsa tansiyon hemen düşebilir. Kalp hastalıkları da tansiyonu düşüren bir durumdur. Kişinin böbrek üstü bezleri olması gerekenden az çalışıyorsa bu durum vücutta tuz kaybına neden olacaktır. Böylece tansiyon düşüklüğü yaşanır.

Kansız kişilerde de tansiyon düşüklüğü sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kusma ve ishalden dolayı kişi fazla sıvı kaybeder. Sıvı kaybı sonucunda tansiyon düşer. Ayrıca ayakta duran kişilerin bazı nedenlerden dolayı otonom sistemleri zayıflar. Zayıflamaya neden olan durumlar ise uzun süre yatakta kalmış kişiler, mide ameliyatı yaşayanlar ve hareketsiz kalan kişilerde görülür. Bu nedenle uzmanlar sürekli hareket etmeyi önermektedir.

Baş bölgesinde yaralanma veya bir hasar oluştuysa bu durum doğrudan tansiyonu etkiler ve düşürür. Bazı ilaçlar da yan etki olarak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Genellikle idrar söktürücü ilaçlar bu duruma neden olur.

tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar mı

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Tansiyonu düşen kişilerin vücuduna çok az derecede kan pompalanır. Özellikle de baş bölgesinin ihtiyaç duyduğu kan az olduğunda baş ağrısı şikayeti görülür. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerde, tansiyon ideal dereceye gelene kadar baş ağrısı yaşanır.

tansiyon düşüklüğü tedavisi

Tansiyon Düşüklüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilmeli?

Tansiyon düşüklüğü rahatsızlığı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Bir iki defa tekrarlandığında hemen doktora gitmek sağlıklı bir karar olacaktır. Geç kalınan tedaviler sonucunda tansiyon düşüklüğü kişide ömür boyu kalıcı bir hastalık haline gelebilir. Bunu önlemek için öncelikle “dahiliye” bölümüne gitmeniz gerekir. Dahiliye bölümünde doktorunuz sizden kan testi isteyecektir. Kan testi sonuçlarına göre tansiyonunuzu düşüren faktörler belirlenebilir.

Doktorun uygun gördüğü ilaçlar ile tansiyonunuz dengede tutulur. İlaç tedavisine ek olarak sizin de eğer alkol ve sigara alışkanlığınız varsa bırakmanız istenir. Sağlıklı ve temiz beslenme programı ile bu hastalıktan çok vakit kaybetmeden kurtulabilirsiniz.

tansiyon düşüklüğü zararları

Tansiyon Düşüklüğü Zararları Nelerdir?

 • Tansiyon düşüklüğünde öncelikle beyin etkileneceği için çok ciddi durumlarda şok ve felç görülebilir.
 • Tansiyon düştüğünde kalp yeterli miktarda kan pompalayamaz. Bu durum da diğer organlar da yeterli şekilde beslenemez. Tüm vücudu etkileyeceği için tansiyon düşüklüğü özellikle yaşlılarda ciddi şikayetlere neden olabilir.
 • Hiç beklenmedik anlarda düşen tansiyon yaşamınızı derinden etkileyebilir. Genellikle bayılmalar tansiyon düşmesinden kaynaklanır. Bayılma gibi durumlarda baş çarpmaları meydana gelebilir.

Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Evde 12 Doğal Yöntem

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Dürüm Ne Börek Tarifi
Ne Dürüm Ne Börek4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama51
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama59
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama182
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama352
Ne Varsa Kurabiyesi Tarifi
Ne Varsa Kurabiyesi4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 40dk Hazırlama2
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri