Istakoz Nasıl Yenir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Istakoz Nasıl Yenir? Tarifi

Istakoz Tanıma Kılavuzu Niteliğinde Bilgiler

Hem tatlı hem de tuzlu sularda yaşayabilen ıstakozlar, su diplerinde yaşayan omurgasız canlılardır. Denizde bulunan ıstakozlar, ölü ya da diri su canlılarını veya çeşitli algleri yer. Tatlı su ıstakozları ise iribaşlar, solucanlar, salyangozlar ve böcek larvalarını tüketir. Sert bir kabuğa sahip olan ıstakozun beş çift ayağı ve hareketli saplar üzerinde yer alan gözleri ve iki adet uzun duyargası vardır. Beş çift ayağından genellikle ilk çifti kıskaca sahiptir. Yelpazeyi andıran ıstakoz kuyruğu yüzmeye yarar. Farklı boyutlara sahip olan ıstakozların boyutları 35 santimetreye ve ağırlıkları 5 kilograma kadar ulaşabilir. Kendine has bir lezzete sahip olan ıstakoz zor bulunan bir deniz canlısı olduğundan dolayı diğer deniz ürünlerine göre daha pahalıdır.

19. yüzyılda mahkumlara verilen ve yoksul halk tarafından tüketilen böcek niteliğinde bir deniz canlısı olan ıstakoz zamanla elit sofralarda yerini almaya başlar ve bugünün mutfağında en pahalı yemeklerin başını çeker. Istakozu diğer deniz canlılarından ayıran bir özelliği ise yapılış şeklidir. Ebatlarına göre pişiriliş şekilleri değişen ıstakozlar, suda haşlama, ızgara ya da buğulama şeklinde pişirilir.

Bir tencerenin içerisine su konularak kaynatılır. Istakozların pişirildiği suyun deniz suyu olmasında fayda vardır. Deniz suyu yok ise her bir litre suya 1,5 çorba kaşığı tuz ekleyerek ıstakoz için ideal pişirime suyu hazırlanabilir.

Istakoz pişirmenin en büyük handikabı ise ıstakozların canlı canlı kaynayan suya atılmasıdır. Istakozda bulunan bir bakteri çeşidi, eğer ıstakoz ölürse toksin salgılar ve bu toksinlerin zehirleyici etkisi vardır. Bu nedenle ıstakozlar canlı canlı pişirilerek bakterinin toksin salgılama fırsatı elinden alınır. Istakoz piştiğinde kırmızı bir renk alır ve istenen sebzelerle birlikte bütün olarak servis edilir. Istakoz yemek için özel bir kesme makası ya da pensesi kullanılır.

Istakoz Avı Nasıl Yapılır?

Marmara, Ege ve Akdeniz gibi ılık suları seven ıstakozlar, yazın kayalıklara çekilir kışın ise derin sulara inerler. Dolanan kakıç, zıpkın, el ile toplama, ıstakoz sepeti ve fanyalı ağ kullanılarak avlanan ıstakozlar, Çanakkale ve İstanbul Boğazı ile Marmara adasının taşlık kıyılarında bulunur. Istakozları avlamada en çok tercih edilen yöntem ıstakoz sepetidir. Yemlerle doldurulan farklı büyüklüklere sahip ıstakoz sepetleri denizin dibine indirilir. Istakoz sepeti ile avlanmada dikkat edilmesi gereken nokta sepetin ıslak olmasıdır. Sepet kuru olduğunda ses çıkartır ve ıstakozlar bu sesi duyduklarına sepete yaklaşmaz. Istakozlar gece avlanan canlılardır. Özellikle aydınlık gecelerde avlanmayı seven ıstakoz avı için en uygun zamanlar mayıs ve temmuz aylarıdır.

Istakoz Çeşitleri Nelerdir?

Dünyanın en yaşlı, en yaygın ve en geniş ailelerinden biri olan yengeçgiller familyasının en soylu üyesi olan ıstakoz, 500 milyon yıldır dünyadaki varlıklarını korumakta. Toplam 35 bin türü olan ıstakoz, kayalık deniz diplerinde ve temiz sularda yaşamayı sever. Dünya üzerinde en çok tüketilen ve ticari olarak gelir elde edilebilen ıstakoz çeşitleri Amerikan ıstakozu, Norveç ıstakozu ve Langost’tur.

60 santimetre uzunluğa ve 14 kilogram ağırlığa ulaşabilen Amerikan ıstakozu, ABD’nin Kuzey Atlantik kıyılarında bulunur. Uzun, prizma ve dar kıskaçlara sahip olan Norveç ıstakozu Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilir. Kızılımsı mor bir renge sahip olan Langost, Kuzey Denizi’nde, Manş Denizi’nde, Atlantik kıyılarında, Akdeniz’ de bulunur. Boyu 50 santimetreye ağırlığı da 7-8 kiloya ulaşabilen langost, en çok bulunan ıstakoz türüdür.

Istakoz Protein ve Besin Değeri Nedir?

100 gram pişmiş ıstakoz yaklaşık olarak 90 kaloridir. Oldukça düşük bir kaloriye sahip olan ıstakoz, zayıflama listelerinde yer alabilir. Her ne kadar dana etine göre daha az kolesterol içerse de kolesterol açısından problem yaşayanların dikkatli tüketmesi önerilir. Istakoz eti potasyum, magnezyum, kalsiyum, selenyum, çinko ve fosfat yönden zengindir.

Omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitleri içeren ıstakoz besin değeri ile kalp sağlığı ve damar hastalıklarının tedavisinde vücuda destek olur. 100 gram ıstakoz protein değeri yaklaşık olarak 19 gramdır. A vitamini, B12, B6, B1 ve B2 vitaminleri açısından da zengin bir kaynak olan ıstakoz neredeyse günlük B12 vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Istakozun Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek protein içeriği ile dikkat çeken ıstakoz özellikle ağır antrenman yapan sporcular için çok iyi bir protein kaynağıdır. Kasların gelişimini ve yıpranan kasların onarımını sağlayan protein içeriği ile egzersiz sonrası mükemmel bir seçenektir.
  • Düşük kalorili bir besin olan ıstakoz, kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenektir. Yüksek protein içeriğinden dolayı uzun süre tok tutma özelliği ıstakozun faydaları arasındadır.
  • İçeriğinde yer alan omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitlerinin antioksidan etkisi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur.
  • Istakozun yüksek omega 3 içeriği, inflamatuar hastalıklara karşı faydalıdır. Beyin gelişiminin sağlanmasında önemli bir rol oynayan omega 3, algısal fonksiyonları da arttırır. Özellikle Alzheimer hastalarının ıstakoz tüketmesi önerilir.
  • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşikler kanser hücresi oluşumunu engeller, oluşan hücrelerin büyümesini önler.

Istakoz Nerede ve Nasıl Yenir?

Eklembacaklı deniz canlıları arasında yüksek ekonomik değeri ile dikkat çeken ıstakoz genellikle lüks balık restoranlarında yer alır. Bu restoranlarda ıstakoz akvaryum içinde bulunur, müşteriler tarafından seçilerek restoran aşçısı tarafından pişirilir.

Peki, ıstakoz nasıl yenir? Istakoz yemesi biraz beceri ister. Istakoz bütün olarak haşlanır ve bütün olarak servis edilir. Istakozu yemeye başlamadan önce kıskaçları çevrilerek kopartılır. Istakoz kıracağı kullanılarak kıskaçlar kırılır ve içerindeki et çıkarılır. Vücut kısmı ile kuyruk kısmı birbirinden döndürerek ayrılır. Kuyruğun alt kısmı kuyruk bölümünden koparılır. Bir çatal yardımı ile kuyruğun içindeki et çıkarılır. Daha sonra ıstakozun gövdesi ile sırtı birbirinden ayrılır. Karın kısmından ikiye ıstakoz kıracağı ile ayrılır ve ıstakozun ciğerine ulaşılır. Kendine has bir lezzete sahip olan ıstakoz her ne kadar zahmetle ayıklansa da her lokmasına değer.

Istakoz Fiyatları Nasıldır?

Dünyada toplam olarak yaklaşık 40 bin ton ıstakoz üretilir. Bu miktarın 32 bin tonunu Kanada ve Amerika sağlar. Geç gelişen bir canlı olan ıstakoz, ekonomik olarak satışa sunulabileceği boyuta 4-5 yılda ulaşır. Bu nedenle ıstakoz üretimi için ıstakoz çiftliği kurmak pek de üreticilere cazip gelmemektedir. Bunun yerine ıstakoz avcılığı daha çok tercih edilir.

Ancak dünya denizlerinin giderek kirlenmesi ve ıstakoz avcılığının zamansız yapılması nedeniyle denizlerde de ıstakoz türleri tükenmektedir. Bu durum da ıstakoz fiyatları üzerinde olumsuz etki gösterir. Oldukça pahalı bir deniz ürünü haline gelen ıstakozun en az 500-600 gram gelen tane fiyatı 80 lira ile 170 lira arasında değişir.

Fark Yaratan Istakoz Tarifleri

1) Sofralarınız Şenlensin: Hollandez Soslu Istakoz Kuyruğu

Tuz, limon, üzüm sirkesi, tereyağı ve yumurta sarısı kullanılarak hazırlanan hollandez sosu, ıstakoza en çok yakışan soslardan biridir. Istakoz kuyruğu, chia tohumu, süt ya da ayran ile hollandez sosun karışımı ıstakoz, damaklarda bıraktığı kalıcı lezzetin yanı sıra sağlıklı bir öğün seçeneğidir. Hollandez Soslu Istakoz Kuyruğu

2) Salatanın En Renkli ve Sağlıklı Hali: Istakoz Surimi Salatası

Istakoz surimi, kırmızı kapri biber, roka, kırmızı soğan, kapari, aysberg, kornişon turşu, limon, maydanoz ve kinzi kullanılarak hazırlanan ıstakoz surimi salatası, muhteşem lezzeti ve rengârenk görünümü ile hem gözlere hem de damağa hitap eder. Salata için hazırlanan hardal, sirke ve zeytinyağı karışımı sos ise salatanın lezzetine lezzet katar.  Istakoz Surimi Salatası

3) Makarna ile Istakozun Muhteşem Buluşması: Istakoz Surimili Fırın Makarna

Kaşar peyniri, süt, un, makarna ve ıstakoz suruminin muhteşem birlikteliği sonucu ortaya çıkan bu muhteşem lezzet sofralarınızı süsler. Farklı lezzetleri denemekten hoşlanıyorsanız ıstakoz surumuli fırın makarna sizin için biçilmiş kaftan. Istakoz Surimili Fırında Makarna

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Istakoz Nasıl Yenir? 18.12.2017 tarihinde yayınladı.