Kanola Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kanola Yağı Hakkında Her Şey

Kanola yağı sağlığa olan olumlu etkilerinin yanı sıra zararlarıyla da oldukça tartışmalı bir besindir. Kanola yağının tüketiminde dikkatli olunmalı, gereken tüketim miktarının belirlenmesi için bir doktora danışılmalıdır.

Günümüzde kullanılan bazı kanola yağlarının içerisindeki zararlı maddelerden arındırılmış olduğu iddia edilmektedir. Yine de kanola yağı kullananlar oldukça dikkatli olmalıdır. Kanola yağını satın alırken iyice incelenmeli, içerisindeki zararlı maddelerden arındırılmış kanola yağları tercih edilmelidir. Aksi taktirde kanola yağının kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere insan sağlığına çok ciddi zararı olabilir.

Kanola Yağı Nedir?

 • Kanola kelimesinin Kanada (Canada) ve yağ (ola) kelimelerinden oluştuğu düşünülmektedir. Kanola yağı, kolza bitkisinin ıslahı ile ortaya çıkan tohumların işlenmesi ile elde edilir.
 • Kolza bitkisi Türkiye’de kanola, rapiska ya da rapitsa olarak da bilinir. Kanola yağı bitkisi, içerdiği maddeler sebebiyle hayvanların genellikle uzak durduğu bir bitkidir.
 • İlk olarak Kanada’da kanola yağı üretimi yapılmış, daha sonra dünyanın pek çok yerine yayılmıştır. Günümüzde en çok Çin ve Hindistan’da üretimi yapılmaktadır.
 • Kanola yağı ilk üretildiğinde makine yağı olarak kullanılmıştır. Daha sonraları zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağların yanında kanola yağı raflardaki yerini almıştır. Ancak kanola yağı yapısı gereği diğer bitkisel sıvı yağlardan farklıdır.

Fındık Yağı Faydaları Nelerdir? Nerede Kullanılır?

Kanola Yağı Özellikleri Nelerdir?

 • Kanola yağı besin değeri açısından oldukça zengindir. Kanola bitkisinin yaz ve kış olmak üzere iki ayrı fizyolojik dönemi vardır. Bu iki dönemde yetişen kanola yağının besin içerikleri de birbirinden farklıdır. Kanola bitkisinin tohumunun %38 – 50’inin yağ ve %16 – 24’ini ise protein oluşturur.
 • Kanola yağının içerisinde bulunan ve insan sağlığına zararlı olduğu bilinen erusik asitin ıslah çalışmalarıyla kolza bitkisinden uzaklaştırılmasına uğraşılmaktadır
 • Kanola yağı 200 dereceye kadar yapısı bozulmadan kalabilir. Kanola yağı kokusu ve tadı yok denecek kadar azdır, rengi oldukça açıktır. Güneş görmeyen bir yerde saklanması durumunda bir yıl bozulmadan kalabilir.
 • Kanola yağı donar mı? Kanola yağının donma derecesi -10’dur. Bu nedenle yüksek ayarlı buzdolabı ya da derin dondurucu yerine serin bir yerde saklanması daha uygundur.
 • Kanola yağı helal mi? Kanola yağının içerisinde dinen yasaklanmış maddeler olduğu düşünülmemektedir. Ancak ileride yapılacak araştırmaların kanola yağının insan sağlığını tehdit ettiğini kanıtlanması durumda bu yağın tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan alınabilir.
 • Kanola yağı zayıflatır mı? Kanola yağının içerisindeki doymamış yağ oranının yüksek olması ve doymuş yağ oranının az olması nedeniyle kanola yağı diyet yapanlar tarafından tercih edilebilir. Yine de tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir.

Kanola Nerede Yetişir?

 • Kanola yağının elde edildiği kolza bitkisi turpgillerdendir. Sarı renkli çiçeği vardır. Kanola bitkisi hemen hemen her iklim şartına uyum gösterir, hızlı ürün verir.
 • Kanola yağı üreticileri, ayçiçeği ya da zeytinyağı üretimi ile karşılaştırıldığında kanola yağı üretiminin oldukça zahmetsiz olduğunu ileri sürer.
 • Kanola yağı, Çin, Hindistan ve Kanada başta olmak üzere Fransa, Almanya, İngiltere ve Pakistan gibi pek çok yerde yetişebilir. Türkiye’ye Balkanlardan gelen bu bitkinin Türkiye’de ekimi ve kanola yağı üretimi Trakya bölgesinde yapılmaktadır.

Kanola Yağı Faydaları Nelerdir?

Kanola yağının sağlığa pek çok yararı olduğu bilinmektedir. Kanola yağı ne işe yarar?

 • Kanola yağının besin değeri oldukça yüksektir.
 • İnsan vücudu tarafından üretilemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken, kolesterolü düşürmeye yardımcı ve kalp krizi riskini düşüren önemli bir yağ asidi olan Omega 3’ü bol miktarda barındırır. Ayrıca oldukça iyi bir Omega 3 – Omega 6 dengesine sahiptir.
 • Kanola yağı A, D, E, K vitaminlerini barındırır. Kanola yağı içerisindeki E vitamini sayesinde anti-kanserojen ve antioksidandır.
 • Raşitizm hastalığının tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir.
 • Kanola yağı tüketimi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • Kanola yağı çocukların büyüme ve gelişmede olumlu rol oynar.
 • Kanola yağı yüksek oranda doymamış yağ asidi, düşük oranda doymuş yağ asidi içerir.

Mısırözü Yağı Mı Ayçiçek Yağı Mı Sağlıklı?

Kanola Yağı Zararlı Mı?

 • Yapılan araştırmalar kanola yağının yararları ile birlikte zararları da olduğunu ortaya koymuştur. Kanola yağı Canan Karatay da kanola yağının oldukça tehlikeli olduğunu söylemiştir.
 • Kolza bitkisinin ve bu bitkiden elde edilen tohumdan üretilen kanola yağının içerisindeki zararlı maddeler insan sağlığını tehdit edebilir.
 • Kolza bitkisinin içerisindeki zararlı maddeler sebebiyle, bu bitkinin hayvan yemi olarak kullanılması hayvanlara ciddi zararlar vermektedir.
 • Hayvanlar üzerinde son yapılan araştırmalar da bunu doğrular niteliktedir. Hatta bir dönem salgın olan ve büyükbaş hayvanları etkileyen deli dana hastalığına kolza bitkisinin doğrudan ya da dolaylı olarak etkisinin olduğu düşünülmektedir.
 • Kolza bitkisinin tohumunun işlenmesiyle elde edilen kanola yağında da kolza bitkisinde bulunan bazı zararlı maddeler bulunmaktadır.
 • Kanola yağının bilinen en büyük zararlarından biri kalp yetmezliğine sebebiyet vermesidir.

Kolza Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 • Kanola yağının elde edildiği kolza bitkisinin içerisinde erusik asit ve glukosinolat gibi insan sağlığına zararlı maddeler bulunmaktadır.
 • Erusik asit, sinir sistemine ve dolaşım sistemine zarar vermekte, hücre deformasyonuna sebep olabilmektedir. Bu nedenle kanola yağının üretiminin bütün aşamalarında oldukça dikkat edilmesi gerekir.
 • Kanola yağı kullanıma hazır hale gelmeden önce içerisindeki zararlı maddelerden arındırılması gerekmektedir.
 • İçerisindeki zararlı maddelerden arındırılmamış kanola yağının tüketilmesinin kabızlık, yorgunluk, kalp rahatsızları gibi yan etkileri olabilir.
 • Ayrıca kanola yağının üretimi sırasında kolza bitkisinin yapısıyla oynanması nedeniyle zararlı özelliklerinin açığa çıktığı söylenmektedir. Bazı kanola yağlarının elde edildiği tohumların genetiğiyle oynanmıştır.
 • Bazıları ise çaprazlama yoluyla zararlı etkileri en aza indirilerek üretilmiştir. Genetiğiyle oynanmış tohumlardan elde edilen yağlar insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bu nedenle kanola yağı elde edilmesinde bu yolla üretilmemiş tohumların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kanola Yağı Nerelerde Kullanılır?

 • Kanola yağının günümüzde pek çok kullanım alanı vardır. Besin olarak kullanılmasının yanı sıra dekorasyon ve kozmetik ürünlerinin içerisinde ya da sanayi yağı olarak kullanılır.
 • Petrol türevi ürünlerin kullanılmasındansa ruj, dudak balsamı gibi ürünlerde kanola yağının kullanılması daha sağlıklı olması sebebiyle tercih edilir.
 • Benzer şekilde mum üretiminde de kanola yağından yararlanılır. Bunların yanı sıra kanola yağının biyoyakıt olarak da kullanıldığı bilinmektedir.
 • Kanola yağının diğer bir kullanım alanı da mürekkep yapımıdır. Ayrıca kanola yağı, diğer bir çok bitkisel yağa kıyasla ısıya oldukça dayanıklı olması sebebiyle kızartma yağı olarak ya da konservelerde sıkça kullanılır.

Kanola Yağı Nerede Satılır? Kanola Yağı Fiyat Bilgisi

 • Kanola yağı bazı marketlerden, aktarlardan ya da online satış mağazalarından temin edilebilir. Kanola yağı alırken güvenilir markaların ve onaylı ürünlerin tercih edilmesi, genetiğiyle oynanmamış tohumlardan elde edilen yağların alınması gerekir.
 • Ayrıca soğuk sıkım kanola yağının diğer yöntemlerle elde edilen kanola yağlarına tercih edilmesi sağlık açısından daha faydalıdır.
 • Kanola yağı fiyatı 2020: Yemeklik kullanılan kanola yağı litre fiyatı 10-45 tl civarındadır. Kozmetik amaçlarla kullanılan kanola yağı fiyat ortalaması 100 ml için 30 – 40 tl arasındadır. Bu fiyatlar markalara, yağın alındığı miktara ve soğuk sıkım olup olmamasına göre değişiklik gösterebilir.

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır? 6 Kolay Yöntem

Ayçiçeği Yağı Faydaları Zararları ve Kullanımı

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Hemen Ayırt Edebileceğiniz 5 İpucu

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler Tarifi
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

Kulak Çınlaması Neye İşaret? Zaman zaman kulağınızda ıslık sesine benzeyen veya televizyondan gelen seslere benzeyen…

Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi
Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi

Sardalya Balığı: Leziz Tarifler Eşliğinde! Her zaman yaptığınız klasik balık tariflerinin dışına çıkmak ve sıra…

Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi Tarifi
Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Hakkında Her Şey Lahana içeriğinde yer alan magnezyum, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum,…

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları
Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları

Nefes Darlığı ve İktidarsızlığa: Keçiboynuzu Kürü Keçiboynuzu, şeker yerine kullanılabilen çok şifalı bir bitkidir. Kansızlığa…

Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri