Kayısı Faydaları Nelerdir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler

Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve tüysüz olan bir meyve çeşididir. Güzel kokusu ve yumuşak kıvamı ile adeta baharı müjdeleyen meyve, hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sıklıkla tüketilir.

Yaz meyveleri arasında bulunan kayısı, gerek besleyicilik gerekse sağlık açısından büyük bir önem taşır. Kayısı özellikleri ve kullanım alanları gibi pek çok konuya aşağıda yer alan bilgiler ışığında ulaşabilirsiniz.

Kayısı Nedir?

İri taneli meyvelere sahip kayısının yabani türleri de olduğu için bazı toplumlarda kayısı ne demek sorusu ile karşılaşılabilir. Botanik ismi “rosaceae” olarak bilinen kayısı, gülgiller familyasından gelen bir meyve türüdür. Orta boylu olan kayısı ağaçları meyve vermeden önce genellikle beyaz ve pembe renkli çiçekler açarlar.

Kayısı yaprağı, mızraksı, uzun ve dişli yapıdır. Meyveler oluşmaya başladıklarında ilk önce yeşil renk halini alırlar. Olgunlaşma evresi olarak bilinen bu dönemde kayısı çağlası sert yapıda olur. Olgunlaştıktan sonra ise tüm meyveler sarı ve turuncu renge döner. Çok olgun ve yumuşak renkte olan meyvelerde zaman zaman pembemsi renkler de görülebilir.

Kayısı Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Kuru ve yaş olarak satışa sunulan kayısı vitamin, mineral, lif, protein ve potasyum gibi besin değerleri açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla uzmanlara kilo vermek isteyen kişiler tarafından kayısı zayıflatır mı veya 1 kayısı kaç kalori gibi birtakım sorular yöneltilir. 100 gramlık kayısıda yaklaşık 48 kcal enerji, 9 gramlık da kayısı şeker oranı bulunur. 1 adet orta boy yani 30 gramlık kayısı ise 14.4 kalori miktarı içerir. Kilonuzu korumak ve dengede tutmak için doktor önerisini alarak rahatlıkla kayısı tüketebilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği ve Kayısı Çekirdeği Yağı

Aromatik tadı ile bilenen kayısının meyvesi kadar çekirdeği de oldukça sağlıklıdır. Taze olarak dalından toplanan meyvenin çekirdeği hakkında da birtakım sorular ön plana çıkar. Kayısı çekirdeği yenir mi sorusu kuşkusuz en çok araştırılan soruların başında gelir.

Kayısının meyvesi gibi çekirdeği de rahatlıkla tüketilebilmeye uygundur. Sağlık için yararlı olan kayısı çekirdeği içi sayesinde üstelik birtakım çeşitli yağlar elde edilir. Kayısı çekirdeği yağı sivilce ve cilt bakımı konusunda etkili olduğu için özellikle kadınlar tarafından tercih edilir.

Kayısı ve Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli olarak tüketildiğinde kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Vücut içerisinde serbest radikallerin oluşturduğu kirlilikleri önleyerek koruma sağlar.
 • Kalbi çeşitli hastalıklara karşı korur.
 • İçeriğindeki yoğun demir oranı sayesinde anemi hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
 • Kabızlık konusunda en akıllı çözüm önerisi kayısı sayesinde elde edilebilir.
 • Kanda biriken zararlı maddeleri temizlemeye destek olur.
 • Hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin ateşini dengeler.
 • Cildin nem dengesini korur.
 • Yükselen kan basıncını önler.
 • Kış hastalıklarına karşı vücut direnci sağlar.
 • Kayısı çekirdeği yağı düzenli kullanımda selülitli bölgelerde iyileşme sağlar.

Kayısı Hangi Bölgelerde Yetişir?

Hafif tüylü türde olan kayısı, bol güneşli ve ışıklı ortamlarda yetişen bir meyvedir. Ekimi güney yamaçlarda yapılan meyve genellikle kireçli, humuslu ve kumlu toprakları sever. Kayısı tohumu toprağa verildikten sonra kayısı ağacı verimi için toprak ilkbahar mevsiminde hazırlanmalı ve sonbahara kadar dinlenmeye bırakılmalıdır. Ayrıca sıralı dikilen ağaçlar arasında ortalama 10 metre kadar boşluk olması gerekir.

Üretim yapmak isteyen kişiler için kayısı nerelerde yetişir sorusu da oldukça önem taşır. Kayısı meyvesi, neredeyse dünyanın pek çok ülkesinde yetişmeye uygundur. Ancak Akdeniz kesiminde daha fazla yetişme alanlarına sahiptir. Türkiye kayısı yetiştiriciliğinde %15’lik oranla 1. sırada yer alır. Malatya, Mersin, Hatay, Erzincan, Marmara ve Ege şehirleri başlıca üretim alanlarıdır.

Kayısı Çeşitleri Nelerdir?

Lezzet, üretim yeri, çekirdek ve büyüklük gibi kriterlere göre farklılaşan toplamda 6 tür kayısı çeşidi vardır.

 • Türkiye’de en sık yetiştirilen ve en çok sevilen çeşit Şekerparedir. Minik türde olan kayısı, yumuşak kıvamda olduğu için buzdolabında saklanmalı ve kısa sürede tüketilmelidir.
 • Erken tufan mevsiminde meyve veren Matador, diğer türleri arasındadır. Bodur ağaçlı olan meyve, renk güzelliği ve aromatik tadı sayesinde ihracatta büyük bir rağbet görür.
 • Dayanıklılığı az olan Septik kayısısının çekirdeği son derece tatlıdır.
 • 3-4 yaşlarında ürün mahsul vermeye başlayan Tirintina, şeker oranı az olduğu için çok tatlı değildir. Ancak dayanıklı yapısı sayesinde uzun süre muhafaza edilebilir.
 • Dayanıklılığı ile bilinen diğer kayısı türü İtalyan tokalıdır. Yumuşak cinste olan kayısının hem meyvesi hem de çekirdeği tatlıdır.
 • Mevsim sonuna kadar tüketilebilen Karacabey kayısısı ise sert yapısı ve mayhoş tadı ile bilinir.

Kayısı Zararları Nelerdir?

Yaz aylarında zevkle tüketilen kayısının aslında sağlık için direkt zararı yoktur. Ancak aşırı tüketime bağlı olarak zaman zaman birtakım geçici sağlık problemleri yaratabilir. Dolayısıyla küçük çocuğu olan ebeveynler ve hamileler, kayısı ishal yapar mı veya kayısı gaz yapar mı gibi birtakım soruları sıklıkla merak ederler. Kurutulmuş kayısı su ile birlikte tüketildiğinde bağırsakları çalıştırarak ishal yapabilir. Emziren annelerin fazla tüketimi ise gaz sorununa sebebiyet verebilir. Ayrıca kayısı alerjisi olan kişilerin de doktor tavsiyesi olmadan tüketmemesinde fayda vardır.

Kayısı Nasıl Kurutulur?

Taze olarak tüketilebilen kayısının kurutulmuş hali de oldukça sağlıklı ve besleyicidir. Gün kurusu olarak bilinen bu organik besinin kurutulması oldukça basittir. Öncelikle yıkanan ve temizlenen kayısıların çekirdekleri çıkartılır. Daha sonra gün gören bir yere tepsiyle birlikte bırakılır. Gün kurularının üzerine hava partiküllerinin veya sineklerin konmaması için üzeri ince bir tülbentle örtülebilir. Ayrıca her yanlarını güzelce kurutmak için ara sıra çevirmeyi de unutmamalısınız. Tamamen kuruduktan sonra alıp cam bir kavanoz içerisine koyarak mutfağınızda muhafaza edebilirsiniz.

Kayısı Zamanı ve Fiyatı

Besleyiciliği yüksek olan kayısının gün kurusu halini her mevsim aktarlarda ve kuruyemişçilerde bulabilirsiniz. Ancak kayısının asıl taze ve doğal olarak tüketilebilmeye uygun dönemi Mayıs-Ağustos aylarını kapsayan hasat zamanlarıdır. Sıcak yaz dönemlerinde pazarlarda ve manavlarda yerini alan meyve, genellikle bütçenize hitap eden cazip fiyat aralıklarında satışa sunulur. Kayısı çekirdeği fiyatı ise satış mekanına, ambalajlı olmasına ve kilosuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Kayısı Ürünleri

Yapısına göre sulu, sert ve tatlı türde olabilen kayısı, taze-kuru olarak tüketilebildiği gibi bakım sektöründe de kullanılır. Çekirdek içinden yapılan kayısı yağı, en sık imal edilen ürünler arasındadır. Kozmetik piyasasındaki pek çok ürünün ham maddesine katılır. Kayısı çekirdeği yağı ve kayısı sabunu da diğer bakım ürünleri olarak bilinir. Kayısı meyvesinden aynı zamanda gıda sektöründe de pek çok ürün hazırlanır.

Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen kayısı çayı bu gıda ürünlerinin başlıcasıdır. Kayısının kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından elde edilir. Saf içeriğe sahip kayısı pekmezi de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. İdeal koyu kıvamı ve aromatik kokusu ile damaklarda enfes bir tat bırakır. Kayısı elma sirkesi ise nadir olarak üretilen, yemeklerde ve salatalarda kullanılan organik bir gıda ürünüdür. Şifa kaynağı olarak bilinen ve az keskinliğe sahip olan kayısı sirkesi, ayrıca cildi nemlendirmek için tonik amacıyla da kullanılır.

Sofraları Renklendiren Muhteşem Kayısı Tarifleri

1) Her Mevsim Kayısı Kayısı Reçeli İçin:

Etli meyvesi ve sulu lezzeti ile büyük beğeni toplayan kayısıyı her mevsim sofralara taşımak istiyorsanız mutlaka kayısı reçelini denemelisiniz. Kayısı reçeli nasıl yapılır? diye soruyorsanız en beğenilen kayısı tarifimiz için sitemizi ziyaret edin. Kayısı Reçeli

2) Farklı Aromaların Birleşimi Hindistan Cevizli Kayısı Kurabiye İçin:

Besleyici özelliği yüksek olan meyve ile birbirinden nefis tarifler yaratılabilir. Beş çayının mükemmel eşlikçisi olan kayısı kurabiye, bu seçkin tariflerin başlıcasıdır. Kıyır kıyır ağızda dağılan kıvamı ile insanı etkileyen lezzet, özellikle kurabiye tutkunlarının vazgeçilmezidir. Misafirlerinize ikramlık sunmak veya çocuklarınızın beslenme öğünlerini zenginleştirmek için deneyebilirsiniz. Hindistan Cevizli Kayısı Kurabiye

3) Marketten Meyve Suyu Almaya Son! Kayısı Hoşafı İçin:

Taze kayısıdan hazırlanan bir diğer lezzet tarifi ise hoşaftır. Yemek, pasta, börek, kurabiye veya kek gibi hemen hemen her lezzetin yanına yakışır. Kayısı hoşafı, diyet yapanlar tarafından bile gönül rahatlığı ile içilebilir. Evde pratik şekilde hazırlayabileceğiniz tarif ile hem içinizi serinletebilir hem de tatlı krizlerinizi bastırabilirsiniz. Kayısı Hoşafı

Birbirinden lezzetli kayısı tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kayısı Faydaları Nelerdir? 12.10.2017 tarihinde yayınladı.