Kuru Kayısı Kaç Kalori?

4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kuru Kayısı Kaç Kalori? Tarifi

Kuru Kayısı ile Diyet Beslenme

Kayısı, ülkemizde birçok çeşidi yetişen, besleyiciliği yüksek ve tüketenler için faydaları saymakla bitmez meyvelerden biridir. Kuru ve yaş olarak farklı şekillerde tüketilebilir. Lifli bir besin olan kaysının faydalarından bahsedilecek olursa doğruluğu bilimsel deneylerle de desteklenmiş olduğu için ilk olarak bağırsak ve kalp dostu olduğu söylenebilir. Kayısının kalbi koruyucu etkisi vardır ve kalp ritminizi dengeler. Ayrıca bağırsaklarınızı çalıştırarak sindiriminizi kolaylaştırır. Bu yönüyle tam bir bağırsak dostudur. Vücudun ikinci beyni olarak kabul edilen bağırsakların hareketlerinin düzene girmesi, sağlığınız açısından en önemli gereksinimlerden biridir. Bunun dışında bilinen farklı faydaları da vardır.

kuru kayısı kalori

Kuru Kayısı Kaç Kalori?

Öncelikle 1 kuru kayısı kaç kalori eder sorusu ile başlamak gerekir:

 • 1 adet, yani yaklaşık 10 gr ağırlığındaki kuru kayısı kalori olarak ortalama 25 kaloridir.
 • 1 porsiyon yani yaklaşık 100 g. kadar kuru kayısı ise ortalama 241 kaloriye denk gelir.

A ve C vitamini açısından oldukça zengin olan, içeriğinde folik asit, demir ve potasyum barındıran kuru kayısıyı ara öğün olarak değerlendirebilirsiniz. Diyet sürecindeyseniz ve özellikle tatlıdan uzak durmakta zorluk yaşıyorsanız mutlaka kuru kayısı tüketin. Bu şekilde çok fazla kalori almadan tatlı ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. Diğer şekerli tatlıların kalori oranları kuru kayısının kalori oranıyla karşılaştırıldığında kuru kaysının diyet süreci için doğru bir tercih olduğu görülür. Tabii ki miktarı abartmamak koşuluyla. Yediğiniz kuru kayısının miktarını abarttığınızda aldığınız kalori miktarını da bir o kadar arttırmış olursunuz.

kuru kayısı kaç kalori

Kuru Kayısı Zayıflatır Mı? Diyette Yenir Mi?

Kuru kayısı metabolizmayı hızlandırdığı ve bağırsak hareketlerini düzenlediği için doğru bir diyet besinidir. Bilindiği gibi bağırsak hareketleri düzene girdiğinde eğer varsa kabızlık sorunu ortadan kalkar ve kilo verme süreci hızlanır. Kabızlık kilo verme sürecini yavaşlatan sorunlardan biridir. Kayısı lifli bir besin olduğu için vücudunuzda yağ oluşumuna sebebiyet vermez.

Tok tutma etkisi vardır ve öğünlerden önce miktarı abartmadan tüketirseniz daha kolay doyduğunuzu, porsiyonlarınızın küçüldüğünü fark edersiniz. Diyetisyenler, diyet sürecinde kişilerin glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmelerini tavsiye eder. Kuru kayısı glisemik indeksi düşük bir atıştırmalık olduğu için diyetiniz için uygun bir seçimdir. Kuru kayısı zayıflatır mı sorusu diyet sürecinde kuru kayısıyı tercih edenlerin merak ettikleri sorulardan biridir. Kuru kayısı sizi direkt olarak zayıflatmaz fakat zayıflama sürecinizi hızlandırır.

Diyetinize sadık kalmaz, günlük aldığınız ve harcadığınız kalori miktarına dikkat etmez, diyetinizi küçük de olsa bir takım egzersizlerle desteklemezseniz sadece kuru kayısı tüketerek zayıflamanız elbette ki mümkün değildir.

kayısı diyeti

Kuru Kayısı Besin Değeri

Kuru kayısının besin değeri 1 porsiyon, yani yaklaşık 100 g üzerinden hesaplanacak olursa, 1 porsiyon kuru kayısının içeriğinde ortalama 3,4 g. oranında protein, 7 g oranında lif, 53 g oranında şeker, 63 g oranında karbonhidrat, 0,5 g oranında yağ, 1.162 mg oranında potasyum, 10 mg oranında sodyum bulunur. Kalori değeri ise 0 mg.’dır.

Kayısı vitaminler açısından da oldukça zengin bir besindir. Yine 1 porsiyon kuru kayısıda 300 mcg oranında A vitamini, 1.2 mcg oranında C vitamini, 2 mcg oranında ise K vitamini vardır. Bu sayılar 1 porsiyon kuru kayısı için ortalama değerlerdir. Gün kurusu olarak bilinen siyah kuru kayısı ile sarı renkli kuru kayısı arasında kalori açısından bir farklılık olup olmadığı da genellikle merak edilir.

 • 1 siyah kuru kayısı kaç kalori eder sorusunun cevabı 29 kaloridir. İki tür arasında kalori açısından çok büyük bir farklılık yoktur.

kuru kayısı besin değeri

Kuru Kayısı Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

Kuru kayısı diyeti, kilo verme sürecinizde sizin güçlü bir yardımcınız olabilir. Kuru kayısı diyetinin zayıflamanız için tek başına yeterli olamayacağını, diyetinizi mutlaka beslenme alışkanlıklarınız ve egzersizlerle desteklemeniz gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Kuru kayısı lifli bir besin olduğu, tokluk hissi verdiği ve şeker ihtiyacını size çok fazla kalori yüklemeden karşıladığından dolayı diyet için uygun bir besindir.

Ayrıca kuru kayısı diyeti yapmak demek bütün öğünleri kayısı yiyerek geçirmek demek değildir. Siz yalnızca öğünlerinizi kuru kayısı ile destekleyerek tokluk hissinizi arttırır, kayısı sindirim sisteminizi harekete geçireceği için de kilo vermekte zorluk yaşamazsınız. Denemeye dört günlük ortalama bir kayısı diyetiyle başlayabilirsiniz.

1. GÜN

 • Sabah: 3 adet kayısı, 3 adet hurma yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Öğlen: Domates, salatalık marul ve isteğe göre farklı yeşilliklerle hazırlanan salata yenir ve yanında 1 bardak su içilir.
 • Akşamüstü: 3 adet kayısı, 3 adet hurma yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Yatmadan Önce: 3 adet kayısı, 3 adet hurma yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.

2. GÜN

 • Sabah: 3 adet kayısı, 3 adet kuru incir yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Öğlen: 1 adet domates ve bol roka ile hazırlanan salata yenir ve yanında 1 bardak su içilir.
 • Akşamüstü: 3 adet kayısı, 3 adet kuru incir yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Yatmadan Önce: 3 adet kayısı, 3 adet kuru incir yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.

3. GÜN

 • Sabah: 3 adet kayısı, 3 adet kuru erik yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Öğlen: Birer adet domates ve salatalık ile 2 adet biber kullanılarak hazırlanan salata yenir ve yanında 1 bardak su içilir.
 • Akşamüstü: 3 adet kayısı, 3 adet kuru erik yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Yatmadan Önce: 3 adet kayısı, 3 adet kuru erik yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.

4. GÜN

 • Sabah: 3 adet kayısı, 6 adet kuru üzüm yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Öğlen: Birer adet domates salatalık ve küçük boy kuru soğan ile hazırlanan salata yenir ve yanında 1 bardak su içilir.
 • Akşamüstü: 3 adet kayısı, 6 adet kuru üzüm yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.
 • Yatmadan Önce: 3 adet kayısı, 6 adet kuru üzüm yenir ve üzerine 1 bardak su içilir.

Diyet listesine ek olarak gün içerisinde bol su için ve isterseniz şekersiz olarak tüketeceğiniz bitki çaylarından da faydalanın. Kuru kayısı diyetini uygulamadan önce, eğer bir sağlık probleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışın. Diyeti ise dört günden daha uzun süre uygulamamaya özen gösterin. Kuru kayısı diyetini üst üste uygulamak yerine belirli aralıklarla uygulayın.

kuru kayısı kalori

Kuru Kayısının Faydaları

 • Düzenli olarak kuru kayısı tüketmek bağırsak hareketlerini düzene sokarak kabızlığı önler. Eğer ciddi bir kabızlığınız varsa sabah kahvaltıdan önce ılık su ile birlikte 3 adet kadar kuru kayısı yiyebilirsiniz.
 • Kabızlığınız ortadan kalktığında şişkinlik probleminiz de ortadan kalkar.
 • Vitamin ve mineraller açısından zengin olan kuru kayısı özellikle soğuk kış aylarında soğuk algınlığı ve diğer birçok hastalığa karşı bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.
 • Kayısı tam bir cilt dostudur. Cildiniz elastikiyetini arttırır ve varsa cilt lekelerini giderir.
 • Eğer ateşli bir hastalık geçiriyorsanız kayısı suyu içerek ateşinizin biraz olsun düşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kayısı mide, bağırsak, kalp ve karaciğeriniz için de son derece faydalıdır.
 • Vücuttaki yağ depolanmasını önleyerek kilonuzu istediğiniz seviyede tutmanıza yardımcı olur.

kuru kayısı kalori

Kuru Kayısı ile Meyve Aromalı 4 Nefis Tarif

1) Karşı Konulmaz Kuru Kayısı Suyu

Doğal kuru kayısı suyu tarifi evde kolaylıkla uygulanabilir. Üstelik şeker miktarını da istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Tarifteki şeker miktarına sadık kalmasanız bile kayısının içeriğindeki doğal şeker tatlı ihtiyacınızı yeterince karşılar, fazla oranda yapay şeker tüketmenize engel olur. Kuru Kayısı Suyu

2) Üzüm Eşliğinde Kuru Kayısı Hoşafı

Kuru kayısı hoşafı hazırlarken kuru üzümün lezzetinden mutlaka faydalanın. Şeker miktarını isteğinize göre ayarlayabilir, isterseniz hoşafı ilave şeker olmadan da hazırlayabilirsiniz. Kayısı ve üzümün içeriğindeki şeker hoşafa enfes bir tat verir, karanfil ve tarçın ise şeker oranını dengeler. Kuru Kayısı ve Üzüm Hoşafı

3) Kuru Kayısılı Leziz Muhallebi

Püre haline getirilmiş kayısı ile leziz bir muhallebi hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Muhallebinizi hazırlarken kuru kayısının içeriğindeki doğal şeker sayesinde ilave şeker miktarını istediğiniz şekilde azaltabilirsiniz. Bu şekilde kayısı hem muhallebiye ayrı bir lezzet katar, hem de tatlı yerken aldığınız kalori miktarını düşürmenize yardımcı olur. Kuru Kayısılı Muhallebi

4) Hemen Etki Eden Kuru Kayısı Kürü

Kuru kayısı kürü 2 malzeme kullanılarak kolayca hazırlanabilir. Kuru kayısı kürünü tüketmeye başladığınız andan itibaren vücudunuz üzerindeki olumlu etkilerini hissedersiniz. Bu kür sayesinde bağırsak hareketleriniz düzene girer, hazımsızlık sorununuz ortadan kalkar ve kesinlikle kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz. Kayısı Kürü

Kuru kayısı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kayısı Kaç Kalori?

Gün Kurusu Kayısı Hakkında Her Şey

Kayısı ve Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kuru Kayısı Kaç Kalori? 10.07.2018 tarihinde yayınladı.