Kayısı Kaç Kalori?

Kayısı Kaç Kalori? Tarifi

Bağışıklık ve Sindirim Dostu Kayısı Kaç Kalori?

Yemesi çok zahmetsiz olan kayısı, mutfakta pek çok şekilde sağlığa faydalı olmak adına yer alır. Bağırsak problemlerini gidermek için kayısı suyu şeklinde içecek tercihi olarak karşınıza çıkar. Mevsiminde toplanan taze kayısılar hem kurutularak saklanır hem de reçel yapılarak kahvaltıların vazgeçilmez lezzet ve şifa deposu haline gelir.

Tüysüz yüzeyi ve yumuşacık kıvamı ile bir yiyen bir daha yer. Tabi fazla tüketildiği durumda, gün içinde sıkça lavaboya gidebilirsiniz. Bizden söylemesi :) Ölçülü tüketildiğinde hem sindirim sisteminizin hem de kalp sağlığınızın en iyi dostu olur. Özellikle de hamilelik dönemindeki kadınların kayısı tüketmesi, hem kendi sağlığı hem de dünyaya gelecek bebeğin sağlığı için etkili olacaktır. Yükselen kan basıncını önlediği için sakinleştirir.

Vücut direncini koruyan kayısı, aynı zamanda sahip olduğu demirden dolayı, kansızlık için harika bir meyvedir. Ülkemizde ise pek çok şehirde kayısı üretimi yapılmaktadır. Kayısı ve Türkiye söz konusu ise bu yazıda mutlaka Malatya’yı görmelisiniz. Malatya ile ünlenen kayısı, Mersin ve Hatay’da; hatta Marmara’da ve Ege’de en verimli şekilde üretilmektedir.

Kalori hesabı yaparak beslenenler için ve kayısının sahip olduğu kaloriyi merak edenler için kayısı ve kayısı çeşitlerinin kalori bilgilerini hazırladık. En sağlıklı ve lezzetli kayısılı tarifleri de yazının sonuna ekledik. Şifa olması dileği ile…

kayısı kaç kalori

Kayısı Kaç Kalori?

Bu başlık altında dalından taze taze koparılan ve afiyetle tüketilen kayısı meyvesinin kalorisi yer alıyor. Dengeli ve ölçülü beslenenler için; işte merak edilen kalori bilgileri:

 • 1 kayısı kaç kalori sorunuza 10 kalori yanıtını verebiliriz.
 • 1 adet orta boy kayısı ise 14 kalori olacaktır.
 • 50 gram ağırlığındaki kayısı 24 kalori içerir.
 • 1 kilo yaş kayısı kaç kalori sorunuza ise 480 kalori cevabını vereceğiz.
 • Eğer orta bir porsiyon kayısı yerseniz 58 kalori alırsınız.

kayısı kaç kalori

Kayısı Besin Değeri

İçeriğinde bol bol A vitamini bulunduran kayısı, çekirdeğinden meyvesine ve yağına türlü şifalar ile dolu bir meyvedir. Kayısının bu özelliği besin değeri tablosunu yakından incelemeyi gerektirdi. İşte 100 gram kayısı besin değeri incelemesi;

 • Karbonhidrat: 11,12 g
 • Protein: 1,4 g
 • Yağ: 0,39 g
 • Lif: 2 g
 • Kalsiyum: 13 g
 • Vitamin A: 1926 iu
 • Vitamin C: 10 mg
 • Demir: 0,39

Kuru Kayısı Kaç Kalori?

Kayısılar daha sonra da tüketilmek üzere, gün ışığında kurutulur. Kuruyan kayısılar hem kuru yemiş tabaklarında hem de diyet ara öğünlerde afiyetle yenilir. Gün kurusu kayısı kaç kalori dediğinizde hesaplarınızda şu değerleri görebilirsiniz. Öncelikle 1 kuru kayısı kaç kalori sorunuza cevap vererek başlayalım. 1 kuru kayısı yaklaşık 25 kalori içermektedir.

 • Orta boy 1 adet kayısı kaç kalori dediğinizde ise yine 25 kaloriye denk gelecektir.
 • 100 gramlık kuru kayısı tabağı yaklaşık 250 kalori içerir.
 • Orta boy kasede 200 gram kayısı bulunur ve bu 500 kalori demektir.
 • Az porsiyon kuru kayısı ise 30 gramdan oluşur size 75 kalori kazandırır.

Kuru Kayısı Kaç Kalori?

kayısı kaç kalori

Kayısı Çekirdeği Kaç Kalori?

Olgunlaşmış kayısının içindeki çekirdeği, kurutup sonra da kırıp içindeki mucize kuru yemişi yiyenlerden biriyseniz, çok şanslısınız. Çünkü kayısı çekirdeği kanser riskini en aza indiren bir besindir. Ayrıca içinde A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. Tam bir şifa tanesi! Peki kayısı çekirdeğinde kaç kalori bulunur. İşte merak edilen bilgiler:

 • Kayısı çekirdeğinin 1 gramı sadece 6 kaloridir.
 • 1 fincan ağırlığındaki kayısı çekirdeği ise 483 kaloriye sahiptir.
 • Sadece 1 yemek kaşığı tüketmek istediğinizde 60 kalori alabilirsiniz.
 • 1 avuç kayısı çekirdeği ile açlığınızı bastırmak isterseniz de 242 kalori alırsınız.
 • 50 gram kayısı çekirdeği ise size 302 kalori kazandırır.

Ayrıca kayısı çekirdeğinden yağ elde edilmektedir. Kayısı çekirdeği yağı ise cilt problemleri için harika bir bitkisel kaynaklı yağdır. Mutlaka denemelisiniz!

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

1 adet kayısı kaç kalori

Kayısı Çayı Kaç Kalori?

Metabolizmanızı canlandıran kayısı çayını içtiğinizde kaç kalori alırsınız? Şekersiz şekilde tüketilen paket kayısı çaylarında neredeyse hiç kalori yok. Fakat şeker ilaveli kayısı çaylarının bir fincanı neredeyse 10 kalori olacaktır. Eğer diyet beslenmenizde ve spor sonrasında kayısı çayı tüketirseniz, bağırsaklarınızı mutlu edebilirsiniz. Çünkü kayısı çayında bolca antioksidan maddeler yer alır. Bu maddeler sayesinde vücudunuzda toksinler birikmez ve her zaman daha formda olabilirsiniz.

kayısı suyu kaç kalori

Kayısı Suyu Kaç Kalori?

Kayısı suyunun bağırsaklar için etkisi asırlardır bilinmektedir. Kabızlık problemi için birebirdir. Sindirim sistemi dostu olarak hayatınıza alabileceğiniz kayısı suyunda bulunan kalori miktarları şu şekildedir:

 • 200 ml ölçüdeki bir bardak kayısı suyu 88 kalori
 • 100 gramlık ölçüdeki kayısı suyu 44 kalori
 • Bir kasenin çeyreği miktarında içilen kayısı suyu ise 22 kaloridir.
 • 1 kiloluk kayısı suyu ise 440 kalori içerir.

Tarif için: Kayısı Suyu Yapımı

Kayısı Suyu

Kayısı Hoşafı Kaç Kalori?

Kayısı her şekilde metabolizmanızı harekete geçiren bir şifa olmaya devam ediyor. Kayısıların doğranıp su ile kaynatılması ve biraz şeker eklenmesi ile kayısı hoşafı yapılır. Özellikle de Ramazan gecelerinde serinleten bir lezzettir kendisi. Peki kayısı hoşafında kaç kalori bulunur?

 • Küçük bir kase kayısı hoşafı 150 gramdır ve 136 kalori içerir.
 • Orta boy kayısı hoşafı 285 gramdır ve 259 kaloriye sahiptir.
 • Yarım kase kayısı hoşafı ise 140 gramdır içtiğinizde 127 kalori kazandırır.
 • 50 gramlık kayısı hoşafı ise sadece 45 kaloridir.

Tarif için: Kayısı Hoşafı

Kayısı ile Hazırlanan 5 Diyet Tarif

Kayısı ile nefis ve diyet tarifler hazırlamanın mümkün olduğunu bu listemizde görebilirsiniz. Kayısı, size doğanın sunduğu zayıflatıcı ve rahatlatıcı besinleri arasından yalnızca biridir. Kayısının bolca yetiştiği ülkemizde kayısı yememek olmaz değil mi? O halde kayısıyı en sağlıklı şekilde tüketmek için bu tariflere bir göz atın diyoruz. Afiyetle!

1) Diyetlerin Vazgeçilmezi: Kayısılı Yulaf Topları

Son zamanlarda bağırsaklarınız, işleyişine biraz ara verdiyse kayısı ile hazırlanan bu tarifimiz sizi mutlu edecektir. Sindirim problemlerine karşı tüketebileceğiniz en lezzetli ve sağlıklı atıştırmalık bu tarifte gizli desek? Hemen tıklayın ve kayısılı yulaf topları ile metabolizmanızı çalıştırın.

Kayısılı Yulaf Topları

Kayısılı Yulaf Topları

2) İncirli Kayısılı Toplar Çay Saatlerinde Çok Sevilecek

Bu aralar çay keyiflerinde sağlıklı yiyeceklere yer verdiyseniz, bu tarifimiz tam damak zevkinize göre. Kayısı ve incirle hazırlanan diyet toplar size gün boyu enerji verirken, metabolizmanızı bir anda canlandıracak. Denemek için işte tarifimiz:

Şekersiz Sağlıklı Kayısılı Toplar

Şekersiz Sağlıklı Kayısılı Toplar

3) Mucizevi Diyet İçecek: Kayısı Smoothie

Marketlerden aldığınız kayısı suları içinde yoğun miktarda şeker ve tatlandırıcı olduğunu biliyor musunuz? Sağlıklı bir içecek içmek istersen sadece şekerle dolu bir sıvı içiyorsunuz. Bu sağlıksız duruma son vermek için nefis kokusu ve tadıyla kayısı smoothie öneriyoruz. Denemelisiniz!

Kayısı Smoothie

Kayısı Smoothie

4) Şekersiz Kayısılı Mini Atıştırmalık

Hayatımda şekere yer yok diyenler için nefis bir önerimiz daha var. Şekersiz hazırlanan yulaflı ve kayısılı mini atıştırmalıklar sağlıklı ara öğünler için sizi bekliyor. Kahve veya süt ile diyet beslenmenize ekleyebilirsiniz. Denemek istiyorum diyenleri tarifimizde görelim mi?

Şekersiz Kayısılı Mini Atıştırmalık

Kayısılı Fit Toplar

5) Denemeyen Kalmasın: Yulaflı Kayısılı Diyet Kurabiye

Bu lezzeti tadınca, nefis kurabiyeyi daha önce neden denemediniz diye düşünebilirsiniz. Endişe etmeyin. Sağlıklı kurabiye tarifini sizler için buraya bırakıyoruz. Dilediğiniz her an kayısılı ve yulaflı masum tatlıyı deneyebilirsiniz. Geç kalmayın ve tarife tıklayın!

Yulaflı Kayısılı Diyet Kurabiye

Yulaflı Kayısılı Fit Kurabiye

Kayısı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kayısı Faydaları Nelerdir?

Gün Kurusu Kayısı Hakkında Her Şey

Şeftali Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi?

Kuru Kayısının Faydaları – Daha Çok Tüketmeniz İçin 5 Süper Neden

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Kayısı Topları Tarifi
Kayısı Topları2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Kayısı Suyu Tarifi
Kayısı Suyu8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Kayısı Tatlısı Tarifi
Kayısı Tatlısı2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Kayısı Atomu Tarifi
Kayısı Atomu10-12 kişilik, Pişirme yok, 25dk Hazırlama
Kayısı Suyu Tarifi
Kayısı Suyu10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Kayısı Pestili Tarifi
Kayısı Pestili4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 45dk Hazırlama
Kayısı Kompostosu Tarifi
Kayısı Kompostosu2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Kayısı Tatlısı Tarifi
Kayısı Tatlısı6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Tarifler Geri
Videolar Geri