Kayısı Kaç Kalori?

Kayısı Kaç Kalori? Tarifi

Bağışıklık ve Sindirim Dostu Kayısı Kaç Kalori?

Yemesi çok zahmetsiz olan kayısı, mutfakta pek çok şekilde sağlığa faydalı olmak adına yer alır. Bağırsak problemlerini gidermek için kayısı suyu şeklinde içecek tercihi olarak karşınıza çıkar. Mevsiminde toplanan taze kayısılar hem kurutularak saklanır hem de reçel yapılarak kahvaltıların vazgeçilmez lezzet ve şifa deposu haline gelir.

Tüysüz yüzeyi ve yumuşacık kıvamı ile bir yiyen bir daha yer. Tabi fazla tüketildiği durumda, gün içinde sıkça lavaboya gidebilirsiniz. Bizden söylemesi :) Ölçülü tüketildiğinde hem sindirim sisteminizin hem de kalp sağlığınızın en iyi dostu olur. Özellikle de hamilelik dönemindeki kadınların kayısı tüketmesi, hem kendi sağlığı hem de dünyaya gelecek bebeğin sağlığı için etkili olacaktır. Yükselen kan basıncını önlediği için sakinleştirir.

Vücut direncini koruyan kayısı, aynı zamanda sahip olduğu demirden dolayı, kansızlık için harika bir meyvedir. Ülkemizde ise pek çok şehirde kayısı üretimi yapılmaktadır. Kayısı ve Türkiye söz konusu ise bu yazıda mutlaka Malatya’yı görmelisiniz. Malatya ile ünlenen kayısı, Mersin ve Hatay’da; hatta Marmara’da ve Ege’de en verimli şekilde üretilmektedir.

Kalori hesabı yaparak beslenenler için ve kayısının sahip olduğu kaloriyi merak edenler için kayısı ve kayısı çeşitlerinin kalori bilgilerini hazırladık. En sağlıklı ve lezzetli kayısılı tarifleri de yazının sonuna ekledik. Şifa olması dileği ile…

kayısı kaç kalori

Kayısı Kaç Kalori?

Bu başlık altında dalından taze taze koparılan ve afiyetle tüketilen kayısı meyvesinin kalorisi yer alıyor. Dengeli ve ölçülü beslenenler için; işte merak edilen kalori bilgileri:

 • 1 kayısı kaç kalori sorunuza 10 kalori yanıtını verebiliriz.
 • 1 adet orta boy kayısı ise 14 kalori olacaktır.
 • 50 gram ağırlığındaki kayısı 24 kalori içerir.
 • 1 kilo yaş kayısı kaç kalori sorunuza ise 480 kalori cevabını vereceğiz.
 • Eğer orta bir porsiyon kayısı yerseniz 58 kalori alırsınız.

kayısı kaç kalori

Kayısı Besin Değeri

İçeriğinde bol bol A vitamini bulunduran kayısı, çekirdeğinden meyvesine ve yağına türlü şifalar ile dolu bir meyvedir. Kayısının bu özelliği besin değeri tablosunu yakından incelemeyi gerektirdi. İşte 100 gram kayısı besin değeri incelemesi;

 • Karbonhidrat: 11,12 g
 • Protein: 1,4 g
 • Yağ: 0,39 g
 • Lif: 2 g
 • Kalsiyum: 13 g
 • Vitamin A: 1926 iu
 • Vitamin C: 10 mg
 • Demir: 0,39

Kuru Kayısı Kaç Kalori?

Kayısılar daha sonra da tüketilmek üzere, gün ışığında kurutulur. Kuruyan kayısılar hem kuru yemiş tabaklarında hem de diyet ara öğünlerde afiyetle yenilir. Gün kurusu kayısı kaç kalori dediğinizde hesaplarınızda şu değerleri görebilirsiniz. Öncelikle 1 kuru kayısı kaç kalori sorunuza cevap vererek başlayalım. 1 kuru kayısı yaklaşık 25 kalori içermektedir.

 • Orta boy 1 adet kayısı kaç kalori dediğinizde ise yine 25 kaloriye denk gelecektir.
 • 100 gramlık kuru kayısı tabağı yaklaşık 250 kalori içerir.
 • Orta boy kasede 200 gram kayısı bulunur ve bu 500 kalori demektir.
 • Az porsiyon kuru kayısı ise 30 gramdan oluşur size 75 kalori kazandırır.

Kuru Kayısı Kaç Kalori?

kayısı kaç kalori

Kayısı Çekirdeği Kaç Kalori?

Olgunlaşmış kayısının içindeki çekirdeği, kurutup sonra da kırıp içindeki mucize kuru yemişi yiyenlerden biriyseniz, çok şanslısınız. Çünkü kayısı çekirdeği kanser riskini en aza indiren bir besindir. Ayrıca içinde A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. Tam bir şifa tanesi! Peki kayısı çekirdeğinde kaç kalori bulunur. İşte merak edilen bilgiler:

 • Kayısı çekirdeğinin 1 gramı sadece 6 kaloridir.
 • 1 fincan ağırlığındaki kayısı çekirdeği ise 483 kaloriye sahiptir.
 • Sadece 1 yemek kaşığı tüketmek istediğinizde 60 kalori alabilirsiniz.
 • 1 avuç kayısı çekirdeği ile açlığınızı bastırmak isterseniz de 242 kalori alırsınız.
 • 50 gram kayısı çekirdeği ise size 302 kalori kazandırır.

Ayrıca kayısı çekirdeğinden yağ elde edilmektedir. Kayısı çekirdeği yağı ise cilt problemleri için harika bir bitkisel kaynaklı yağdır. Mutlaka denemelisiniz!

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

1 adet kayısı kaç kalori

Kayısı Çayı Kaç Kalori?

Metabolizmanızı canlandıran kayısı çayını içtiğinizde kaç kalori alırsınız? Şekersiz şekilde tüketilen paket kayısı çaylarında neredeyse hiç kalori yok. Fakat şeker ilaveli kayısı çaylarının bir fincanı neredeyse 10 kalori olacaktır. Eğer diyet beslenmenizde ve spor sonrasında kayısı çayı tüketirseniz, bağırsaklarınızı mutlu edebilirsiniz. Çünkü kayısı çayında bolca antioksidan maddeler yer alır. Bu maddeler sayesinde vücudunuzda toksinler birikmez ve her zaman daha formda olabilirsiniz.

kayısı suyu kaç kalori

Kayısı Suyu Kaç Kalori?

Kayısı suyunun bağırsaklar için etkisi asırlardır bilinmektedir. Kabızlık problemi için birebirdir. Sindirim sistemi dostu olarak hayatınıza alabileceğiniz kayısı suyunda bulunan kalori miktarları şu şekildedir:

 • 200 ml ölçüdeki bir bardak kayısı suyu 88 kalori
 • 100 gramlık ölçüdeki kayısı suyu 44 kalori
 • Bir kasenin çeyreği miktarında içilen kayısı suyu ise 22 kaloridir.
 • 1 kiloluk kayısı suyu ise 440 kalori içerir.

Tarif için: Kayısı Suyu Yapımı

Kayısı Suyu

Kayısı Hoşafı Kaç Kalori?

Kayısı her şekilde metabolizmanızı harekete geçiren bir şifa olmaya devam ediyor. Kayısıların doğranıp su ile kaynatılması ve biraz şeker eklenmesi ile kayısı hoşafı yapılır. Özellikle de Ramazan gecelerinde serinleten bir lezzettir kendisi. Peki kayısı hoşafında kaç kalori bulunur?

 • Küçük bir kase kayısı hoşafı 150 gramdır ve 136 kalori içerir.
 • Orta boy kayısı hoşafı 285 gramdır ve 259 kaloriye sahiptir.
 • Yarım kase kayısı hoşafı ise 140 gramdır içtiğinizde 127 kalori kazandırır.
 • 50 gramlık kayısı hoşafı ise sadece 45 kaloridir.

Tarif için: Kayısı Hoşafı

Kayısı ile Hazırlanan 5 Diyet Tarif

Kayısı ile nefis ve diyet tarifler hazırlamanın mümkün olduğunu bu listemizde görebilirsiniz. Kayısı, size doğanın sunduğu zayıflatıcı ve rahatlatıcı besinleri arasından yalnızca biridir. Kayısının bolca yetiştiği ülkemizde kayısı yememek olmaz değil mi? O halde kayısıyı en sağlıklı şekilde tüketmek için bu tariflere bir göz atın diyoruz. Afiyetle!

1) Diyetlerin Vazgeçilmezi: Kayısılı Yulaf Topları

Son zamanlarda bağırsaklarınız, işleyişine biraz ara verdiyse kayısı ile hazırlanan bu tarifimiz sizi mutlu edecektir. Sindirim problemlerine karşı tüketebileceğiniz en lezzetli ve sağlıklı atıştırmalık bu tarifte gizli desek? Hemen tıklayın ve kayısılı yulaf topları ile metabolizmanızı çalıştırın.

Kayısılı Yulaf Topları

Kayısılı Yulaf Topları

2) İncirli Kayısılı Toplar Çay Saatlerinde Çok Sevilecek

Bu aralar çay keyiflerinde sağlıklı yiyeceklere yer verdiyseniz, bu tarifimiz tam damak zevkinize göre. Kayısı ve incirle hazırlanan diyet toplar size gün boyu enerji verirken, metabolizmanızı bir anda canlandıracak. Denemek için işte tarifimiz:

Şekersiz Sağlıklı Kayısılı Toplar

Şekersiz Sağlıklı Kayısılı Toplar

3) Mucizevi Diyet İçecek: Kayısı Smoothie

Marketlerden aldığınız kayısı suları içinde yoğun miktarda şeker ve tatlandırıcı olduğunu biliyor musunuz? Sağlıklı bir içecek içmek istersen sadece şekerle dolu bir sıvı içiyorsunuz. Bu sağlıksız duruma son vermek için nefis kokusu ve tadıyla kayısı smoothie öneriyoruz. Denemelisiniz!

Kayısı Smoothie

Kayısı Smoothie

4) Şekersiz Kayısılı Mini Atıştırmalık

Hayatımda şekere yer yok diyenler için nefis bir önerimiz daha var. Şekersiz hazırlanan yulaflı ve kayısılı mini atıştırmalıklar sağlıklı ara öğünler için sizi bekliyor. Kahve veya süt ile diyet beslenmenize ekleyebilirsiniz. Denemek istiyorum diyenleri tarifimizde görelim mi?

Şekersiz Kayısılı Mini Atıştırmalık

Kayısılı Fit Toplar

5) Denemeyen Kalmasın: Yulaflı Kayısılı Diyet Kurabiye

Bu lezzeti tadınca, nefis kurabiyeyi daha önce neden denemediniz diye düşünebilirsiniz. Endişe etmeyin. Sağlıklı kurabiye tarifini sizler için buraya bırakıyoruz. Dilediğiniz her an kayısılı ve yulaflı masum tatlıyı deneyebilirsiniz. Geç kalmayın ve tarife tıklayın!

Yulaflı Kayısılı Diyet Kurabiye

Yulaflı Kayısılı Fit Kurabiye

Kayısı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kayısı Faydaları Nelerdir?

Gün Kurusu Kayısı Hakkında Her Şey

Şeftali Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi?

Kuru Kayısının Faydaları – Daha Çok Tüketmeniz İçin 5 Süper Neden

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Kraliçesi Tarifi
Kalori Kraliçesi10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama121
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama6
Kayısı Tatlısı Tarifi
Kayısı Tatlısı4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Kayısı Topları Tarifi
Kayısı Topları2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama92
Kayısı Suyu Tarifi
Kayısı Suyu12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama1101
Kayısı Tatlısı Tarifi
Kayısı Tatlısı4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama79
Kayısı Hoşafı Tarifi
Kayısı Hoşafı6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama42
Kayısı Tatlısı Tarifi
Kayısı Tatlısı2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama5
Kayısı Suyu Tarifi
Kayısı Suyu8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama139
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri