Kilo Aldıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Almanın Püf Noktaları

Dikkat! Bu Yazı Yüksek Kalori İçerir

Dünyada obezitenin giderek yayılma problemine karşı kilo alamamak da önemli sağlık problemlerinden biri haline gelmektedir. Genetik olabileceği gibi psikolojik olarak gelişen yeme problemleri sonucu da ortaya çıkan zayıflık birçok sağlık sorununu da yanında getirmektedir. Aşırı zayıflık durumunda kemik erimesi, organlarda hasar, kalp ritminde bozukluk, saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, doğurganlık ve hamilelikte problemler görülebilmektedir. Estetik olarak duruş bozukluklarına sebep olan zayıflık antidepresan ilaçların, şeker hastalığının ve tiroid fonksiyon bozukluklarının sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Sağlıklı kilo almak için en önemli koşul öğünlerin düzenli olmasıdır. Yeme alışkanlıkları bozukluğunun en büyük göstergesi öğün atlanmasıdır. Öğünleri düzenlemek ve hedef koyarak programlı bir beslenme düzeni oturtmak büyük önem taşır. Zayıf bireylerin mide kapasiteleri de normal bireylere göre küçüktür. Bu yüzden mideyi anahtar niteliğindeki sağlıklı kilo aldıran besinlerle doldurmak sağlıklı kilo alımı için önemlidir.

Küçük porsiyon miktarına sahip yağ, protein ve karbonhidrat açısından zengin öğünler önerilmektedir. Yemeklerle birlikte sıvı tüketimi azaltılmalı, yemek öncesi sıvı alınması kesilmelidir. Sağlıklı kilo aldırıcı beslenme programına hafif aktiviteler içeren kas geliştirici egzersiz programları dâhil edilmelidir. Ayrıca kilo aldırıcı balık yağı besin destekleri de doktor kontrolünde alınabilir.

Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

1) Kırmızı Et

Kilo almak isteyenler için iyi bir protein kaynağıdır. Haftada birkaç kez kırmızı et tüketimi kas kütlesinde artış sağlayabilir. Protein ağırlıklı besinler kilo aldıran şeylerin başında gelir.

2) Doğal Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi kilo aldırıcı besinlerden biridir. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi neredeyse dört gram protein ve 100 kalori içerir. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir.

3) Tam Yağlı Süt ve Süt Ürünleri

Yüksek kalorisi ve besin değerleri ile tam yağlı süt kilo almayı sağlayan bir diğer besindir.

4) Tam Tahıllı Ekmekler

Uzun süreli enerji kaynağı olan tam tahıllı ekmekler içerdikleri vitaminlerle de kilo alma sürecini destekler.

5) Bitkisel Yağlar

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı yemeklerde ve salatalarda kullanılarak kalori değerlerini arttırıcı etki gösterir.

6) Kuru Yemişler

Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar ve kuru kayısı, kuru incir, kuru erik gibi kuru meyveler ara öğünlerde nem kilo aldırıcı hem de sağlıklı atıştırmalıklardır.

7) Patates

Patates de hem lezzeti hem de yüksek kalori içeriği ile kilo aldırıcı besinler listesi içinde yer almaktadır.

Bebekler İçin Kilo Aldırıcı Mama

 • Sağlıklı besleme ile bebeklerinizin ideal kilolarında olması mümkündür. Ancak bazı bebeklerde iştah problemi olduğundan istenilen kiloya ulaşmak mümkün olmayabilir.
 • Bebekler için evde hazırlanan kilo aldırıcı mamalar yapılabildiği gibi kilo aldıran hazır mamalar da kullanılabilir.
 • Hazır mamalar kullanılırken mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda mama satın almanız bebeğinizin sağlıklı gelişimi için oldukça önemli ve gereklidir.

Kilo Aldırıcı Vitaminler Hangileri?

 • C vitaminin metabolizmayı düzenleyici etkisi kilo alımına yardımcı olmaktadır. Vücutta depolanmayan C vitamininin düzenli olarak tüketilmesi iştahı arttırıcı etkiye de sahiptir. Ancak C vitamininin önerilenden fazlası mide ve bağırsak bozukluklarına neden olabilir. Belirli ölçülerde tüketilmesinde fayda vardır.
 • Sağlıklı kemik gelişimi için önemli bir vitamin olan D vitamini, kilo almaya özellikle de hamilelik döneminde kilo problemi yaşayanlara faydalıdır.
 • Su da çözülen bir vitamin olan tiamin ise iştah açıcıdır. İştah problemi yaşayanlar için mükemmel bir çözümdür.

Kilo Aldırıcı Şifalı Bitkiler

1) Çemen Otu

Çemen otu, östrojen hormonuna benzer özellikler taşıyan kilo almayı sağlayan bitkiler arasındadır. Kan şekerini düzenler ve çemen otu tohumları kullanılarak hazırlanan çay sabah ve öğle saatlerinde içildiğinde iştah arttırıcı özelliğe sahiptir.

2) Karahindiba

İştah açıcı bir diğer bitki ise karahindibadır. Karahindiba çiçekleri ile demlenen çay sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa tüketilebilir.

3) Kantaron

Hızlı bir şekilde kilo almayı sağlayan kantaron bitkisi de vücuda alınan besinlerin doğru bir şekilde kullanılmasını sağlar. Mide asitlerini düzenleyerek iştahı kontrol eder.

Kilo Aldırıcı Meyveler

 • Tropikal meyveler özellikle mango, muz, ananas ve avokado gibi meyveler yüksek kalorileri ile enerji vericidir.
 • Yine tropikal bir meyve olan passiflora da kilo almada etkin bir meyve çeşididir.
 • Bunların yanı sıra üzüm, incir, kayısı gibi meyveler özellikle kuru olarak tüketildiklerinde yüksek enerji içermektedir.
 • Çilek, yaban böğürtleni karadut gibi meyveler ve karpuz, kavun gibi yüksek şeker içeren meyveler kilo alma konusunda etkin bir diğer meyve grubudur.
 • Meyvelerden yapılan reçel, komposto ve marmelatlar da kilo aldırıcı karbonhidratlar içerdiğinden dolayı tüketilebilir.

 

Kilo Aldırıcı Karışımlar

 • Kilo aldırıcı karışımlar arasında birinci sırayı üzüm pekmezi, tahin, fındık ve ceviz ile hazırlanan tahin pekmez karışımı alır. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ ve vitamin içeren bu karışımdan günde 3 yemek kaşığı tüketilmesi kilo almayı kolaylaştırmaktadır.
 • Ballı muzlu süt karışımı hem sağlıklı hem de yüksek kalorilidir. Yatmadan önce tüketilmesi önerilen bu karışım ile kilo almak mümkündür.
 • Süt, avokado, fıstık ezmesi, çikolata sosu, muz ve yulaf ezmesi kullanılarak hazırlanan bu enerji deposu karışım ise ara öğünlerde tüketilebilir.
 • Sağlıklı bir beslenme programına ek olarak tüketilen kilo aldırıcı kürler öğün yerine geçmemelidir. Öğün aralarında ya da yatmadan önce kullanılmalıdır.

Kilo Aldıran Çaylar

 • İştah açıcı özelliklerinden dolayı kilo almayı kolaylaştıran bitki çayları arasında devedikeni, kırmızı kantaron, karahindiba, çemen otu, kısa Mahmut, eğir kökü, kimyan tohumu, enginar yaprağı, melek otu kökü, nane yaprağı, pelin otu, peygamber çiçeği, mübarek dikeni, turunç kabuğu çayları yer almaktadır.
 • Yemeklerden yarım saat önce günde 2-3 kez kullanılabilen bu bitki çayları iştah açarak gıda alımını arttırır ve kilo almayı destekler.

Kilo Aldırıcı İçecekler

Yüksek kalorili ve lezzetli olmaları nedeniyle kilo alma sürecinde etkin olan kilo aldırıcı içecekler kolay ve pratik şekilde yapılır:

 • Muz, hurma, ceviz, bal ve süt kullanılarak hazırlanan hurmalı kilo aldırıcı süt karışımı nefis tadı ile kilo almak isteyenlere muhteşem bir aroma sunar.
 • Ananas kullanılarak yapılan ananaslı süte eklenen kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm içeceğin kalorisini arttırarak muhteşem bir lezzete ev sahipliği yapar.
 • Süt yerine yoğurt kullanılarak da hazırlanabilen bu yüksek kalorili içecekler ara öğünlerin vazgeçilmez kilo aldırıcı içeceklerindendir. Kahveyi süt ve bal ile içmek, çayı şeker yerine pekmez ya da bal ile tatlandırmak sağlıklı kilo almak için pratik bilgilerdendir.

  

Kilo Aldırıcı Macun

 • Vücudun bağışıklık sistemini arttırarak hastalıklara karşı direnç sağlayan baharatlarla karıştırılarak elde edilen macunlar kilo almayı da kolaylaştırır.
 • İştah arttırıcı özelliğe sahip olan kilo aldırıcı macun için Hint safranı, zencefil ve bal kullanılmaktadır.
 • Safran ve zencefilin antioksidan etkileri vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesini destekler ve aynı zamanda iştah kontrolü sağlar.

Kilo Aldırıcı Diyet

Kilo aldırıcı diyet listesinde en önemli öğün kahvaltıdır.

 • Kahvaltı öğününde tahıllı ekmek, peynir, zeytin, domates, salatalık ve yeşillikler, yumurta ve 1 bardak süt ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketilmelidir. 1 yemek kaşığı tahin pekmez karışımı ile 1 tatlı kaşı tereyağı ile bal kahvaltıyı tamamlamaktadır.
 • Ara öğünlerde genel olarak kuru meyve yağlı tohumlar tüketilmesi önerilir. Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir ile ceviz, fındık, badem ya da fıstık ara öğün atıştırmalıklarıdır.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde et, tavuk balık, kuru baklagil yemeklerinden biri ana yemek olarak seçilebilir. Ana yemeğe pilav ya da makarnanın eşlik etmesi, salata, yoğurt ve yemek sonrası meyve ya da sütlü tatlı tüketilmesi önerilmektedir.

kilo aldırıcı

Kilo Aldırıcı Bitkisel Ürünler

 • Kilo aldırıcı bitkisel ürünlerin ana mantığı iştah açıcı olmaları ya da metabolizmayı yavaşlatıcı etki göstermeleridir. Kilo aldırıcı ilaç kullanımı doktor kontrolü altında yapılmalıdır.
 • İlaçların metabolizmayı nasıl etkilediği ve kişinin bu ilaçlara karşı vücudunun nasıl tepki göstereceği bilinmemektedir.
 • Aynı şekilde satışa sunulan kilo aldırıcı toz ve kilo aldırıcı besin takviyesi kullanımı da zararlı olabilir ve mutlaka doktora danışılarak kullanılması gereklidir.

Kilo Aldırıcı Beslenme Programı

 • Kilo aldırıcı program için 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğünlü bir beslenme uygulanmalıdır. Öğünler arasında maksimum üçer saatlik boşluklar olmalı ve öğünler öncesinde su içilmesi kesilmelidir.
 • Kilo aldırıcı kalorisi yüksek besinler içeren beslenme programının günlük kalorisi yaklaşık 3500 kalori civarında olmalıdır. Ana öğünlerin kalori miktarı 650 ile 800 arasında ara öğünlerin ise 300-350 kalori civarında olması önerilmektedir.
 • Makarna ve pilav gibi kilo aldırıcı yemekler öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka yer almalıdır. Kilo aldırıcı protein içeren et, tavuk, balık ya da kuru baklagil yemekleri kilo aldırıcı programın olmazsa olmaz protein kaynaklarıdır.
 • Ceviz, fındık, badem, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir gibi kilo aldırıcı gıdalar ara öğünlerde önerilen miktarlarda tüketilmelidir.

Çocuklara Kilo Aldırıcı Yiyecekler

1) Hem Lezzetli Hem Sağlıklı Havuçlu Toplar

Havuç ve tarçının lezzet ortaklığı ile hazırlanan havuç topları hem kalorili hem de sağlıklı bir tariftir. Havuç topları

Hindistan Cevizli Havuçlu Toplar

2) Hazırlarını pek de sağlıklı bulmayanlara ev yapımı hamburger

Hazır hamburgerleri pek sağlıklı bulmuyorsanız kalorisi yüksek, kilo aldıran bu yiyeceği çocuklara evde hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı hamburger tarifi

 

Hamburger Köftesi Tarifi, Püf Noktalarıyla

 

Bebekler İçin Kilo Aldırıcı 3 Mama Tarifi

1) Sağlıklı Bebekler için Pekmezli Mama

Zeytinyağı, pekmez, su ve un ile hazırlanan kilo aldırıcı mama bebeğinizin sağlıklı kilo almasını sağlar.

Kilo Aldırıcı Mama

Kilo Aldırıcı Mama

2) Hurma ve İrmiğin Muhteşem Buluşması

Hurma, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm ve irmik kullanılarak hazırlanan bu besleyici mama kilo problemi olan bebeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayarak kilo alımının hızlandırır.

Kilo Aldırıcı Mama

Kilo Aldırıcı Mama

İştah Açıcı Besinler Nelerdir?

İştahsızlık Neden Olur? Ne İyi Gelir? Evde İştah Açan Doğal Çözümler

Kilo Alma Programı, Sağlıklı Kilo Aldıran 4 Diyet Listesi

Kilo Almanın Yolları Erkekler ve Kadınlar İçin Etkili Yöntemler

Sağlıklı Beslenmek İstiyorum Diyorsanız Bu 6 Besini Mutlaka Tüketin!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kilo Aldıran Muhallebi Tarifi
Kilo Aldıran Muhallebi1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama117
Kilo Aldıran Sağlıklı Sebze Çorbası Tarifi
Kilo Aldıran Sağlıklı Sebze Çorbası1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama45
Kilo Aldıran Bebek Kahvaltısı Tarifi
Kilo Aldıran Bebek Kahvaltısı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama206
Kilo Aldıran Çorba (+7 Ay) Tarifi
Kilo Aldıran Çorba (+7 Ay)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama72
Kilo Aldıran Sabah Kahvaltısı (+8) Tarifi
Kilo Aldıran Sabah Kahvaltısı (+8)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama124
Kilo Aldıran Çorba (+6ay) Tarifi
Kilo Aldıran Çorba (+6ay)1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama430
Kilo Aldıran Tarif (Kesin Sonuç) Tarifi
Kilo Aldıran Tarif (Kesin Sonuç)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama444
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif Tarifi
Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

Sebze yemekleri; faydaları, mideye iyi gelen yanı ve lezzeti ile bizim sofralarımızda çok yer eder.…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi
Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi

Bazen vakit darlığından bazen de lezzetinin her zaman garanti olmasından börek yaparken akla gelen ilk…

Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri

Anadolu Mutfağının Kutlama Yemeği Keşkek Kaç Kalori? Pek çok yörede çeşitli tariflerde hazırlanan keşkek, özellikle…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi
Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi

Doğası, denizi, kültürü sayesinde mutfağında farklı yemeklerin piştiği Giresun'un nefis lezzetlerine davetlisiniz. Zengin doğa şartlarından…

Tarifler Geri
Videolar Geri