Sağlıklı Beslenmek İstiyorum Diyorsanız Bu 6 Besini Mutlaka Tüketin!

7 puan, ortalama: 4,86 7 puan, ortalama: 4,86 7 puan, ortalama: 4,86 7 puan, ortalama: 4,86 7 puan, ortalama: 4,86 (7 oy, ortalama: 4,86 / 5)
Sağlıklı Beslenmek İstiyorum Diyorsanız Bu 6 Besini Mutlaka Tüketin! Tarifi

Hızlı ve Sağlıklı Beslenmek İçin

İhtiyacınız Olan En Mühim 6 Yiyecek

Sağlıklı beslenmek özellikle son yıllarda hepimiz için önem kazanmış durumda. İş ya da okul hayatının yoğunluğu, hareketlerin sınırlanması, spor için ayrılan vaktin kısıtlı olması ve buna benzer birçok neden, beraberinde sağlıklı beslenmeyi getiriyor.

Hepimiz zaman zaman kilolarımızdan şikayetçi oluyoruz ve pratik çözüm arayışına giriyoruz. Aynı zamanda mevsimsel geçişlere bağlı olarak halsizlik, stres, direnç düşüklüğü ve depresyon gibi ruh halleri yaşayabiliyoruz. Siz de hem pratik hem de sağlıklı beslenmek istiyorum diyorsanız gelin, bu yazıya birlikte bakalım!

Hazır gıdaların hayatımıza girmesi ile birlikte artan kilo problemleri hemen hemen her yaştan bireyi daha sağlıklı, yağ oranı daha düşük ve daha az kalorili besinlere yönlendiriyor. Ancak çoğu zaman besinleri az tüketmek ile besinleri sağlıklı olarak tüketmek kavramlarını karıştırıyoruz. Fakat bu sorunu ortadan kaldırmak hem çok kolay hem de oldukça eğlenceli. O halde sağlıklı bir yaşam için yardımcı olacak besinleri inceleyelim!

sağlıklı beslenme

1) Enginar

 • Sıcak mevsimlerin habercisi ve kendine has stili ile faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz enginar, özellikle yüksek lif oranı ve zengin bir protein kaynağı olması açısından oldukça önemli bir besin.
 • Karaciğer dostu enginarı, kısa zamanda farklı yöntemler uygulayarak tüketebiliriz.
 • Siz de tükettiğiniz besin hem göze hem de damağa hitap etsin istiyorsanız sağlıklı besinler listenize enginarı mutlaka eklemelisiniz.
 • Ancak tabii ki her besinde olduğu gibi enginarı da aşırı tükenmekten kaçınmakta fayda var.

Detaylı bilgi için: Enginarın Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Soyulur, Pişirilir?

enginar

2) Brokoli

 • Vitamin, kalsiyum ve protein açısından zengin olan ve özellikle çocukların tüketmekten pek hoşlanmadığı brokoli, aslında sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli gıdalar arasında.
 • Kış aylarının gelmesi ile birlikte kilo alımını bir nebze dengelemek istiyorsanız, brokoliyi öğünlerinize ekleyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda çok kısa bir sürede farklı tarifler ile tüketebileceğiniz brokoli, kalori açısından oldukça düşük ve diyet programları için de uygulanabilir.

Detaylı bilgi için: Brokoli Faydaları: Sapından Suyuna Tüm Faydaları

brokoli

3) Badem

 • İş veya okul hayatı çoğu zaman öğün atlamamıza ve dengesiz beslenmemize neden olabiliyor. Zamanın kısıtlı olması ya da uygun ortamın sağlanamaması, zahmetsiz ve kolay erişilebilir besinleri de beraberinde getiriyor.
 • Genellikle atıştırmalık olarak fakat çoğu zaman doyuruculuğu ile bilinen badem, işte tam da bu duruma çözüm olacak nitelikte.
 • Siz de ister sabah uyandığınızda, ister akşamüzeri ara öğün olarak protein oranı yüksek bademi rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Aynı zamanda tatlılarda ya da ana yemeklerde kullanabileceğimiz badem, protein açısından oldukça zengin bir besin.

Detaylı bilgi için: Bademin Faydaları Nelerdir?

badem

4) Kinoa

 • Sağlıklı beslenmek istiyorum ve aynı zamanda farklı seçenekler de arıyorum diyorsanız, kinoa tam size göre!
 • Diğer besinlere kıyasla ekonomik açıdan biraz daha üst seviyede olmasına rağmen, kinoayı hem sağlık hem de dengeli beslenme açısından diyet programlarına da dahil edebileceğiniz gibi, aperitif olarak tüketmeniz de mümkün.
 • Üstelik çok kısa sürede haşlayarak dilediğiniz pratik tarife uyarlayabilirsiniz, seçim sizin!

Detaylı bilgi için: Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır? 8 Kinoalı Diyet Tarifi

kinoa

5) Avokado

 • Tropikal besinler arasında belki de hızlı kilo verdirmeye en iyi yardımcı avokado, metabolizma hızını arttırıcı özelliği sayesinde çoğu modern tarifin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda.
 • Eğer avokadoyu daha önce hiç tüketmediyseniz ve nasıl tüketileceği konusunda da biraz tereddüt yaşıyorsanız tüm sorularınızı bir kenara bırakın ve kendi damak tadınıza uyabilecek tarifler ile avokadonun tadını çıkarmaya bakın!
 • Yüksek lif oranı ve iştah kesici özelliği sayesinde bu besini diyet programlarınıza da rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Avokado Nasıl Yenir? Olgunlaştırılır, Saklanır? Faydaları Nelerdir?

avokado

6) Mercimek

 • Son yıllarda oldukça popülerleşen vegan beslenme tarzı her ne kadar zaman isteyen ve özen gösterilmesi gereken bir beslenme türü olsa da, gündelik hayat içerisinde de vegan beslenmek mümkün.
 • Özellikle et ve et ürünleri tüketmiyorsanız, içeriğindeki protein oranı ile mercimeği tercih edebilirsiniz.
 • Çorbalardan ana yemeklere geniş yelpazede tüketebileceğiniz kırmızı, yeşil ya da sarı mercimeği, hem görsellik hem de lezzet bakımından salatalarda da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

İçeriği En Zengin Kuru Baklagil Kırmızı Mercimek ve Faydaları

Yeşil Mercimek Faydaları, Kalori, Protein ve Besin Değeri

kırmızı mercimek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sağlıklı Beslenmek İstiyorum Diyorsanız Bu 6 Besini Mutlaka Tüketin! 23.01.2019 tarihinde yayınladı.