Koç Yumurtası Nasıl Pişirilir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Düşük Kalorili Demir Deposu

Koç Yumurtası

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etleri dışındaki organ ve diğer uzuvları olan sakatatlar, akciğer, karaciğer, yürek, uykuluk, paça, kelle, işkembe, dil, böbrek, dalak, beyin, bağırsak ve koç yumurtasından oluşur.

Anadolu topraklarında köklü bir geçmişe sahip olan sakatatlar lezzeti ve yüksek besin değeri ile dikkat çeker. Sakatatların en büyük özelliği taze olarak tüketilmesi gerekliliğidir. Buzdolabında en fazla iki gün bekletildikten sonra tüketilmesi önerilen sakatatlar uzun süre muhafaza edildiğinde besleyici değerini kaybeder ve vücuda zararlı etkiler yaratabilir. Sakatatlar arasında gerek şekli gerekse işlevi nedeniyle en çok merak uyandıran ise koç yumurtasıdır.

Koç Yumurtası Nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yumurtalıkları olan koç yumurtası, hayvan kesildikten sonra pişirilmek için hazırlanır ve satışa sunulur. Genellikle sakatatçılarda bulunan koç yumurtası, kaygan ve ıslak görünüme sahip beyaz renkli yumuşak dokuda bir organdır.

Üzerinde saydam bir tabaka halinde zarı bulunan koç yumurtası kesildiği hayvan çeşidine göre farklı ağırlıklara sahiptir. Erkek koyunlarda bulunan koç yumurtası yaklaşık olarak 100-150 gram ağırlığa sahipken dana koç yumurtası yaklaşık 1-1,5 kilogram ağırlığındadır.

Genelde ara sıcak ve meze yapımında yaygın olarak kullanılan koç yumurtasının yemeği de oldukça lezzetlidir. Koyundan elde edilen koç yumurtası daha yumuşak ve daha küçük olduğundan dolayı dana koç yumurtasına oranla daha çok tercih edilir. Koç yumurtası yemenin cinsel gücü artırdığına dair söylentiler olmasına rağmen bilimsel olarak bu söylentilerin bir geçerliliği yoktur.

koç yumurtası

Koç Yumurtası Besin Değeri ve Kalorisi

Tüm sakatat çeşitlerinde olduğu gibi koç yumurtası da kolesterol açısından zengin bir besindir. Bu nedenle yüksek kolesterol problemi olanların, kalp ve damar hastalığına sahip olanların ve ileri yaştaki bireylerin koç yumurtası tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

100 gram koç yumurtası yaklaşık 109 kaloridir. Diğer sakatatlara göre oldukça düşük kalorili olan besin yüksek oranda A vitamini ve B12 vitamini içerir. Bunlara ek olarak yüksek oranda folik asit, riboflavin, B6 vitamini, B5 vitamini ve niasin içeren koç yumurtası bakır, selenyum, fosfor ve demir mineralleri açısından da zengindir. Diğer sakatatlara oranla yağ içeriği düşük olan koç yumurtası protein açısından oldukça iyi bir kaynaktır.

Peki, koç yumurtası sperm artırır mı? Spermlerin üretildiği ve muhafaza edildiği bir organ olduğundan dolayı koç yumurtasının cinsel gücü artırdığı düşünülür. Ancak koç yumurtasının böyle bir özelliği olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Yüksek protein, vitamin ve mineral içeriğinden dolayı vücudun tüm sistemlerinde olduğu gibi üreme sitemine de faydaları olabilir.

koç yumurtası
www.altinbicakfoods.com.tr

Koç Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek oranda demir içeren koç yumurtası özellikle anemi hastaları tarafından tüketilmelidir. Kansızlığı önleyici etkisi ile dikkat çeken besin, iyi kalite demir kaynağıdır.
  • Yüksek oranda protein içerdiğinden dolayı uzun süre tok tutucu etki gösterir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır. Bu etkilerinden dolayı zayıflamaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek protein içermesi kas kitlesinin korunmasını da destekler.
  • Yüksek oranda kolin içeren koç yumurtası, sinir isteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Hafızayı güçlendirici etki sağlar.
  • Kan şekerini yavaş yavaş yükseltmesi nedeniyle şeker hastaları için önerilen koç yumurtasının faydaları arasında sindirim sistemini düzenleyici etkisi de sayılabilir.
  • Ete göre daha az tercih edilen bir besin maddesi olduğu için ekonomik olan koç yumurtası fiyatı düşük en iyi protein kaynağıdır.
  • İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller nedeniyle besleyici bir değere sahip olan koç yumurtası bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur.

Koç Yumurtası Yenir Mi?

Bazı kişiler tarafından görünümü ve fonksiyonu nedeniyle tüketilmek istenmeyen koç yumurtası aslında oldukça lezzetli bir besindir. Bazı kültürlerde ya da dini inanışlarda yenmesi hoş karşılanmayan koç yumurtası ülkemizde sevilerek tüketilen bir besindir. Bazı kültürlerde ise koç yumurtası aile büyüklerine veya rütbe olarak büyüklere ikram edilir.

İslam dini açısından tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan besin, özellikle kurban kesimlerinden sonra yaygın olarak tüketilir. Sakatatçılardan kilo ile satın alınan koç yumurtasının karaciğer ya da böbrek kadar sık tüketilmemesinin sebebi nasıl pişirileceğinin bilinmiyor olmasıdır. Usulüne uygun olarak pişirilen besin, lezzetli ve besleyicidir.

Koç yumurtası besin değeri açısından yüksek bir besindir ve sağlıklı beslenme programında tüketilmesi önerilen sakatat çeşitlerinden biridir. Ancak yüksek oranda vitamin ve mineral içeriğinden dolayı aşırı sakatat tüketimi sağlık problemlerine yol açabilir. Sağlıklı bir beslenme programında ayda bir iki kez koç yumurtası tüketimi önerilir. Yağda eriyen A, D, E ve K vitamini açısından zengin olan koç yumurtası yüksek oranda tüketildiğinde karaciğer yağlanmasına ve kolesterolün yükselmesine neden olabilir.

koç yumurtası nasıl temizlenir
www.altinbicakfoods.com.tr

Koç Yumurtası Nasıl Temizlenir?

Koç yumurtası pişirilmeden önce bazı işlemlerden geçirilmelidir. Özellikle dış kısmında bulunan zarının temizlenmesi pişirme işlemini kolaylaştırır. Genellikle satın alınan kasap ya da sakatatçı tarafından temizlenen koç yumurtası, pişirmeye hazır halde mutfağa gelir.

Koç yumurtası zarı çıkarma işlemi için öncelikli olarak keskin bir bıçağa ihtiyaç vardır. Kalın ve sert bir zara sahip olan koç yumurtasını temizlemek için yumurta avuç içine alınır ve boylamasına zarı kesilir. Kesilen zar boşluğuna işaret veya başparmak sokularak zar yumurta etinden ayrılır. Zar sıyrılarak diğer parmaklar yardımıyla tamamen koç yumurtasından söküp atılır.

Koç yumurtasının etrafında yer alan organ içi yağlar tüketilmesi önerilmeyen yağ çeşitleri arasında yer alır. Doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağların temizlendikten sonra tüketilmesi sağlık açısından daha faydalıdır.

Koç Yumurtası Nasıl Pişirilir?

  • Koç yumurtasının pek çok pişirme yöntemi vardır. Koç yumurtasının zarı soyulduktan sonra yıkanır ve kurulanır. Kurulanan koç yumurtası ince dilimler halinde kesilir. Kesildikten sonra zeytinyağı, pul biber, tuz ve karabiber ile karıştırılarak marine edilir. Birkaç saat buzdolabında marine halde bekletildikten sonra koç yumurtası ızgara ya da mangalda pişirilir.
  • Bir diğer koç yumurtası tarifi ise tavada kızartmadır. Temizlenip kurulanan koç yumurtası küp küp doğranır. Tavaya tereyağı koyulur. Doğranan koç yumurtaları tavaya atılarak kahverengileşinceye kadar sotelenir. Sotelemeden önce isteğe göre baharat eklenebilir.
  • Pişirme yöntemleri arasında en çok tercih edilen ise koç yumurtası kebabı yöntemidir. Zeytinyağı, kekik ilave edilen doğranmış biber, domates, kuru soğan, sarımsak ve koç yumurtası güveç kabına koyulur. Güveç kabının ağzı alüminyum folyo ile sarılarak fırına ya da kısık ateşte ocağa koyularak pişirilir.
  • Koç yumurtası yemeği de sevilerek tüketilen bir yemek çeşididir. Temizlenen, yıkanan ve kurulanan koç yumurtaları kuşbaşı şeklinde doğranır. Daha sonra geniş bir tavaya alınır. Doğranan koç yumurtalarının üzerini örtecek kadar su doldurulur. 10 dakika kadar haşlanarak kevgire alınır ve süzülmeye bırakılır. Tavanın içerisine damak tadına göre zeytinyağı ya da tereyağı koyulur. Haşlanan ve suyu süzülen doğranmış koç yumurtası tavaya eklenir. Üzerine karabiber, tuz, kimyon, kırmızıbiber gibi baharatlar eklenerek 5-10 dakika sotelenir. İstenirse sotelenen koç yumurtasına kuru soğan ve domates de eklenebilir. Yemeğe hazır hale gelen koç yumurtası yemeği maydanoz, sumak ve kuru soğan ile birlikte servis edilebilir.

Kokoreç Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Yapımı

Kaz Ciğeri Fiyatları, Yapılışı ve Faydaları

En Sevilen 7 Sokak Lezzeti

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir Tarifi
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? Tarifi
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama
Koç Şekerpare Tarifi
Koç Şekerpare8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Dondurucudan Nasıl Yaprak Sarma Pişirilir Tarifi
Dondurucudan Nasıl Yaprak Sarma Pişirilir2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Hazır Mantı Nasıl Pişirilir? (videolu) Tarifi
Hazır Mantı Nasıl Pişirilir? (videolu)2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Süt Mısır Nasıl Pişirilir ( Ayrıntılı ) Tarifi
Süt Mısır Nasıl Pişirilir ( Ayrıntılı )2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Dash Diyeti Nedir? Örnek Menü, Yasaklar Listesi Tarifi
Dash Diyeti Nedir? Örnek Menü, Yasaklar Listesi

Dash Diyeti: ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Onaylı Vücudunuzu tepeden tırnağa kadar korumak ve bir ömür…

Kore Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Kore Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Kore Diyeti: Asya Mutfağının Zayıflatan Menüsü Dünyanın neresine giderseniz gidin bir şekilde zayıflamak isteyen ve…

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

3 Günlük Karabuğday Diyeti ile Zayıflama Son yıllarda adı sıkça anılan bir tahılla yapılan diyetten…

Kalça Eritme Programı: Diyeti, Hareketleri ve Kürleri Tarifi
Kalça Eritme Programı: Diyeti, Hareketleri ve Kürleri

Kalça Eritme Yöntemleri Hepsi Bir Arada Bu Yazıda! Kalça eritme hareketleri bayan ve erkeklerin zaman…

Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Dash Diyeti Nedir? Örnek Menü, Yasaklar Listesi Tarifi
Dash Diyeti Nedir? Örnek Menü, Yasaklar Listesi

Dash Diyeti: ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Onaylı Vücudunuzu tepeden tırnağa kadar korumak ve bir ömür…

Kore Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Kore Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Kore Diyeti: Asya Mutfağının Zayıflatan Menüsü Dünyanın neresine giderseniz gidin bir şekilde zayıflamak isteyen ve…

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

3 Günlük Karabuğday Diyeti ile Zayıflama Son yıllarda adı sıkça anılan bir tahılla yapılan diyetten…

Kalça Eritme Programı: Diyeti, Hareketleri ve Kürleri Tarifi
Kalça Eritme Programı: Diyeti, Hareketleri ve Kürleri

Kalça Eritme Yöntemleri Hepsi Bir Arada Bu Yazıda! Kalça eritme hareketleri bayan ve erkeklerin zaman…

Atatürk Çiçeği Bakımı, Nasıl Çoğaltılır? Tarifi
Atatürk Çiçeği Bakımı, Nasıl Çoğaltılır?

Ulu Önderden İlham Alan Atatürk Çiçeği - Ponsetya Eğer evinizde, balkonunuzda ya da bahçenizde zengin…

Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Nasıl Kullanılır? Tarifi
Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu Tozu Faydaları ve Kullanımı Keçiboynuzu tozu faydaları ve kullanım alanları oldukça geniştir. Eski zamanlardan…

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? 8 Pratik Çözüm Tarifi
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? 8 Pratik Çözüm

Kahve Lekesini Anında Çıkaracak 8 Sihirli Yöntem Keyifli sohbetlerinize eşlik eden kahveler, bir anlık dalgınlık…

Çinekop Nasıl Pişirilir? Hakkında Aradığınız Her Şey Tarifi
Çinekop Nasıl Pişirilir? Hakkında Aradığınız Her Şey

Leziz Tariflerle Çinekop Pişirme Yöntemleri Faydaları ve lezzeti ile uzmanların haftada en az 2 kez…

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Tarifler Geri
Videolar Geri