Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir? En Doğru Nasıl Kullanılır?

Tuzlu Kurabiye ve Poğaçaların Lezzet Sırrı

Tatlı Kokulu Mahlep

Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve poğaçaların gizli malzemesi! Hoş kokulu, aromatik mahlep nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir gibi sorularınızı bu yazıda cevaplıyor olacağız!

Doğa başlı başına şifa kaynağıdır. Bilinen ve henüz bilinmeyen pek çok şifalı bitki doğa ananın kucağında adeta keşfedilmeyi bekler. İşte bu şifalı bitkilerden birisi de mahleptir. Söylendiğinde bile insana huzur veren mahlep doğanın insanlara verdiği kendisi küçük faydaları büyük bir bitkidir.

Gelin, mahlebi birlikte tanıyalım!

  mahlep bitkisi

Mahlep Nedir?

 • Tuzlu kurabiyelere enfes bir tat ve lezzet katan mahlep tuzlu kurabiyelerin olmazsa olmazıdır. Tuzlu kurabiyeleri kıyır kıyır yaparak gevrek bir hale getiren mahlep içeriğindeki kumarin sayesinde kurabiyelere eşsiz bir lezzet katar. Özellikle ağızda dağılan kandil simitlerinin vazgeçilmezidir.
 • Doğadaki şifa kaynaklarından birisi de adı son yıllarda sıkça duyulan ancak hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan “mahlep”tir.
 • Arapça kökenli bir sözcük olan mahlep “tatlı kokulu” ya da “parfüm kralı” anlamına gelir.
 • Beyaz mahlep ve siyah mahlep olmak üzere iki türü olan mahlep gülgiller familyasına ait, boyu 5-10 metre arasında değişen, kışın yapraklarını döken çalı görünümlü bir bitkidir. İdris ağacı, kokulu kiraz, yabani kiraz, endirez, keniro ve meltem gibi çok çeşitli isimlerle de anılır.
 • Mahlep püresi, mahlep şarabı, mahlep unu ve mahlep yağı gibi çeşitli ürünlerin elde edildiği mahlep bitkisi gıda endüstrisi dışında başta parfüm üretimi olmak üzere kozmetik endüstrisinde, boya endüstrisinde vernik ve cila yapımında ve ilaç endüstrisinde de kullanılır.
 • Hiçbir sulama, ilaçlama, gübreleme gibi ihtiyacı bulunmayan mahlep ağacı doğal olarak yetişir. Beyaz mahlep ağacına Güney Avrupa’dan Batı ve Kuzey Asya’ya Kafkasya ve Türkistan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada rastlanır. Siyah mahlep ağacı özellikle Sudan’da tıbbi ve aromatik bir bitki olarak yetiştirilir. Türkiye’de Tokat, Amasya, Çorum, Mardin, Van, Ordu, Erzurum, Uşak gibi pek çok ilde yetişir. Bu kadar geniş bir coğrafyada yetişmesi iklim ve toprak seçiciliğinin az olmasından kaynaklanır. Ayrıca mahlep faydası saymakla bitmeyen şifa kaynağı bir bitkidir.

mahlep faydaları

Mahlep Faydaları Nelerdir?

 • Çok az bir nişasta oranına sahip olduğu için özellikle mahlep tohumu antidiyabetik olarak kullanılır. Antidiyabetik özelliği mahlep şekeri düşürür mü diye merak edenler için yeterli cevap olacaktır.
 • Ortalama %14 karbonhidrat ve %27 yağ içermesi nedeniyle kuvvet ve enerji verir.
 • İdrar söktürücü özelliği ile de bilinir.
 • Nefes darlığı, astım ve karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 • Mahlep zamkı kuvvetli bir balgam söktürücüdür.
 • Böbrek sancısı ve karın ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Bileşimindeki linolenik asitler, monositik lösemi hücrelerine karşı kuvvetli stotoksik özellik gösterir. Stotoksik maddelerin kemoterapi tedavisinde kanserli hücreleri öldürmek için kullanıldığı düşünülürse mahlepin doğal bir kemoterapi etkisi sağladığı söylenilebilir.
 • Kuvvetli bir antioksidan olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede de oldukça etkilidir.
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının % 16’sını karşılayabilen mahlep kemik gelişiminde de etkilidir.

mahlep ne işe yarar

Mahlep Ne İşe Yarar? En Doğru Nasıl Kullanılır?

 • Mahlep tuzlu tariflerin içindeki adeta bir lezzet taneciği olarak aktar veya marketlerden satın alınabilir. Toz ya da tohum halinde ulaşabileceğiniz mahlep, tazeliğini ve kokusunu kolayca yitirebilir. Bunun için yapmanız gereken en doğru yöntem mahlep tohumu satın almak. Tohumları elinizle ya da bir havanda ezerek tariflerinize katarsanız daha yoğun aromalı bir lezzet elde etmiş olacaksınız.
 • Genel olarak tuzlu hamur işlerinde sıklıkla tercih edilmesiyle birlikte mahlebin Osmanlı mutfağında da yeri oldukça genişti. Pilav çeşitleri ve helva tariflerinizde de mahlebe yer verebilirsiniz.
 • Yüksek kan şekeri durumunda doğal bir ilaç olan mahlep, gün içinde 2 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde aç karnına su ile karıştırılıp içilebilir.
 • Yemeklerden sonra hazımsızlık problemi yaşıyorsanız mahlepli su içebilirsiniz. Bu durumda hazmı kolaylaştıracağı gibi mide ağrılarına da iyi gelecektir.
 • Mahlep bozulur mu? Mahlebi mutfakların güneş almayan kiler bölümünde veya baharatlıklarınızda muhafaza edebilirsiniz. Mahlep tozu zamanla aromasını yitirebilir ve bayatlayabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak; fazladan alıp uzun süre kullanmak yerine daha az gramajlarda sık sık tazesini satın almayı tercih edebilirsiniz.

mahlep nerelerde kullanılır

Mahlep Besin Değeri ve İçeriği

 • Protein ve yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan mahlebin tıbbi ve aromatik bitkiler arasında önemli bir yeri bulunur.
 • Mahlep önemli bir lif kaynağıdır.
 • Oleik, linoleik ve palmitik yağ asitleri olarak bilinen majör yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.
 • Kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi insan vücudu için oldukça önem taşıyan, hayati mineraller olarak bilinen mineraller açısından da önemli bir kaynaktır.
 • Mahlep çekirdeği hidroksibenzoik asit, siringik asit ve p-kumarik asitlerin oluşturduğu fenolik bileşikler bakımından da dikkate değer bir kaynaktır.
 • Mahlep, şeker hastalığı tedavisinde eskiden beri kullanılan önemli bitkiler arasında yer alır.
 • Mahlep çörek otu tarçın yoğurt ile hazırlanan karışım, mahlep şeker hastalığına iyi gelir mi diye merak edenler için tavsiye edilir.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı kanın temizlenmesinde de görev alır. Bu yüzden kalp ve damarlar için oldukça iyi gelir.
 • Ayrıca içeriğindeki yağ asitleri sayesinde kandaki kötü hücreleri yok eder.
 • Düzenli kullanımı lösemi riskini azaltır.

mahlep

Mahlep Nerede Satılır?

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan mahlebe eskiye oranla artık daha kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Özellikle aktarlarda tohum şeklinde satılan mahlep toz halinde de satılır. Mahlepten elde edilen yağ mahlep yağı olarak bilinir ve aktarların raflarını süsleyen en çekici ürünler arasında yer alır. Mahlepten ayrıca mahlep püresi de yapılır.

Mahlep püresi de aktarlarda rahatlıkla bulunabilir. Mahlepten elde edilen ve alkollü bir içecek olan mahlep şarabı ise tekel bayilerinin reyonlarında satılır. Mahlep şarabına büyük marketlerin alkollü içecek reyonlarında da rastlayabilirsiniz. Ayrıca diğer mahlep tohumu ve mahlep tozuna da büyük marketlerin baharat reyonlarında rastlamanız mümkündür. Bazı mahalle bakkallarında bile mahlep tozu satılmaktadır. Ayrıca e-ticaret sitelerinde de mahlep ve mahlep ürünleri satışı yapılmaktadır.

mahlep

Mahlep Fiyatı Ne Kadar?

Şifası saymakla bitmeyen bir baharat çeşidi olduğu için mahlep biraz pahalı bir üründür. Gıdadan kozmetiğe pek çok alanda kullanılması, tıbbı ve aromatik bir bitki olması da mahlebin pahalı bir bitki olmasının nedenleri arasında gösterilebilir. Kilogramı fiyatı 150 TL civarında olan mahlep 10 – 15 gramlık ambalajlar halinde de satılmaktadır. Gramaj halinde satılan mahlep ne kadar diye merak edenler için 25 gramlık mahlebin 8 TL civarında satıldığı söylenilebilir.

Ev usulü pasta ve börek yapımında gramaj şeklinde satılan mahlep tozu ve mahlep tohumu uzun bir süre kullanılabilir. Fabrikasyon şeklinde üretim yapan işletmelerde ise mahlep kilogram usulü satın alınabilir. Mahlep yağı ve mahlep püresi ise hem üretiminin zor olmasından, hem de üretilirken çok fazla ham madde gerektirdiğinden pahalı ürünler arasında yer almaktadır. Satıldığı yere göre değişse de 250 gramlık cam şişelerde satılan mahlep püresi ortalama 22 TL’den satılmaktadır.

mahlep

Mahlepli Ağızda Dağılan Kıyır Kıyır 3 Pastane Tuzlusu

1) Çay Saatinin Vazgeçilmezi Olmaya Aday Mahlepli Açma Tarifi

Nar gibi kızarmış açmalar, tek seferle asla yetinmeyeceğiniz mahlepli açmalar güzelce demlenmiş bir bardak çayla ne kadar da güzel gider öyle değil mi? Mahlepli Açma

Tarif: Mahlepli Açma

2) Kıtır Kıtır! Mahlepli Çubuk Kurabiye Tarifi

Çaya bana bana yenilesi, kıtır kıtır enfes mahlepli çubuk krakerlerle gönüllerin sultanı olmaya hazır mısınız? Susamlı Mahlepli Çubuk Kraker

Tarif: Susamlı Mahlepli Çubuk Kraker

3) Pastaneden Alınmışçasına Lezzetli Mahlepli Pastane Tuzluları Tarifi

“Hangi pastaneden aldın bunları?” gibi sorularla sizi karşı karşıya getirecek, evde yapıldığına misafirlerinizi bir türlü inandıramayacaksınız. Mahlepli Pastane Tuzluları

Tarif: Mahlepli Pastane Tuzluları

Mahlep ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri