Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır? Tarifi

Metabolizma Yaşı: Organlarınız Kaç Yaşında?

Her insanın hem doğum yaşı hem de metabolizma yaşı vardır. Doğum yaşı dünyaya merhaba dediği günden itibaren hesaplanır. Metabolizma yaşı ise beslenme ve yaşam koşullarının bedende bıraktığı izlere göre belirlenir. Yaş söz konusu olduğunda resmi kurumlarda şüphesiz doğum yaşı kullanılır. Ancak söz konusu günlük rutinleri gerçekleştirmeye geldiğinde; metabolizma yaşınız orada kendini size hatırlatır.

Metabolizma yaşı kadın ve erkekler için tek tek hesaplanır. Kimlik yaşından çok farklı kriterlerde hesaplanan bu yaş sayesinde ne kadar dinamik ya da hastalığa meyilli olduğunuz tespit edilir. Şöyle ifadelim size: 50 yaşındaki bir birey beden ve ruh açısından 25 yaşında hissedebilir. Aynı şekilde 30 yaşındaki bir kişinin bedeni ve ruhu 70 yaşında olabilir. İşte bu kriterleri etkileyen bir şey vardır o da metabolizma yaşıdır.

Beslenme tercihleri, hayat telaşları, genetik faktörler, yaşanan hastalıklar derken kimlik yaşı bir kenarda sizi öylece izler durur. Bu gibi durumlarda metabolizma yaşı devreye girer ve hayatınızı şekillendirir. Şimdi pek çok kişinin merak ettiği metabolizma yaşı hesaplama konusuna sayfa açalım. Metabolik yaş hesaplama hakkında öğrenmek istediklerinizi burada bulabilirsiniz.

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

metabolizma yaşı hesaplama

Metabolizma Yaşı Nedir?

 • Metabolizma yaşı; organlarınızın yaşıdır bir bakımdan. Eğer sağlıklı beslenip yaşam kalitenizin artmasına dikkat ederseniz; metabolizma yaşınız kimlik yaşınızdan daha genç hesaplanır.
 • Bu yaş türü ruhunuzun hangi yaşta hissettiğini, vücudun enerjili ve dinamik olmasını temsil eder.
 • Eğer metabolizmanız uzun süredir iyi şekilde çalışıyorsa; günlük rutin ve beslenmenizle de sağlıklı bir yol seçmişseniz metabolizma yaşınız hep genç kalacaktır.
 • Ancak kalitesiz yemek seçimleri, sağlığa zarar veren alışkanlıklar ve hareketsiz yaşamı seçerseniz metabolizma yaşınız oldukça yaşlı çıkacaktır.
 • Kadın ve erkeklerin, biyolojik durumları dikkate alınarak beden ve ruhu temsil eden yaş; metabolizma yaşı olarak adlandırılır.

Boy Kilo Endeksi Hesaplama, Yaş Cinsiyet Tablosu

metabolizma yaşı nedir

Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Toplumda birçok kişi metabolizma yaşı hesapla ve ölç bilgilerini merak etmektedir. İçinde bulunduğu yaşın dışında organlarının ve hayata adapte yaşının da kaç olduğunu öğrenmek ister. Bu yaş aslında vücut tarafından belli edilir. Birkaç belirti, metabolizma yaşını tahmin etmenize yardım eder.

Metabolizma hızını hesaplamak için bazı bilgilerle uzman tarafından incelenmeniz gerekir. Kilonuz, boyunuz, yaşadığınız hastalıklar, genetik etkenler ve beslenme düzeniniz doktor tarafından incelendiğinde ait olduğunuz yaşın dışındaki metabolizma yaşınız da verilerle tespit edilir.

Ayrıca ideal kalori harcama durumuna göre de metabolizma yaşı belirlenir. Bunun için şu yöntem izlenir:

Minimum kalori harcama oranı= (boy x 6.25) + (kilo x 9.99) – (yaş x 4.92) – 161

Bu verilere göre bir örnek verecek olursak:

Boy 170 cm
Kilo 55
Yaş 25

(170 x 6.25) + (55 x 9.99) – (25 x 4.92) – 161 = 1327 kalori elde edilir.

Sonuçlar ise uzman tarafından yorumlandığında metabolizma yaşı netleşir.

Ayrıca cildin esnekliği metabolizma yaşı hakkında bilgi verir. Bu bilgiyi şöyle açıklayalım:

 • Elinizin üzerindeki deriyi iki parmağınızda tutun ve 1 dakika boyunca çekin.
 • 1 dakika sonra deriyi bırakın. Derinin gevşeme süresini sayın. Saniyelere göre metabolizma yaşınız belirlenir.
 • 1 – 2 saniye arasında : 30’lu yaşlar
 • 3 – 4 saniye: 40’lı yaşlar
 • 5 – 10 saniye: 50’li yaşlar
 • 11 – 30 saniye: 60’lı yaşlar
 • 31 – 45 saniye: 70’li yaşlar
 • 45 saniyenin üzerinde: 80’li yaşlarda olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Metabolizma Hızlandırma Yolları – Doğal ve Etkili Yöntemler

Metabolizma Yaşı Kaç Olmalı?

Metabolizma yaşı herkes için farklı sonuçlarda inceleniyor. Çünkü herkesin yaşam şartları aynı değil. Kimisi gün boyunca spor yapma imkanı bulurken kimisi hayatında hiç koşu bile yapmamış oluyor. Beslenme düzeni, kullanılan ilaçlar da derken ideal bir metabolizma yaşı her birey için verilemiyor. Ancak uzmanlara göre metabolik yaş kaç olmalı sorusunun bir yanıtı var:

 • Doğumdan 1 yaşına kadar geçen sürede metabolizma hızı ve yaşı çok yüksek ilerler. Çünkü bebekler hızla büyümek ister. Beslenmeleri de büyümelerine destek olur.
 • 1 yaşından sonra 20 yaşına kadar metabolizma hızı hafif yavaş ilerler. Bu süreçteki çocuklar ve gençler metabolik açıdan çok yaşlı bulunmaz. Şayet genetik bir hastalık taşımıyorsa.
 • 20 ile 60 yaş arasında, eğer bireyler genç kalmak için çaba göstermiyorsa metabolizma yaşı ileri yaşlarda tespit edilebilir.
 • 60 yaş sonrasında, kişiler sağlıklı beslenmişse ve aktif bir hayata sahipse metabolizma yaşı daha genç hissedilebilir.
metabolizma yaşı kaç olmalı

Metabolizma Yaşı Nasıl Düşürülür?

Metabolizma yaşı yüksek olması, bazı durumlarda istenmeyen bir olaydır. Gençlerin kimlik yaşından daha ileri yaşta metabolizmaya sahip olması sağlığı da etkiler. Bu gibi durumlarda, herkesin aklına metabolizma yaşı nasıl düşer sorusu gelir. Bu sorunun yanıtı çok basit!

Eğer bedeniniz ve ruhunuz oldukça yaşlı hissediyorsa şimdi size metabolizma yaşını gençleştirme tekniklerini açıklayalım. Vereceğimiz bilgileri hayatınıza uygularsanız yaşınız ne olursa olsun hep genç kalacaksınız!

 • Uykuya önem vermelisiniz. Eğer günlük uyku süresini verimli şekilde tamamlarsanız bedeniniz yaşlanmaktan uzak kalacaktır.
 • Bolca sıvı tüketin. Organların çalışmasına yardım eden besinlerden ilki de sudur. İçme suyunu gün içinde sık sık için. Her birey günde ortalama 3 litre kadar su içmelidir.
 • Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin. Vücudu yoran besinlerden kaçarak daha temiz seçimler yaparsanız ruhun da bedenin de genç kalmasına yardım edebilirsiniz.
 • Tembellikten kaçın. Daha çok hareket edin. Bu şekilde aktif bir yaşam seçerseniz metabolizma yaşınız hep genç kalabilir.
 • Sigara metabolizma yaşını yükseltiyor bu nedenle sigaradan uzak kalmaya çalışın. Tek başınıza yapamıyorsanız uzman desteği alarak sigarayı bırakabilirsiniz.
 • Alkol alışkanlığı metabolizma yaşının ilerlemesine neden oluyor. Organların işleyişini etkilediği için bedeni yaşlandırıyor. 20’li yaşlarda alınan alkol nedeniyle metabolizma yaşınız bazen 40’lı yaşlarda çıkabilir. Seçim sizin!
 • Temiz hava almaya çalışın. Sanayi ve tozlu ortamlarda akciğer yoruluyor. Akciğer sağlığı metabolizma yaşını belirlediği için olabildiğince doğal ve havadar ortamlarda kalmaya çalışın.
 • Merdiven çıkmaya dikkat edin. Basamaklar gözünüzü korkutmasın. Eğer düzenli olarak merdiven çıkarsanız vücudun istediği egzersizi yaparak metabolizma yaşını gençleştirebilirsiniz.
 • Bulmaca çözebilirsiniz. Zihinsel zindelik için beynin çalışması gerekiyor. Bulmaca çözerek hem genel kültürünüzü zenginleştirin hem de metabolizma yaşınızı gençleştirin.
 • Güne yeşil çay içerek başlayın. Eğer güne merhaba derken sıcak bir şeyler içmek istiyorsanız çok az kolajen bulunan antioksidan yeşil çay içerek başlayabilirsiniz. Yeşil çay sayesinde vücudunuz toksinlerden arınacak ve daha genç metabolizmaya sahip olacaksınız.
 • Metabolizma yaşının gençleşmesinde etkili olan bir diğer alışkanlık da diş fırçalamadır. Dişlerinizin fırçalanması, ağız içindeki bakterilerin temizlenmesine yardım eder. Bu bakteriler ağız içinden gittiğinde vücudunuz da rahatlar. Vücudu rahatlatan her eylem metabolizma yaşının genç kalmasına yardım ediyor.
metabolizma yaşı kaç olmalı

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ramazanda Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Sonbaharda Metabolizma Hızlandıran, Enerji Veren 8 Besin

Kışın Metabolizmanızı Hızlandıracak 3 Farklı Çorba – Diyetisyen Tarifi

Metabolizma Nedir? Neden Yavaşlar? Metabolizma Hızlandıran İpuçları

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Metabolizma Hızlandır Tarifi

Metabolizma Hızlandır

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Metabolizma Hızlandıran Çorba Tarifi

Metabolizma Hızlandıran Çorba

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Metabolizma Hızlandıran Çay Tarifi

Metabolizma Hızlandıran Çay

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi

Metabolizmayı Hızlandıran Çay

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi

Metabolizmayı Hızlandıran Çay

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Tarifler Geri
Videolar Geri