Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm Tarifi

Çeşitli Oluşum Nedenleri ve Evde Tedavi Yöntemleriyle

Mide Şişkinliği

Birçok kişinin ara sıra ya da sık sık başına gelen rahatsızlıklardan birisi de mide şişkinliğidir. Şiddetli sancılara ve hoş olmayan durumlara düşürüp süründüren bu sorun genel olarak hava yutulmasıyla veya yiyecek içeceklerin etkisiyle, özellikle gaz hassasiyeti olan kişileri olumsuz etkiler. Çok fazla yenilip içilmese bile ciddi karın kramplarına sebep olabilen mide şişkinliği ilaç ile veya evde hazırlanabilen karışımlarla çoğu zaman giderilebilir. Rahatça oturup bacak bacak üstüne atamamak ya da günler önceden hazırlanan o elbiseyi sadece mide şişkinliği ve gaz problemi sebebiyle giyemememek sinir bozucu; ancak çaresiz değil.

mide şişkinliğine ne iyi gelir

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Farklı sebeplere bağlı olarak hem olduğunuzdan daha geniş bir bel çevresine hem de hareket kısıtlamasına sebep olan mide şişkinliğinden kurtulmak için kolay uygulanabilir yöntemler vardır:

 • Laktoz içeren süt ürünleri yerine laktozsuz olanları tercih edebilir, lif içeriği fazla, hormonsuz, taze meyve ve sebzeler tüketebilir ve özellikle su tüketimini çoğaltabilirsiniz.
 • Şişklinliği artırması kaçınılmaz olan kızartmalar, karbonatlı ve gazlı içecekler ile işlenmiş ve dondurulmuş gıdalardan da uzak durmak iyi bir başlangıç olabilir.
 • Tatlıları ve meyveleri hemen yemeklerin ardından yemekten, içecekleri aşırı soğuk ve sıcak olarak tüketmekten kaçınabildiğiniz bir beslenme rutini yaratmak gerekir.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandıran hormonların salgılanmasına yardımcı olan sporları yapmak da mide şişkinliği ve kabızlık problemlerini büyük ölçüde giderir.

Ayrıca evde kolayca hazırlayabileceğiniz şifalı karışımlarla da bu soruna çare bulabilirsiniz.

mide şişkinliğine ne iyi gelir

İşte, Evde Bitkisel Çözüm Hazırlama Alternatifleri!

 • Yarım bardak ılık suyun içine yarım limonun suyu sıkılarak dökülür ve aç karnına içilir.
 • 2 çay kaşığı süpürge otu tohumu ya da ebegümeci otu 1 çorba kaşığı su ile havanda dövülür ve birkaç yudum su ile yutulur.
 • 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı büyüklüğünde taze kök zencefil parçası atılarak 5 dakika kaynatılır, süzülür ve akşam yemeğinden 2 saat kadar önce içilir.
 • Günde 2 defa 1 bardak melisa çayı ya da rezene, nane, papatya veya anason çayları da tüketilebilir.

İlaçlara başvurmadan evde hazırlanabilecek bu karışımlar, sürekli olarak minimum 15 gün boyunca uygulandığında, mide şişkinliğine bitkisel çözüm olabilecek içerikleriyle sizi rahatlatıp daha kaliteli bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar. Ancak sürekli tekrarlayan sancılı mide şişkinlikleri söz konusuysa, farklı hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir. İçinizi rahat ettirecek net bir teşhiş için bir dahiliye doktoruna danışmayı sakın ihmal etmeyin.

mide şişkinliği neden oluşur

Mide Şişkinliği Sebepleri Nelerdir?

Karnınızı sonuna kadar içeriye çekmeye çalışsanız bile yine de istediğiniz sonuca ulaşmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Mide şişkinliği genel olarak beslenmeye bağlı olmasına rağmen; reflü, çölyak, bağırsak parazitleri ile sendromları, laktoz alerjileri ve kronik kabızlık gibi bazı sindirim sistemi hastalıklarından da kaynaklanabilir. Çok yedim, çok şiştim diye kendinize suç bulmadan önce bağırsaklarda tıkanmaya sebep olan bu hastalıkları ve zorunlu ilaç kullanımı gerektiren farklı durumları da gözden kaçırmamak gerekir. Mide şişkinliği ve yanması gibi problemler yaşanmasına sebep olan beslenmeye bağlı başlıca sebepler:

 • Tek öğünde yenmesi gerekenden daha fazla ve hızlı yemek yenmesi,
 • Aşırı kilo,
 • Fazla hava yutma ve sigara içme,
 • Yoğun gazlı ve alkollü içecekler ile tuzlu, yağlı ve işlenmiş gıda tüketimi,
 • Tiroit, doğum kontrol hapı vb. ilaçların kullanımı,
 • Yetersiz proteinli beslenme,
 • Stres.

mide şişkinliği nasıl geçer

Mide Şişkinliği Belirtileri Nelerdir?

Her yaş grubunda farklı nedenlerle ortaya çıkabilen mide şişkinliği ve ağrısı çok üstünde durulmayan geçici bir rahatsızlık gibi görünse de sebep olduğu kramplar ve gaz sancıları sebebiyle dayanılmaz derecede acı veren bir hal alabiliyor. Uzun süreli devam etmesi, sağlığı ve sindirim yapısını ciddi olarak tehdit ettiği için belirtilerin baş göstermesi halinde hemen önlemler alınmalı. Peki mide şişkinliğini işaret eden belirtiler neler olabilir? Hiç tahmin etmediğiniz bir bel ağrısı, ateş veya kilo kaybı bile şişkinlik belirtisi olabilir. İşte en çok karşılaşılan mide şişkinliği semptomları:

 • Karnın iki yanında ve bağırsaklarda kramplar,
 • Dışarı atılamayan gaz sıkıntısı,
 • Hazımsızlık ve ishal,
 • Nefes alırken zorlanma,
 • Bel ve sırt ağrısı,
 • Vücut ısısının yükselmesi,
 • Deri üstünde döküntüler,
 • Yorgunluk,
 • Odaklanma problemi,
 • Hemoroid.

mide şişkinliği nasıl geçer

Mide Şişkinliği İçin Hangi Doktora Gidilir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mide ve bağırsak bölgelerinizde problem yaşıyorsanız, hastanelerde iç hastalıkları ile ilgilenen bölüm olan dahiliyeye gitmeniz gerekir. Ancak mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen bitki kürü tarifleriyle evde kolayca hazırlayabileceğiniz karışımların düzenli kullanımı ile sıkıntı veren bir problem olmaktan da çıkabilir. Fakat dengeli ve sağlıklı beslenmenize ve tüketilmemesi gereken gıdalara yaklaşmamanıza rağmen mide şişkinliğiniz hâlâ geçmiyor ve sancı çekmenize sebep oluyorsa bir dahiliye doktoruna muayene olmayı ihmal etmeyin.

Şişkinliğin altında ülser, reflü, gastrit ya da karaciğer, safra kesesi, pankreas iltihaplanması gibi ciddi hastalıklar yatıyor olabileceği için tanı ve tedavilerin doğru yapılması sağlanmalıdır.

Gıdaların gaz yapma olasılığı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için mide şişkinliği tedavisinde kişiye özel bir diyet uygulamak gerekir. Doğal kürler haricinde sindirim enzimleri, bağırsak çalıştıran düzenleyici ilaçlar ve karbon preperatları kullanılabilir. Her ne kadar enfes yemekleri afiyetle yemek keyif verse de biraz daha ufak lokmalarla yavaşça yemek, fazla sakız çiğnememek, takma diş protezlerinin çeneye düzgün oturmasına dikkat etmek de yutulan havayı azaltmak için önemli önlemlerdir.

mide şişkinliği ve bulantı

Mide Şişkinliği ve Bulantı Neyin Belirtisidir?

Uzun süren aşırı mide şişkinliği ve buna bağlı olarak midede bulantı hissedilmesi bağırsak çalışma bozukluklarına işaret eder. Midenizdeki gaz miktarı normal olsa bile sanki fazla şişkinlik var gibi algılanan bu hassasiyet irritable bağırsak sendromu ya da spastik kolon adı verilen durumlarda görülebilir. Bağırsak adelelerinde oluşan kasılmalar da bulantı oluşumuna ve ağrılara neden olabilir.

Bir diğer neden de çok kişide görülebilen laktoz intoleransıdır. Sütü çok sevseniz dahi süt şekeri olarak bilinen ve şişkinliğin önemli bir sebebi olan laktoz içeren süt ve süt ürünlerini kesip durumu gözlemlemek gerekecektir.

Mide şişkinliği nefes darlığı yapar mı?

Karşı koyulamaz lezzetlerin olduğu bir sofrada ihtiyacınızdan fazlasını yemek çok kişinin başına gelen bir durumdur. Afiyetle yenen yemek sonrasında enfes bir tatlı, onun üzerine meyve veya dondurmayla devam eden sürecin sonunda zor nefes almak da cabası. Aşırı yemekten ya da farklı nedenlerle şişen midenin bir süre sonra altında yer alan akciğerlere baskı yapması sonucu hava ile dolmalarının engellemesi nefes darlığına sebep olabilir.

Peki, mide şişkinliği kalbe vurur mu?

Mide kapasitesinin aşırı zorlanmasından kaynaklanan hazımsızlık sebebiyle nefes darlığı ve oluşan gaz sonucunda, maalesef tüm organların olumsuz etkilenmesi söz konusu. Mideye komşu organlarda baskılara neden olan şişkinlik sebebiyle de çeşitli fonksiyon kayıplarına bağlı belirtiler görülebilir.

Tüm bu olumsuzlukları sahip olduğunuz en değerli varlığınız olan kendi vücudunuza yaşatmamak ve sonradan pişman olmamak kendi sorumluluğunuzda. Gereksiz mide şişkinliğini tetiklememek için yeterli miktarda ve bilinçli yiyecek ve içecek tüketmek, aşırıya kaçmamak ve içeriğine dikkat ederek seçimler yapmak gerekir. Ayrıca gerektiğinde doktora başvurarak mide şişkinliği sebeplerine doğru tanı konulmasını ihmal etmemenin de kendinize karşı önemli görevleriniz arasında olduğunu unutmayın.

Karın Şişliği Neden Oluşur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ödem Nedir? Ödem Atıcı Öneriler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm 25.09.2018 tarihinde yayınladı.