Karın Guruldaması, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Karın Guruldaması Hakkında Merak Edilenler

Gün içinde en çok yorulan vücut bölgelerimizden biri olan karın bölgesinde, zaman zaman tuhaf ve istenmedik sesler meydana gelebilir. Bu sesler kimi zaman en sessiz ortamlarda, kimi zaman da sınav anlarında sizi biraz zor durumda bırakabilir. İnsanlar bu durumu bazen mahcubiyet olarak görse de altında yatan etkenler, hiç de mahcup olunacak nedenler değildir. Uzmanlar karın guruldamalarının oldukça normal bir davranış olduğunu ve bu durum yaşandığında endişe edilmemesi gerektiğini, her yerde dile getirmektedirler. Uzun bir süre guruldamalar devam ediyorsa bir hastalığın habercisi olabileceğini de vurgularlar.

Karından bir anda beklenmedik şekilde gelen bu sesler, neredeyse çoğu zaman sizi rahatsız eder. İsterseniz aç olun isterseniz tabaklar dolusu yemek yemiş olun mideden gelen bu seslerin sırrı bilinenin de ötesinde. İşte bizler de bu konuyu araştırıp hemen hemen her insanın yaşadığı karın guruldamasına çözüm aradık. Öncelikle neden olan faktörleri bir inceleyelim. Çözümü ise çok kolay.

karın guruldaması

Karın Guruldaması Neden Olur?

Guruldamalara neden olan etkenlerden önce, bu durumun karında değil midede gerçekleştiğini belirtelim. Halk arasında genellikle açlık hissinden kaynaklandığı bilinir. Tabi bu en basit sebebidir. Eğer tokken de bu durumu yaşıyorsanız bağırsaklarınızla ilgili ufak da olsa bir sorun vardır diyebiliriz. Gergin ve uykusuz anlarda da mideniz reaksiyon gösterir ve sesler çıkarabilir. Yediğiniz yiyeceklerin ve içtiğiniz içeceklerin de etkisini unutmamak gerekir. Karbonhidrat yüklemesi yaptığınızda bu durumu biraz daha fazla yaşayabilirsiniz.

Mideniz ile sindirim sisteminiz arasındaki bir iletişimden doğan karın guruldamaları, midenize besin girdiği durumlarda hissedilir. Mideye gelen besinler mide sıvılarıyla karışırken, metabolik faaliyetlerin sonucunda sesler çıkaracaktır. Sindirim sistemindeki hava, bağırsaklardaki hava ile karıştığında midede patlamalar gibi sesler çıkarır. Bu durumu da kişi karın guruldaması olarak hisseder. Açken daha çok duyacağınız bu sesler, tok midede biraz daha az hissedilir.

Diyet günlerinde de bu durum hissedilebilir. Normalde aldığından daha az besin alan midenin kafası karışacak ve sindirim sistemini artık diyete göre düzenleyecektir. Hızlı sindirilen besinler de bu guruldamalara neden olmaktadır. Asitli içeceklerin içinde yer alan zararlı asitler, midenizdeki baloncuk miktarını artırır. Böylece mide gurultuları daha çok görülür. Asitli içecek içenlerin birçoğu, bu durumu gün içinde sıklıkla yaşamaktadır. Sigara ve alkol tüketimi ise bu durumun en kesin sebebidir.

Süt ve süt ürünlerine hassasiyeti olanların bu durumu tüketimden sonra yaşadığı bilinmektedir. Bu ürünlerdeki laktoz, mideyi yoran ve hassas hale getiren bir maddedir. Laktozlu ürünleri sindirirken yorulan mide, daha çok ses çıkaracaktır. Bu gibi durumlarda laktozsuz ürünleri tüketmek daha doğru bir karar olacaktır.

İleri boyutta görülen şiddetli karın guruldaması ülser belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda guruldama ile beraber yanma ve acı da hissedilir. Ayrıca bağırsaklarınızda bir hassasiyet söz konusu ise, bu durumlara göre bir beslenme programı ile öğünlerinizi düzenleyebilirsiniz. Bunun için bir doktora danışmak iyi olacaktır.

karın guruldaması engelleme

Karın Guruldaması Engelleme: Karın Guruldaması Nasıl Önlenir?

 • Sizi rahatsız eden midedeki seslerden yani gurultulardan kurtulmak isterseniz, çözüm öncelikle sizinle olacaktır. Beslenme alışkanlığınızda birkaç değişiklik ile bu seslere son verebilirsiniz. Bunun için öncelikle asitli içeceklerden uzak durmayı denemelisiniz. Asitli ve gazlı içecekler mideyi genişleterek, daha çok hava almasına neden olur. Bu durum sonucunda da guruldamalar meydana gelir.
 • Katı gıdaları iyice çiğneme alışkanlığı edinmelisiniz. Az çiğnenen besinler, midede çok fazla kalacaktır ve mideyi yoracaktır.
 • Yemeklerden sonra biraz midenizi dinlendirmeniz iyi olacaktır. Hemen çay veya kafeinli içecekler tercih etmemelisiniz. Yemek sonrasında bitki çayı tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz.
 • Yemek yerken çok derinden nefes alırsanız, midenize daha çok hava almış olursunuz. Bu sebeple yemeklerinizi iyi şekilde çiğneyip acele etmeden yemeyi denemelisiniz.
 • Hayatınıza hareket katmayı deneyebilirsiniz. Az hareket midenizi yoracaktır. Spor yapan insanların metabolizmaları daha hızlı çalıştığından, midedeki asitlenmeler daha az görülmektedir.
 • Strese sebep olacak her türlü etkeni hayatınızdan uzak tutmalısınız. Araştırmalar sonucunda mide hastalıklarının temelinde stresin yer aldığı ifade edilir.

karın guruldaması hamilelik

Karın Guruldaması Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Hamilelik belirtileri arasında birçok durum yer almaktadır. Bu durumlar arasında regl gecikmesi, mide bulantıları ve halsizlik en belirgin olanlarıdır. Pek çok kadın, karın guruldaması şikayetini, regl gecikmesiyle birleştirip hamile olduğunu düşünmektedir. Karın guruldamasının tek başına hamilelik belirtisi olduğu ifade edilemez.

Karın guruldaması gaz ve ishal de yapabileceği için, hamilelik ihtimali gelir akıllara. Hamilelik sürecinde de vücut ve hormonlar değiştiğinden, ishal durumları da meydana gelmektedir. Bu durumlar da midedeki asitlenmelerden kaynaklı bir durum olduğu için, net bir sonuç veremez. Fakat birden fazla belirti gösteren durumlarda, kan testi yapmak en sağlıklı karar olacaktır.

karın guruldaması bitkisel tedavi

Karın Guruldaması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Pek çok insanı rahatsız eden karın guruldamasını önlemek için bitkilerden şifa bulabilirsiniz. Hazırlayacağınız bitki çayları ile mide enzimlerinizi rahatlatmak çok kolay. Sadece doğru bitki ile doğru çözümü denemelisiniz. Bitkisel çözümlerinize gün içine yeşil çay içerek başlayabilirsiniz. Bir fincan yeşil çayı kahvaltıda içerek, gün boyunca rahat mide ile daha iyi hissetmek en doğal çözüm olacaktır.

Sindirim faaliyetlerinizin daha hızlı ve rahat geçmesi için, gün içinde ılık ve limonlu su tüketmeye özen göstermelisiniz. Limon bağırsaklarınızı harekete geçirecek ve yenilen yiyecekleri daha iyi sindirecektir. Midenizde asitlenme oluşumunu önleyip sizi guruldamalardan kurtarır.

Zencefil ile hazırlayacağınız çay, sizi mide gazından ve guruldamalarından kurtaracaktır. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisi olan zencefil çayı hazırlamak için, iki ince dilim zencefili bir bardak su ile kaynatın. Sonrasında ılımaya bırakmalısınız. Akşam yemeklerinden sonra içeceğiniz bir bardak zencefil suyu midenizi daha iyi hissettirir. Aynı zamanda karın guruldaması ve gaz çıkarma rahatsızlıklarınızı en aza indirecek ve mutlu bağırsaklara kavuşmanızı sağlayacaktır.

su

Karın Guruldamasına Ne İyi Gelir?

 • Ev içinde karın guruldaması tedavisi için yapmanız gerekenler öncelikle uyku düzeni oluşturmaktır.
 • Yemek düzeninde kendinize kurallar koymalısınız. Midenin son hacmine kadar yemek yerine yeteri kadar yemek yerseniz, midenizi yoracak asitleri önlersiniz.
 • Yaşamınızı daha hareketli hale getirmeye çalışın. Hareketli yaşamla beraber tüm mide sorunları ortadan kalkacaktır.
 • Mutfakta birkaç değişim ile karın guruldamalarını önleyebilirsiniz. Bunun için karbonatlı ve mayalı yiyeceklerden biraz daha uzak kalmak gerekecektir.
 • Su tüketimini ihmal etmemelisiniz. Az su içen kişilerde sindirim problemleriyle beraber karın guruldamaları da sıkça görülmektedir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için gün içinde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.
 • Hijyenik ortamlar sağlandıkça bağırsak ve mide sağlığı da korunacaktır. Özellikle mutfak ve lavabolarda gerekli temizlik yapılırsa midede oluşacak bakteriler önlenecektir. Böylece mideyi rahatsız eden asitlenmeler de görülmeyecektir.

doktor

Karın Guruldaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Her an her yerde meydana gelebilecek karın guruldamaları, kişiyi oldukça rahatsız ve huzursuz hissettirir. Bu durum sürekli yaşanıyorsa ve bitkisel çözümler de etkisiz kaldıysa, en kısa zamanda bir doktora danışmanız gerekecektir. Peki hangi bölüme gitmeniz ve şikayetinizi dile getirmeniz gerekiyor? Karın guruldaması midenizde yaşandığı için “İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji” uzmanından destek almalısınız.

Bulunduğunuz şehirde Gastroenteroloji uzmanına gittiğinizde, size gerekli kontrolleri yapacaktır. Karın guruldamaları altında yatan faktörleri bulup en uygun tedaviyi size sunacaktır. Çok ciddi bir süreçte değilseniz, beslenme alışkanlığınızı değiştirip ufak ilaçlarla bir tedavi süreci başlatabilir.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Tarifler Geri
Videolar Geri