Nallıhan’da Ne Yenir? Yemek & Mekan Rehberi

2 puan, average: 3,00 2 puan, average: 3,00 2 puan, average: 3,00 2 puan, average: 3,00 2 puan, average: 3,00 (2 oy, ortalama: 3,00 / 5)
Nallıhan’da Ne Yenir? Yemek & Mekan Rehberi Tarifi

Meşhur Nallıhan Yemekleri: Tatmadan Dönmeyin!

Ankara’nın ilçelerinden olan Nallıhan ismini Nallı Suyu ve Osmanlı Dönemi vezirleri arasında bulunan Nasuh Paşa tarafından yapılan bir handan almıştır. Nallıhan gezilecek yerler arasında ise öncelikle Kuş Cenneti, Kocahan, Ilıca Şelalesi, camiler, türbeler ve özel yapım evler vardır. Nallıhan’da ne yenir diye de sormadan da geçmemeli ve elbette şahane lezzetlerin tadılabileceği mekanlara da uğranmalıdır.

Cumbalı, ahşap işlemeleri, kendine has mimarisiyle Nallıhan evleri dayanıklı olmalarıyla dikkat çekerler. Buraya gelen herkesin çok farklı bir atmosferde kendini hissetmesini sağlayan yapılar bölge turizmi için oldukça önemlidir. Nallıhan Kuş Cenneti gelenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biridir. Zengin kuş türlerinin devamlılığı için Aladağ Çayı ve baraj suları oldukça önemli yardımcı etkendir. Kuş Cenneti ayrıca yeşilden kırmızı ve kahverengi tonlarına kadar doğal olan renk çeşitliliği göz kamaştırıcıdır.

Osmanlı Veziri Nasuh Paşa’nın 1599 yılında yaptırdığı Kocahan ise tarihin dokusuna tanıklık etmek isteyenler için halen korunmaktadır. Çatı yıkılmış olsa bile duvar bölümleri hala sağlamlığını korumakta ve han sebze hali olarak da kullanılmaktadır.

Nasuhpaşa Camii, Ulu Camii, Yunus Emre’nin hocası olan Taptuk Emre’nin Türbesi, Bacım Sultan Türbesi, Taptuk Emre’nin öğrencileri olan Cafer Sadık’ın ve Ömer Şeyhler’in Türbesi de gezilecek tarihi ve manevi değeri yüksek olan yerler arasındadır. Ayrıca İpek Yolu üzerinde bulunmasının da etkisiyle Nallıhan’da ipekten iğne oyaları da meşhurdur, hediye olarak alabilirsiniz.

nallıhan'da ne yenir

Kaynak: reshontheway.com

Nallıhan Nerede?

 • Ankara’nın güzel bir ilçesi olan Nallıhan Ankara’nın merkez bölümüne ortalama 160 km mesafededir. Ankara ile Eskişehir arasında yer almaktadır.
 • İpek Yolu üzerinde olduğu için tarihsel ve coğrafi olarak da önemli bir merkezdir.
 • Nallıhan’da Çayırhan ve Sarıyar belediyeleri vardır.
 • Nallıhan tarihi ile ilgili araştırmalar oldukça eskiye dayanır. Geçmişten bu yana Hititler, Frigler, Bitinya, Persler, Roma ve Bizans İmparatorlukları Nallıhan’da yaşamışlardır. 1071’den itibaren ise Türk tarihi içerisinde yerini almıştır.
nallıhan nerede

Kaynak: ankara.ktb.gov.tr

Nallıhan’da Ne Yenir, Nesi Meşhur?

Nallıhan’ın en büyük geçim kaynakları arasında domates ve biber olduğu için yemeklerde bol bol kullanılmaktadır. Birçok yemeğin tadı domates ve biber sayesinde yoğunlaşır. Nallıhan lokantaları arasında köy sofralarına uğramanızı tavsiye ederiz.

Çorbalar

Nallıhan’da birçok çorba mevcut: Tarhana çorbası, bulgur çorbası, un çorbası, mantı çorbası ve toyga çorbası en meşhurları arasında yer alıyor diyebiliriz. Özellikle tarhana çorbası Türkiye’nin birçok yerinde sevilerek tüketilen bir çorbadır ancak Nallıhan’da yeri ayrıdır. Çünkü Nallıhan’da tarhana üretimi de yapılmaktadır hatta üretimin başladığı zamana tarhana ayı da denir. Kıymalı yapılan tarhana çorbası üzerine tereyağlı sos ilave edilerek tatlandırılır.

Tarihi Selçuklu Otağı Yöresel Çadırı: Ankara İstanbul Devlet Yolu Üzeri Caddesi No:282 Hacıbey Mahallesi

Kıymalı Sarımsaklı Baharatlı Nefis Tarhana Çorbası

Malak Tatlısı

Şekli mantıya benziyor olsa da malak aslında bir tatlı çeşididir. Başlangıç aşamamasında mantı gibi unla hamur yoğurulur ve bu hamurlar yağda kızartılır. Malak tatlısının esas tadı ise üzerindeki pekmez ve kızarmış tereyağı sosundan gelmektedir.

İpekyolu Lokantası: Ankara İstanbul Devlet Yolu Üzeri Caddesi No:282 Hacıbey Mahallesi, Nallıhan 06620

Malak Tatlısı (Yöresel)

Nallıhan Ekmeği

Nallıhan’da özellikle köy kadınlarına istihdam sağlayan bir fırın bulunmaktadır bu yüzden hem lezzeti hem de kadınların iş hayatına katkısıyla Nallıhan ekmeği oldukça değerlidir.  Hamarat kadınlar bu fırınlarda ekmek ve pideler hazırlar ve halka sunar. Nur Hanım Fırını da Nallıhan’ın en çok bilinen ekmek fırınları arasında yer almaktadır.

Nur Hanım Fırını: Nasuhpaşa Mahallesi Cumhuriyet alanı 3.sokak (Pirinç Alanı) No:41

nallıhan ekmeği

Kaynak: nallihanhaber.com

Börülceli Bulgur Pilavı ve Kapama Pilav

Nallıhan’da börülce yemeklerde oldukça sık kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Börülceli pilav başka şehirlerde pek rastlamayacağınız bir tat olacağı için denemenizi tavsiye ederiz. Nallıhan’da pilav çeşitleri oldukça boldur. Kapama pilav bunlar arasında yer almaktadır. Kışın daha çok yapılan kapama pilavda kuşbaşı et, soğan, yağ ve pirinç kullanılır. Turşu ve veya hoşaf ile birlikte pilavı yerseniz lezzetler birbirini iyi bir şekilde tamamlamaktadır.

Akdere Köyü Köy Sofrası: Akdere Yolu, 100.yıl

Etli Pilav Kapama

Yaprak Sarma

Yaprak sarma ülkemizin birçok yerinde yapılıyor olsa da Nallıhan’dakinin tadı bir başkadır. Nallıhan’da bu yemek o kadar özeldir ki bayram ve düğün günlerinde de mutlaka sofralarda bulunur. Yaz, kış tüketilen yemeğin hem zeytinyağlısı hem de etlisi yapılmaktadır.

Dağdelen Lokantası: Akdere, Nallıhan

Zeytinyağlı Sarma Nasıl Yapılır?

Oturtma

Genelde oğlak eti ile yapılan bu et yemeği güveç kaplarda servis edilir. İsmi oturtma olarak da bilinir. İçerisinde ekstradan tuz, karabiber ve sarımsak konulur. Ateşte yavaş yavaş pişirilmesi etin tam kıvamında olmasını sağlayan püf noktadır.

Nallıhan Dostlar Sofrası: Aliağa, Namık Kemal Caddesi 6/2

Yuvarlak Dilim Patlıcan Oturtma

Et Yemekleri

Nallıhan’da ne yenir diye sorarsanız birçok kişi size et yemeklerinden bahsedecektir. Nallıhan’da et yemekleri oldukça meşhurdur. Kemikli etlerin odun ateşinde pişirilmesiyle yapılan çökelmeden, koyun ya da keçi kafa ve ayak kısmından yapılan kafa yemeğine, küçükbaş hayvanların etlerinin ince uzun kesilerek kömür ateşinde özel sopalarla çevrilip pişirilmesiyle hazırlanan sırıma kadar birçok çeşit vardır. Nallıhan’a gelip et yemeklerinden tatmadan gitmemenizi öneririz.

Karacasu Köyü Köy Sofrası: Karacasu Mah. Küme Evleri

Güveçte Soslu Köfte (Videolu)

Nallıhan Gezilecek Yerler Listesi

 • Kuş Cenneti
 • Kocahan
 • Ilıca Şelalesi
 • Nallıhan evleri
 • Nasuhpaşa Camii
 • Ulu Camii
 • Taptuk Emre Türbesi
 • Bacım Sultan Türbesi
 • Cafer Sadık Türbesi
 • Ömer Şeyhler Türbesi
 • Juliopolis Nekropolü
 • Sarıyar Barajı
 • Kuzucular Köyü Kanyonu
 • Anıt Ağaç
 • Uyuzsuyu Şelalesi

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Ankara Kokoreççileri: 12 Meşhur Mekan

Ankara’da Kebap Nerede Yenir? En İyi 15 Mekan

Ankara’nın Tıka Basa Doyuran 10 Hamburgercisi

Ankara’da Ne Yenir? En Meşhur 10 Lezzet Durağı

Beypazarı’nda Ne Yenir? Yöresel Yemek Mekanları

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Nallıhan’da Ne Yenir? Yemek & Mekan Rehberi 25.12.2020 tarihinde yayınladı.