Nohut Mayası Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fotoğraflı Anlatım

Nohut Mayası Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fotoğraflı Anlatım

Nohut Mayası: Türk Tarihinin İlk Mayası!

Ekmeklerin ve yoğurdun geleneksel malzemesi olarak tanınan nohut mayası, geçmişten günümüze Anadolu mutfağının mihenk taşlarından biridir. Hazır mayaların mutfaklara girmesi ile neredeyse adını köylerde bile duymadığımız nohut mayası, faydaları ve doğallığı ile yeniden mutfakların gözdesi olmaya aday.

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdığımız bir malzeme olan nohut mayası, farklı yörelerde hazırlanan geleneksel ekmeğin ve yoğurdun asıl mayasıdır. Nohut mayası içeriğini merak edenleri de kısaca aydınlatalım. Nohut mayası bakterileri incelemelerde; laktik asit bakterisi, maya, aerob spor yapan bakteri ve anaerob spor yapan bakteriler olarak belirlenmiştir.

Nohut Mayası

Türk tarihinde kullanılan ilk maya türü olarak bilinen ve nohut ekmeği adıyla da anılan maya, adından da anlaşıldığı gibi nohuttan yapılan bir maya türüdür. Temelde nohutun üzerine su, un ve tuz eklenerek fermantasyon sürecine tabi tutulması ile hazırlanan maya, ekmeğin kabarmasını ve sütün mayalanmasını sağlar.

Günümüzde kullanılan hazır mayalardan farklı olarak nohut mayası ekmeğin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Aynı zamanda ekmeğin daha fazla kabarmasını ve yoğurdun daha hızlı mayalanmasını sağlayarak farkını ortaya koyar.

Nohut Mayası

Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohuttan aldığı hafif tatlımsı tadı ile halk arasında tatlı maya olarak da anılan nohut mayası tarifi herkes tarafından bilinmeyebilir. Özellikle nohut mayasını daha iyi tanımak ve mutfaklarda denemek isteyenler tarafından nohut mayası nasıl olur veya nohut mayası yapılışı nasıldır diye merak edilebilir.

Nohut mayası tatlı maya nasıl yapılır diye siz de merak ediyorsanız haydi adım adım detaylı anlatım içeren tarifimize geçelim…

Nohut Mayası Malzemeleri

Nohut mayası hazırlanışı bilinenin aksine ekşi mayadan daha kolay, fakat sabır gerektiren bir iştir. Kısa bir sürede hazırlanan ancak mayalanması uzun süren nohut mayası için gerekli malzemeler:

 • 1 çay bardağı nohut
 • 2 bardak su
 • 1 tutam tuz
 • 3 kaşık un
 • Tahta kaşık
 • Cam kavanoz
nohut mayası yapımı

Resimli Nohut Mayası Yapımı: Püf Noktaları, Adım Adım

1) En az bir gece önceden nohutların üç ya da dört parça olacak şekilde kalın taneler halinde ezilmesi ile maya yapımına başlanır.

nohut mayası tarifi

2) Büyük parçalar halinde ezilen nohutlar, cam kavanoza alınır ve üzerine unla birlikte tuz eklenir.

nohut mayası yoğurt

3) Malzemelerin üzerine 2 bardak su eklenir.

nohut mayası yapımı

4) Tüm malzemeler dikkatlice karıştırılır.

nohut mayası nasıl olur

5) Sonrasında ise maya, 40 ila 50 derece arasında beklemeye bırakılır. Mayanın tutması için sıcaklığın çok fazla düşüp çıkmamasına dikkat etmek gerekir.

nohut mayası ekmek

6) Ertesi gün ise köpüren ve kabaran mayanın nohutları süzülerek köpüklü kısmı kullanılabilir. Nohut mayası kaç saatte olur sorusu için bir gecelik bekleme süresi vermek doğru olacaktır.

nohut mayası
Köpürmüş Maya

 

nohut mayası nasıl yapılır
Köpüklü Kısım

Nohut Mayası Nasıl Saklanır?

 • Evde hazırlanan doğal nohut mayası, az dayanıklı bir maya türü olduğu için saklanması pek de yaygın değil.
 • Genellikle yapılır yapılmaz ekmek ya da yoğurt mayalamak için hemen kullanılan mayanın tekrar kullanılması için hassas koşullarda saklanması gerekir.
 • Özellikle ortamın sıcaklığı muhafaza edildiği takdirde cam bir kavanoz içinde bir süre saklanabilir.
 • Doğru sıcaklıkta saklanması halinde daha sonra da kullanılabilen maya kabarıp köpürdükten sonra saklama işlemine alınır. Daha sonra kullanılacağı zaman ön maya ile beslenerek kullanılabilir.
 • Nohut mayası buzlukta nasıl saklanır? Buzluğun doğru bir saklama yeri olmadığını söyleyelim.
 • Nohut mayasını buzdolabında saklamak ise doğru değildir, çünkü buzdolabındaki soğuk hava mayanın sönmesine neden olur.

Nohut Mayası Nasıl Çoğaltılır?

 • Nohut mayası nasıl çoğaltılır diye düşünüyorsanız elde ettiğiniz köpüksü karışımı unla karıştırıp bekleterek hazırlanan ön mayadan faydalanmanız gerekir.

Nohut Mayası Nerede Satılır?

 • Peki, nohut mayası nerede satılır? Tekrar kullanılan nohut mayasını hazır maya gibi satın almak isteyenler ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacak, çünkü nohut mayası hazır maya gibi marketlerde satılan bir maya çeşidi değildir.
nohut mayası nasıl saklanır

Nohut Mayasından Yoğurt Nasıl Yapılır?

Hazır maya yerine her tarife eklenebilen nohut mayasının en yaygın kullanımlarından biri evde yoğurt mayası olarak kullanımıdır. Peki, yoğurt için nohut mayası nasıl yapılır?

 • Nohut mayası ile yoğurt mayalama tahmin edilenden çok farklı bir işlem değildir.
 • Sütü doğal bir şekilde mayalayarak alışılmışın dışında bir lezzete sahip yoğurt yapabilirsiniz.
 • Nohut mayası yoğurt yapımında kullanılmadan önce mayanın süzülerek nohut tanelerinden arındırılması gerekir.
 • Süzülen maya, daha önce kaynatılıp pastörize edilmiş ve oda sıcaklığında bekletilmiş süte eklenir.
 • Karıştırılarak cam kavanoza alınan süt, sıcak kalması için kalın bir bezle sarılarak 4 ile 6 saat arasında mayalanmaya bırakılır.
 • Yoğurt için hazır süt yerine doğal süt tercih ederek mayanın tutma şansını artırabilirsiniz.
 • Uygun sıcaklıkta mayalanan yoğurt, tadı ile hazır yoğurtlara oranla çok daha lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıkla ve afiyetle tüketeceğiniz bir tarif olur.
 • Ayrıca nohut mayası ile mayalanan yoğurttan bir miktarını ayırarak tekrar yoğurt mayalamak da mümkün.

Tarif için: Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı

Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı

Nohut Mayasından Ekmek Nasıl Yapılır?

Nohuttan hazırlanan köpük formundaki maya ile ekmek yapımı yoğurt yapımından birazcık farklı. Nohut mayasından ekmek yapmak için öncelikle hazırlanan nohut mayasını tekrar mayalamak gerekir.

 • Asıl maya hazırlandıktan sonra yapılan ve ön mayalanma adını alan işlemde önceden köpürmüş ve kabarmış nohut mayasına yaklaşık 8 kaşık ılık su ve 8 kaşık organik buğday unu eklenir.
 • Homojen bir hal alana kadar karıştırılır.
 • Hazırlanan karışımın üzeri streç film ile kapatılarak 2- 3 saat dinlenmeye bırakılır.
 • Oda sıcaklığında tekrar mayalanan nohut mayasının gözeneklerinden hazır hale geldiğini anlayabilirsiniz.
 • Göz göz olan mayayı hazırladıktan sonra nohutlu ekmek mayası elde edilmiş olur.
 • Mayadan ekmek hazırlamak ise evde normal ekmek yapmaktan farklı değildir.

Tarif için: Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Nohut Mayasının Faydaları Nelerdir?

 • Nohut mayası B vitamini açısından zengin bir besindir ve B vitamini sayesinde sinir sistemini düzenler.
 • Özellikle nohut mayası ile hazırlanan ekmek ve yoğurtlar daha fazla enerji verir.
 • Sindirim sistemi sorunları olanların tüketimine uygun olan maya, mideye rahatsızlık vermez.
 • Aynı zamanda nohut mayası ile hazırlanan tarifler midede veya bağırsaklarda şişkinlik hissine neden olmaz.
 • Doğal yapılan bir maya olduğu için sağlıklı tarifler hazırlamaya imkân verir ve nohut mayası ile hazırlanan besinler daha uzun süre tokluk hissi vererek acıkmayı geciktirir.
 • Nohut mayası ile ekmek yapıldığında nohut mayası faydaları sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.
Nohut Mayası

Denenmiş 2 Nohut Mayası Tarifi

 • Anadolu mutfağının yöresel sırrı olan nohut mayası tok tutan kabarmış ekmekler ve leziz yoğurtlar yapmak için asıl malzemedir.
 • Ancak nohut mayasının kullanım alanını yalnızca ekmek ve yoğurtla sınırlamak doğru olmaz.
 • Nohuttan kefir mayası yapıldığı da görülür ve hazırlanan nohut mayası farklı hamur işlerinde kullanılarak şaşırtıcı sonuçlar elde edilir.
 • Şimdi, ilk olarak nohut mayası tarifini aşağıda bulabileceksiniz.
 • Nohut mayanızı yaptıktan sonra tabii ki nohut mayasından ekmek tarifi arayışına gireceğinizi de bildiğimiz için hemen onunla ilgili içeriğimizi de en alta ekledik.
 • Dışı çıtır içi yumuşacık ev yapımı ekmekler hazırlansın bakalım, şimdiden afiyet olsun!

1) Yoğurt ve Ekmek Yapımı İçin Doğal Nohut Mayası

Mis gibi ekmek kokusunun evinizi sarma vakti artık geldiyse doğal nohut mayası nasıl yapılır sorusunu masaya yatırarak kolları sıvayabilirsiniz. Nohut mayası ekmek ve hamur işleri yapmak için gayet uygundur. Doğal yapısı ile atalarımızdan bize kalan bir tarif olan nohut mayasının tutması oldukça hassas koşullara bağlıdır. Özellikle sıcaklık, su kalitesi, nohut seçimi gibi konulara dikkat edilerek hazırlanması tavsiye edilir. Kesin sonuç veren nohut mayası tarifi, doğal ürünlere evinde yer veren herkesin en az bir kere denemesi gereken bir reçete olarak karşınıza gelir. Dikkatli hazırlandığında tutması oldukça yüksek olan tatlı mayayı, kabaran her türlü hamur işine katarak mutfakta kullanabilir, mis kokulu yoğurtlar yapabilirsiniz. Nohut Mayası

Nohut Mayası

2) Ekmeklerinize Yeni Bir Tat: Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Mayayı tutturduktan sonra hazırlayacağınız ilk tarif ise tatlı maya ekmeği diğer bir deyişle nohut ekmeği olur. Geleneksel metotlar ile ekmek hazırlamak isteyenlerin tam aradığı tarif olan nohut mayasından ekmek yapmak oldukça kolay. Tıpkı ev yapımı diğer ekmekler gibi un, su ve tuz ile hazırlanan tatlı maya ekmeği, aynı zamanda yemeye kıyamayacağınız kadar güzel bir görünüme sahip. Hafif sert üst kabuğu ve yumuşak içi ile dilimleyerek masalarınıza getireceğiniz ekmek, tereyağı ya da peynir eşliğinde enfes bir kahvaltıya ortam oluşturur. Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Maya Çeşitleri, Kullanımı ve Aralarındaki Farklar

Enfes Hamur İşleri Tarifleri ile: Hamur Nasıl Yapılır?

Yumuşak Poğaça Yapmanın Kabarma Garantili 10 Püf Noktası

Kuru Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hangi Hamuru Nasıl Hazırlarız? Püf Noktalarıyla 12 Çeşit Hamur Tarifi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tavada Pizza (Adım Adım Fotoğraflı) Tarifi

Tavada Pizza (Adım Adım Fotoğraflı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Çikolatalı Cookie ( Fotoğraflı Anlatım) Tarifi

Çikolatalı Cookie ( Fotoğraflı Anlatım)

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Cordon Blue (Fotoğraflı Anlatım) Tarifi

Cordon Blue (Fotoğraflı Anlatım)

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Nohut Mayası Tarifi

Nohut Mayası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tavuklu Sebzeli Milföy (Fotoğraflı Anlatım) Tarifi

Tavuklu Sebzeli Milföy (Fotoğraflı Anlatım)

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Lezzeti Adında Nohut Tava Tarifi

Lezzeti Adında Nohut Tava

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kremalı Tavuklu Penne (Fotoğraflı Anlatım İle) Tarifi

Kremalı Tavuklu Penne (Fotoğraflı Anlatım İle)

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Etli Bezelye Tarifi (Ayrıntılı Fotoğraflı Anlatım)

Etli Bezelye Tarifi (Ayrıntılı Fotoğraflı Anlatım)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri