Nohut Mayası Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fotoğraflı Anlatım

Nohut Mayası: Türk Tarihinin İlk Mayası!

Ekmeklerin ve yoğurdun geleneksel malzemesi olarak tanınan nohut mayası, geçmişten günümüze Anadolu mutfağının mihenk taşlarından biridir. Hazır mayaların mutfaklara girmesi ile neredeyse adını köylerde bile duymadığımız nohut mayası, faydaları ve doğallığı ile yeniden mutfakların gözdesi olmaya aday.

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdığımız bir malzeme olan nohut mayası, farklı yörelerde hazırlanan geleneksel ekmeğin ve yoğurdun asıl mayasıdır. Nohut mayası içeriğini merak edenleri de kısaca aydınlatalım. Nohut mayası bakterileri incelemelerde; laktik asit bakterisi, maya, aerob spor yapan bakteri ve anaerob spor yapan bakteriler olarak belirlenmiştir.

nohut mayası nasıl yapılır

Türk tarihinde kullanılan ilk maya türü olarak bilinen ve nohut ekmeği adıyla da anılan maya, adından da anlaşıldığı gibi nohuttan yapılan bir maya türüdür. Temelde nohutun üzerine su, un ve tuz eklenerek fermantasyon sürecine tabi tutulması ile hazırlanan maya, ekmeğin kabarmasını ve sütün mayalanmasını sağlar.

Günümüzde kullanılan hazır mayalardan farklı olarak nohut mayası ekmeğin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Aynı zamanda ekmeğin daha fazla kabarmasını ve yoğurdun daha hızlı mayalanmasını sağlayarak farkını ortaya koyar.

nohut mayası tarifi

Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohuttan aldığı hafif tatlımsı tadı ile halk arasında tatlı maya olarak da anılan nohut mayası tarifi herkes tarafından bilinmeyebilir. Özellikle nohut mayasını daha iyi tanımak ve mutfaklarda denemek isteyenler tarafından nohut mayası nasıl olur veya nohut mayası yapılışı nasıldır diye merak edilebilir.

Nohut mayası tatlı maya nasıl yapılır diye siz de merak ediyorsanız haydi adım adım detaylı anlatım içeren tarifimize geçelim…

Nohut Mayası Malzemeleri

Nohut mayası hazırlanışı bilinenin aksine ekşi mayadan daha kolay, fakat sabır gerektiren bir iştir. Kısa bir sürede hazırlanan ancak mayalanması uzun süren nohut mayası için gerekli malzemeler:

 • 1 çay bardağı nohut
 • 2 bardak su
 • 1 tutam tuz
 • 3 kaşık un
 • Tahta kaşık
 • Cam kavanoz
nohut mayası yapımı

Resimli Nohut Mayası Yapımı: Püf Noktaları, Adım Adım

1) En az bir gece önceden nohutların üç ya da dört parça olacak şekilde kalın taneler halinde ezilmesi ile maya yapımına başlanır.

nohut mayası tarifi

2) Büyük parçalar halinde ezilen nohutlar, cam kavanoza alınır ve üzerine unla birlikte tuz eklenir.

nohut mayası yoğurt

3) Malzemelerin üzerine 2 bardak su eklenir.

nohut mayası yapımı

4) Tüm malzemeler dikkatlice karıştırılır.

nohut mayası nasıl olur

5) Sonrasında ise maya, 40 ila 50 derece arasında beklemeye bırakılır. Mayanın tutması için sıcaklığın çok fazla düşüp çıkmamasına dikkat etmek gerekir.

nohut mayası ekmek

6) Ertesi gün ise köpüren ve kabaran mayanın nohutları süzülerek köpüklü kısmı kullanılabilir. Nohut mayası kaç saatte olur sorusu için bir gecelik bekleme süresi vermek doğru olacaktır.

nohut mayası
Köpürmüş Maya

 

nohut mayası nasıl yapılır
Köpüklü Kısım

Nohut Mayası Nasıl Saklanır?

 • Evde hazırlanan doğal nohut mayası, az dayanıklı bir maya türü olduğu için saklanması pek de yaygın değil.
 • Genellikle yapılır yapılmaz ekmek ya da yoğurt mayalamak için hemen kullanılan mayanın tekrar kullanılması için hassas koşullarda saklanması gerekir.
 • Özellikle ortamın sıcaklığı muhafaza edildiği takdirde cam bir kavanoz içinde bir süre saklanabilir.
 • Doğru sıcaklıkta saklanması halinde daha sonra da kullanılabilen maya kabarıp köpürdükten sonra saklama işlemine alınır. Daha sonra kullanılacağı zaman ön maya ile beslenerek kullanılabilir.
 • Nohut mayası buzlukta nasıl saklanır? Buzluğun doğru bir saklama yeri olmadığını söyleyelim.
 • Nohut mayasını buzdolabında saklamak ise doğru değildir, çünkü buzdolabındaki soğuk hava mayanın sönmesine neden olur.

Nohut Mayası Nasıl Çoğaltılır?

 • Nohut mayası nasıl çoğaltılır diye düşünüyorsanız elde ettiğiniz köpüksü karışımı unla karıştırıp bekleterek hazırlanan ön mayadan faydalanmanız gerekir.

Nohut Mayası Nerede Satılır?

 • Peki, nohut mayası nerede satılır? Tekrar kullanılan nohut mayasını hazır maya gibi satın almak isteyenler ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacak, çünkü nohut mayası hazır maya gibi marketlerde satılan bir maya çeşidi değildir.
nohut mayası nasıl saklanır

Nohut Mayasından Yoğurt Nasıl Yapılır?

Hazır maya yerine her tarife eklenebilen nohut mayasının en yaygın kullanımlarından biri evde yoğurt mayası olarak kullanımıdır. Peki, yoğurt için nohut mayası nasıl yapılır?

 • Nohut mayası ile yoğurt mayalama tahmin edilenden çok farklı bir işlem değildir.
 • Sütü doğal bir şekilde mayalayarak alışılmışın dışında bir lezzete sahip yoğurt yapabilirsiniz.
 • Nohut mayası yoğurt yapımında kullanılmadan önce mayanın süzülerek nohut tanelerinden arındırılması gerekir.
 • Süzülen maya, daha önce kaynatılıp pastörize edilmiş ve oda sıcaklığında bekletilmiş süte eklenir.
 • Karıştırılarak cam kavanoza alınan süt, sıcak kalması için kalın bir bezle sarılarak 4 ile 6 saat arasında mayalanmaya bırakılır.
 • Yoğurt için hazır süt yerine doğal süt tercih ederek mayanın tutma şansını artırabilirsiniz.
 • Uygun sıcaklıkta mayalanan yoğurt, tadı ile hazır yoğurtlara oranla çok daha lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıkla ve afiyetle tüketeceğiniz bir tarif olur.
 • Ayrıca nohut mayası ile mayalanan yoğurttan bir miktarını ayırarak tekrar yoğurt mayalamak da mümkün.

Tarif için: Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı

Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı

Nohut Mayasından Ekmek Nasıl Yapılır?

Nohuttan hazırlanan köpük formundaki maya ile ekmek yapımı yoğurt yapımından birazcık farklı. Nohut mayasından ekmek yapmak için öncelikle hazırlanan nohut mayasını tekrar mayalamak gerekir.

 • Asıl maya hazırlandıktan sonra yapılan ve ön mayalanma adını alan işlemde önceden köpürmüş ve kabarmış nohut mayasına yaklaşık 8 kaşık ılık su ve 8 kaşık organik buğday unu eklenir.
 • Homojen bir hal alana kadar karıştırılır.
 • Hazırlanan karışımın üzeri streç film ile kapatılarak 2- 3 saat dinlenmeye bırakılır.
 • Oda sıcaklığında tekrar mayalanan nohut mayasının gözeneklerinden hazır hale geldiğini anlayabilirsiniz.
 • Göz göz olan mayayı hazırladıktan sonra nohutlu ekmek mayası elde edilmiş olur.
 • Mayadan ekmek hazırlamak ise evde normal ekmek yapmaktan farklı değildir.

Tarif için: Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Nohut Mayasının Faydaları Nelerdir?

 • Nohut mayası B vitamini açısından zengin bir besindir ve B vitamini sayesinde sinir sistemini düzenler.
 • Özellikle nohut mayası ile hazırlanan ekmek ve yoğurtlar daha fazla enerji verir.
 • Sindirim sistemi sorunları olanların tüketimine uygun olan maya, mideye rahatsızlık vermez.
 • Aynı zamanda nohut mayası ile hazırlanan tarifler midede veya bağırsaklarda şişkinlik hissine neden olmaz.
 • Doğal yapılan bir maya olduğu için sağlıklı tarifler hazırlamaya imkân verir ve nohut mayası ile hazırlanan besinler daha uzun süre tokluk hissi vererek acıkmayı geciktirir.
 • Nohut mayası ile ekmek yapıldığında nohut mayası faydaları sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.
nohut mayası tarifi

Denenmiş 2 Nohut Mayası Tarifi

 • Anadolu mutfağının yöresel sırrı olan nohut mayası tok tutan kabarmış ekmekler ve leziz yoğurtlar yapmak için asıl malzemedir.
 • Ancak nohut mayasının kullanım alanını yalnızca ekmek ve yoğurtla sınırlamak doğru olmaz.
 • Nohuttan kefir mayası yapıldığı da görülür ve hazırlanan nohut mayası farklı hamur işlerinde kullanılarak şaşırtıcı sonuçlar elde edilir.
 • Şimdi, ilk olarak nohut mayası tarifini aşağıda bulabileceksiniz.
 • Nohut mayanızı yaptıktan sonra tabii ki nohut mayasından ekmek tarifi arayışına gireceğinizi de bildiğimiz için hemen onunla ilgili içeriğimizi de en alta ekledik.
 • Dışı çıtır içi yumuşacık ev yapımı ekmekler hazırlansın bakalım, şimdiden afiyet olsun!

1) Yoğurt ve Ekmek Yapımı İçin Doğal Nohut Mayası

Mis gibi ekmek kokusunun evinizi sarma vakti artık geldiyse doğal nohut mayası nasıl yapılır sorusunu masaya yatırarak kolları sıvayabilirsiniz. Nohut mayası ekmek ve hamur işleri yapmak için gayet uygundur. Doğal yapısı ile atalarımızdan bize kalan bir tarif olan nohut mayasının tutması oldukça hassas koşullara bağlıdır. Özellikle sıcaklık, su kalitesi, nohut seçimi gibi konulara dikkat edilerek hazırlanması tavsiye edilir. Kesin sonuç veren nohut mayası tarifi, doğal ürünlere evinde yer veren herkesin en az bir kere denemesi gereken bir reçete olarak karşınıza gelir. Dikkatli hazırlandığında tutması oldukça yüksek olan tatlı mayayı, kabaran her türlü hamur işine katarak mutfakta kullanabilir, mis kokulu yoğurtlar yapabilirsiniz. Nohut Mayası

Nohut Mayası

2) Ekmeklerinize Yeni Bir Tat: Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Mayayı tutturduktan sonra hazırlayacağınız ilk tarif ise tatlı maya ekmeği diğer bir deyişle nohut ekmeği olur. Geleneksel metotlar ile ekmek hazırlamak isteyenlerin tam aradığı tarif olan nohut mayasından ekmek yapmak oldukça kolay. Tıpkı ev yapımı diğer ekmekler gibi un, su ve tuz ile hazırlanan tatlı maya ekmeği, aynı zamanda yemeye kıyamayacağınız kadar güzel bir görünüme sahip. Hafif sert üst kabuğu ve yumuşak içi ile dilimleyerek masalarınıza getireceğiniz ekmek, tereyağı ya da peynir eşliğinde enfes bir kahvaltıya ortam oluşturur. Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Maya Çeşitleri, Kullanımı ve Aralarındaki Farklar

Enfes Hamur İşleri Tarifleri ile: Hamur Nasıl Yapılır?

Yumuşak Poğaça Yapmanın Kabarma Garantili 10 Püf Noktası

Kuru Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hangi Hamuru Nasıl Hazırlarız? Püf Noktalarıyla 12 Çeşit Hamur Tarifi

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tavada Pizza (Adım Adım Fotoğraflı) Tarifi

Tavada Pizza (Adım Adım Fotoğraflı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Çikolatalı Cookie ( Fotoğraflı Anlatım) Tarifi

Çikolatalı Cookie ( Fotoğraflı Anlatım)

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tavuklu Sebzeli Milföy (Fotoğraflı Anlatım) Tarifi

Tavuklu Sebzeli Milföy (Fotoğraflı Anlatım)

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Nohut Mayası İle Ekmek Tarifi

Nohut Mayası İle Ekmek

2-4 kişilik, 3 saat 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Adım Adım Domates Konserve Tarifi

Adım Adım Domates Konserve

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Adım Çöreği Tarifi

Adım Çöreği

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 40dk Pişirme
Karnıyarık Yemeği (Fotoğraflı) Tarifi

Karnıyarık Yemeği (Fotoğraflı)

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası Tarifi
Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası

Mango: Buda Onun Gölgesinde Meditasyon Yaptı! Tropik bölgelerden mutfaklarımıza kadar ulaşan mangonun heyecan verici ve…

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm Tarifi
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? Halk dilinde mide üşütmesi olarak isimlendirilen gastroenterit, bakteri, virüs ve parazitler…

Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Tarifi
Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hücre Yenileyen Retinol Cilde Faydaları & Kullanımı Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kadın ve erkekler…

Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı? Tarifi
Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı?

Hamilelikte Nane Limon İçmek Faydalı mı? Nane ve limon ikilisi, pek çok evin vazgeçilmezi. Her…

Hamilelikte Düşüğe Sebep Olabilecek 9 Yiyecek Tarifi
Hamilelikte Düşüğe Sebep Olabilecek 9 Yiyecek

Hangi Yiyecekler Gebelikte Düşük Riski Oluşturur? Mutfağınızda yer alan yiyeceklerin pek çoğu herkes için faydalı…

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gereken 9 Şey Tarifi
Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gereken 9 Şey

Hamilelikte İlk 3 Ay Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelik döneminin ilk haftaları oldukça önemlidir. Her kadının…

Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası Tarifi
Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası

Mango: Buda Onun Gölgesinde Meditasyon Yaptı! Tropik bölgelerden mutfaklarımıza kadar ulaşan mangonun heyecan verici ve…

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm Tarifi
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? Halk dilinde mide üşütmesi olarak isimlendirilen gastroenterit, bakteri, virüs ve parazitler…

Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Tarifi
Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hücre Yenileyen Retinol Cilde Faydaları & Kullanımı Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kadın ve erkekler…

Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı? Tarifi
Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı?

Hamilelikte Nane Limon İçmek Faydalı mı? Nane ve limon ikilisi, pek çok evin vazgeçilmezi. Her…

Hamilelikte Düşüğe Sebep Olabilecek 9 Yiyecek Tarifi
Hamilelikte Düşüğe Sebep Olabilecek 9 Yiyecek

Hangi Yiyecekler Gebelikte Düşük Riski Oluşturur? Mutfağınızda yer alan yiyeceklerin pek çoğu herkes için faydalı…

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gereken 9 Şey Tarifi
Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gereken 9 Şey

Hamilelikte İlk 3 Ay Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelik döneminin ilk haftaları oldukça önemlidir. Her kadının…

Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu Tarifi
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Programı Gebelik döneminde beslenme konusu, her anne adayının merak ettiği ve…

Hamilelikte Yenmemesi Gereken 8 Besin Tarifi
Hamilelikte Yenmemesi Gereken 8 Besin

Gebelik Sürecinde Yenmesi Riskli Olan Besinler Hamilelik döneminde tüketilen besinler anne ve bebek sağlığını yakından…

Hamilelikte Amniyon Sıvısını Azaltan 5 Yiyecek Tarifi
Hamilelikte Amniyon Sıvısını Azaltan 5 Yiyecek

Amniyon Sıvısını Hangi Besinler Azaltır? Anne karnında gelişimini başlatan ve devam eden bebeğin can suyu…

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Annenin Yediklerinden Beslenir? Tarifi
Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Annenin Yediklerinden Beslenir?

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Beslenmeye Başlar? Gebelik sürecinde olanların ve bu döneme hazırlık yapanların…

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler Tarifi
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Mide Yanması Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Mide yanması, mide problemi olsun olmasın günlük yaşamda her…

Çayı Limonlu İçmenin Bilmediğiniz 8 Faydası Tarifi
Çayı Limonlu İçmenin Bilmediğiniz 8 Faydası

Çaya Limon Dilimi Eklemek Sağlıklı Mı? Limon, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Yüzyılı aşkın…

Tarifler Geri
Videolar Geri