Nohut Mayası Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fotoğraflı Anlatım

17 puan, average: 4,94 17 puan, average: 4,94 17 puan, average: 4,94 17 puan, average: 4,94 17 puan, average: 4,94 (17 oy, ortalama: 4,94 / 5)
Nohut Mayası Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fotoğraflı Anlatım

Kesin Sonuç Veren Nohut Mayası Yapımı

Ekmeklerin ve yoğurdun geleneksel malzemesi olarak tanınan nohut mayası, geçmişten günümüze Anadolu mutfağının mihenk taşlarından biridir. Hazır mayaların mutfaklara girmesi ile neredeyse adını köylerde bile duymadığımız nohut mayası, faydaları ve doğallığı ile yeniden mutfakların gözdesi olmaya aday.

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdığımız bir malzeme olan nohut mayası, farklı yörelerde hazırlanan geleneksel ekmeğin ve yoğurdun asıl mayasıdır.

Türk tarihinde kullanılan ilk maya türü olarak bilinen ve nohut ekmeği adıyla da anılan maya, adından da anlaşıldığı gibi nohuttan yapılan bir maya türüdür. Temelde nohutun üzerine su, un ve tuz eklenerek fermantasyon sürecine tabi tutulması ile hazırlanan maya, ekmeğin kabarmasını ve sütün mayalanmasını sağlar. Günümüzde kullanılan hazır mayalardan farklı olarak nohut mayası ekmeğin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Aynı zamanda ekmeğin daha fazla kabarmasını ve yoğurdun daha hızlı mayalanmasını sağlayarak farkını ortaya koyar.

nohut mayası nasıl yapılır

Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohuttan aldığı hafif tatlımsı tadı ile halk arasında tatlı maya olarak da anılan nohut mayası tarifi herkes tarafından bilinmeyebilir. Özellikle nohut mayasını daha iyi tanımak ve mutfaklarda denemek isteyenler tarafından nohut mayası nasıl olur veya nohut mayası yapılışı nasıldır diye merak edilebilir.

O zaman bu merakı giderelim:

Nohut mayasının hazırlanışı bilinenin aksine ekşi mayadan daha kolay, fakat sabır gerektiren bir iştir. Kısa bir sürede hazırlanan ancak mayalanması uzun süren nohut mayası için gerekli malzemeler bir ölçü nohut, 2 bardak su, bir tutam tuz ve 3 kaşık unla beraber tahta kaşıkla kavanozdur.

1) En az bir gece önceden nohutların üç ya da dört parça olacak şekilde kalın taneler halinde ezilmesi ile maya yapımına başlanır.

nohut mayası tarifi

2) Büyük parçalar halinde ezilen nohutlar, cam kavanoza alınır ve üzerine unla birlikte tuz eklenir.

nohut mayası yoğurt

3) Malzemelerin üzerine 2 bardak su eklenir.

nohut mayası yapımı

4) Tüm malzemeler dikkatlice karıştırılır.

nohut mayası nasıl olur

5) Sonrasında ise maya, 40 ila 50 derece arasında beklemeye bırakılır. Mayanın tutması için sıcaklığın çok fazla düşüp çıkmamasına dikkat etmek gerekir.

nohut mayası ekmek

6) Ertesi gün ise köpüren ve kabaran mayanın nohutları süzülerek köpüklü kısmı kullanılabilir.

nohut mayası

nohut mayası nasıl yapılır

Nohut Mayası Nasıl Saklanır? Nerede Satılır?

Evde hazırlanan doğal nohut mayası, az dayanıklı bir maya türü olduğu için saklanması pek de yaygın değil. Genellikle yapılır yapılmaz ekmek ya da yoğurt mayalamak için hemen kullanılan mayanın tekrar kullanılması için hassas koşullarda saklanması gerekir. Özellikle ortamın sıcaklığı muhafaza edildiği takdirde cam bir kavanoz içinde bir süre saklanabilir. Doğru sıcaklıkta saklanması halinde daha sonra da kullanılabilen maya kabarıp köpürdükten sonra saklama işlemine alınır. Daha sonra kullanılacağı zaman ön maya ile beslenerek kullanılabilir. Nohut mayasını buzdolabında saklamak ise doğru değildir, çünkü buzdolabındaki soğuk hava mayanın sönmesine neden olur.

Peki, nohut mayası nerede satılır? Tekrar kullanılan nohut mayasını hazır maya gibi satın almak isteyenler ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacak, çünkü nohut mayası hazır maya gibi marketlerde satılan bir maya çeşidi değildir.

nohut mayası nasıl saklanır

Nohut Mayasının Faydaları Nelerdir?

  • Nohut mayası B vitamini açısından zengin bir besindir ve B vitamini sayesinde sinir sistemini düzenler. Özellikle nohut mayası ile hazırlanan ekmek ve yoğurtlar daha fazla enerji verir.
  • Sindirim sistemi sorunları olanların tüketimine uygun olan maya, mideye rahatsızlık vermez. Aynı zamanda nohut mayası ile hazırlanan tarifler midede veya bağırsaklarda şişkinlik hissine neden olmaz.
  • Doğal yapılan bir maya olduğu için sağlıklı tarifler hazırlamaya imkân verir ve nohut mayası ile hazırlanan besinler daha uzun süre tokluk hissi vererek acıkmayı geciktirir.

Nohut Mayasından Yoğurt Yapımı

Hazır maya yerine her tarife eklenebilen nohut mayasının en yaygın kullanımlarından biri evde yoğurt mayası olarak kullanımıdır. Nohut mayası ile yoğurt mayalama tahmin edilenden çok farklı bir işlem değildir. Sütü doğal bir şekilde mayalayarak alışılmışın dışında bir lezzete sahip yoğurt yapabilirsiniz. Nohut mayası yoğurt yapımında kullanılmadan önce mayanın süzülerek nohut tanelerinden arındırılması gerekir. Süzülen maya, daha önce kaynatılıp pastörize edilmiş ve oda sıcaklığında bekletilmiş süte eklenir.

Karıştırılarak cam kavanoza alınan süt, sıcak kalması için kalın bir bezle sarılarak 4 ile 6 saat arasında mayalanmaya bırakılır. Yoğurt için hazır süt yerine doğal süt tercih ederek mayanın tutma şansını artırabilirsiniz. Uygun sıcaklıkta mayalanan yoğurt, tadı ile hazır yoğurtlara oranla çok daha lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıkla ve afiyetle tüketeceğiniz bir tarif olur. Ayrıca nohut mayası ile mayalanan yoğurttan bir miktarını ayırarak tekrar yoğurt mayalamak da mümkün.

Nohuttan Ekmek Mayası Nasıl Yapılır?

Nohuttan hazırlanan köpük formundaki maya ile ekmek yapımı yoğurt yapımından birazcık farklı. Nohut mayasından ekmek yapmak için öncelikle hazırlanan nohut mayasını tekrar mayalamak gerekir. Asıl maya hazırlandıktan sonra yapılan ve ön mayalanma adını alan işlemde önceden köpürmüş ve kabarmış nohut mayasına yaklaşık 8 kaşık ılık su ve 8 kaşık organik buğday unu eklenir. Homojen bir hal alana kadar karıştırılır.

Hazırlanan karışımın üzeri streç film ile kapatılarak 2- 3 saat dinlenmeye bırakılır. Oda sıcaklığında tekrar mayalanan nohut mayasının gözeneklerinden hazır hale geldiğini anlayabilirsiniz. Göz göz olan mayayı hazırladıktan sonra nohutlu ekmek mayası elde edilmiş olur. Mayadan ekmek hazırlamak ise evde normal ekmek yapmaktan farklı değildir.

Kesin Sonuç Veren Denenmiş 2 Nohut Mayası Tarifi

Anadolu mutfağının yöresel ve gizli sırrı olan nohut mayası tok tutan kabarmış ekmekler ve leziz yoğurtlar yapmak için asıl malzemedir. Ancak nohut mayasının kullanım alanını yalnızca ekmek ve yoğurtla sınırlamak doğru olmaz. Nohuttan kefir mayası yapıldığı da görülür ve hazırlanan nohut mayası farklı hamur işlerinde kullanılarak şaşırtıcı sonuçlar elde edilir.

1) Yoğurt ve Ekmek Yapımında Kullanabileceğiniz Doğal Nohut Mayası

Doğal yapısı ile atalarımızdan bize kalan bir tarif olan nohut mayasının tutması oldukça hassas koşullara bağlıdır. Özellikle sıcaklık, su kalitesi, nohut seçimi gibi konulara dikkat edilerek hazırlanması tavsiye edilir. Kesin sonuç veren nohut mayası tarifi, doğal ürünlere evinde yer veren herkesin en az bir kere denemesi gereken bir reçete olarak karşınıza gelir. Dikkatli hazırlandığında tutması oldukça yüksek olan tatlı mayayı, kabaran her türlü hamur işine katarak mutfakta kullanabilir, mis kokulu yoğurtlar yapabilirsiniz. Nohut Mayası

2) Ekmeklerinize Yeni Bir Tat: Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

Mayayı tutturduktan sonra hazırlayacağınız ilk tarif ise tatlı maya ekmeği diğer bir deyişle nohut ekmeği olur. Geleneksel metotlar ile ekmek hazırlamak isteyenlerin tam aradığı tarif olan nohut mayasından ekmek yapmak oldukça kolay. Tıpkı ev yapımı diğer ekmekler gibi un, su ve tuz ile hazırlanan tatlı maya ekmeği, aynı zamanda yemeye kıyamayacağınız kadar güzel bir görünüme sahip. Hafif sert üst kabuğu ve yumuşak içi ile dilimleyerek masalarınıza getireceğiniz ekmek, tereyağı ya da peynir eşliğinde enfes bir kahvaltıya ortam oluşturur. Nohut Mayasından Ekmek Yapımı

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Nohut Mayası Nasıl Yapılır? 6 Adımda Fotoğraflı Anlatım 19.10.2017 tarihinde yayınladı.