Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır?

O Bir İtalyan Salamı: Pepperoni

Yiyecek sektörünün genişlemesi ve hızlanması ile beraber birçok türde yeni tatlar meydana gelmiştir. Eklenen yeni lezzetler, yemekleri renklendirdiği gibi menüleri de çeşitlendirmiştir. Bu durumu en çok süt ve süt ürünlerinde görebiliriz. Çeşit çeşit peynirler, aromalı yoğurtlar derken son zamanlarda et alanında da lezzet yenilikleri yapılmaktadır. Ülkemizde yeni yeni duyulan bazı lezzetlerin geçmişine baktığınızda, yabancı ülkelerin asırlık yiyeceği olduğunu görebilirsiniz. Bu kültürel aktarımlar, yiyecek sektörünün canlanmasını ve gelişmesini sağlar. Şimdi sizlere bu sektörden lezzetli ve popüler bir besin tanıtacağız: Pepperoni!

Pizza ya da sandviçlerde sıkça kullanılan pepperoni sucuk, veya bazı kesimlerde salam olarak bilinen pepperoni salam hamurlu yiyeceklerin et malzemesini karşılar. Birçok kişi tarafından sevilen bu et ürününü incelemek istedik ve sizin de merak ettiğiniz konulara değindik.

Şimdi, pepperoni etini daha iyi tanıyacağınız bir yazıyı okumaya başlıyorsunuz!

pepperoni nedir

Pepperoni Nedir?

 • Pepperoni, ince taneli füme et türünün baharatlanmış halidir.
 • İtalyan salamı ya da sucuğu olarak bilinir ve İtalyan yemeklerinde önemli bir yere sahiptir.
 • Baharat olarak kullanılan biber, bu eti lezzetlendirmektedir.
 • İtalyanlar tarafından geliştirildiği bilinse de aslında Amerikan ve İtalyan mutfağının dokunuşları vardır.
 • Türk mutfağında bilinen pepperoni sucuk farkı nedir diyorsanız; aslında çok büyük bir fark bulunmamaktadır. Hazırlanma yöntemi hemen hemen aynıdır.
 • Gerçek bir pepperoni İtalya’da ya da Amerika’da domuz etinden hazırlanırken, Türkiye’de tavuk ya da dana etinden hazırlanır.

pepperoni nedir

Pepperoni Ne Etinden Yapılır, Nasıl Yapılır?

 • Pepperoni ne eti ile hazırlanıyor diye merak ediyorsanız, bu etin orijinal kaynağı domuz etidir. Fakat ülkeler arasında yemek kültürü farkı olacağı için,
 • Müslüman ülkelerde dana eti kullanarak hazırlanır.
 • Domuz etinin tercih edilmediği durumlarda hindi eti de pepperoni için yeterli olabilir.
 • Pepperoni içindekiler ile lezzetlenir. Hardal tohumları, biber aroması, sarımsak özü ve tuz miktarı bu etin sevilmesini sağlamaktadır.
 • Pizza ve sandviç içinde kullanılmak üzere farklı ebatlarda hazırlanan bu baharatlı sucuklar, klasik sucuk yöntemi ile elde edilir.
 • Dana ya da kullanılacak etin, baharatlar ile harmanlanmasından sonra fümeleme yönteminden geçmesi gerekir ve sonucunda pepperoni salamı hazırlanır.
 • Siz de pepperoni satın alarak tadını denemek istiyorsanız, büyük şarküteri dükkanlarına bir danışmalısınız. Dana ya da tavuk etinden hazırlanan pepperoni, ülkemizde bazı noktalarda satılmaktadır.

pepperoni pizza nedir

Pepperoni Nasıl Yenir?

İtalyan ve Amerikan mutfağında sıkça kullanılan bir et olan pepperoni, doyurucu ve lezzetli bir tada sahiptir. Özellikle de hamurlu yiyeceklere nefis bir uyum sağlar. Peki, pepperoni yemenin bir yöntemi var mıdır? Yemeden önce bir işlemden geçmesi gerekli midir? Gelin, bir inceleyelim:

 • Pepperoni sucuğu ile pizza sosu hazırlanmaktadır. Sos içinde pepperoniyi görmeniz biraz zor olabilir. Çünkü sosta kullanılan malzemeler püre haline geldikten sonra pizza tabanında yerini alır. Pizzayı yerken, baharatlı tadı alabilirsiniz.
 • İtalyan ve Fransız ekmekleri ile hazırlanan özel bir sandviç vardır. Bu sandviç submarine sandwich olarak bilinir. Bu sandviç için olmazsa olmaz bir malzeme de pepperonidir.
 • Cips olarak da tüketilebilen pepperoni, fırında bir miktar kızartma işleminden geçerek arzu edilen sosla beraber tüketilebilir. Fırın imkanı olmadığı durumlarda tavada kızartma işlemi de önerilir.
 • Pizza sosunda kullanıldığı gibi pizzanın ana malzemesi olarak da tercih edilir. İncecik dilimler halinde kesilen pepperoni, pizzanın üzerinde kırmızı rengi ile iştah açan bir görünüm oluşturur.
 • Makarnalara lezzet ve farklılık katmak istediğinizde makarna sosunda da kullanmanız lezzetli bir sonuç verecektir.
 • Özetlemek gerekirse; pepperonide bulunan baharatlar sayesinde sevdiğiniz tüm yemekleri daha da leziz hale getirebilirsiniz. Tost. sandviç, pizza ve makarna artık pepperoni ile daha lezzetli!

pepperoni nedir

Sucuk Nasıl Yapılır, Kurutulur? Sucuk Malzemeleri, Nefis Tarifler

Sosis Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilir? En Beğenilen Sosis Tarifleri

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır? 14.05.2019 tarihinde yayınladı.