Hindi Eti Pişirmenin Çok İşinize Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşinize Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi

Nar Gibi Kızarmış ve Yumuşacık

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı. Aslında senenin her zamanında ulaşabileceğimiz hindi eti, yılbaşı zamanı gelince daha sık rastladığımız bir gıda haline geliyor. Özellikle bütün hindi satışı, bu zamanlarda artış gösteriyor. Senenin son gününde adı epey anılan; özenle marine edilip, fırında saatlerce pişirilen hindinin, sofraya geldiğinde yarattığı o ihtişamlı görünüm için bir yıl beklenir doğrusu!

Daha önce hiç hindi pişirmediyseniz, tavuk etinden çok daha zor pişirildiğini, aynı lezzete ulaşamadığını düşünebilirsiniz. Bu sebeple yılbaşında hindi pişirme fikrine soğuk bakıyorsanız, tüm ön yargılarınızı yıkacak bazı ipuçlarını paylaşıyor olacağız. Hindi eti nasıl pişirilir, hindi eti nasıl marine edilir, hindi etinin yumuşak olması için ne yapılır gibi tüm soruların yanıtını da vermiş olacağız.

Hindi eti pişirmenin püf noktalarına geçmeden önce, hindi eti faydaları konusunda aydınlanmakta da yarar var. Her ne kadar Türk mutfağında kendisini pek faal göremesek de, hindi eti besin değerleri açısından oldukça zengin.Protein ve mineral deposu olmasının yanı sıra, düşük yağ oranı ile kalplerin de dostu. Antioksidan özelliğine sahip olan hindi, dolayısıyla yaşlanmayı da geciktiriyor. İçeriğinde bulunan bir maddenin, mutluluk hormonu olan serotonine dönüştüğü ve böylece hindi yemenin mutluluk etkisi yarattığı da bir başka gerçek!

Sıra geldi adım adım, hindi eti pişirmenin püf noktalarına!

1) Hindiyi Seçmek, En Az Pişirmek Kadar Önemlidir ;)

Elbette hindi pişirme aşamasına geçmek için öncelikle hindiyi satın almanız gerekiyor. Yılbaşı döneminde, bütün hindi bulma konusunda sıkıntı çekeceğinizi sanmıyoruz. Temizlenmiş ve dondurulmuş olarak satılan bütün hindiler, ev ortamında pişirmek için büyük kolaylık sağlıyor. Fakat bu noktada, dikkat ettiğiniz takdirde daha leziz bir hindiye sahip olmanızı sağlayacak birkaç ipucu var. Örneğin, satın alacağınız hindinin (ekonomik olmasını da düşünürsek) 3 kilodan daha az olmaması. Erkek hindi tercih etmek,daha kilolu olduklarından, faydalı olacaktır. Bunun haricinde, hindi derisinin çok açık renkli olmamasına ve etinin diri gözükmesine dikkat ederek, leziz bir hindi pişirmenin ilk adımlarını atabilirsiniz.

hindi eti

2) Pişirme Öncesi Özenli Bir Hazırlık Şart

Hindinizi seçtiniz, satın aldınız ve eve getirdiniz. Elbette direkt fırına atmadan önce onunla biraz zaman geçirmeniz gerekecek. Tıpkı diğer et türlerine uygulandığı gibi hindi etine de m arinasyon işlemi şart. Bu kısmı ne kadar çok uzatır, ne kadar çok detaylandırırsanız sonuç kısmı da o denli leziz olacaktır. Marine etmek için kullanacağınız sosu hazır temin edebileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Marine sosunuzda limon suyu, zeytinyağı, sarımsak, kekik, karabiber, defne yaprağı gibi temel malzemeleri kullanırken, damak zevkinize uyacak baharatları da ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. Eğer bu konuda tarif arıyorsanız: Hindi İçin Sos Nasıl Hazırlanır?

Hindinizi, hazırladığınız sos ile kapladıktan sonra bir müddet bekletmeniz gerekiyor. Bu bekletme süresi ne kadar uzarsa, sosun ete iyice işlemesi yani lezzetli olması da o kadar çok olacak. Eğer süreniz kısıtlıysa bir kaç saat ama eğer süre sıkıntınız yoksa bir gün bekletmenizi öneririz.

hindi eti

3) Nar Gibi Kızarmış Bir Hindiye Kimse Hayır Diyemez

Hindi iyice marine edildikten sonra aslında lezzetlendirilme aşaması tamamlanmış demektir. Fakat pişirme aşamasına geçmeden önce yapmamız gerekenler henüz bitmedi. Öncellikle hindiyi sofranızda hayal edin. Onu nasıl tanımlardınız? Nar gibi kızarmış, sulu, yumuşacık ve canlı bir renge sahip! İşte bu tanımlamanın “nar gibi kızarmak” ile ilgili olan kısımlarına geldi sıra. Hindiyi fırına sürmeden önce, daha iyi kızarması adına yapmanız gereken bir adım daha var. Aklınıza ilk gelen şeyin tereyağı olduğunu tahmin ederek, “doğru!” demek istiyoruz. Tereyağı, kızarması için kullandığımız diğer tüm tarifler gibi hindi için de doğru seçim olacak. Derisinin altına yerleştireceğiniz baharatlarla zenginleştirilmiş tereyağı, hindinizi nar gibi kızartacak bir püf noktası.

hindi eti

4) Sona Doğru Adım Adım: Pişirme Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle, hindinizi yerleştirmeye uygun bir fırın tepsisi seçmelisiniz. Pişme esnasında taşacak olan suyu ve yağı kaldırabilecek derinlikte, büyükçe bir tepsi olmalı. Hindi, pişerken dağılmaya çok müsait olacağı için mutlaka ısıya dayanıklı bir ip ile butlarından sabitlenmeli. Diğer kısımlar için şişler de kullanabilirsiniz.

“Hindi pişirmek” denildiğinde akıllarda en çok soru işareti yaratan konu, kaç dakika pişirileceği oluyor. Bu konuda basit bir bilgiyle, kendi hindinizin pişme süresini kendiniz hesaplayabilirsiniz. Kıstas olarak alacağınız şey, elbette ki hindinin kilosu. Her kilo başına 30 dakikalık bir pişirme süresi vermeniz ideal olacaktır. Buna göre, 3 kiloluk bir hindinin yaklaşık 1,5 saat kadar pişmesi gerekir. Pişme süresinin yanı sıra, fırın ısısının da önemi büyük elbette. Eğer fırın torbası ya da alüminyum folyo kullanmayacaksanız, fırın ısı ayarınız en fazla 160 olmalı.

Hindi etinin kurumaması için her yarım saatte ya da 45 dakika da bir kontrol etmek gerekiyor. Bu aşamada isterseniz, pişirme esnasında fırına su dolu bir kap yerleştirebilirsiniz. Kontrol etme aşamalarında ise hindinin altında biriken yağ ve sularla hindinin üzeri ıslatılmalı.

Son olarak eğer hindinizi iç pilav ile dolduracaksanız, bunu pişmesine son 30 dakika kala fırını açıp pilavı hindinin içine yerleştirerek yapın. Damak tadınıza uygun olarak hazırladığınız iç pilavı, bir miktar daha sulu bırakmanız yerinde olacaktır. Aksi takdirde pişirme esnasında pilavınız kuru kalabilir.

hindi eti

5) Hindiye Rengini Veren Sos Dokunuşu Olmadan, ASLA!

Hindiniz pişmeye hazır hale geldiğinde, salçalı ya da ketçaplı bir sos ile üzerinden geçebilirsiniz. Böylece hindinin rengi çok daha canlı bir kırmızıya dönüşecek. Bu dokunuşu, hindiyi fırında yavaş yavaş pişerken, kontrol ettiğiniz sıralarda tazeleyebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak ise hindi tamamen piştikten sonra ayva marmelatı sürmek. Bu hem hindinin rengini güzelleştirecek hem de ekstra tatlandıracak.

Hindinizi fırından aldıktan sonra, bir müddet dinlendirip servise hazır hale getirebilirsiniz!

hindi eti

Hindi ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yumuşacık Hindi Eti İçin Lezzeti Taçlandıran 8 Özel Marine

Hindi Yemekleri Yılbaşına Özel En Lezzetli 15 Değişik Tarif

Hindi Eti Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Nasıl Yumuşak Pişirilir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşinize Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası 06.11.2018 tarihinde yayınladı.