Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalı?

Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalı? Tarifi

Sabah Sporu ve Sağlıklı Beslenme İpuçları

Düzenli spor yapmanın kaliteli yaşama olan etkisi oldukça fazla. Ruhun ve bedenin canlanması için önerilen spor, düzenli şekilde uygulandığına yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz. Cildinizden psikolojinize kadar arındığınızı kısa bir süre sonra fark ettiğinizde; şu güne kadar neden spor yapmadım diye kendi kendinize düşünebilirsiniz. Spor pek çok hastalıkları önleyecek kadar etkili bir yöntemdir. Özellikle de sabah sporu yapmak her yaş için verimli sonuçlar verecektir.

Kilo verme sürecinde, tatil günlerini iyi şekilde değerlendirmek istediğinizde çeşitli sabah sporu hareketleri ile vücudunuza dinamizm katabilirsiniz. Güne daha enerji dolu başlamak için siz de en kısa sürede biyolojik ve psikolojik durumunuza göre sabah sporuna başlayabilirsiniz. Erkenden uyanamam, çok yorgun yatıyorum diyenler ise birkaç defa sabah spor yaptığında alışkanlık kazanacak ve vücudunu sabah erken uyanacak şekilde canlandıracaktır.

Uzmanlar sabah sporu faydaları üzerine sürekli uyarılarda bulunuyor. Öğle sıcağına kalmadan yapılan sabah sporu vücudun toksinlerden arınmasına yardım ederken ruhun da arınmasını sağlıyor. Daha pek çok faydaları bulunan sabah sporu üzerine sizlere detaylı bilgi verelim. Özellikle de sabah sporu kahvaltıdan önce mi sonra mı yapılmalı diyenler için en merak edilen soru işaretini bu satırlarda giderelim.

sabah sporu

Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalı?

Bugün erkenden uyandınız ve spor için gerekli hazırlıkları yaptınız. Ancak aklınızda şu soru var: Sabah sporu aç karnına mı yapılır ? Uzmanlar kahvaltının spora olan etkisinden şöyle bahsetmektedir:

 • Açlığın, yağ yakımını artırma gücü bulunuyor. Bu nedenle spordan önce kahvaltı yapmanıza gerek duyulmuyor.
 • Evden çıkmadan bir şeyler atıştırayım da öyle sabah koşusuna çıkayım diyenler kan şekerini birden yükselteceği için spor anında enerji kaybı yaşayabilir.
 • Sabah sporundan önce kahvaltı yapmazsanız ve aç karnına spora başlarsanız vücudunuzda yağ yakımı 2 kat gerçekleşebilir.
 • Vücutta depolanan yağlar, aç karnına yapılan sporla daha kolay yakılmaktadır. Bu görüş doğrultusunda sabah sporundan sonra kahvaltı yapmanız önerilir.
 • Aç karnına spor yaparak vücudunuza daha çok oksijen girmesine destek olabilirsiniz.

En doğru, sağlıklı sonuçlar için spor hocanız ya da diyetisyeniniz ile birlikte kişisel değerlerinize uygun bir beslenme ve spor programı hazırlamalısınız.

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Enerji Verecek 8 Besin

Sabah Sporu Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Sabah egzersizlerini desteklemek ve yakılan yağları kalıcı hale getirmek için; spor sonrasında beslenmeye özenilmelidir. Konu hakkında en sağlıklı bilgiler için spor hocaları ve beslenme uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler kahvaltı tabağında yerini aldığında vücudunuza iyilik yapmış olursunuz. Bu iyiliği devamlı hale getirmek için dengeli ve renkli tabaklar hazırlayarak güne başlayabilirsiniz. Peki, sabah sporu sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

 • Sporunuzu yaptınız ve duşunuzu aldınız. Bu süreye kadar epey su kaybetmiş olacaksınız. Bunun için büyük bir bardak su içerek beslenmeye başlayabilirsiniz.
 • Kahvaltı tabağınızda bitki çayı ya da taze meyve suyu yer alabilir. Size gün boyu enerji vermeye yardım edecektir.
 • Tabağınızda hayvansal protein kaynaklarından yumurta ve peynir yer alabilir. Böylece kas kütlenizi artırma konusunda iyi bir hamle yapabilirsiniz.
 • Yumurtanın haşlama olması, kalori açısından iyi bir seçim olacaktır. Eğer yağda yumurta yerseniz ilave olarak vücudunuza yağ eklemiş olursunuz.
 • Sadece omlet tüketmek isterseniz sebzeli ya da peynirli omletler ile sporun etkilerine destek olabilirsiniz.
 • Ekmek tüketimi spor sonrasında yaygın değildir. Midenin birden tıkanmasına neden olabilir. Ancak dengeli kahvaltı tabaklarında tam buğday ekmeği yer alabilir.
 • Sebze ve yeşillikler, yumurta ve peynir ile spor sonrasında ilk öğün yapılmalıdır.
 • Gün içindeki diğer öğünlerde kızartmadan, hazır gıdalardan ve yüksek şekerli ürünlerden uzak durulması önerilir.
 • Sporun etkilerini uzun vadede görmek adına sağlıklı beslenme tercih edilmelidir.

Spordan Sonra Ne Yenir, İçilir? En İyi 10 Besin

sabah sporu

Sabah Sporu Aç Karnına Mı Yapılır?

Bu sorunun yanıtı için kesin bir görüş yoktur. Ancak aç karnına yapılan spor daha etkili sonuçlar verecektir. Kahvaltı yapıp spor yapmak da bir tercihtir. Kişisel yaşama uygun şekilde düzenlenen sabah sporunuzu isterseniz aç ya da tok karnına yapabilirsiniz.

 • Tok karnına spor yapmak isteyenler sabah sporu öncesi beslenme anında ağır yiyecekler tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Süt, kuru yemiş, sebze salatası ya da omlet tükettikten 30 dakika sonra spor yapılabilir.
 • Sabah sporundan önce ne yenir diyenler düşük kalorili, besin dengesi sağlanmış ve doyurucu kahvaltı tabaklarıyla güne başlamalıdır.
 • Spor anında mideyi yoracak ve kan şekerini yükseltecek ürünlerden kaçınmak daha iyi olacaktır.
 • Tok karnına spor yapmak isterseniz hafif bir omlet ve çay ya da kepek ekmeğiyle tost hazırlanabilir.

En doğru, sağlıklı sonuçlar için spor hocanız ya da diyetisyeniniz ile birlikte kişisel değerlerinize uygun bir beslenme ve spor programı hazırlamalısınız.

sabah sporu

Sabah Sporu Nasıl Yapılır?

Sabah spor yapmayı istiyorsanız öncelikle kendinizi bu konuda motive etmelisiniz. Size güç veren şarkıları dinleyerek spora odaklanabilirsiniz. Ayrıca spor anında rahat kıyafetler tercih ederseniz egzersizlerinizi çok rahat hareketlerle tamamlayabilirsiniz. Sabah sporunuza renk ve enerji veren bazı tüyolarımız olacak:

 • Bir gece öncesinde sağlıklı ve verimli uyursanız sabah erkenden uyanıp sporunuza başlayabilirsiniz.
 • Salon sporu yapacaksanız akşamdan çantanızı ve eşyalarınızı hazırlamanız önerilir.
 • Spor yaparken kendinizi iyi hissettiren ritmik şarkıları dinleyebilirsiniz.
 • İlk etapta ağır sporlar yapmaktan kaçının. Isınma hareketleriyle spora adım atabilirsiniz. Dakikalar geçtikçe tempolu sporlara geçebilirsiniz.
 • Eğer sadece sabah yürüyüşü yaparak spor yapacaksanız elinizdeki yüklerden arınmalısınız. Bel çantası ya da hafif bir sırt çantası kullanarak sabah yürüyüşüne devam edebilirsiniz.
 • Bisiklet sürerek sabah sporu yapmak isteyenler konforlu ayakkabıları tercih edebilir.
 • Spor anında çok ter atacağınız için mutlaka yanınızda su bulundurmalısınız.
 • Yorulduğunuz her an kendinize kısa bir mola verin ve derin derin nefes alın.
 • İlk birkaç gün alışma süreci olacağından kendinizi bu günlerde çok yormayın.
sabah sporu

Sabah Spor Yapmanın 8 Faydası

Günün ilk saatlerinde spor yapanlar, yapmayanlara göre bir adım daha öndedir. Neden diye merak edenlere sabah sporunun faydalarından bahsetmek istiyoruz. Eğer daha önce hiç sabah sporu yapmadıysanız yarından sonraki günlerinizi sağlığınızı koruyarak geçirmeye başlayabilirsiniz. Peki, sabah sporunun faydaları nelerdir?

 • Metabolizmanın hızlanmasına yardım eder: Sabah sporuyla güne başlayanlar bağırsaklarının temizlenmesine ilk günden şahit olacaktır.
 • Hücre yenilenmesini destekler: Sabahları egzersiz ve hafif tempolu yürüyüşler sayesinde hücrelerin yenilenmesi hızlanır. Genç kalmak için sabah sporu önerilir.
 • Kronik yorgunluk önlenir: Aktif hareket etmeyenler kendini sürekli yorgun hisseder. Düzenli şekilde sabah sporu yaparak kendinizi daha enerjili hissedebilirsiniz.
 • Mutluluğun sırlarından biridir: Özellikle de açık havada yapılan sabah sporu ciğerin temiz havayla dolmasına, doğa güzelliklerine şahit olmanıza ve sosyalleşmenize yardım eder. Bu sayede mutluluk hormonu salgılanır.
 • Vücudu esnetir: Evde yapılan sabah sporlarından yoga, pilates ya da eliptik bisiklet gibi seçenekler de vücudun esnemesine ve toparlanmasına yardım eder.
 • Bacak kaslarını çalıştırır: Bisiklet sürerek yapılan sabah sporu, yeni yerler görmenize bacak kaslarınızı çalıştırmanıza destek olur.
 • Yaşlanmayı geciktirir: Sabahları düzenli şekilde spor yaparak yaşlılığı erteleyebilirsiniz. Cildinizin, saçınızın, duyu organlarınızın daha da canlı kalmasına yardım edebilirsiniz. Sigara bırakma döneminde yapılan kontrollü sabah sporları, ciğerin temizlenmesine ve gençleşmenize büyük oranda destek olmaktadır.
 • Günü verimli değerlendirirsiniz: Sabah erkenden yapılan spor için erken uyanırsınız. Spor ve beslenme için ayırdığınız süre dışında kalan zamanlarda işinize ve evinize odaklanabilirsiniz. 10.00’dan önce sporu ve beslenmeyi tamamladıktan sonra size koca bir gün kalıyor. Alışveriş, iş, eğitim ve sosyalleşmek için geçireceğiniz epeyce verimli saatleriniz olacağını unutmayınız.

Kol Kası Geliştirmeye Yarayan 15 Besin

sabah sporu

Yüksek Protein İçeren 13 Sağlıklı Besin

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

Kas Yapmak İsteyenler İçin En Etkili 12 Yiyecek, Beslenme Tüyoları

Kick Boks Sporu Yapıyorsanız Bu 10 Yiyeceği Yanınızdan Ayırmayın!

Sporcu Beslenmesi – Diyetisyen Onaylı En İyi Fit Beslenme Programı

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Lalanga (Sabah Kahvaltısına) Tarifi

Lalanga (Sabah Kahvaltısına)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Patates Tost (Sabah Kahvaltısına) Tarifi

Patates Tost (Sabah Kahvaltısına)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Sabah Kahvaltısına Pratik Pizza Tarifi

Sabah Kahvaltısına Pratik Pizza

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sabah Kahvaltılarının Vazgeçilmezi Omlet Tarifi

Sabah Kahvaltılarının Vazgeçilmezi Omlet

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri