Şeker Düşmesi Belirtileri, Neden Olur? Evde 5 Doğal Çözüm

Şeker Düşmesi Belirtileri, Neden Olur? Evde 5 Doğal Çözüm Tarifi

Şeker Düşmesi Nasıl Anlaşılır? Peki Ne Yapılmalı?

Her bireyin yaşa bağlı olarak ve dönemsel özelliklere göre kanındaki şeker oranı değişmektedir. Kanda bulunan şeker, ideal dengede olduğunda yaşamsal fonksiyonlar yerine getirilir. Açlık ve tokluk kan şekeri olmak üzere değerlendirilen kandaki şeker, gebelik döneminde daha farklı değerlerde olur.

 • Sağlıklı bir bireyde açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl altında iken,
 • Tokluk kan şekeri ise 2. saatte 140 mg/dl olmalıdır.
 • Bu rakamlar hamile bireylerde açlık kan şekeri 90 mg/dl normal kabul edilir.
 • Tokluk kan şekeri ise 1. saatte 130 mg/dl altında beklenir.
 • 2. saatte ise 120 mg/dl değerinin altına ölçülmelidir.

Bu değerlerin çok fazla yükselmesi ya da düşmesi sağlık problemlerine davet çıkarmaktadır. Şimdi bu yazımız aracılığı ile kanda şeker düşmesi hakkında bilgilere ulaşacaksınız. Şeker düşmesi hakkında merak edilen tüm sağlıklı ve faydalı bilgiler, bir tık uzağınızda burada!

şeker düşmesi nasıl anlaşılır

Şeker Düşmesinin Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Kan şekerinin düşüklüğü, hipoglisemi olarak ifade edilmektedir. Bu duruma neden olan birçok faktör vardır. Gün içinde yediğiniz besinler, yaptığınız aktiviteler şeker düşmesine neden olabilir. Şeker düşmesini size haber veren bazı belirtiler vardır. Şeker düşmesinin belirtileri listemiz ile daha açıklayıcı olacaktır.

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş dönmesi
 • Ani kalp çarpıntısı
 • Soğuk terleme
 • Göz kararması
 • Mide yanması ve açlık hissi
 • Dikkat dağınıklığı
 • Gerginlik ve stres
 • Ciltte sararma
 • Ağız ve dilde batma hissi

Yukarıda ifade edilen belirtileri ortaya getiren durumlar incelendiğinde kişilerin öğün atlamasının, aç iken spor yapmasının ve kusma durumunu yaşamasının büyük etkisi vardır. Bu nedenle uzmanlar güne başlarken dolu bir kahvaltı yapmanızı ve ara öğünleri atlamamanızı tavsiye etmektedir.

şeker düşmesi

Şeker Düşmesi Neden Olur?

Şeker düşmesi, vücutta bulunan kan şekerinin birden düşmesi ile meydana gelir. Kanda bulunan şeker miktarı 70 mg/dl değerinin altında olduğunda hipoglisemi meydana gelir. Sağlıklı bir bireyin bu değeri 70 mg/dl’nin altında olmamalıdır. Bu değerin altında olan sonuçlar kişilerde sağlık sorunları oluşturur. Eğer vücutta aşırı şekilde insülin salgılanıyorsa bu durum şeker düşmesini oluşturur.

Diğer nedenleri de listeleyerek bu konuyu daha da netleştirebiliriz:

 • Kafein oranı yüksek içecek ve gıdaların çok fazla tüketilmesi: Çikolata ve kahve gibi
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği problemi yaşamak
 • Sindirim sisteminin gereğinden az çalışması
 • Kısa süre içinde fazla kilo vermek
 • İnsülin direnci adı verilen kanda fazla insülin salgılama durumu
 • Kortizon düşüklüğü
 • Şeker oranı yüksek gıdaların fazla tüketilmesi
 • Şok diyetler ile zayıflamaya çalışmak
 • Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı çok az tüketmek
 • Pankreas iltihabı yaşamak
 • Sigara ve alkol tüketiminde kontrolsüz olmak
şeker düşmesi neden olur

Şeker Düşmesi İçin Ne Yapılmalı? Evde 5 Doğal Çözüm

Kanda bulunan şeker miktarını çeşitli kan testleri ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Koldan alınan kan örneği ile şeker seviyesi tespit edilir. Olası bir şeker düşüşünü önlemek adına kendiniz de ev ortamında önlem alabilirsiniz. Aniden şekeriniz düşerse, yapmanız gerekenleri listemizden takip edebilirsiniz.

Şeker düşmesi için ne yenmeli ve ne yapılmalı diyorsanız, işte hayat kurtarıcı bilgiler:

1) Elma Tüketin

Elmada petkin maddesi yer alır. Bu madde ise kan şekerini dengede tutma görevine sahiptir. Kan şekeri düşüklüğünde bir adet elma yiyerek şekeri dengeleyebilir, olası bir baygınlık durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Vitamin değeri yüksek olan elmayı yediğinizde, vücut direncini de koruyarak hem tansiyonu hem de şekeri kontrol altına alabilirsiniz.

elma

2) Domatesi İhmal Etmeyin

Domates de kan şekerini ideal dengeye getiren bir besindir. Gün içinde kan şekerinin düşmesini önlemek için kahvaltıda çiğ şekilde domates yiyebilirsiniz. Ayrıca hareketli bir yaşama sahipseniz, ara öğünlerde sandviç arasında ya da salatada domates yiyerek yorgunluğun önüne geçebilirsiniz.

domates

3) Tatlı İhtiyacı İçin: Bitter Çikolata

Yeterli miktarda şeker tüketilmediğinde, kanda bulunan şeker oranında düşüş yaşanır. Bu durum ise yorgunluğa neden olur. Tatlı krizi ise baş gösterir. Böyle anlarda kan şekerini birden yükseltmemek için bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Bitter çikolata tatlı krizlerini bastırmak ve kan şekerini dengelemek için masum bir seçim.

tatlı

4) 1 Tatlı Kaşığı Bal Hayat Kurtarır

Gün içinde yorgunluk hissi oluştuysa ve yemek yemeye fırsat bulamıyorsanız, bir tatlı kaşığı bal ile kan şekerinin düşmesini önleyebilirsiniz. Bal, enerjinizi yenileyen ve düşük kan şekerini sağlıklı seviyeye getiren bir besin olmaktadır.

bal

5) Süt İçmek İyi Gelecektir

Süt, kalsiyum ve vitaminler sayesinde kişiye enerji verir. Tokluk hissi oluşturur. Bu özellikleri ile kan şekeri düşüklüğünü tedavi eder. Kan şekerinin düştüğünü hissettiğiniz anda bir bardak süt içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

süt

Şeker Düşmesi Nasıl Önlenir?

Şeker düşmesi, kişilerde pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Bu nedenle erkenden önlem almak ve sağlığı korumak gerekir. Bu süreçte ise size bazı görevler düşmektedir. Şeker düşmesini önlemek için bu maddeleri aklınızdan çıkarmamalısınız:

 • Su: Günlük su ihtiyacını karşılamayı unutmayın. Su vücudunuzu her türlü sorundan korur.
 • Omega-3: Haftalık beslenme programına omega-3 kaynağı besinler eklenmelidir.
 • Kahvaltı: Her sabah muhakkak kahvaltı yapmaya özen göstermelisiniz. Günlük enerji ihtiyacınızı güzel bir kahvaltı karşılar.
 • Ara Öğün: Gün içinde mutlaka ara öğün yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Spor: Aşırı ve tempolu sporlardan kaçınmalısınız. Programlı spor yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Kafein: Günlük kafein alımını kontrol etmelisiniz. Yoğun kafein şekeri düşürecektir.
 • Sebze – Meyve: Öğünlere sebze ve meyve porsiyon kontrolü içinde eklenmelidir.
 • Beslenme: Ne olursa olsun kendinizi aç bırakmamalısınız. Aç kaldığınız her saat, kanda bulunan şeker düzeyiniz düşebilir.
şeker düşmesi nasıl engellenir

Şeker Düşmesi Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda sürekli şeker düşmesi yaşıyorsanız, şeker düşmesi tedavisi için daha fazla geç kalmamalısınız. Çünkü sağlık sorunları ihmal edildiğinde daha büyük problemler ile dönecektir. Şeker düşmesi de bu rahatsızlıklardan biridir. Sağlığınıza vereceği zararları listeleyecek olursak, şu maddeleri inceleyebilirsiniz:

1) Hafızaya Zarar

Orta yaşlardan sonra yaşanan şeker düşmesi, kişilerin bilinçlerinde hasara neden olabilir. Bu nedenle şeker düşmesi yaşanan kişilerin beslenme takviyesine doktor tedavisini de eklemesi gerekir.

hafıza

2) Stres Oluşturur

Kan şekerinin sıkça düşmesi, kişilerde strese yer açacağı gibi çevresine de zarar verebilir. Kan şekeri düşen kişinin gergin anlara bolca şahit olduğu bilinir. Eğer önlem alınmazsa, çevrenizdekiler sizi sinirli ve agresif olarak tanıyabilir. Mutluluk hormonunun salgılanması için bu duruma çözüm bulmanız önerilir.

stres

3) En Ciddi Boyut: Koma Riski

Kan şekeri düşüklüğü yaşayan kişilerin yaşayabileceği en ciddi an, baygınlık ve felç olmaktadır. Anında tedavi edilmediği sürece bu durum koma riskini taşır. Kandaki şekerin düşmesi beyin ve sinir sistemini de etkilediği için duyu kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden en hafif belirti bile ciddiye alınmalıdır.

Uzun süre aç kalan kişilerin kan şekeri düşer ve bayılabilir. En beklenmedik anlarda bayılma durumu ise başın yere çarpmasına neden olur. Bu durum ise beyin kanamasına kadar yol açabilir.

4) Diyabete Dönüşebilir

Hipogliseminin neden olduğu hastalıklardan biri de diyabettir. Eğer yemeklerden sonra aniden yorgunluk ve uyku hali hissediyorsanız, diyabet riski altında olabilirsiniz. Gerekli kontroller ve testler için doktora görünmenizi tavsiye edeceğiz.

diyabete dönüşebilir

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Hipoglisemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Testi, Tedavisi, Diyeti

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Öksürüğe Doğal Çözüm Ev Yapımı Pastil Tarifi

Öksürüğe Doğal Çözüm Ev Yapımı Pastil

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Tatlı Krizine Sağlıklı Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Sağlıklı Çözüm

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Leblebi Helvası Tarifi

Doğal Leblebi Helvası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tatlı Krizine Pratik Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Pratik Çözüm

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Elma Şekeri Tarifi

Elma Şekeri

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Elma Şekeri Tarifi

Elma Şekeri

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Elma Şekeri Tarifi

Elma Şekeri

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Tarifler Geri
Videolar Geri