Şeker Düşmesi Belirtileri, Neden Olur? Evde 5 Doğal Çözüm

Şeker Düşmesi Nasıl Anlaşılır? Peki Ne Yapılmalı?

Her bireyin yaşa bağlı olarak ve dönemsel özelliklere göre kanındaki şeker oranı değişmektedir. Kanda bulunan şeker, ideal dengede olduğunda yaşamsal fonksiyonlar yerine getirilir. Açlık ve tokluk kan şekeri olmak üzere değerlendirilen kandaki şeker, gebelik döneminde daha farklı değerlerde olur.

 • Sağlıklı bir bireyde açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl altında iken,
 • Tokluk kan şekeri ise 2. saatte 140 mg/dl olmalıdır.
 • Bu rakamlar hamile bireylerde açlık kan şekeri 90 mg/dl normal kabul edilir.
 • Tokluk kan şekeri ise 1. saatte 130 mg/dl altında beklenir.
 • 2. saatte ise 120 mg/dl değerinin altına ölçülmelidir.

Bu değerlerin çok fazla yükselmesi ya da düşmesi sağlık problemlerine davet çıkarmaktadır. Şimdi bu yazımız aracılığı ile kanda şeker düşmesi hakkında bilgilere ulaşacaksınız. Şeker düşmesi hakkında merak edilen tüm sağlıklı ve faydalı bilgiler, bir tık uzağınızda burada!

şeker düşmesi belirtileri

Şeker Düşmesinin Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Kan şekerinin düşüklüğü, hipoglisemi olarak ifade edilmektedir. Bu duruma neden olan birçok faktör vardır. Gün içinde yediğiniz besinler, yaptığınız aktiviteler şeker düşmesine neden olabilir. Şeker düşmesini size haber veren bazı belirtiler vardır. Şeker düşmesinin belirtileri listemiz ile daha açıklayıcı olacaktır.

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş dönmesi
 • Ani kalp çarpıntısı
 • Soğuk terleme
 • Göz kararması
 • Mide yanması ve açlık hissi
 • Dikkat dağınıklığı
 • Gerginlik ve stres
 • Ciltte sararma
 • Ağız ve dilde batma hissi

Yukarıda ifade edilen belirtileri ortaya getiren durumlar incelendiğinde kişilerin öğün atlamasının, aç iken spor yapmasının ve kusma durumunu yaşamasının büyük etkisi vardır. Bu nedenle uzmanlar güne başlarken dolu bir kahvaltı yapmanızı ve ara öğünleri atlamamanızı tavsiye etmektedir.

şeker düşmesi neden olur

Şeker Düşmesi Neden Olur?

Şeker düşmesi, vücutta bulunan kan şekerinin birden düşmesi ile meydana gelir. Kanda bulunan şeker miktarı 70 mg/dl değerinin altında olduğunda hipoglisemi meydana gelir. Sağlıklı bir bireyin bu değeri 70 mg/dl’nin altında olmamalıdır. Bu değerin altında olan sonuçlar kişilerde sağlık sorunları oluşturur. Eğer vücutta aşırı şekilde insülin salgılanıyorsa bu durum şeker düşmesini oluşturur.

Diğer nedenleri de listeleyerek bu konuyu daha da netleştirebiliriz:

 • Kafein oranı yüksek içecek ve gıdaların çok fazla tüketilmesi: Çikolata ve kahve gibi
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği problemi yaşamak
 • Sindirim sisteminin gereğinden az çalışması
 • Kısa süre içinde fazla kilo vermek
 • İnsülin direnci adı verilen kanda fazla insülin salgılama durumu
 • Kortizon düşüklüğü
 • Şeker oranı yüksek gıdaların fazla tüketilmesi
 • Şok diyetler ile zayıflamaya çalışmak
 • Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı çok az tüketmek
 • Pankreas iltihabı yaşamak
 • Sigara ve alkol tüketiminde kontrolsüz olmak
kanda şeker düşmesi

Şeker Düşmesi İçin Ne Yapılmalı? Evde 5 Doğal Çözüm

Kanda bulunan şeker miktarını çeşitli kan testleri ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Koldan alınan kan örneği ile şeker seviyesi tespit edilir. Olası bir şeker düşüşünü önlemek adına kendiniz de ev ortamında önlem alabilirsiniz. Aniden şekeriniz düşerse, yapmanız gerekenleri listemizden takip edebilirsiniz.

Şeker düşmesi için ne yenmeli ve ne yapılmalı diyorsanız, işte hayat kurtarıcı bilgiler:

1) Elma Tüketin

Elmada petkin maddesi yer alır. Bu madde ise kan şekerini dengede tutma görevine sahiptir. Kan şekeri düşüklüğünde bir adet elma yiyerek şekeri dengeleyebilir, olası bir baygınlık durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Vitamin değeri yüksek olan elmayı yediğinizde, vücut direncini de koruyarak hem tansiyonu hem de şekeri kontrol altına alabilirsiniz.

elma

2) Domatesi İhmal Etmeyin

Domates de kan şekerini ideal dengeye getiren bir besindir. Gün içinde kan şekerinin düşmesini önlemek için kahvaltıda çiğ şekilde domates yiyebilirsiniz. Ayrıca hareketli bir yaşama sahipseniz, ara öğünlerde sandviç arasında ya da salatada domates yiyerek yorgunluğun önüne geçebilirsiniz.

domates

3) Tatlı İhtiyacı İçin: Bitter Çikolata

Yeterli miktarda şeker tüketilmediğinde, kanda bulunan şeker oranında düşüş yaşanır. Bu durum ise yorgunluğa neden olur. Tatlı krizi ise baş gösterir. Böyle anlarda kan şekerini birden yükseltmemek için bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Bitter çikolata tatlı krizlerini bastırmak ve kan şekerini dengelemek için masum bir seçim.

bitter çikolata

4) 1 Tatlı Kaşığı Bal Hayat Kurtarır

Gün içinde yorgunluk hissi oluştuysa ve yemek yemeye fırsat bulamıyorsanız, bir tatlı kaşığı bal ile kan şekerinin düşmesini önleyebilirsiniz. Bal, enerjinizi yenileyen ve düşük kan şekerini sağlıklı seviyeye getiren bir besin olmaktadır.

bal

5) Süt İçmek İyi Gelecektir

Süt, kalsiyum ve vitaminler sayesinde kişiye enerji verir. Tokluk hissi oluşturur. Bu özellikleri ile kan şekeri düşüklüğünü tedavi eder. Kan şekerinin düştüğünü hissettiğiniz anda bir bardak süt içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

süt

Şeker Düşmesi Nasıl Önlenir?

Şeker düşmesi, kişilerde pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Bu nedenle erkenden önlem almak ve sağlığı korumak gerekir. Bu süreçte ise size bazı görevler düşmektedir. Şeker düşmesini önlemek için bu maddeleri aklınızdan çıkarmamalısınız:

 • Su: Günlük su ihtiyacını karşılamayı unutmayın. Su vücudunuzu her türlü sorundan korur.
 • Omega-3: Haftalık beslenme programına omega-3 kaynağı besinler eklenmelidir.
 • Kahvaltı: Her sabah muhakkak kahvaltı yapmaya özen göstermelisiniz. Günlük enerji ihtiyacınızı güzel bir kahvaltı karşılar.
 • Ara Öğün: Gün içinde mutlaka ara öğün yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Spor: Aşırı ve tempolu sporlardan kaçınmalısınız. Programlı spor yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Kafein: Günlük kafein alımını kontrol etmelisiniz. Yoğun kafein şekeri düşürecektir.
 • Sebze – Meyve: Öğünlere sebze ve meyve porsiyon kontrolü içinde eklenmelidir.
 • Beslenme: Ne olursa olsun kendinizi aç bırakmamalısınız. Aç kaldığınız her saat, kanda bulunan şeker düzeyiniz düşebilir.
ani şeker düşmesi hakkındaki tüm cevaplar

Şeker Düşmesi Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda sürekli şeker düşmesi yaşıyorsanız, şeker düşmesi tedavisi için daha fazla geç kalmamalısınız. Çünkü sağlık sorunları ihmal edildiğinde daha büyük problemler ile dönecektir. Şeker düşmesi de bu rahatsızlıklardan biridir. Sağlığınıza vereceği zararları listeleyecek olursak, şu maddeleri inceleyebilirsiniz:

1) Hafızaya Zarar

Orta yaşlardan sonra yaşanan şeker düşmesi, kişilerin bilinçlerinde hasara neden olabilir. Bu nedenle şeker düşmesi yaşanan kişilerin beslenme takviyesine doktor tedavisini de eklemesi gerekir.

şeker düşmesi

2) Stres Oluşturur

Kan şekerinin sıkça düşmesi, kişilerde strese yer açacağı gibi çevresine de zarar verebilir. Kan şekeri düşen kişinin gergin anlara bolca şahit olduğu bilinir. Eğer önlem alınmazsa, çevrenizdekiler sizi sinirli ve agresif olarak tanıyabilir. Mutluluk hormonunun salgılanması için bu duruma çözüm bulmanız önerilir.

şeker düşmesi nasıl anlaşılır

3) En Ciddi Boyut: Koma Riski

Kan şekeri düşüklüğü yaşayan kişilerin yaşayabileceği en ciddi an, baygınlık ve felç olmaktadır. Anında tedavi edilmediği sürece bu durum koma riskini taşır. Kandaki şekerin düşmesi beyin ve sinir sistemini de etkilediği için duyu kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden en hafif belirti bile ciddiye alınmalıdır.

Uzun süre aç kalan kişilerin kan şekeri düşer ve bayılabilir. En beklenmedik anlarda bayılma durumu ise başın yere çarpmasına neden olur. Bu durum ise beyin kanamasına kadar yol açabilir.

kanda şeker düşmesi

4) Diyabete Dönüşebilir

Hipogliseminin neden olduğu hastalıklardan biri de diyabettir. Eğer yemeklerden sonra aniden yorgunluk ve uyku hali hissediyorsanız, diyabet riski altında olabilirsiniz. Gerekli kontroller ve testler için doktora görünmenizi tavsiye edeceğiz.

şeker düşmesi belirtisi

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Hipoglisemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Testi, Tedavisi, Diyeti

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tatlı Krizine Sağlıklı Çözüm Tarifi
Tatlı Krizine Sağlıklı Çözüm1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama25
Doğal Salep Tarifi
Doğal Salep1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama73
Doğal Leblebi Helvası Tarifi
Doğal Leblebi Helvası1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama14
Doğal Antibiyotik Tarifi
Doğal Antibiyotik1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama107
5 Litre Sütten Kalıp Gibi Doğal Ev Yoğurdu Tarifi
5 Litre Sütten Kalıp Gibi Doğal Ev Yoğurdu12-14 kişilik, Pişirme yok, 4 saat Hazırlama5
Doğal İlaç Tarifi
Doğal İlaç1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama95
Tatlı Krizine Pratik Çözüm Tarifi
Tatlı Krizine Pratik Çözüm1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama69
Krep (Kendisi Otlu Olur) Tarifi
Krep (Kendisi Otlu Olur)1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama9
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir? Tarifi
Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir?

Kahve Falı Bakmak İstiyorum, Nasıl Fal Bakılır? Kahve falı ve kahve kültürü çok eski zamanlardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri