Şeker Düşmesi Belirtileri, Neden Olur? Evde 5 Doğal Çözüm

Şeker Düşmesi Belirtileri, Neden Olur? Evde 5 Doğal Çözüm Tarifi

Şeker Düşmesi Nasıl Anlaşılır? Peki Ne Yapılmalı?

Her bireyin yaşa bağlı olarak ve dönemsel özelliklere göre kanındaki şeker oranı değişmektedir. Kanda bulunan şeker, ideal dengede olduğunda yaşamsal fonksiyonlar yerine getirilir. Açlık ve tokluk kan şekeri olmak üzere değerlendirilen kandaki şeker, gebelik döneminde daha farklı değerlerde olur.

 • Sağlıklı bir bireyde açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl altında iken,
 • Tokluk kan şekeri ise 2. saatte 140 mg/dl olmalıdır.
 • Bu rakamlar hamile bireylerde açlık kan şekeri 90 mg/dl normal kabul edilir.
 • Tokluk kan şekeri ise 1. saatte 130 mg/dl altında beklenir.
 • 2. saatte ise 120 mg/dl değerinin altına ölçülmelidir.

Bu değerlerin çok fazla yükselmesi ya da düşmesi sağlık problemlerine davet çıkarmaktadır. Şimdi bu yazımız aracılığı ile kanda şeker düşmesi hakkında bilgilere ulaşacaksınız. Şeker düşmesi hakkında merak edilen tüm sağlıklı ve faydalı bilgiler, bir tık uzağınızda burada!

şeker düşmesi belirtileri

Şeker Düşmesinin Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Kan şekerinin düşüklüğü, hipoglisemi olarak ifade edilmektedir. Bu duruma neden olan birçok faktör vardır. Gün içinde yediğiniz besinler, yaptığınız aktiviteler şeker düşmesine neden olabilir. Şeker düşmesini size haber veren bazı belirtiler vardır. Şeker düşmesinin belirtileri listemiz ile daha açıklayıcı olacaktır.

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş dönmesi
 • Ani kalp çarpıntısı
 • Soğuk terleme
 • Göz kararması
 • Mide yanması ve açlık hissi
 • Dikkat dağınıklığı
 • Gerginlik ve stres
 • Ciltte sararma
 • Ağız ve dilde batma hissi

Yukarıda ifade edilen belirtileri ortaya getiren durumlar incelendiğinde kişilerin öğün atlamasının, aç iken spor yapmasının ve kusma durumunu yaşamasının büyük etkisi vardır. Bu nedenle uzmanlar güne başlarken dolu bir kahvaltı yapmanızı ve ara öğünleri atlamamanızı tavsiye etmektedir.

şeker düşmesi neden olur

Şeker Düşmesi Neden Olur?

Şeker düşmesi, vücutta bulunan kan şekerinin birden düşmesi ile meydana gelir. Kanda bulunan şeker miktarı 70 mg/dl değerinin altında olduğunda hipoglisemi meydana gelir. Sağlıklı bir bireyin bu değeri 70 mg/dl’nin altında olmamalıdır. Bu değerin altında olan sonuçlar kişilerde sağlık sorunları oluşturur. Eğer vücutta aşırı şekilde insülin salgılanıyorsa bu durum şeker düşmesini oluşturur.

Diğer nedenleri de listeleyerek bu konuyu daha da netleştirebiliriz:

 • Kafein oranı yüksek içecek ve gıdaların çok fazla tüketilmesi: Çikolata ve kahve gibi
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği problemi yaşamak
 • Sindirim sisteminin gereğinden az çalışması
 • Kısa süre içinde fazla kilo vermek
 • İnsülin direnci adı verilen kanda fazla insülin salgılama durumu
 • Kortizon düşüklüğü
 • Şeker oranı yüksek gıdaların fazla tüketilmesi
 • Şok diyetler ile zayıflamaya çalışmak
 • Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı çok az tüketmek
 • Pankreas iltihabı yaşamak
 • Sigara ve alkol tüketiminde kontrolsüz olmak
kanda şeker düşmesi

Şeker Düşmesi İçin Ne Yapılmalı? Evde 5 Doğal Çözüm

Kanda bulunan şeker miktarını çeşitli kan testleri ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Koldan alınan kan örneği ile şeker seviyesi tespit edilir. Olası bir şeker düşüşünü önlemek adına kendiniz de ev ortamında önlem alabilirsiniz. Aniden şekeriniz düşerse, yapmanız gerekenleri listemizden takip edebilirsiniz.

Şeker düşmesi için ne yenmeli ve ne yapılmalı diyorsanız, işte hayat kurtarıcı bilgiler:

1) Elma Tüketin

Elmada petkin maddesi yer alır. Bu madde ise kan şekerini dengede tutma görevine sahiptir. Kan şekeri düşüklüğünde bir adet elma yiyerek şekeri dengeleyebilir, olası bir baygınlık durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Vitamin değeri yüksek olan elmayı yediğinizde, vücut direncini de koruyarak hem tansiyonu hem de şekeri kontrol altına alabilirsiniz.

elma

2) Domatesi İhmal Etmeyin

Domates de kan şekerini ideal dengeye getiren bir besindir. Gün içinde kan şekerinin düşmesini önlemek için kahvaltıda çiğ şekilde domates yiyebilirsiniz. Ayrıca hareketli bir yaşama sahipseniz, ara öğünlerde sandviç arasında ya da salatada domates yiyerek yorgunluğun önüne geçebilirsiniz.

domates

3) Tatlı İhtiyacı İçin: Bitter Çikolata

Yeterli miktarda şeker tüketilmediğinde, kanda bulunan şeker oranında düşüş yaşanır. Bu durum ise yorgunluğa neden olur. Tatlı krizi ise baş gösterir. Böyle anlarda kan şekerini birden yükseltmemek için bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Bitter çikolata tatlı krizlerini bastırmak ve kan şekerini dengelemek için masum bir seçim.

bitter çikolata

4) 1 Tatlı Kaşığı Bal Hayat Kurtarır

Gün içinde yorgunluk hissi oluştuysa ve yemek yemeye fırsat bulamıyorsanız, bir tatlı kaşığı bal ile kan şekerinin düşmesini önleyebilirsiniz. Bal, enerjinizi yenileyen ve düşük kan şekerini sağlıklı seviyeye getiren bir besin olmaktadır.

bal

5) Süt İçmek İyi Gelecektir

Süt, kalsiyum ve vitaminler sayesinde kişiye enerji verir. Tokluk hissi oluşturur. Bu özellikleri ile kan şekeri düşüklüğünü tedavi eder. Kan şekerinin düştüğünü hissettiğiniz anda bir bardak süt içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

süt

Şeker Düşmesi Nasıl Önlenir?

Şeker düşmesi, kişilerde pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Bu nedenle erkenden önlem almak ve sağlığı korumak gerekir. Bu süreçte ise size bazı görevler düşmektedir. Şeker düşmesini önlemek için bu maddeleri aklınızdan çıkarmamalısınız:

 • Su: Günlük su ihtiyacını karşılamayı unutmayın. Su vücudunuzu her türlü sorundan korur.
 • Omega-3: Haftalık beslenme programına omega-3 kaynağı besinler eklenmelidir.
 • Kahvaltı: Her sabah muhakkak kahvaltı yapmaya özen göstermelisiniz. Günlük enerji ihtiyacınızı güzel bir kahvaltı karşılar.
 • Ara Öğün: Gün içinde mutlaka ara öğün yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Spor: Aşırı ve tempolu sporlardan kaçınmalısınız. Programlı spor yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Kafein: Günlük kafein alımını kontrol etmelisiniz. Yoğun kafein şekeri düşürecektir.
 • Sebze – Meyve: Öğünlere sebze ve meyve porsiyon kontrolü içinde eklenmelidir.
 • Beslenme: Ne olursa olsun kendinizi aç bırakmamalısınız. Aç kaldığınız her saat, kanda bulunan şeker düzeyiniz düşebilir.
ani şeker düşmesi hakkındaki tüm cevaplar

Şeker Düşmesi Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda sürekli şeker düşmesi yaşıyorsanız, şeker düşmesi tedavisi için daha fazla geç kalmamalısınız. Çünkü sağlık sorunları ihmal edildiğinde daha büyük problemler ile dönecektir. Şeker düşmesi de bu rahatsızlıklardan biridir. Sağlığınıza vereceği zararları listeleyecek olursak, şu maddeleri inceleyebilirsiniz:

1) Hafızaya Zarar

Orta yaşlardan sonra yaşanan şeker düşmesi, kişilerin bilinçlerinde hasara neden olabilir. Bu nedenle şeker düşmesi yaşanan kişilerin beslenme takviyesine doktor tedavisini de eklemesi gerekir.

şeker düşmesi

2) Stres Oluşturur

Kan şekerinin sıkça düşmesi, kişilerde strese yer açacağı gibi çevresine de zarar verebilir. Kan şekeri düşen kişinin gergin anlara bolca şahit olduğu bilinir. Eğer önlem alınmazsa, çevrenizdekiler sizi sinirli ve agresif olarak tanıyabilir. Mutluluk hormonunun salgılanması için bu duruma çözüm bulmanız önerilir.

şeker düşmesi nasıl anlaşılır

3) En Ciddi Boyut: Koma Riski

Kan şekeri düşüklüğü yaşayan kişilerin yaşayabileceği en ciddi an, baygınlık ve felç olmaktadır. Anında tedavi edilmediği sürece bu durum koma riskini taşır. Kandaki şekerin düşmesi beyin ve sinir sistemini de etkilediği için duyu kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden en hafif belirti bile ciddiye alınmalıdır.

Uzun süre aç kalan kişilerin kan şekeri düşer ve bayılabilir. En beklenmedik anlarda bayılma durumu ise başın yere çarpmasına neden olur. Bu durum ise beyin kanamasına kadar yol açabilir.

kanda şeker düşmesi

4) Diyabete Dönüşebilir

Hipogliseminin neden olduğu hastalıklardan biri de diyabettir. Eğer yemeklerden sonra aniden yorgunluk ve uyku hali hissediyorsanız, diyabet riski altında olabilirsiniz. Gerekli kontroller ve testler için doktora görünmenizi tavsiye edeceğiz.

şeker düşmesi belirtisi

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Hipoglisemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Testi, Tedavisi, Diyeti

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Gribe Karşı Doğal Çözüm Tarifi

Gribe Karşı Doğal Çözüm

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Öksürüğe Doğal Çözüm Ev Yapımı Pastil Tarifi

Öksürüğe Doğal Çözüm Ev Yapımı Pastil

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
5 Dakika Tatlısı (Tatlı Krizine Çözüm) Tarifi

5 Dakika Tatlısı (Tatlı Krizine Çözüm)

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tatlı Krizine Sağlıklı Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Sağlıklı Çözüm

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal İlaç Tarifi

Doğal İlaç

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal İlaç Tarifi

Doğal İlaç

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Tatlı Krizine Pratik Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Pratik Çözüm

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri