Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sol Kasık Ağrısını Hafife Almayın!

Vücudun uyluk ve karın bölgesi arasında bulunan ve karnın alt kısmında yer alan bölge kasık olarak adlandırılır. Karın bölgesinden başlayarak bacaklara kadar uzanan bölge, cinsel organların bulunduğu bölgenin hemen üst kısmında yer alır.

Kasık kıvrıntısı olarak bilinen ve çukurluk oluşturan bölge, birçok kasa ve lenf kanallarına ev sahipliği yapar. Kasık ağrısı genellikle kadınlarda daha sık karşılaşılan bir sorun olsa da her yaştan ve her cinsiyetten insanda görülebilir.

Hem sağ hem de sol kasıkta zaman zaman ağrılara rastlanılabilir. Ciddi bir problemin temel belirtisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden dolayı da kasık ağrısı oluşabilir. Sol kasık ağrısı, sağ kasık ağrısına oranla daha çok görülen bir rahatsızlıktır.

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde ve kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri birbirinden farklıdır.

Sol kasık ağrısı erkek hastalarda:

 • Erkeklerde yaşanan sol kasık ağrısının en yaygın nedeni kas gerilmesidir. Ani ve bilinçsiz yapılan ağırlık antrenmanları ve ağır kaldırma gibi zorlayıcı aktiviteler sol kasık ağrısına neden olur.
 • Ağır kaldırma sonucu oluşan kasık fıtıkları da sol kasık ağrısı oluşturur.
 • Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar nedeniyle lenf bezlerinin iltihaplanması, testis tümörü, testis iltihaplanması, testislerde ödem oluşması, idrar yolları iltihaplanması, bağırsak iltihabı ve böbrek taşları nedeniyle yaşanan sol kasık ağrısı erkek hastalarda yaygın olarak görülür.
 • Bunlara ek olarak sinir sıkışması, siyatik, kabakulak, varikosel, retraktil testis, kemik kireçlenmesi ve lipom gibi nedenler de sol kasıkta ağrı oluşturabilir.

Sol kasık ağrısı kadın hastalarda:

 • Kadın üreme organında meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar sol kasıkta ağrıya neden olabilir.
 • Yumurtalık bölgesinde oluşan zararlı ya da zararsız kistler çevre dokulara baskı yaparak sol kasıkta ağrı oluşturabilir.
 • Rahim dışında bir alanda meydana gelen döllenme sonucu oluşan dış gebelik, sol kasıkta ağrı meydana getirir.
 • Acil müdahale gerektiren apandisit patlaması ve şiddetli ishal gibi akut durumlar da sol kasıkta ağrıya neden olur.
 • Böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu, kasık bölgesine alınan darbe, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, lenf bezi iltihaplanması, hamilelik, böbrek taşı, miyom, endometrit ve endometriosis gibi hastalıklarda kadınlarda görülen sol kasık ağrısının nedenleri arasındadır.
 • Adet öncesi sol kasık ağrısı da yaygın olarak kadınlarda görülür.

sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte embriyo rahme geçer. Rahimde büyümeye ve gelişmeye başlayan embriyo çevre dokulara baskı yaparak ağrılara neden olabilir. Genellikle sol kasık ağrısı kadınlarda hamilelik belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak tek başına sol kasıkta ağrı oluşması hamilelik olduğu anlamına gelmez. Adet gecikmesini takiben kasık bölgesinde bir ağrı söz konusu ise mutlaka bir uzman doktora başvurularak gebelik olup olmadığı test edilmelidir.

Sol kasık bölgesine eşlik eden diğer hamilelik belirtileri ise sürekli bir uyku isteği, halsizlik, güçsüzlük ve yorgunluk, göğüslerde aşırı hassasiyet ve dolgunluk hissi, göğüslerde büyüme, baş dönmesi, duygu dalgalanmaları, mide bulantıları ve kusma, iştah açılması, mide yanması ve baş ağrısı olarak ifade edilebilir.

sol kasık ağrısı kadın

Sol Kasık Ağrısı Bacağa Vurması Durumunda Ne Yapılmalı?

Sol kasık bölgesinde oluşan ağrılar bazen bacağı da etkileyebilir. Bu bölgede ağrı oluşumuna neden olan sinirler, bacağın belirli noktalarında ağrı oluşumunu da tetikler. Hareket etmeyi sağlayan sinirler ciddi ameliyatlar, yaralanma, apandisit, kasık kemiği kırığı, beze, böbrek taşı, damar sertliği, enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, gebelik, prostat, kas gerilmesi, kala çıkıkları ve adet ya da menopoz gibi dönemlerde bacak bölgesini de etkiler.

Sol kasık bölgesinde başlayan ağrı bacağa vurduğunda bacakların hareket etme yeteneği azalır. Böyle bir durumda kişinin mutlaka uzman bir doktora muayene olması ve ağrıya neden olan sorunun acilen ortadan kaldırılması gerekir. Hastaya idrar ve kan testleri, CT ve MR uygulamaları yapışarak ağrının nedeni tespit edilir ve doktor tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Tedavi sürecinde:

 • Bacağa vuran kasık ağrısının tedavisine yardımcı olmak için yürüyüş yapmamak,
 • Kasık ve bacak kısmına baskı uygulamamak
 • Uzun süre ayakta durmamak gerekir.
 • Tedavi sırasında mümkün olduğunca yatak istirahati yapılması iyileşme sürecini kısaltır.

sol kasık ağrısı ve akıntı

Sol Kasık Ağrısı ve Akıntı Neye İşaret Eder?

Sol kasık ağrısına eşlik eden akıntı, genellikle kadınlarda yumurtalık kistlerinden dolayı oluşur. Herhangi bir nedenden dolayı yırtılan yumurtalık kistleri özellikle kadınların yumurtlama döneminde ya da adet döneminde şiddetli ağrı ve akıntıya neden olur.

Kadınlarda ve erkeklerde görülen sol kasık ağrısı ve akıntının bir diğer önemli nedeni ise bağırsak iltihaplanmasıdır. Bağırsak iltihaplanmasından kaynaklanan akıntı, makat bölgesinden gelir ve bu ayırt edici bir durumdur.

Bunlara ek olarak rahim ağzı ya da penisin enfeksiyon kapmasına bağlı olarak da sol kasıkta ağrı ve akıntı oluşabilir. Genellikle sık sık cinsel partner değiştiren kişilerde enfeksiyona bağlı olarak gelişen sol kasık ağrısı ve akıntı sık rastlanılan bir problemdir.

Bazen kadınlarda hamilelik nedeniyle oluşan sol kasık ağrısına vajinal akıntı da eşlik edebilir. Kasık ağrısı ve akıntının nedeni her ne olursa olsun mutlaka bir uzman doktora başvurulmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Oldukça basit bir nedene bağlı olarak bu tarz problemler gelişebileceği gibi çok ciddi bir sağlık probleminin de belirtisi olabilir.

sol kasık ağrısı nasıl geçer

Sol Kasık Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Tedavi Edilir Mi?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi sol kasık ağrısının tedavisi de altta yatan nedene göre yapılır. Doktor tarafından erkek ya da kadında görülen sol kasık ağrısı için karın muayenesi ve idrar tahlili yapılır. Bu tetkiklere ek olarak ultrason ve kan testleri de istenebilir.

Genellikle enfeksiyona bağlı olarak gelişen kasık ağrıları için antibiyotik tedavisi uygulanırken regl ağrısı ve yumurtlama döneminden kaynaklanan sol kasık ağrısı için ağrı kesici ilaçlar önerilebilir.

Ayrıca doğum kontrol hapları ya da progesteron içeren ilaçlar da kasık ağrısının hafiflemesini sağlayabilir. Kanser nedeniyle oluşan kasık ağrısında kemoterapi tedavisi uygulanabilir.

Ani başlayan sol kasık ağrısı evde tedavi edilebilir. Buz küpleri temiz bir beze sarılarak ağrı olan bölgeye uygulanabilir ve ağrı kesici ilaçlarla ağrı hafifletilebilir.

sol kasık ağrısı tedavi

Sol Kasık Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Sol kasık bölgesinde oluşan ağrılar için:

 • Kadınlar kadın doğum uzmanına
 • Erkekler ise üroloji uzmanına gidebilir.

Doktor tarafından kasık ağrısının nedenleri araştırılarak uygun bir tedavi yöntemi seçilir. Pek önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak görülse de sol kasık ağrısı ciddi sağlık problemlerinin bir belirtisi olabilir ve bazı hastalıkların erken teşhisi hastalığın tedavisinde oldukça önemli rol oynar.

sol kasık ağrısı hamilelik

Sol Kasık Ağrısı Hamilelikte Normal Midir?

Hamilelik sırasında kasık ağrısı görülmesi normal bir durumdur. Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen anatomik ve hormonal değişiklikle sol kasık bölgesinde ağrılara yol açabilir. Gebelik döneminde relaxin, östrojen ve progesteron gibi hormonların salgılanması hamilelerde bel ağrısı, uyluk ağrısı, sırt ve kasık ağrısı oluşturur.

Gebeliğin ilk 6-8. haftalarında hafif bir kasık ağrısı başlar ve bu ağrı embriyonun gelişimine bağlı olarak büyüyen rahmin kasıklara baskı yapması ile 3. aydan itibaren artar. Bebeğin doğumuyla birlikte sol kasık bölgesinde yaşanan ağrılar da geçer.

Hamilelik döneminde salgılanan progesteron hormonu bağırsak hareketlerini azaltarak gebelerde gaz ve kabızlık gibi sindirim problemlerine yol açar. Gaz ve kabızlık ise kasık bölgesinde baskı yaratarak özellikle sol kasıkta ağrı meydana getirir.

Ayrıca bu dönemde salgılanan hormonlar leğen kemiğinde bulunan eklemlerin gevşemesini sağlar ve bu durum da kasık ağrısının nedenidir. Yaygın bir inanışın aksine sol kasık ağrısı bebek cinsiyeti için belirleyici bir faktör değildir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Puf Puf Poğaçalar Nasıl Olur? Tarifi
Puf Puf Poğaçalar Nasıl Olur?6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama135
Migren Ağrısı Çekenlere Tarifi
Migren Ağrısı Çekenlere1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama340
Boğaz Ağrısı Kürü Tarifi
Boğaz Ağrısı Kürü1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama109
Yoğurtsuz Mantı Yemeği Nasıl Mı Olur? Tarifi
Yoğurtsuz Mantı Yemeği Nasıl Mı Olur?2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama20
Fırında Beşamel Solu Karnabahar (Videolu) Tarifi
Fırında Beşamel Solu Karnabahar (Videolu)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama7
Boğaz Ağrısı İçin Karışım Tarifi
Boğaz Ağrısı İçin Karışım1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama76
Boğaz Ağrısı İçin Birebir Tarifi
Boğaz Ağrısı İçin Birebir1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama69
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri